Jump to content

Montare / demontare cotiera Golf 5 / Jetta


gabi71
 Share

Postare recomandată

De 2 stiu si eu + un T ( teu, de ramificatie )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B32FDY si ai idee de montaj ?T ' ul vine primul ... nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

si io caut cotiera.in caz ca nu gasesk pe metode romanesti o sa`mi comand si eu de pe net.intrebarea mea ii daca toate au prize de aer in spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta nu mai stiu sigur, dar cred ca din conducata principala trebuie facuta ramificatia, pus T`ul .. si din T`u o conduca sa vina in cotiera si cealalta in bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea am priceput-o cu montajul cotierei , dar nu am nici ce-a mai mica idee de ce o sa ma lovesc la montatul conductelor.

Exista un DYI pentru montare conducte sau macar cateva hint-uri?

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de ceva vreme caut o cotiera....daca cineva stie rog pm

Nu stiam ca exista Jetta fara cotiera.Cand am configurat-o pe a mea, chiar si pe Trendline e cotiera standard.

Din ce tara e masina adusa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asigurator, conductele sunt de fapt o singura piesa, doua conducte care se unesc la mufarea cu conducta din cotiera.

Masinile care nu au cotiera din fabrica au cele doua guri de aer dinspre aeroterma acoperite cu capace de plastic. Gurile care trebuie sa duca spre cotiera, sunt undeva sub scrumiera. Conductele, care trebuie montate pana la cotiera, pleaca de la cele doua guri de sub scrumiera, trec pe langa schimbator, una prin stg si una prin dreapta si se unesc in dreptul franei de mana, une se mufeaza cu tubulatura din cotiera.

Trebuie sa desfaci tot tunelul dintre scaune ( cel cu suportul dr pahare) si ai sa vezi pe unde trece conducta. Nu este complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum are totul logica.

Nu intelegeam de ce la cotiera se poate comanda doar o conducta.

Ma gandeam cu groaza ca trebuie sa dau jos jumatate de bord.Merci mult pentru raspuns Popilam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiam ca exista Jetta fara cotiera.Cand am configurat-o pe a mea, chiar si pe Trendline e cotiera standard.

Din ce tara e masina adusa?

e luata de la porsche vest. si eu am ramas uimit ca nu are, dar ce sa fac...asa a fost situatia cand am luat-o..poveste lunga ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@B32FDY- trimite si mie un pm cu oameni de la care pot sa iau si io o cotiera.spre sa fie de incredere.

Pt montatu conductei daca ii asa complica ai putea incerca sa mergi la o firma care se ocupa de climatizari auto poate se pricep mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici Jetta mea nu are cotiera , e adusa din olanda , stie cineva unde se gasesc cotiere sh?

:icon_thumright: caut si proiectoare + masca daca stiti pe cineva soryy de off topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Rog nu mai cereti relatii despre eventualii vanzatori de parts altfel ajunge un talmes-balmes infiorator (vezi cererea lui zoly_85)

Se pot cauta in aria de Prestari servicii / Oferte extinse, se pot intreba colegii care si-au montat deja insa prin PM

Nu are legatura cu reclama pentru unii sau pentru altii insa se pot declansa (gratuit) flame-uri pentru ca unul poate fi multumit de prestatia unui vanzator, altul nu

Ca atare, cei care si-au montat pot preciza de unde cum si cat iar doritorii pot intreba prin PM

Mersi de intelegere!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da dudu multumim de intelegere ... te citez: "Ca atare, cei care si-au montat pot preciza de unde cum si cat iar doritorii pot intreba prin PM" ... si eu vreau sa-mi cumpar una :D ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cauta in aria de Vanzari / Prestari Servicii sau citeste acest topic pentru a afla prin PM detalii de la cei care si-au montat deja

Aceasta este o arie tehnica, nu comerciala

Discutie incheiata!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O mica problema am si eu ... poate imi spune cineva cum sa o rezolv referitor la montarea cotierei ... surubul din laterala dreapta care prinde cotiera de consola centrala nici cum nu reusesc sa-l strang(nici sa-l introduc) din cauza scaunului fata dreapta ... aveti ceva idei cum sa fac ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

davides daca poti sa faci niste poze asa un mic DIY pt cei care vor sa`si puna cotiera in viitorul apropiat ar fi de mare ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Gasit si montat cotiera OEM de la dezmembrari inainte avand una Armster ca a colegului de mai sus (gbrgeorge). 100 euro cotiera cu tot cu conducte aer si toate accesoriile acesteia mai putin priza din spate pentru tensiune 220. Aia nu au vrut sa mi-o dea ca e foarte scumpa dupa spusele lor. Montajul facut de mine. Ce-i drept ceva mai complicata partea cu instalarea conductelor de aer pentru ca a trebuit sa dau jos toata consola dintre scaune. In rest pentru partea din spate , foarte simpla operatia. Pentru partea spate sunt doar trei suruburi de desfacut acestea aflandu-se sub acele "tavite" de cauciuc iar pentru montarea cotierei e nevoie de patru suruburi pentru care gaurile in podeaua masinii sunt deja date si le veti gasi deja cu cleme de prindere pe ele. Imi pare rau ca nu am facut poze sa va arat cum sta treaba mai ales pentru partea de instalare a conductelor de aer. Incercati si cautati la dezmembrari si poate aveti noroc. 100 de euro chiar merita investiti in asa ceva. Daca sunt cereri din partea voastra pentru un DIY referitor la consola dintre scaune pentru montare conducte aer o voi demonta din nou pentru a face poze si explica tuturor ce anume trebuie facut.
Montarea a fost simpla, exista doar anumite pozitii in care cotiera pre asamblata intra in locul ei, mai mult timp iti ia sa-ti dai seama de acestea, suruburi am primit cu cotiera.

Cea veche se prinde in doar trei, asta noua in cinci. Din pacate soclul e prevazut cu 5 gauri dar al meu are doar 3 cleme. Am prins-o in doar trei suruburi in asteptare, tine bine dar cred ca din moment ce sunt prevazute 5, trebuie 5, o sa caut cleme si o sa le pun... Acum, dupa ce am demontat si remontat, chiar am chef sa refac operatia, atat de simplu mi se pare, deci nu ezitati.

In plus, isi merita cu prisosinta eforturile: pt mine ca sofer, confortul e net superior

Astazi in pauza la munca in max 30 min am efectuat minunata operatiune de montare a unei cotiere.

Tot ce trebuie sa faci e sa desfaci vechea portiune de plastic, cea cu frana de mana ( eu nu am schimbat toata consola centrala dintre scaune, am patrat`o pe a mea cea veche pentru ca aveam cele 2 suporturi de pahare care imi sunt folositoare ) sa analizezi

vreo 5 min cotiera, sa vezi cum se desface cadrul de metal al acesteia si apoi te apuci de insurubat vreo 4 suruburi, in gaurile existente deja in podea. Dupa ce s-a fixat cadrul se incepe operatiunea de fixare al cadrului de plastic care il imbraca pe cel de metal, dupa ce toate clemele sunt prinse si exista linie sa zic asa intre bucata de plstic din fata si cea din spate - cea cu suportul de pahare atunci treaba e incheiata !

Atasez si 3 poze cu cotiera mea :)

http://vwforum.ro/index.php?showto...t&p=1022397

cretzull ai rasfoit macar topicul inainte sa postezi?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e simplu si nu e simplu de montat cotiera(ma refer la plastice, atentie mare sa nu le zgariati) ... eu am prins-o in cele 4 suruburi din podea si mai era unul de prins de consola dar n-am reusit de scaun, oricum cotiera e teapana ... era un pdf pe topicul asta si te ajuta mult sa vezi cum se desface si monteaza cotiera. Pt. a monta, trebuie s-o desfaci toata de pe cadrul din plastic ...

Modificat de davides
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Manual montare cotiera:

http://rapidshare.de/files/49102929/Volksw...essed_.pdf.html

OT: Cine ma ajuta cu o conducta de aer pt cotiera (cea care pleaca de sub bord pana in apropiere de cotiera , ca dealalta care trece prin cotiera o am)? :D

Modificat de lucian_90tud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OT: ca sa schimb manerul franei de mana, trebuie sa dau jos cotiera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bun manualul de mai sus. Explica pas cu pas sper sa va descurcati.

sebip se pare ca da !

:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutari de la Iasi, azi am reusit sa imi achizitionez si eu o cotiera, acuma e mai greu cu instalarea, sincer as vrea sa o pun singur, sa nu ma mai complic cu service-urile si chestiile astea pentru ca nu demult am avut neplaceri, ma gandeam daca imi poate da cineva un tutorial? era odata aici dar nu mai functioneaza link-ul respectiv. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudius3334
Salutari de la Iasi, azi am reusit sa imi achizitionez si eu o cotiera, acuma e mai greu cu instalarea, sincer as vrea sa o pun singur, sa nu ma mai complic cu service-urile si chestiile astea pentru ca nu demult am avut neplaceri, ma gandeam daca imi poate da cineva un tutorial? era odata aici dar nu mai functioneaza link-ul respectiv. Va multumesc.

Pentru cotiera am eu pas cu pas si cu poze tutorial de montare, provine de la o firma ce vinde cotiere OEM pentru VW Golf 5. Daca imi dai PM o sa iti trimit pe mail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!