Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

mihai_daniel_vw

Salutare.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un manual sau un link de montat cotiera,am rasfoit tot topicul si se pare ca link-urile sunt prea vechi si nu mai merg.ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am nevoie de niste sfaturi. Eu pe masina (golf 5) am montata o cotiera ce provine de pe Caddy/Touran, am luat-o din dezmembrari fara sa o vad iar expeditorul nu a vrut sa o accepte inapoi, asa ca m-am incapatanat si am improvizat si s-a potrivit.

 

Partea nasoala este ca nu am capacul spate de la ea (ea are si suport pahare spate, dar nu e folosit niciodata, arata inestetic). Ma gandeam sa confectionez din ceva material "un capac" sau sa merg la un tapiter ?  Ar fi o idee sa instalez o priza UBS pe capacul ce urmeaza sa-l improvizez? 

 

20qm7aw.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suporturile de pahar pt cotiera se gasesc de obicei pe site-uri de vanzari gen ebay. SI eu am aceeasi problema la golful meu si am comandat deja de pe ebay-ul german.

 

Acesta e un exemplu : http://www.ebay.de/itm/1K0862532-Auto-Hinten-Becherhalter-Getrankehalter-for-VW-Jetta-MK5-Golf-GTI-MK6/121657484750?_trksid=p2047675.c100009.m1982&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D35311%26meid%3Db2819a5938cb455da7f280854a5ec79a%26pid%3D100009%26rk%3D5%26rkt%3D10%26mehot%3Dag%26sd%3D291719245076

 

Salutare.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un manual sau un link de montat cotiera,am rasfoit tot topicul si se pare ca link-urile sunt prea vechi si nu mai merg.ms mult

 

Montarea cotierei e relativ simpla atata timp cat nu vrei sa pui si tubulatura pentru aer.

 

In consola centrala veche din spate ai doua locasuri (unul e suportul de pahar din spate si urmatorul e cel de putin mai in fata) care au un cauciuc pe fund. Scoti cauciucul din locasuri si ai sa vezi suruburile. Cu un torx de 20 scoti suruburile (sa le pastrezi in caz ca cealalta cotiera nu le are, cum am patit eu), tragi frana de mana cat mai sus iar consola veche va iesi foarte usor. 

Urmatoarea etapa este montarea cotierei. 

Pasi:

1. Scoti exteriorul cotierei de pe suportul metalic. Daca imi aduc aminte bine este prins doar in cateva clipsuri..

2. Asezi cotiera in locul de unde ai scos consola si vezi sa se alinieze cu gaurile de unde ai scos suruburile vechi.

3. Ultimul pas e pusul plasticului inapoi pe suportul de metal si fixarea clipsurilor.

Sper sa fie de ajutor. Imi pare rau ca nu am facut poze la montare, ca sa fie mai clar.

Spor la treaba

 

 

Modificat de RaduGt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salutare, am o mica problema cu cotiera, montata din fabrica

mecanismul care rabateaza capacul nu vrea sa se inchida complet, ramane cam la un pas mai sus de inchidere completa

daca o deschid la maxim si o inchid foarte repede si brusc se inchide complet, daca o inchid usor nu se inchide, deci problema e undeva la capatul cursei la mecanism

a mai patit cineva asa ceva? cum pot sa ajung la acel mecanism? e complicat? am si ventilatie tot din fabrica, complica lucrurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman daca iti comanzi suport de pahare, te rog da-mi si mie un semn.

As vrea sa incerc daca se potriveste la octavia 2.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 1 month later...

In caz ca mai are cineva probleme cu montarea, demontarea cotierei, las aici un link unde sunt prezentati pasii, cu tot cu poze. Sper sa ajute. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Stiti cumva daca se potriveste cotiera de la masinile cu volanul pe dreapta la cele cu volanul pe stanga? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Are idee cineva cum se desface aceste urechi de la suportul desfacatorului?

Am achizitonat o cotiera pentru Jetta si foarte frumos am inceput sa o desfac sa o curat. Acum la suportul de pahare am scos clamitele alea mici de pe laterale. Se pot observa in poze. Acum nu le mai pot pune la loc pentru ca este spatiul foarte mic. Stie cineva cum se desfac aceste clame de tot ca sa pun bucatele astea mici inapoi?

20170524_020651.jpg

Atasez si o poza cu spatele locasului. Ideea este ca sunt destul de fixe pe acolo. Am incercat sa ridic clema aia dar tot nu se misca nimic. Nu am tras mai tare sa nu rup ceva.

20170524_020642.jpg

Modificat de FakeML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golful meu am doar climatic si vreau sa im pun cotiera dar vreau sa pun cu tot cu ventilatie se poate face fara adaptari sau doar la cele cu climatronic? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut! As dori sa montez o cotiera pe masina mea. Am gasit una care pare a fi de Golf 5 Plus si din cate am vazut atat pe internet, cat si in acest topic, arata diferit dpdv estetic (in partea din spate, la gurile de ventilatie), insa este compatibila? Nu ma intereseaza nici partea din fata, deoarece doresc sa pastrez suportul de pahare si nici tubulatura pentru aer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Stiti cumva daca se poate inlocui suportul de pahare fara capac culisabil cu cel cu capac culisabil fara a inlocui toata consola ?

M-am uitat la al meu (fara capac) si pare piesa separata, nu este turnat in consola.

 

Poza este ca exemplu.

maxresdefault.jpg

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-e poate am facut eu,demontezi consola centrala,suportul de pahare e prins in 2 suruburi.Desfaci cele doua suruburi impingi in fata inspre bord vechiul suport si-l scoti.Ai mai sus un link sau da-mi un PM  ne intalnim si-ti arat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi. De unde il pot cumpara ? Stii cumva codul ?

Nici cotiera nu gaesec decat la preturi astronomice, mi se pare mult 400-500 ron..

Modificat de Adriannnnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salutare! am achiziționat de curând o Jetta din 2012 varianta fără cotiera si fără mai multe de fapt :). Am căutat să achiziționez una de pe internet și am găsit varianta cu tubulatura pentru aer. Mașina este echipata cu Ac iar întrebarea este dacă as achiziționa aceasta consola cu tot cu tubulatura, as avea unde să ma leg cu ea de circuitul de aer al mașinii? In caz ca nu e posibil acest lucru ma orientez spre varianta de consola cu cotiera dar fără circuit de aer. Mai jos este ceea ce am găsit pe OEM din dezmembrari!

Multumesc!

20181016_205143.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu da,  VW nu s-a obosit sa faca 2 tipuri de carcasa pentru climatizare asa ca folosesc capace. Ai 2 poze atasate cum arata tubulatura si unde e prinsa
1.thumb.jpg.a3e5c721df08362a716ede70f23805a2.jpg 2.thumb.jpg.351da2e69ec94b70b28da7c626e8715c.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă primești și segmentul care trece pe sub schimbător, da, vei găsi sub bord capătul acoperit cu două capace. Le dai la o parte și împingi tubulatura pe poziție. Am făcut treaba asta acum 3 luni.

4B848978-28BA-4814-A97D-8C2158DF9286.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru informații! Am luat cotiera si am motat-o astăzi. Singurul lucru care nu s-a potrivit a fost conectorul de la bricheta din spate care era identic cu cel in care ar fi urmat să între - "mufa mama" ambele. Am rezolvat problema prin cumpărarea unor fire si a unor conectori. De mentionat faptul ca si poziționarea brichetei pe consola cu cotiera diferă față de varianta fara cotiera ceea ce duce la necesitatea adaptării unor fire mai lungi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
Alexandru.popescu

Buna ziua, am un golf5, am.demontat cotiera, iar cand am  incercat sa o pun la loc, urechiile de la partea din spate a cotierei s au rupt. Am incercat sa lipesc cu poxilina dar degeaba. Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat despre cum as putea lipii acele urechi, v as fi recunoscator. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Stie cineva daca se potriveste doar cotiera de golf 6 pe consola de golf 5?

Doar cotiera pe care ti cotul ma intereseaza, daca se poate monta in locul celei de golf 5.

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Stie cineva daca se poate monta pe golf 5 o cotiera de scirocco?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, de unde imi pot achizitiona si eu o cotiera pentru Golf 5 (1.9 TDI din 2005)? (Mentionez ca nu a avut niciodata si imi trebuie cu adaptare pentru)

Vreau una aftermarket, nu originala sau ceva dar sa fie acceptabila. Am tot cautat pe site-uri dar nu prea am gasit cine stie ce si de pe OLX nu as cumpara sincer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ţi-aş recomanda originală, de la dezmembrări. Nu trebuie să iei chiar orice dacă nu te încântă.
Eu am aşteptat mai bine de un an până a apărut una din piele în stare perfectă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti pune o poza cum arata cea originala? Ca sa stiu ce anume sa caut pe la dezmembrari.

Mersi de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!