Jump to content

Pierdere antigel


bladerunner
 Share

Postare recomandată

Salutare, am o problema imi pierde antigel pe la furtunul de retur al caloriferului si am vazut ca are un "cot" de plastic. Imi poate spune cineva daca se poate schimba garnitura de cauciuc din interiorul lui? Multumesc Anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 496
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    27

  • mihaiionascu

    24

  • alexanderdj

    13

  • rica_42

    12

Top Posters In This Topic

Posted Images

La 1.6 AKL ...unde e busonul de aerisire antigel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut ! a intalnit cineva problema urmatoare ?! : se aprinde eroarea pentru lichid de racire , completez cam 0.3/0.5l ...iar dupa cateva zile revine tot lichidul si cel initial astfel incat borcanul e aproape plin? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 AKL ...unde e busonul de aerisire antigel?

La toate masinile din gama noastra aerisirea se face singura prin furtunasul subtire de retur din vasul de expansiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, dupa ce ca am masina de 2 luni si dupa ce am bagat ceva bani in ea ma trezesc acum ca pierd si antigel pe la radiator undeva prin partea stanga cum te uiti din fata masini.

Aveti idee cat costa un radiator nou pentru masina mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,de ce imi scade foarte tare lichidul din vas cand merg,iar dupa ce opresc si deschid busonul isi revine la normal? cand ii rece ii nivelul la maxim si-mi scade pana mi se aprinde becul....deci foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
gorbanescu.iulian

Salutare, am un golf 4 1.6 16V AZD, imi tot pocneste carcasa de la termostat, prima oara cand a pocnit am cumparat una de la VEMO pe care am dat 250 Ron pentru ca nu am avut bani de originala care costa 480 Ron, a doua oara cand a pocnit am cumparat una de la TOPRAN 350 Ron, acum nush ce sa fac, e din cauza ca sunt piesele proaste sau poate avea un defect la motor, mentionez ca mai mult de 3 luni nu a tinut nici una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci te-ai zgarcit la una oem pt ce pana la urma pt pret dublu unei oem si manopera tripla, nervi? da

topran nu-s instare sa faca nici un vas de expansiune de plastic de passat, auzi la ei , made in germany.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gorbanescu.iulian

Asa este, m-am zgarcit, deci asta e, pun una originala si sper sa scap, multumesc pentru raspuns !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
sergiu-iulian09

am si eu o problema cu pierderea antigelului.cod motor BCB.si am observat ca de cand a venit frigul,pierd antigel.mai ales cand motorul e rece.am obersvat ca pe langa termostat am ceva pierderi.prin spatele capacului.ce ar putea sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine de ceva vreme pierd prin fata, pe la radiator.Acum 6 luni erau cateva picaturi, acum uneori gasesc sub masina o mica pata (similara cu pata care se lasa cand se scurge apa dupa masina, cand treci pe langa un lac) o suprata de 7 centimetri patrati.

Cred ca trebuie sa schimb radiatorul, nu scap .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepe incet incet sa se "coaca", ca pregateste-te de altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica intai sa nu scape pe la termocupla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

sergiu-iulian 09 , verifica in primul rand furtunasele acolo unde ai zis tu de termostat si in al doilea rand vezi ca o chestie asemanatoare am avut si eu cu pierderea antigelului si vedeam o pata de diametru foarte mic sub masina . La mine au fost de vina niste inele la intrarea in pompa de apa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Azi de dimineata cand am plecat la munca am observat pe zapada cam undeva in dreptul motorului cateva pete roz de antigel.M-am uitat la lichidul din vas, si imi scazuse cam aprox. 2 cm.Am completat cam 300 ml de antigel.Nu am gasit urme de ulei in vasul de lichid si nici spuma pe capacul busonului de ulei, apa imi sta in bord la 90 de grade, deci tind sa cred ca nu e garnitura de chiulasa arsa.Sa fie pompa de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei curge pe la termocontactul de pe radiator ca nu are garnitura, eu i-am pus una de clingherit de un toll de la tehnico-sanitare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius.stanescu

M-am tot tinut sa va arat pozele sa vedeti cam cum arata o chiulasa in care s-a pus numai apa si care mi-a dat mari batai de cap cu presiunea in vas.O am si acum, mi-a zis cineva ca se poate repara dar atunci am preferat sa o schimb.Deci in principiu mare grija ce bagati in motor, probabil ca fostul proprietar se gandea ca apa fara antigel ii face bine :))

post-116195-0-85479500-1391342102_thumb.

post-116195-0-01516900-1391342113_thumb.

post-116195-0-05205300-1391342122_thumb.

post-116195-0-52954600-1391342131_thumb.

post-116195-0-96957400-1391342139_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut marius.stanescu,ce probleme si ce simptome ai avut la masina cu apa? din cate mi dau seama aceleasi probleme le am si eu,multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu aveam mici pierderi de antigel pana acum 3 zile cand au devenit mari de tot. La un drum de 60 km, pe la jumatea traseului ma oprit politia. Toate bune, cand am dat sa plec martorul de apa clipea si piunea. Am continuat sa merg pentru ca la 100-200 m era un peco si trebuia sa alimentez. Am desfacut capota si borcanul era gol si sub masina curgea antigel. Asa m-am ales cu un radiator nou:)

post-124325-0-64167800-1393747023_thumb.

post-124325-0-38421800-1393747041_thumb.

post-124325-0-48853300-1393747051_thumb.

post-124325-0-33267800-1393747061_thumb.

post-124325-0-38781000-1393747077_thumb.

Modificat de irinel1988
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

 

Am si eu o problema cu antigelu. Undeva sub clapeda de acceleratie am o piedere de antigel. Pe aceeasi directie cu termostatul, dar mai in spate, pe sub galeria de admisie. Mentionez ca toate furtunele din acea zona sunt uscate. Sper ca ma poate ajuta cineva cu o schema a instalatiei de racire. Urmeaza sa demontez, dar as vrea sa am garnituri, sau ce mai este pe acolo deja cumparate. Motor 1.6 AUS.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ,,decurand m-am trezit si eu ca pierd antigel ,,am verificat toate furtunile de deasupra la motor ,,m-am uitat pe scut si am vazut ca este ud,,de la\ antigelul scurs ,,dar sant nedumerit,,pe langa baia de ulei mai sant furtune de racire?de curand am sch distributia si pompa de apa,,sa fie de la pompa de apa?asa repede sa dus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

daca poza asta te sprie destul de mult poti sa verifici si pompa, desi , greu de crezut.

post-34985-0-04508900-1379431707_thumb.j

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat ,pe sub masina  am vazut ,mai atent sub galeria de admisie ,undeva in apropierea racordului flexibil se scurge pe portiunea dintre cutia de viteza si baia de ulei pe langa caseta de directie....m-am uitat cu atentie ,dar datorita spatiului inchis nu am putut vedea pe unde anume............exact cum a zis marius mai sus  vine de undeva de sub galeria de admisie,,,de  unde nu depistez....masina este cea din semnatura...pe unde or mai fi furtune sub galeria de admisie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

La FSI stiu ca e o flansa megasofisticata in care e termostatul si e destul de fragila, verifica si aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!