Jump to content

Waze - sfaturi, probleme, afisare pe unitatea masinii


aureliandan
 Share

Postare recomandată

Care sunt diversele aplicatii instalate?

Inainte de reset vezi poate s-au modificat permisiunile aplicatiei si incearca un downgrade la AA ver 2.9.57. Eu pe asta o am si functioneaza perfect. Waze este la zi cu actualizarile.

Mai incearca si sa setezi destinatia pe telefon fara sa fie conectat prin AA si apoi sa il conectezi si doar sa intri in Waze de pe ecranul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AA la noi e o mizerie, eu am renuntat sa imi mai bat capul. Il faci, merge, dupa care se intampla ceva magic (update, whateva’) si adios!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si cu setarea destinatiei din telefon si apoi conectarea prin AA.

Daca folosesc Waze'ul doar in telefon aplicatia merge fara probleme, doar prin AA se blocheaza

AA'ul este 2.9.574924

Aplicatiile instalate si dezinstalate ulterior au fost MacroDroid  si vreo 2 de genul Double tap screen on si Smart screen on (folosea senzorul de proximitate pentru a aprinde ecranul)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat, mai poti incerca cateva functii in waze exemplu ##@rawgps sa vezi daca e problema de la telefon sau aplicatie. Iti las link mai jos. Daca este de la waze sau waze related incearca sa il contactezi pe facebook pe Paul Dorneanu poate te ajuta cumva

https://wiki.waze.com/wiki/Search_codes

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu, care face probleme, e un S8, al sotiei, care merge, e un S7

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E probabil o problema de aplicatii, teoretic hardware-ul din S8 nu ar trebui sa aiba probleme cu Waze si AA. Incearca un backup total si un Factory Reset dupa care instalare Waze si AA pe curat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce potentiale probleme de harware vorbim aici mai Dragos ? :D 

Daca merge(a) :rolleyes: pe un Samsung A3...da-l incolo, trebuie sa mearga pe orice, 2 amarate de aplicatii. Astia de la AA nu mai zic nimic de Romania, nu se mai aude nimi? Ies naibii eu la pensie pana se shimba ceva. Apple nu are nici pe dracu', il pui de 100 ori si merge fara sa comenteze. 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF Vorbesti de AA, sau de Mirrorlink? Mirrorlink inca e varza pentru majoritatea telefoanelor, intr-adevar, dar AA e impecabil. Eu de cand folosesc AA nu am primit niciun crash de aplicatie, nu am avut niciodata probleme cu GPS-ul si cu nimic altceva. Si il folosesc ZILNIC, atat in Bucuresti cat si prin tara. L-am folosit fara probleme si in Bulgaria, Grecia, Ungaria, Austria, Croatia.. Toate astea pe Xperia Z3 Compact pe care-l tin vesnic acolo pentru asa ceva si pe care am instalate mai multe aplicatii de tv online de exemplu si altele.

Mirrorlink pe Samsung face probleme, Android Auto in schimb e ok. Eu am incercat cu mai multe versiuni de AA, special pentru ca unii spun ca au avut probleme, insa nu am gasit nicio versiune de AA cu care sa am vreo problema in relatia cu Waze sau Google Maps (folosesc Waze peste tot in Romania, in afara tarii Google Maps cu hartile offline).

Acum am instalata ultima versiune de AA si ultima versiune de Waze si functioneaza fara probleme. De asemeni, update la Waze imi face automat de fiecare data cand apare o versiune noua, la niciun update n-au aparut probleme de niciun fel. Testat ultima oara acum o ora. :)

@andrei0241 Ori ti-a modificat cineva/ceva permisiunile pentru Android Auto / Waze, ori ceva blocheaza legatura dintre cele doua. Dupa cum spui tu ca patesti, tind sa cred ca nu ai acordat permisiune pentru serviciul de localizare (denumit Locatie in meniul lui S8) Waze-ului. Uita-te in Setari, la Aplicatii, Waze --> Permisiuni si acolo sa fie activ Locatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RzzV: am verificat acum, Waze are acces la Location si Contacts (asta nusht la ce ii trebuie si de cand e activat, dar il las asa), iar AA are toate permisiunile activate

Totusi, daca Waze nu avea vreo permisiune necesara, nu ar fi mers nici direct in telefon

O sa vad cu backup si factory reset, macar varianta asta n'are motive sa nu rezolve problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrei0241 Credeam ca la fel iti face Waze-ul si pe telefon, nu numai pe ecranul masinii. Vezi ca e posibil sa fie si o problema de conectivitate (ai schimbat cablul cu care te conectezi la masina de curand?!). Singurul cablu cu care Samsung si Android Auto fac casa buna este cablul original al telefonului (Samsung). Eu nu am reusit sa ma conectez cu niciun alt cablu la masina de pe Samsung si sa imi mearga fara sa se inchida aiurea sau mai stiu eu ce dubiosenii.

La Xperia in schimb merge orice cablu fara probleme. N-am idee de ce.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conectarea era prin cablul cu care a venit telefonul, observasem si eu ca alte cabluri (cu adaptor ptr Type C) nu merge AA'ul (recent am vazut insa ca merge cu cablu cu cap magnetic, luat de la chinezi)

O sa mai experimentez in weekend, daca gasesc problema, anunt si'aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite ce zice cineva de pe alt forum.

Am o informatie care poate fi de ajutor.
Folosesc un Samsung S6 Edge pe o Jetta 2017 cu Composition Media si odata cu update-ul Android 7.0  nu am reusit sa mai folosesc prin AA nici Maps nici Waze, se pierdea semnalul GPS si nu mai primeam indicatii de navigatie. Folosind aplicatiile prin telefon direct functionau ok. Am retrogradat, am reinstalat si AA si Waze si am avut aceeasi problema. Am incercat cu un alt Samsung cu Android 6.0 si mergea pe masina. In final am sunat la Samsung si mi-au recomandat sa resetez telefonul la setarile din fabrica si acum am contatat ca in sfarsit merg si Waze si Maps prin AA.
Sper sa fie de folos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este cineva cu Samsung Galaxy S8 si a reusit sa faca Android Auto sa mearga? Care sunt pasii? Pana acum am activat doar pe S7/S6 si alte versiuni mai vechi de Samsung/Huawei.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 14.03.2018 at 19:35, andrei0241 a scris:

@RzzV: am verificat acum, Waze are acces la Location si Contacts (asta nusht la ce ii trebuie si de cand e activat, dar il las asa), iar AA are toate permisiunile activate

Acces la contacte ii trebuie pentru lista de prieteni si pentru a putea trimite ETA-ul prin sms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mask001 Nu stiu ce versiune este ca nu este telefonul meu. Eu doar am downloadat Android Auto clasic, de pe apkmirror si cand leg la masina nu il vede.

Masina pe care incerc este un Tiguan cu Discover Media

Modificat de Aaron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit pana de curand de pe un S8 AA'ul, a mers la inceput, acum are bazdaci.

Azi am facut un update OTA la 8.0.0, dar nu am mai incercat, desi nu cred sa se fi rezolvat asa problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/14/2018 at 5:55 PM, vdragos said:

@sln pentru Carplay trebuie un USB special, se gaseste la dealer

Pe bune, verificat sau din auzite?

Adica in mufa din fata schimbatorului imi merge Carplay iar pentru mufa din cotiera (unde deja merge AA) imi trebuie cablu special de la dealer??? (cabluri originale iphone nefiind bune?)

Modificat de sln
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e deloc din auzite. Cind se face upgrade la pachetul de conectivitate, la unele serii de sasiu se schimba si mufa usb ca sa fie compatibila cu Carplay. De exemplu la colegul @ToniM la Ibiza.

Deci nu iti trebuie cablu ci alta mufa USB pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, deci, daca se mai suport un pic de offtopic ce poate va fi util si pentru altii ca mine, ca incepe sa faca sens, din ce stii:

1. acolo unde este mufa in fata schimbatorului si mufa USB si in cotiera

2. mufa USB efectiva este diferita in cotiera fata de fata schimbator!? atat de "diferita" incat in cotiera "merge" AA dar nu Carplay? :banghead: e ceva absolut senzational ce a reusit sa faca VW cu STANDARDUL USB. (am mai auzit de pini lipsa date si mufe doar pt incarcare, dar asa ceva...)

3. la dealer au mufa "buna" pentru cotiera si e contra cost? (stii cumva codul si un pret estimativ si plus de ce s-ar percepe cost suplimentar cand clar acest "feature" nu e documentat?)

4. dupa ce mi-as schimba respectiva mufa din cotiera, imi vor functiona si AA si Carplay in ambele mufe? (nu simultan, evident) Sau ma trezesc ca pierd AA in cotiera?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar n-am de cost, poate se uita Toni pe factura ... n-are treaba cu VW ci cu Apple, ca sa faca TV Out tre un USB mai complex, n-are treaba cu mufa de fata. Problema e ca nu stiu daca exista un astfel de USB de cotiera ... tre vorbit la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/17/2018 at 12:08 AM, sln said:

Pe bune, verificat sau din auzite?

Adica in mufa din fata schimbatorului imi merge Carplay iar pentru mufa din cotiera (unde deja merge AA) imi trebuie cablu special de la dealer??? (cabluri originale iphone nefiind bune?)

La mine functioneaza ok cu cablul original Iphone.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.03.2018 at 3:51 PM, Aaron said:

@Mask001 Nu stiu ce versiune este ca nu este telefonul meu. Eu doar am downloadat Android Auto clasic, de pe apkmirror si cand leg la masina nu il vede.

Masina pe care incerc este un Tiguan cu Discover Media

Ce alte recomandari mai aveti sa incerc ca maine vine omul sa mai incercam sa-l facem sa mearga.

Nu sunt utilizator de Android deci nu prea stapanesc. De aceea va intreb ce sa mai incerc. Mentionez ca pe alte versiuni de telefoane, in speta S6/S7/A5.. am reusit sa-l fac sa mearga fara probleme cu varianta clasica: download de pe apkmirror Android Auto si atat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, Dragos.B. said:

La mine functioneaza ok cu cablul original Iphone.

Ai doua usb-uri in masina si functioneaza Carplay si AA pe ambele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!