Jump to content

Ulei motor Fabia


gdm
 Share

Postare recomandată

AM O SKODA FABIA FABRICATA IN 2001 CI 222600 KM LA BORD

INDICATIM ULEIU CARE TREBUIE SA IL ACHIZITIONEZ SI SA NU FIE UN CONSUM MARE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate poti sa scrii fara caps lock si daca am sti ce motorizare ai mai exact am putea sa-ti dam niste sfaturi, 1.4 am inteles , dar tdi, mpi....?? daca e benzina si nu papa ulei intre schimburi 5w-40 , daca papa poti incerca un 10w-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti folosi un mobil 1 high mileage, 10w40 care e full sintetic.....sau un 5w50.....

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foloseste cineva motul ? Ceva impresii ?

Trebuie sa fac schimbul si m am gandit sa merg pe motul :) 10w40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm....Masina are ¬ 180.000 km ! Am avut discutii pe tema 5w sau 10w si cu carmina ! Masina pana acum si in viitor probabil va merge pe 10w deoarece are o oarecare uzura + ca stilul de condus este unul mai sportiv si zic eu ca 10w e alegerea cea buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea are vreo 200.000 km si a avut inainte 10W40 dar acum la ultimul schimb i-am pus 5W40 si nu cred ca va creste consumul de ulei vascozitatea la cald fiind aceeasi. A ta cum sta cu consumul de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana acum am mers numai pe mobile 10w40 [ de cand am luat masina, am 30.000 km si ma caiesc maxim de alegerea facut. ]. Dupa 8000km [ cel putin 6000 km facuti cu inca 3 persoane in masina si tinuta numai in ture mari ( cel putin odata pe saptamana fac cu ea valcea- pitesti si o tin pe ture mari in urcare :P ] a trebuit sa completez cu ulei ! Nu mi fac griji de faptul ca a trebuit sa completez, avand in vedere ca stiu cum am facut km astia, ceea ce ma irita e faptul ca am avut ocazia sa 'compar' mobile 10w40 cu motul 10w40, si diferentele sunt mari ! Ca sa nu mai zic ca diferenta la pret e foarte mica, iar din cate am inteles singura fabrica de Motul este cea din Franta, deci probabilitatea ca el sa fie de la 'tovarasii turci' e cam minima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Fabia mea cu motor 1.4 16V BBZ 75Kw 145000 Km i-am pus ulei 5W30 la ultimile doua schimburi, inainte nu stiu ce ulei s-a folosit pt ca am cumparat masina la 120000. Primul schimb de ulei a fost cu Castrol, al doilea cu Liqui Moly si consumul de ulei e aproximativ 2L intre schimburi. Acum vreau sa trec la 5W40 in speranta ca imi va scadea consumul de ulei. As merge tot pe Liqui Moly deoarece e printre singurele marci de uleiuri cunoscuta cat de cat si care este fabricat in Germania. Am cautat azi in tot orasul Castrol fabricat in Germania sau Mobil1 in SUA... nici urma... toate prin Belgia, Turcia. Am luat in calcul sa sar direct la 10W40 ca sa fiu sigur ca nu mai consuma asa mult, voi ce ma sfatuiti? As vrea sa-mi recomandati si un ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de cum este clima pe la Radauti, as opta pt un 5W40. Ca marca prefer Motul.

Nu ma mai intereseaza Castrol, Mobil, ......; chiar si un Liqui Moly bun, de la mama lui, ar fi de preferat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi schimbul de ulei cu Liqui Moly 10W40. Mecanicul mi-a zis ca nu este diferenta de vascozitate intre 5W30 si 5W40 si mi-a zis ca daca vreau sa imi consume mai putin, sa pun 10W40. Am observat ca pe bidon nu este trecuta norma 502, doar 505... sper sa nu fie vreo problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici un ulei cu specificatia 10w40, nu are aprobarea 502.00.......eu in locul tau as fi schimbat brandul, dar as fi respectat norma......mai ales ca nu ai multi km..... :icon_thumleft:

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de Liqui Moly este mai exact?

Liqui Moly Super-Leichtlauf

nici un ulei cu specificatia 10w40, nu are aprobarea 502.00.......eu in locul tau as fi schimbat brandul, dar as fi respectat norma......mai ales ca nu ai multi km..... :icon_thumleft:

citeam tot pe aici ca 502.00 e cam tot una cu 505.00. Alt brand care sa nu fie fabricat in Turcia nu am gasit.

ACEA A3-04/B4-04 ; API SL/CF ; MB-Freigabe 229.1 ; VW 501.01 / 505.00

LIQUI MOLY advise this product for vehicles with the following specifications: Peugeot Citroen (PSA) B 712294 ; VW 500.00

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de Liqui Moly este mai exact?

Liqui Moly Super-Leichtlauf

nici un ulei cu specificatia 10w40, nu are aprobarea 502.00.......eu in locul tau as fi schimbat brandul, dar as fi respectat norma......mai ales ca nu ai multi km..... :icon_thumleft:

citeam tot pe aici ca 502.00 e cam tot una cu 505.00. Alt brand care sa nu fie fabricat in Turcia nu am gasit.

ACEA A3-04/B4-04 ; API SL/CF ; MB-Freigabe 229.1 ; VW 501.01 / 505.00

LIQUI MOLY advise this product for vehicles with the following specifications: Peugeot Citroen (PSA) B 712294 ; VW 500.00

VW 50500 Ulei universal pentru motoare Diesel cu si fara turboalimentare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce tip de Liqui Moly este mai exact?

Liqui Moly Super-Leichtlauf

Nu are aprobarea VW502 00 dar are VW501 01.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are aprobarea VW502 00 dar are VW501 01.

Deci ce sa inteleg?

VW 50500 Ulei universal pentru motoare Diesel cu si fara turboalimentare

Pe bidon scrie ca e si pentru benzina si diesel

Modificat de Bukovina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok aia e specificatie pentru motoarele pe benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

nu va mai luati dupa mecanici cand alegeti un ulei; se gasesc fise tehnice peste tot, acolo aflati si vascozitatile si aprobarile producatorilor de autovehicule; auzi, 5w40 are aceeasi vasc, ca 5w30 !? no kidding ! si chiar 10w40 face reducere de carburant ?! really ? :D

Modificat de bluetux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fisa tehnica a acestui ulei este ok. ma refer la 5w40, are aprobarea 502.00, dupa cate am inteles este fostul Elf. Fiind un ulei de motor frantuzesc, il folosesti tu Ionutz si http://youtu.be/sYPcyGqs4B0

Modificat de carmina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total e partenerul de casa pt Peugeot si Citroen.Masinile respective ies de pe banda cu colantul care recomanda folosireau uleiului total.Quart 9000 este si pt ds si pt benzina pt motorizarile turbo.E foarte bun la motorizarea diesel HDI..exact cum e Castrolul 505.01 pt TDI.Daca nu uit o sa va postez maine o poza cu specilicatiile lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vreut sa pun Castrol Edge parca era vreo 200 ron si ceva dar cei din magazin mi-au zis ca e turcesc si sa incerc Total Quartz ca e frantuzesc si e foarte bun si de aceea am intrebat daca e bun ptr skoda

Si mi-a raspuns Carmina care ai multumesc din nou

Am sa vad daca e bun daca nu am sa caut la urmatorul schimb Castrol dar facut in Germania

Carmina ce ulei folosesti pe skodita ta??

In legatura cu manualul de vag in romana m-am uitat pe ross-tech si nu am gasit mai pot cauta pe undeva??

Sau daca au colegii vreun manual???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu decand am masina am facut 4 schimburi de ulei si am pus de 2 ori Mobil Super 3000 si de 2 ori Castrol Magnatec, ambele sunt full syntetic si 5W40. Niciodata nu a consumat nici pic de ulei masina si am fost multumit de cele doua marti, indiferent ca a fost iarna sau vara, masina a mers impecabil de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!