Jump to content

Bucuresti-Italia(Venetia)


codz
 Share

Postare recomandată

Daca in ianuarie s-a intamplat si pana azi nu ti-a venit nimica atunci nu-ti mai fa griji, chestii d-astea dureaza deobicei(intre tarile care au acord) 2-3 luni, sa vina dupa juma de an sau mai mult ar fi absurd!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 209
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • mayday147

    11

  • VEKAU

    11

  • kiko

    10

  • Mama Omide

    9

da,se pare ca te-a prins. insa nu cred ca iti vor trimite ceva acasa. nu am auzit inca sa trimita la cineva in romania. ei stiu deja ca nu vor vedea banii astia, si mai ales ca a trecut juma' de an deja. noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Pentru Bucuresti - Venetia (apoi Roma- Bruxelles si retur) via michelin ma scoate prin Serbia si Croatia.

Inteleg ca e de preferat Ungaria-Austria.

Ceva recomandari pentru Venetia (drum/cazare/to do's and Not to do's) ?

Multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei sa eviti stressul si vrei sa stai peste noapte fara a avea costuri prea mari iti recomand sa mergi la Jesolo si sa-ti iei o camera la un hotel in Jesolo Ovest, 3 stele cu mic dejun gasesti in Iulie/august intre 30-40 euro/pers., din Jesolo ai dimineata din Punta Sabbioni vapor catre Venetia la 9 euro/pers.(2006), face cam 45 min. pana in laguna. Astfel poti sa faci plaja/baie la mare si vezi Venetia la un pret acceptabil. Zi-mi daca doresti mai multe detalii, aveam pe undeva o lista cu hotelurile...

Drum Bun,

Stefan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu e mare deranjul, chiar ma intereseaza...Problema e ca nevasta-mea nu pricepe cu eficienta asta, si vrea musai cazare in laguna...o sa ma usture, dar deh...romantismul...

Zi-mi te rog, daca ai fost cu masina din Ro, ce varianta de traseu ai ales?

Multzam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din Ro inca nu am mers direct pana la Venetia, cel mai scurt ar fi prin Ungaria-Croatia-Slovenia, din Bucuresti ai pe la 1500km, prin Croatia si Slovenia nu vad nici o problema cu tranzitul, prin Serbia nu stiu ce sa zic..

Cel mai scurt ar fi(fara Serbia) Bucuresti-Arad-Szeged-Pecs-Maribor-Ljubljana-Triest-(Jesolo)Venetia, total 1447km dupa MS Autoroute.

Daca preferi mai mult autostrazile atunci Bucuresti-Arad-Szeged-Budapesta-Siofok(Balaton)-Zagreb-Ljubljana-Triest-Venetia, total 1533km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, ce-mi puteti spune despre ruta prin Budapesta-Siofok(Balaton)-Zagreb-Ljubljana-Triest-Venetia?

Cu ce acte se intra in Croatia si Slovenia? Cum sunt drumurile, autostrazile se platesc, e indicat sa merg pe acolo fata de Viena?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intentionez si eu sa ajung in Italia prin Serbia, Croatia si Slovenia. Care ar fi problemele la traversarea Serbiei? Croatia si Slovenia am inteles ca nu ar prezenta probleme, ar fi de folos totusi daca ar putea cineva sa povesteasca mai detaliat despre tranzitul prin aceste tari .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Care ar fi problemele la traversarea Serbiei? Croatia si Slovenia am inteles ca nu ar prezenta probleme...

In primiul rand m-as interesa la asigurarea masinii daca colaboreaza cu cele din Serbia, cele din Austria nu o fac deci, la intrare in Serbia dupa cate stiu trebuie cumparata o asigurare auto deoarece cea din tara de origine nu e valabila, asa a fost acum cativa ani, poate s-a mai schimbat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au fost cu masina in Italia.

1. Care este traseul mai bun catre Venetia, via Graz sau via Viena?

2. Care sunt vitezele maxim admise in Ungaria si Italia. Am citit aici ca in Italia ar fi 140 km/h, dar in Ungaria nu am vazut nimic.

3. Dupa intrarea Romaniei in UE se mai sta asa mult in vama? Am citit aici niste posturi din 2006 cum ca s-ar sta ore bune intre Romania si Ungaria, mai e valabil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt avantajele folosirii ViaCard?

Eu vad dezavantajul ca daca nu il epuizezi, ramai cu ceva bani pe el si parca iese mai scumpa calatoria decat daca ai plati cash.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu cateva intrebari pentru cei care au fost cu masina in Italia.

1. Care este traseul mai bun catre Venetia, via Graz sau via Viena?

2. Care sunt vitezele maxim admise in Ungaria si Italia. Am citit aici ca in Italia ar fi 140 km/h, dar in Ungaria nu am vazut nimic.

3. Dupa intrarea Romaniei in UE se mai sta asa mult in vama? Am citit aici niste posturi din 2006 cum ca s-ar sta ore bune intre Romania si Ungaria, mai e valabil?

ca timp nu faci nici o economie

ca si kilometri prin Graz traseul este mai scurt cu aproximativ 120 km

ca si cultura generala le recomand pe amandoua unul la dus celalalt pentru intors

viteza maxima admisa este in ambele state de 130 km/h , dar in Austria sunt extrem de multe limitari la 100 km/h si ff multe camere

la vama nu sunt probleme se trece imediat si in multe cazuri si fara control pasaport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Unde recomanzi oprirea peste noapte, la Arad sau la Budapesta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Unde recomanzi oprirea peste noapte, la Arad sau la Budapesta?

in ungaria cu aproximativ 1 km de a trece vama cu austria este un hotel Paprika Csarda ff bun , cu parcare pazita , camera dubla este 40 euro in care este inclus si un delicios mic dejun

atentie sa nu treci granita cu austria

nu uita si vignetele

pt ungaria cumperi vigneta de la o statie OMV din Szeged situata peste drum de o reprezentanta Dacia, iar pt Austria , cum ai trecut granita este o statie Shell

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare numai eu am stat 2 ore la intrarea din austria in ungaria sambata trecuta ?? Cred ca inca le mai sughita familiile. Era unu - bineinteles ca am nimerit pe banda lui, de verifica 15 min un buletin... si in dreapta si in stanga mea zici ca erau aia la dirijat circulatia, asa mergea treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ai stat 2 ore si te-ai uitat la cei de pe banda alaturata cum trec pe langa tine? :)) Era greu sa schimbi banda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe 4 iul s-au scos vizele pentru Serbia:

http://www.evz.ro/article.php?artid=312591

Deci drumul cel mai bun redevine cel descris de mine la postul 30:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=226548

este f frumos, nu am avut nici cea mai mica problema cu sarbii, l-am facut de 3 ori(un dus si 2 intors)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cei care au fost in Nordul Italiei, ce ar fi de vazut? Nu am decat 10 zile la dispozitie. Ma gandeam la un tur Venetia - Roma - Pisa - Florenta - Milano.

Am mai citit ca la Genova e un acvario foarte frumos.

Alte recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intr-adevar la genova e un acvariu superb, intrarea costa 15 euro. traseul ales de tine e perfect. daca mai vrei sa vezi ceva unic cand cobori dinspre genova spre pisa te poti opri la carrara, unde poti sa vizita faimoasele cave de marmura. este ceva unic sa vezi cum se extrage cea mai scumpa marmura din lume.

Modificat de kiko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Kiko, am citit ce ai scris si mai sus despre trasee si m-a ajutat in alegerea drumului. Mai spune-mi ceva, pot sa vad in aceeasi zi si Pisa si cavele de la Carrara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare numai eu am stat 2 ore la intrarea din austria in ungaria sambata trecuta ?? Cred ca inca le mai sughita familiile. Era unu - bineinteles ca am nimerit pe banda lui, de verifica 15 min un buletin... si in dreapta si in stanga mea zici ca erau aia la dirijat circulatia, asa mergea treaba.

Nu, eram si eu acolo. Am stat insa doar o ora si jumatate, timp in care m-a batut sotia la cap de ce nu intru cu ceilalti care se bagau prin dreapta pe banda de autobuze...

La mine doar a aruncat o privire pe buletine in timp ce vorbea la telefon si m-a lasat sa trec. Era insa unul oprit pe dreapta de mult timp, nu stiu ce era in neregula cu el, ca a ramas acolo si duap ce-am trecut mai departe.

In aceeasi seara am intrat in Romania, unde a fost un pic de coada, dar mult mai mica decat intre Austria si Ungaria. Aici insa am pierdut o ora cu trecerea la ora Romaniei...

Modificat de georgem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva sfaturi si idei, daca are cineva timp sa imi zica si mie, as fi foarte multumit :

1.A stat cineva in Roma?

2.Pe la ce hotel de 3 sau 4 stele?

3.Plec si eu in Italia si ajung si la Roma, iar cu masina am inteles ca trebuie sa cauti parcare.

Cateva sfaturi, idei , imi poate spune cineva care a sta in Roma si a fost cu masina, este foarte complicat sa gasesti parcare pentru un sejur in oras?

4.Sau ar trebuii sa ma orientez la o cazare pe langa Roma?

5.Cum se sta la hotel de 3 stele, ca pret fata de 2 * nu mi se par mari , dar la 3 stele este curat , are mic dejun?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ geovadim

da, la pisa nu dureaza mai mult de doua ore, atractia este fara indoiala turnul. La Carrara ai nevoie de ceva mai mult timp, dar si acolo in 3-4 ore poti sa vizitezi destule cave. deci o zi este mai mult decat de ajuns

Modificat de kiko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva sfaturi si idei, daca are cineva timp sa imi zica si mie, as fi foarte multumit :

1.A stat cineva in Roma?

2.Pe la ce hotel de 3 sau 4 stele?

3.Plec si eu in Italia si ajung si la Roma, iar cu masina am inteles ca trebuie sa cauti parcare.

Cateva sfaturi, idei , imi poate spune cineva care a sta in Roma si a fost cu masina, este foarte complicat sa gasesti parcare pentru un sejur in oras?

4.Sau ar trebuii sa ma orientez la o cazare pe langa Roma?

5.Cum se sta la hotel de 3 stele, ca pret fata de 2 * nu mi se par mari , dar la 3 stele este curat , are mic dejun?

Am fost acum o luna in Italia si am intrat de 4 ori cu masina in Roma . Daca nu ai GPS sau pe cineva care cunoaste roma e foarte greu sa te descurci in trafic , un loc de parcare trebuie sa il cauti cam o ora si toate sunt cu plata iar lucrul cel mai greu e sa te feresti de miile de motociclisti care trec de tine si pe stanga si pe dreapta de nu stii pe unde sa te mai uiti dupa ei . Recomand cazarea undeva in afara Romei iar in oras sunt autobuze care fac trasee turistice

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!