Jump to content

Sfaturi achizitie Golf 7 SH

catalindarius

Recommended Posts

Golf 7, cu motorul de 1.6, sa fie Euro 6, trebuie ca masina sa fie fabricata cam din a doua parte a lui 2015. Tot ce este 2013, 2014 si cateva luni din 2015, sunt Euro 5.

Primul anunt e clar Euro 5, al doilea, depinde cand anume in 2015 a fost acea masina fabricata, deci trebuie verificat.

La Volvo V40, stii bine, service-ul e scump. Parintii mei au un V40 cu motor de 2.0 diesel, cumparat anul trecut si intre timp au ajuns deja la prima revizie de filtre + ulei. Costul a fost de 1000 de lei, cu toate produsele cumparate de la magazin de piese auto + manopera. Motoarele Volvo sunt pretentioase la ulei, deci trebuie avuta mare grija la normal uleiului. Daca doresti, pot sa iti dau mai multe detalii in privat de ce inseamna V40. 

Da, este alta liga Volvo, nu se compara cu VW. Insa costurile de intretinere sunt duble. Iar ca si interior, in afara de portbagaj, care este ceva mai mare decat la un Golf 7, inghesuiala, senzatia de claustrofobie si vizibilitatea extrem de proasta mai ales inspre spate, pe mine personal nu m-ar convinge sa utilizez zi de zi un V40. 

• Replies 253
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Liviu_sbn

17

• catalindarius

15

• LUFY

12

• The_Ego

12

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Grijă mare cu asta: https://www.autovit.ro/anunt/volkswagen-golf-vii-ID7GnSCC.html Nu de alta, dar: https://www.autodna.ro/lp/WVWZZZAUZDW150791/auto/ef81b09808a70e26485e69dce998cebea89a

Nu poti compata MQB cu platforma anterioara. Este total alta masina si total alt feeling. La fel nu se poate compara motorul 1.4 tsi de generatie noua (pe curea) cu anteriorul pe lant. Este un mo

Ba difera. CR e doar tehnologia common rail, e alt motor, alt cod motor. Intercooler racit cu apa, asa numit chargecooler si probabil mai sunt si alte modificari. Passat b7 era pe vechea platorma. La

Posted Images

yeeeeman

@Dumitru IGasesti Golf 7 1.2 TSI in acelasi buget. Mai ales daca masina o sa fie plimbata predominant prin oras (fiind vorba de o incepatoare), as recomanda benzina. Motorul e ok, are distributie pe curea, nu mai are (din cate stiu) pleiada de probleme ale motorului de pe Golf 6.

Edited by yeeeeman
Dumitru I

Multam @LUFY si @yeeeeman de raspunsuri.Am fost azi sa vad unul din cele 2 Golf-uri si ce sa vezi....e de 2 zile in service

(am fost acolo s-o vad),pompa de inalte a facut span.M-am si gandit ce era pe capul meu de ma aruncam de vreo 2 saptamini pe ea.Acuma mecanicul ce se ocupa zice ca injectoarele sunt neatinse,ca vor spala rezervor,traseu conducte si ca pompa o reconditioneaza(nu stiu daca se mai poate,habar n-am).Binenteles pretul s-a dus accelerat in jos,dar mie mi-e cam frica acuma.

Cand vad la mine in familie ca,criteriul principal la alegerea masinii e...culoarea,ma si ia cu durere de cap.

Eu cred ca pe asta mizeaza samsarii,genul asta de cumparatori:vazut,placut ,luat.Chiar am observat....sunand la cativa,ca sunt si agresivi...ceva de genul:"ce atatea-ntrebari,ai vrea sa ti-o dau si cu plinul facut".Eu cred mizeaza pe faptul ca tot s-o gasi cineva sa ia masina fara multe verificari.

PS Acuma-ntreb si eu,ca din ce-am mai rasfoit si eu forumul,parca se zice ca 2.0 ar fi mai predispuse la span la pompa de inalte....ca la 1.6 nu s-a prea intalnit fenomenu,nu mai stiu ce sa zic.

L-am intrebat pe proprietar cum i s-a manifestat,si mi-a zis ca la inceput a simtit ca o vibratie pe partea dreapta si atunci s-a dus cu ea la service.Nu-mi dau seama cum sa verifici asta la niste teste,ma gandesc ca n-ai cum.

adrian001

Pai 1.6 TDI-ul de pe Golf VII este generatie EA288 si vine cu acleasi sistem de injectie Bosch ca si 2.0-ul. Ambele au pompe de inalte Bosch CP4.1 care se stie ca in cazuri particulare creeaza astfel de probleme.