Jump to content

Discutii generale [Arteon]


bubu182
 Share

Postare recomandată

Garantat, masinile de TD sunt cele mai alergate. Am fost acum o luna sa testez skoda Ocavia RS - computerul de bord arata pentru ultimii 200km un consum de 35l/100km.

Cat despre masini sh, de acord, este o loterie. Poti gasi o masina care a fost de firma, care a fost destul de alergata dar in care s-au bagat o gramada de bani la revizii sau poti gasi o masina particulara unde la revizii s-a cumparat tot ce e mai ieftin posibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au comis-o iar

"Volkswagen a suspendat temporar producţia unor modele diesel. Passat şi Arteon nu mai sunt livrate clienţilor"

http://m.adevarul.ro/news/eveniment/volkswagen-suspendat-temporar-productia-modele-diesel-passat-arteon-nu-mai-livrate-clientilor-cauza-probleme-tehnice-1_5b0beb98df52022f757f73f0/index.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Discutii generale [Arteon]
  • 7 months later...
Fota Ionut Catalin

Salutare, am achiziționat un arteon 2020 cu discovery media însă aparent am înțeles eu greșit ca ar avea Android Auto. Ar fi trebuit sa bifez și app connect ca să am, știe cineva unde as putea sa activez app connect? La vw este 1000 RON activarea. Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Fota Ionut Catalin in aceeasi situatie am fost si eu acum 2 ani. Am uitat sa bifez la configurare App Connect (200Eur la momentul respectiv).

Am incercat ulterior sa gasesc ceva solutii alternative, insa pana la urma am facut update-ul la reprezentanta in aceleasi costuri si fara alte batai de cap. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt baieti care pot activa ce doresti tu @Fota Ionut Catalin insa pretul ar fi pe la un 7-800ron si ai mari sanse ca la o verificare de catre reprezentanta sa te alegi cu unitatea media iesita din garantie. Mai bine mai stai putin, strangi bani si o activezi la reprezentanta si nu ai nici o bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

As vrea sa cumpar un set de jante R17 pentru anvelope de iarna si nu stiu exact marja ET si J in care trebuie sa ma incadrez pentru un Arteon R-Line.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut

 

M-ar putea ajuta cineva cu un manu de service pt vw artein 2.0 tdi 4motion 190 cp? 

 

As dori sa aflu mai multe info de aici printre care si:

* intervale de service

* cum si daca se schimba si cureaua pompei de ulei din baia de ulei + la ce interval de timp 

* coduri de piese etc

 

Mulțumesc in avans celor care pot ajuta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut

 

Detin un arteon din 2019 190 cp 2.0 tdi si de aproximativ 1 saptamana dupa descuierea masinii (keyless sau actionand butonul aferent de pe telecomanda), la deschiderea usii stanga spate geamul nu mai coboara. 

Daca apas pe butonul de pe telecomanda de descuiere a masinii, geamul coboara asa cum ar fi normal atunci cand usa se deschide si incepe sa functioneze normal. 

Acelasi efect ( de functionare normala) il am si daca in loc sa apas pe telecomanda butonul de descuiere a masinii, pun contactul si las geamul jos de pe buton-ul de pe usa șoferului sau de pe usa cu pricina ( stanga spate = usa cu probleme). 

 

Pe tester vede o eroare insa nu recunoaște nici un fel de mecanism electric, electronic aferent usii cu probleme ( pe restul le vede pe tester si pot sa resetez, calibrez modul de functionare a geamurilor usilor fata stanga- dreapta si spate drrapta, stanga spate fiind cea nefuncționala). 

 

Las mai jos codul  de eroare de pe tester: B122D29 locking unit for central locking. Range/performance. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Stie cineva pana cand s-a montat 2.0 TSI 190 EA888 gen 3B pe Arteon? Banuiesc ca acum se pune EA888 gen 4 care nu mai are injectie MPI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!