Jump to content

'16 Audi A4 B9 2.0 tdi quattro


cristi511

Postare recomandată

Caso nu iti asigura ca iese vopsitul ca de fabrica ca si culoare... iar ca si consistenta si grosime a straturilor aplicate ... sigur nu e ca la mama ei.

Ai fransiza ? E posibil sa coste doar fransiza cat infoliatul, dar desigur e alegerea ta.

Pe mine m-a costat 180 ron (in bucuresti se pare ca e aceeasi suma dar in euro) infoliatul intregii capote, prin urmare pentru mine a meritat pe deplin. 

Link către comentariu

+1 @ShadoWzZ

O folie de calitate si montata bine nu se va vedea decat de la 10cm departare, daca stii unde sa te uiti. Considerand o fransiza medie de 100-150Eur pe piata, pui o groaza de folie de banii aia

Link către comentariu

Multumesc la fel!

Nu puteam sa las praful si mizeria de 1m pe ea asa ca mi-am facut de lucru la o spalatorie self service. :wub:

 

IMG_20170827_211705.jpg

IMG_20170827_211722.jpg

IMG_20170826_141206.jpg

Link către comentariu

@cristi511: Tizule, foarte frumos :icon_thumright:

Ciocanu/Sirnea/Dambovicioara, peisaje de vis pe granita dintre AG si BV, evident :) 

Te admir pe unde te bagi cu masina, eu nu pot iesi cu masina prin pietris d'ala :) Imi ating instant jantele de la pietre...

Nota bene, pentru spalatul la Oxy :) 

Link către comentariu

Am stat pe Valea Cheii - Dambovicioara si am mers in total vreo 12km pe drumuri d-astea. Nu e panica atata timp cat mergi cu grija si negociezi cu atentie traseul. Nu am atins nici macar o data desi masina e lunga iar gropile de pe drum erau...mari :D.

Da, pai dupa experienta cu ornamentele patate la "spalatoria de casa" am zis ca e cazul sa fac eu treaba, macar mi-o fac cu mana mea. :))

 

IMG_20170826_132617.jpg

IMG_20170826_075053.jpg

Link către comentariu

Frumoase peisajele :)

Incerc sa revin si eu cu un update dupa ce am reusit sa rezolv jantele in topicul meu, insa tind sa cred ca nu ai intrat pe unde m-am "aventurat" eu :P

Saptamana usoara, spor la padele ^^

Link către comentariu

@cristi511 Tizule, sa o stapanesti sanatos, cat mai multi km si nenumarate zambete iti doresc sa-ti ofere!

Este "ceea ce trebuie", ai facut un super deal s-o iei la putini km si 1 an vechime. Este cel mai bun raport calitate/pret.

Mai ales ca ai luat-o de la PBV si a fost a unui director, e clar ca a fost intretinuta, are toate reviziile facute si nici nu prea a fost "calarita".

Sunt sigur ca diferenta fata de seat e mare de tot, in sfarsit ti-ai gasit masina care sa ti se potriveasca manusa.

Imi place f mult masina dar si peisajele sunt de asemenea super.

Spune-mi si mie, te rog, la ce pensiune ai fost la Fundata? In PM, te rog, ca sa nu se considere reclama.

Toate bune!

Link către comentariu

Ce revizii daca masina are mai putin de un an si sub 20k km? Eventual una singura inainte de predare... :))

Link către comentariu

@CrS1985 multumesc de urari si iti doresc asemenea. Cat priveste masina, suntem inca in faza de "sa ne cunoastem putin", nu i-am descoperit toate secretele.

Da, "e ceea ce trebuie" pentru perioada urmatoare dar sa stii ca diferenta fata de seat nu e chiar atat de mare. Masina aia avea plusurile ei, asta puncteaza la alte capitole, per total perfectiunea ar fi un mix intre cele doua plus ceva "condimente". (A se citi s5 sb)

Revizie o sa ii fac eu luna viitoare, in jurul a 25k km iar apoi voi micsora intervalul catre 15-17k km. :)

Hmm...nu mai stiu exact cum se numea respectiva locatie dar promit sa revin cu pm daca imi aduc aminte. Spre rusinea mea, nu am dat importanta denumirii.

@Luciosu tu apuci sa ii faci prima revizie la noua jucarie? :))

 

Link către comentariu

Dap. Imi arata pe bord ca in 3500 de km, trebuie sa fac revizia. Adica tot undeva spre 25k. Imi arata ca uleiul e la max, masurat din Idrive, dar cum arata sau miroase, habar n-am, ca s-au zgarcit la 1 euro si joja ioc! :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

#403cp

Masina aduna km, prin oras in special, si pana acum am simtit doar o singura regenerare, undeva la drum intins. Comparat cu Leonul, asta parca nu are dpf. 

Daca intereseaza pe cineva, consumul pe 3500 km, regim mixt de utilizare, este de 6.7%. 

Saptamana viitoare sper sa am timp sa ajung sa ii fac revizia si "plinul" de adblue. 

In rest, apa paie si bataie. :)

 

IMG_20170909_115325-1587x1190.jpg

Link către comentariu

Sigur, fiindca ai sistem cu Ad Blue care lucreaza altfel si mai putin observabil. Partea putin negativa cu costurile solutiei AdBlue , dar la o masina de 45 + K euro asta nu ar trebui sa fie o problema. In rest clar masina ta l-as alege dintre cele doua :) . Plus ca sunt sigur ca audi primeste cele mai reusite softuri pentru motorizari si cutiile dsg. 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu

AdBlue costa pana in 100 ron ptr 7000 km, daca am inteles bine, deci partea cu costurile e neglijabila si chiar preferata unui sistem fara, dar care ar face regenerari dese

Link către comentariu

Eu stiam de sume ceva mai mari dar cum nu am asa ceva, va cred, pai in acest caz as da si eu cu zambetul pe buze atat, doar sa scap de multiplele regenerari , care nu stiu cat de mult consuma DPF in timp, plus neplacerile cauzate taman cand ajungi la destinatie sau acasa... 

Link către comentariu

Va bateti voi prea mult capul cu dpf-ul asta. Zic sa trecem peste subiect.

Multumesc. :)

 

Link către comentariu

Azi am completat cu adblue.

Am achizitionat un bidon de 10l, pe baza VIN-ului, iar dupa umplere mesajul de avertizare din bord a disparut.

Cost: 80 ron adblue + 4 lei triftor.

IMG_20170922_122925-1190x1587.jpg

Link către comentariu

Vis-à-vis de Ad-blue, exista pe piata si variante mai prietenoase cu portofelul. Lucrez in domeniul vanzarii pieselor pentru utilaje agricole si implicit am luat contact si eu cu acest produs. Am o multitudine de clienti care folosesc acelasi tip de Ad-blue la utilaje agricole, camioane cat si autovehiculele personale (chiar si din grupul VAG). Si nu s-a plans nimeni de ceva probleme la acest sistem dupa utilizarea acestui lichid. Este imbuteliat tot la bidon de plastic de 10L, doar ca este rotund si transparent si costa numai 30-40 lei (depinde de magazin).

Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!