Jump to content

Inlocuire volan b6 fara comenzi cu volan r-line de golf 7


z3dulik
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

Vreau sa pun volanul de pe Golf 7, cel cu 18 butoane pe masina mea care nu are niciun fel de butoane pe volan :) Doresc sa fac acest retrofit de ceva timp deja. Stiu ca ar fi destul de multe piese de schimbat si este destul de costisitoare operatia.

9034fa3926518e0075771761c6d5b7fb-7445816

Pentru asta am nevoie de:

- volan cu padele, ca am dsg

- airbag rotund

- calculator coloana, trebuie neaparat AH sau pot lua si variante mai ieftine? acum am 3C0 953 549 A 

- nu stiu daca trebuie spira?? am pilot automat pe masina

- pompa abs?? asta am acum 3C0 614 095 N

- si ca sa ii mearga toate butoanele mai trebuie un canbridge de vreo 200euro

- trebuie cumva si alt modul de cruise control? gen sa aiba acc, pentru ca volanul are astfel de comenzi, pe viitor ma bate gandul sa ii fac si acest retrofit. Daca da, merge 3C9953513s sau trebuie 1.3+2.0?

Am cent electrica 3C0 937 049 D, can  3C0 907 530 L, ceasuri 3F8 920 875 K si modul comfort 3C0 959 433 H - in caz ca trebuie :)

Stiu ca GEC a facut operatiunea asta, nu stiu daca e si functional al lui. Oricu momentan m-as limita doar la aspect (montat volan+airbag+lumini :)), apoi toata functionalitatea.

Stiu ca mai sunt cateva topic-uri cu schimbari de volan, dar asta este doar pentru acest tip de volan cu 18 butoane.

Inca nu am cumparat nimic, astept sa stiu sigur ce piese se potrivesc.

Apreciez orice ajutor. 

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un volan cc ar fi mult mai aproape de ce ai tu pe masina si mai usor de realizat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face volanul asta...totul e sa gasesti modulul can ptr el.E vb de un modul AM ...nu un OEM pus de fabrica.Nu ai treaba cu schimbatul ABS,nici a calculatorului de coloana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, spido said:

Se poate face volanul asta...totul e sa gasesti modulul can ptr el.E vb de un modul AM ...nu un OEM pus de fabrica.Nu ai treaba cu schimbatul ABS,nici a calculatorului de coloana.

ai un cod complet? esti sigur..a mai folosit cineva acel can?

eu acum am pilot automat, dar nu am comenzi pe volan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara, dragi colegi! Am achizitionat astazi un volan de golf 7 r-line. Nu imi trebuie calculator coloana, doar can? Il montez pe masina din semnatura (passat b6, 2007). Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai gasit tu vreun post in care zicem ca e nevoie de inlocuit can la B6? Nu cred...

De fapt...nu ai citit deloc..

Nu...nu ai nevoie de can.Volanul de Mk7 nu va merge pe B6 si sa aibe comenzile functionale....decat cu ceva eforturi financiare....cca 200€...altfel..nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi volan cu z3dulik si i.ai spus mai sus ca merge facut, doar ca trebuie sa gaseasca un modul can pentru el (am uitat sa mentionez ca vreau sa mearga si butoanele pe el). Daca nu ii fac butoanele functionale(deocamdata) nu mai trebuie schimbat nimic? Multumesc!

Modificat de AG 87 KRS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu vrei sa meargă butoanele, nu

Daca vrei sa meargă,  trebuie adăugat un modul suplimentar. Nu are treaba cu modulul can gateway.

Tot asa, poti merge pe varianta simpla de comenzi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez volanul, am facut si luminile sa mearga si claxonul, ramane sa fac comenzile(cu arduino, cum a facut si colegul teo21) va multumesc pentru ajutor. Sarbatori fericite!

20171220_220140.jpg

20171220_220120.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

@AG 87 KRS ai reusit ceva cu arduino? 

La lumini cum ai legat? mie inca nu mi se aprind

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

am legat ca in poza asta la volanul meu si mi se aprind doar butoanele din stanga si raman mereu aprinse chiar si cand blochez masina.

Screenshot_20191216-153329.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Pana la urma am schimbat si spira, am pus de passat b7 cu T, am schimbat si manetele pentru faza lunga prin impuls ca sa imi pun camera HBA.

Am renuntat la firul pt iluminare, acum se aprind normal, merg toate butoanele mai putin celel doua din dreapta pentru navigare intre "pagini"

Am incercat orice codare pe volan, s-au uitat si altii.. ciudat zic toti dar nimeni nu stie ce e 

Am verificat cu vcds in Blocks, cand apas pe ele imi da id-ul lor deci fizic nu ar fi arse.

Ce sa mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un passat din 2010 fara comenzi pe volan si as vrea sa-i pun. Am gasit un volan cu comenzi(12 butoane) de b7,care s-a pus si pe b6 ci calculatorul aferent lui. Ce nu vad la volan este cablajul care vine bagat in spira volanului. In afara de volan si calculator, mai trebuie modificat hardware ceva? Calculatorul coloanei are codul 3C0 953 549AJ. Este bun ptr volanul asta?   Multumesc!

Screenshot_20201207-211429.png

Screenshot_20201207-211438.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca passat ul tau are calculator cu 3c0 (asta presupune ca masina sa fie 2009...pe la inceput), este ok. Mai este nevoie de cablaj volan comenzi +airbag.

 

Daca masina ta este 2010, ai calculator cu spira integrata....5K0 953 569....deci,nu ai ce face cu acel calc coloana si grup manete....trebuie alt model. Adica poti utiliza numai volanul....si iti mai trebuie calc coloana highline cu 5K0 953 569 T, AB, etc....cablaj volan +airbag.

 

Daca masina are pilot automat acum, nu trebuie schimbat grup manete, nu ai nimic hardware de modificat,  decat de instalat calc coloana + volan.....codari si setarile de baza la G85, limita de forta servodirectie, etc

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina este inmatriculata prima data pe la finele lui 2009. Eu am acelasi volan dar fara comenzi. Nu va merge airbagul de la cel al meu?Spira la volan cred ca este modelul vechi si am pilot automat. Ieri am avut o octavia din 2011 cu spira rupta la volan si cu comenzi pe volan,care area calculatorul de B7 cu 5k0....E. Voi face o diagnoza sa vad ce cod am la calculatorul meu,dar sper sa nu fie 5k0.... Multumesc!

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e finele lui 2009, este 5K....

 

Airbag, merge al tau, atenție daca nu-l cumperi pe acesta si cumperi altul, la prinderea airbag. Tiguan are volan similar dar difera prinderea airbag si nu se potrivește 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu ramane decat varianta sa merg eu la dezmembrari si sa vad ce iau,ptr ca daca le comand de pe net este posibil sa arunc banii! Multumesc ptr. informatii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e si asta o varianta..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut azi o diagnoza si bafta mea este ca am calculator model vechi 3C0 953 549 BA. Imi puteti spune daca ptr volanul cu 12 butoane merge pus calculator de B6 cu volan cu 8 butoane?  Masina are pilot si comp. bord. Butoanele de la pilot de pe maneta se vor transfera pe volan dupa inlocuire si codare,nu? Multumesc! Un an nou fericit! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru volan cu 12 butoane trebuie calculator cu aj/ ah/ ak la urmă, nu merge ăla de volan cu 8 butoane. Pilotul automat rămâne pe manetă nu se transferă nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este acelasi cod ca al meu,dar difera ultimile 2 litere? Adica in loc te BA,trebuie sa fie AJ/AH/AK?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exact. Dacă mașina e automată merge doar AJ/AH.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/2/2021 at 10:41 AM, cosminwon said:

Am facut azi o diagnoza si bafta mea este ca am calculator model vechi 3C0 953 549 BA. Imi puteti spune daca ptr volanul cu 12 butoane merge pus calculator de B6 cu volan cu 8 butoane?  Masina are pilot si comp. bord. Butoanele de la pilot de pe maneta se vor transfera pe volan dupa inlocuire si codare,nu? Multumesc! Un an nou fericit! 

 

On 12/8/2020 at 7:09 AM, F l o r i n said:

Daca passat ul tau are calculator cu 3c0 (asta presupune ca masina sa fie 2009...pe la inceput), este ok. Mai este nevoie de cablaj volan comenzi +airbag.

 

Daca masina ta este 2010, ai calculator cu spira integrata....5K0 953 569....deci,nu ai ce face cu acel calc coloana si grup manete....trebuie alt model. Adica poti utiliza numai volanul....si iti mai trebuie calc coloana highline cu 5K0 953 569 T, AB, etc....cablaj volan +airbag.

 

Daca masina are pilot automat acum, nu trebuie schimbat grup manete, nu ai nimic hardware de modificat,  decat de instalat calc coloana + volan.....codari si setarile de baza la G85, limita de forta servodirectie, etc

Pam pam...

 

Sau, retrofit la manetele de B7 cu tot cu calculator cu 5k0.... modificare mufele de la calculator, se trece la cele de b7...si asta fu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!