Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

Dar cu un pic de efort se poate ajunge la o suma mai mica..comandat eventual printr-un prieten din germania cotiera ajunge undeva la 250 e (cu tot cu tubulatura) + transport cu un atlasib, eurolines ceva..total maxim 10 milioane..si se evita astfel si partea cu tva de care se plangea cineva intr-un post anterior precum si taxa mare de transport a celor de la tmtuning.. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De TVA scapi doar daca esti din afara UE - dar trebuie sa platesti transportul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si eu vreau sa mi iau cotiera originala dar nu asa scumpa.poate gasesc pe la dezmembrari ..si apropos v ati gandit cei care ati comandat cu tubulatura cine va monteaza si cat costa..nu cred...asa ca mai bine n o mai puneti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montarea tubulaturii nu-si are rostul, fiind prea complexa si scumpa pentru o masina neprevazuta cu cotiera din fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea sa curat cotiera, partea textila si ar fi mult mai simplu daca as putea sa spal complet materialul, nu cu cine stie ce solutii care nu au rezultate si lasa pete. Nu stiu exact de unde sa incep, poate a mai incercat cineva, sau poate aveti ceva idei. Daca ridici cotiera, exista 2 suruburi, le-am desfacut dar nu am rezolvat nimic. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, eu nu am desfacut-o si nici tie nu-ti recomand pentru ca se poate sa intre la apa si sa o strici. Eu zic sa incerci cu sampon de copii si apa dar sa speli intreaga suprafata si sa aspiri puternic apa ramasa in material. Astfel nu vor ramine pete de detergent si delimitari ale zonei curatate. Scuze de :icon_thumright:

Modificat de camsonat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema apare mai ales la nivelul de echipare trendline.cotiera mea arata dezgustator dupa numai un an si 4 luni, avand in vedere faptul ca am f mare grija de curatenia la interior.

nu cred ca ar fi o solutie spalarea deoarece problema este calitatea slaba a materialului.poate vine cineva cu un alt material, desi aici vor interveni o gramada de probleme, gen gusturi, disponibilitatea materialului pe piata, etc.

interesant ar fi daca s-ar gasi material OE comfortline, sportline...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam complicat sa inlocuiesti materialul, cred ca este mult mai simplu sa-l cureti chiar daca nu ai acelasi rezultat. Calitatea materialului este intr-adevar slaba, mai ales ca este intr-o zona foarte solicitata. Eu am incercat o spalare cu o carpa si spray, dar petele au ramas si chiar materialul este mai tare, mai aspru, poate pentru ca nu se usuca bine.

Astept o solutie cu desfacutu-l, poate se pricepe cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ce nu mergi la o firma de detailing sa iti curete?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate scoate suprafata textila dacat daca dai jos capsele care o prind, nu-ti recomand pentru ca nu cred ca ai s-o mai poti pune la loc daca nu ai un capsator profesional, sau cum spunea cineva mai sus s-ar putea sa-ti intre la apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de intrat la apa nu va intra sigur. eu am dat jos tapiteria de pe scaune pentru a o spala si nu a patit nimic. acelasi lucru ma gandeam sa fac si cu cotiera, mai exact ma gandeam s-o dau jos si sa o inlocuiesc cu piele. deocamdata sunt in oaresce cautare de piele. eu am si spalat-o, foarte bine chiar, si tot degeaba se murdareste destul de repede, chiar si pentru cineva foarte pretentios cu curatenia interioara cum sunt si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate scoate suprafata textila dacat daca dai jos capsele care o prind, nu-ti recomand pentru ca nu cred ca ai s-o mai poti pune la loc daca nu ai un capsator profesional, sau cum spunea cineva mai sus s-ar putea sa-ti intre la apa...

Ok, zi-mi si mie cum sa ajung la acele capse si vad eu daca le desfac sau nu. Asta vroiam sa aflu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridici bratul cotierei si tragi usor de partea de plastic de dedesupt, e prinsa in cleme si ar trebui sa iasa foarte usor. Sub ea sunt clemele(capsele) de la tapiterie. Spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridici bratul cotierei si tragi usor de partea de plastic de dedesupt, e prinsa in cleme si ar trebui sa iasa foarte usor. Sub ea sunt clemele(capsele) de la tapiterie. Spor la treaba

Ok, am data partea de plastic jos, cea neagra, si dupa aceea am impins inspre exterior si s-au desfacut toate clemele. A iesit, e super usor si nu s-a rupt nimic ;) Mersi. O sa trec la spalat acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am fabia 2 si cotiera acoperita tot cu material textil, si jegoasa rau dupa abia 4 luni, dar am luat o spuma spray, am dat 10 lei pe ea, si vreau sa zic ca a iesit mai curata ca atunci cand era noua:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu deejay! data viitoare incearca cu produsele de la mafra! vei ramane placut surprins. bafta!

Modificat de ivd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de acord cu deejay! data viitoare incearca cu produsele de la mafra! vei ramane placut surprins. bafta!

Am si eu aceeasi problema dar cu partea textila de montantul B, am tot incercat cu spuma dar tot "jegoasa" este, pana la urma o duc la spalatorie :D sa-si bata ei capul cu ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare tuturor,

vreau sa montez o cotiera originala pe un golf plus, care din fabrica a venit fara cotiera.

cotiera am gasit-o la 280 euro, originala, cu refrigerare.

intrebarea este daca trebuie schimbata toata consola dintre scaune, sau se poate monta pe consola existenta.

astept parerile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta atent pe forum sau chiar pe acest topic deoarece exista un "do it yourself" cu instalarea cotierei OEM. Din cate imi amintesc, consola dintre scaune se scoate afara.

Modificat de Co5ma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost azi la cardinal motors din ploiesti sa ma documentez.

pretul unei cotiere cu tot cu tubulatura de plastic pentru gurile de ventilatie de pe spate este aprox 2300 ron. tubulatura este aprox 130 ron.

Manopera este de 500-600 ron.

consola dintre scaune nu se schimba, este identica cu cea cu cotiera din fabrica. cotiera vine montata de la maneta de frana de mana in spate, care este prinsa in suruburi.

pentru a monta tubulatura, am inteles ca trebuie demontata toata consola, deoarece tubulatura se " introduce" in zona din spatele scrumierei in tubulatura masinii.am inteles ca acolo sunt 2 dopuri.

montarea nu crerd ca este asa de dificila incat sa necesite o manopera de 500-600 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva pe forumul asta zicea ca este in jur de 1500 lei.

Mai ca ma bate gandul sa-l rog sa comande una pentru mine si sa mi-o trimita prin posta.

Ce zici tudor ionutz? Te bagi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este chiar mai ieftina o cotiera. Uite aici ! http://vwtuning.ro/interior/diverse.html

cei de pe acest site nu mai comercializeaza produsele afisate pe site-ul lor.

am incercat sa comand prin e-mail si imi venea un mesaj autogenerat cum ca pana pe nu stiu ce data nu se mai pot da comenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cineva pe forumul asta zicea ca este in jur de 1500 lei.

Mai ca ma bate gandul sa-l rog sa comande una pentru mine si sa mi-o trimita prin posta.

Ce zici tudor ionutz? Te bagi?

Ma bag. Doar ca nu acum. Am facut ceva investitii foarte mari in apartament. Dupa 1 decembrie probabil voi face si achizitia asta. Daca imi voi lua cotiera mai mult ca sigur o voi comanda de aici www.ahw-shop.de/

Cu ajutorul unui membru de pe forum ma ajunge cu transport cu tot undeva la 220-230 de euro. Oricum, tinem legatura si poate facem o lista :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Pentru o cotiera de golf 5 cu guri de ventilatie pe spate ma bag si eu. Am fost la PBV si aveau cotiere la 1200 RON dar fara guri de ventilatie. Prefer sa achizitionez una care are guri de aer urmand sa montez si tubulatura ulterior. Asa ca un pret de 220-250 E mi se pare mai mult decat convenabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!