Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

Am auzit ca, ( virgula ) cotiera avea mai multi candidati si atunci a 2`a zi m-am si dus dupa ea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acei candidati erau pe bune, nu erau fictivi.

@doru.tanasoiu iti dau un semn la momentul oportun. Indiferent daca intersul tau va mai valabil sau nu, ma voi tine de promisiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar eu vroiam sa o cumpar :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

sunt din bucuresti si as dorii sa cumpar doar suportul de pahare si gurile de ventilatie din spate de la o cotiera oem, are idee cineva de unde as putea sa fac acest lucru la un pret cat mai accesibil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o rugaminte la cei care au mesterit pe la cotiera. Vreau sa dau jos consola dintre cotiera si bord,ca sa umblu la suportul de pahare si nu stiu cum.

Stie cineva unde sunt amplasate suruburile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa dai jos cotiera, brduful de la schimbatorul de viteze si scrumiera.

Suruburile le gasesti pe parcurs - sunt vreo 4 la cotiera, 2 sub scrumiera si unul la suportul de pahare.

Daca mai sunt cateva tre sa le gasesti pe parcurs.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa incepi din spate catre fata... desfaci cotiera vreo 3 suruburi .. apoi inca 2 sub suporturile de pahare si inca 1-2 in fata la scrumiera ( daca ai ).

Mai mult vei avea de lucrat la cotiera, trebuie sa scoti intai carcasa din platistic apoi suportu, schetelu din metal, ai grija sa nu rupi vre`o clema, trage si tu usor incercand sa-i faci joc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,cred ca ma descurc.Eu speram ca nu trebuie sa dau jos cotiera. Vreau sa schimb suportul de pahare.Culmea ,am de confortline si vreau de Golf trendline.Nu sta bine deloc paharul in suportul de confortline. O sa incerc sa-i adaptez jaluzeaua.Sper sa reusesc.Multumesc popilam si B32FDY

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa pui desfacatorul de sticle pe post de despartitor in locasul de sub jaluzea?

La mine daca-l pun stau foarte bine paharele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar daca vrea si pasagerul din dreapta sa-si puna si el paharul, ce mai faci?

Cineva zicea ca-l propteste cu jaluzeaua,insa nu tine, greutatea paharului misca jaluzeaua si se rastoarna.Plus ca locul paharului dinspre schimbator este mai inalt si cade si mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin r. , astazi am demontat tunelul de la schimbator si iata pasii:

- desfaci capacul din spatele cotierei (cel cu gurile de aerisire) care este clipsat - nu are suruburi.

- ai sa vezi doua surubele in stg si dr cotierei - trebuie desfacute

- in interiorul cotierei desfaci capacul de plastic cu fanta de racire a interiorului - e clipsat

- sub acesta mai este un surubel - il desfaci

- cu capacul de la cotiera deschis de tot se poate scoate "invelitoarea" exterioara a cotierei

- sub cauciucul din suportul de pahare mai este un surub

- desfaci burduful de la schimbator si sub rama acestuia sunt doua surubele care prind scrumiera - le desfaci si dai scrumiera afara.

- pe lateralul tunelului in partea de jos spre mocheta sunt cate o prlungire a tunelului pe stg si pe dr - tragi de ele in jos (sunt clipsate cu niste cleme de metal de tunelul central) - sub ele ai cate doua surubele de fiecare parte

- in dreptul scrumierei tunelul are doua ridicaturi, un fel de manere de viraj, care au doua capace triunghiulare clipsate pe laeralul tunelului. Trebuie sa desfaci aceste capace (cu grija ca se cam rup piciorusele de prindere) si sub ele, pe fiecare parte mai ai cate doua surubele, cu care tunelul se prinde de plansa bord.

- tragi frana de mana cu putere cat mai sus si rotesti tunelul invers acelor de ceas in jurul schimbatorului pana iese de sub bord.

Sper ca nu am uitat nimic.

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista cineva pe forum care sa efectueze monajul conductelor+cotiera ?

La reprezentanta am inteles ca este jaf mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te pot ajuta eu intr-un wend, dar sunt sigur ca te descurci si singur ptru ca nu este mare inginerie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai postat stie careva suportul pahare spate cel de la cotiera la ce pret si unde se gaseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.are cineva conducta de la cotiera .cily. nimic?multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa intrebi la reprezentanta - nu cred ca este foarte scumpa. Second nu cred ca vinde nimeni conducta separat, plus ca-ti mai trebuie si alte cateva maruntisuri. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cotiera pentru golf 5 cu tot cu guri de ventilatie in spate este 1200 RON

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal.are cineva conducta de la cotiera .cily. nimic?multam

Cu mare sinceritate iti spun ca nici una din cele pe care le-am avut nu a avut vreo conducta!

@popilam are dreptate, second nu vinde nimeni acea conducta separat. ( cel putin din ce cunosc eu)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vis-a-vis de conductele de aer pentru spatele cotierei are cineva idee cam cat de dificil de montat sunt ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pot sa va informez ca la data de astazi eu am fost la cardinal in c-ta pentru o cotiera de g5.pretul ei este de 1460ron la care se adauga si mana de lucru in jur de 600-700 ron....fosrte scumpdupa parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

imi cer scuze daca sunt offtopic dar n-am gasit nimic in alta parte.

as vrea sa demontez consola centrala (cu cotiera) si mai departe sa demontez si frana de mana (pana la buton :( ) astfel incat sa-mi imbrac in piele manerul de la frana.

aveti idee unde as putea gasi un ghid de demontare, ceva?

multumesc!

post-13765-1251915719_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jumex, o cotiera OEM G5 pe ebay costa 200E+20E transportul iar montarea o faci tu; se monteaza super usor si intuitiv. Uite asa rezolvi totul cu 850 ROn in loc de 2000. Eu asa am facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

co5ma am cautat pe site dar nu am gasit! eu am pe masina dar vroiam pentru un prieten...orinala????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@JUMEX : trebuia sa cauti pe ebay golf 5 armlehne si gaseai 100%.

Uite aici un link cu o cotiera de pe ebay

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu intrebarea : "Are cineva idee sau documentatie cu privire la montarea conductei de aer pentru cotiera".Macar cate pointer-uri

Cate conducte trebuie ? Eu am cautat si am gasit ca fiind 2 .Una care face legatura cu conducta din bord si care coboara putin si ce-a care se gaseste si pe TMT tuning sau pe AHW Shop finala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!