Jump to content

Audio upgrade


razvanux
 Share

Postare recomandată

Dap, m-a amuzat si pe mine faza cu display HD :)) ...marketing romanesc de prostit "cocalarii" :P

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, insa nu e romanesc marketingul. Uita-te si la descrierea de pe ipmart.com sa vezi ca lafel scrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
alexandru87xc

am unul identic si e chiar nou... daca ai nevoie 0758434693

am montat cuiva un dvd f misto si pt manopera m-i l-a lasat mie..masina cumparata luna trecuta din reprezentanta...deci e nou.

Modificat de alexandru87xc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am si eu 2 intrebari pentru cei care si-au montat difuzoare pe spate:

1 Cablurile nu sunt trase deloc, sau sunt trase pana in stalpul masinii ?

2 Inelul pe care sta difuzorul exista sau trebuie cumparat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu este tras cablu deloc. Inelele se cumpara de la magazinele de profil.

Am si eu o intrebare. Daca montez boxe de 13 sau chiar de 10 cm are ceva? Exceptand calitatea sunetului care presupun ca va lasa de dorit. Astept un sfat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

@Baltimore - am si eu o intrebare:

Pentru subwoofer cablul de semnal de unde ati tras? Are sistemul iesire line-out pentru amplificator sau ati folosit cablul de la difuzoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In urma schimbarii casetofonului si adaugarii unui amplificator, difuzoarele de pe fata stoc ale masinii s-au ars .

Drept urmare a trebuit sa le schimb , asa ca am decis sa pun si difuzoare pe spate .

Desfacutul usilor se face astfel:

Manerul usii are un plastic atasat care cu o surubelnita se scoate ( are niste clipsuri metalice ) incepand cu partea de jos .

1zd7m2e.jpg

Apoi in locul ramas dupa scoaterea manerului in doua gauri rotunde se gasesc doua suruburi cu cap in stea ( nu plus ) care se pot desface si cu surubelnita.

2rdzw9d.jpg

In partea de jos a usii se gasesc doua suruburi cu cap de stea care trebuie desfacute ( la usa din spate se gaseste doar unu ) .

In cazul in care aveti geamuri mecanice, manerul se scoate astfel :

El are un inel care se roteste in gol. Acel inel trebuie impins intr-o parte .

eqxtli.jpg

Dupa ce se impinge el arata astfel :

flxyz7.jpg

Dupa toate cele de mai sus se trage de fata de usa incepand cu partea de jos .

In acest moment usa se tine in niste clipsuri de plastic (care cateva mai mult ca sigur se vor rupe, deci trebuie cumparate cateva in plus )

Mare grija cum trageti pt ca mai sunt cabluri atasate de fata de usa .

Montatul la loc se face la fel ca mai sus dar invers .

Alte mentiuni :

La difuzoarele de pe fata trebuie cumparate inele , pt ca difuzoarele stoc sunt integrate in inel , dar pe spate nu e nevoie pt ca desi nu sunt inele difuzoarele incap.

Cand montati usa inapoi , la manerul scos o sa tebuiasca sa scoateti acele clipsuri metalice de pe fata de usa si puse pe maner .

Cablurile pe spate nu sunt trase , dar se trag destul de usor.

O sa editez mai incolo postul pt ca acum tre sa plec .

Modificat de Mihai C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

va rog sa ne spuneti daca se poate, ce fel de boxe a-ti pus pe usile spate (dimensiuni, marca) si cu se aude.

Multumim !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Difuzoarele sunt de 16.5 cm si pe fata si pe spate .

Eu mi-am pus http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_auto/Alpine/Type-G/SPG-17C2/ si am reusit sa scot inalta de pe ele si sa o pun sus. Gaura din difuzor am astupat-o cu o jumatate de minge de ping pong lipita cu prenadez .

De sunet ce sa zic, cu filtru lui initial ( doar un condensator pe inalta ) suna ca un rahat.

Dar prin mai multe teste am reusit sa fac niste filtre pentru ele .

Pe joase merg cat de cat ok , doar ca e prost ca usa are o gaura mare in ea acoperita de un felde plastic mare. Daca s-ar astupa gaura aia cu ceva pal subtire ar suna mult mai bine pe bas. .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Update :

Prinderea amplificatorului pe bancheta din spate .

M-a scos din sarite chestia asta ,am rupt spirale si holzsuruburi .

Solutia este urmatoarea :

Pe bancheta sunt 3 carlige din plastic, care mie nu mi-au folosit cu nimic, de pe care se pot scoate plasticele si se ajunge la niste suruburi M6 ( parca )

Am luat o placa de pal si am prins-o cu niste suruburi mai lungi in locul ala si apoi am prins amplificatorul de placa.

Eu am pus o placa mai mare si am prins-o in 3 suruburi pt ca am doua amplificatoare . Daca nu aveti decat unu, puteti sa puneti o placa mai mica si sa o prindeti in 2 suruburi ( cele de pe dreapta )

Mare grija la montare caci trebuie montata cat mai jos ca sa poti ridica polita, caci altfel loveste in placa de pal . ( bine ar fi ca rca-urile de la amplificator sa fie dina celea cu cot sa ocupe mai putin spatiu .

Dezavantaje : daca puneti o placa mare prinsa in 3 suruburi nu o sa mai puteti sa rabatati doar o parte din bancheta ci pe toata .

Poze o sa pun maine sau poimaine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu pozele :

a14aw4.jpg

2lnd8qu.jpgIn poze se vad doar doua suruburi din cele trei .

Modificat de Mihai C
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt de fapt o poza.

Acuma lasand rautatile la o parte... vazand ca te pricepi, spune-mi te rog pentru radioul original al masinii ce difuzoare trebuie sa iau (adica nu ma intereseaza amplificatoare si alte minuni) vreau doar sa am sunet si in spate.

Am inteles ca dimensiunea lor trebuie sa fie 16.5cm, dar chiar trebuie 60W?

Si poate ai poze de cum arata portiera spate desfacuta si cum e pe acolo. Poze intermediare ceva.

Mersi si spor la munca!

Modificat de florinutzu2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recomand difuzoarele OEM. Eu sunt multumit de calitatea sunetului. pentru alte difuzoare trebuie sa iei si ramele adaptoare. Puterea lor trebuie sa fie de max 40 W.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate poze cu usa din spate nu am, dar difuzoarele care incap sunt de 16.5 cm si daca nu sunt foarte adanci merg fara inel . Partea proasta este ca din cauza pozitiei , mare lucru nu o sa auzi din difuzoare pt ca sunt astupate de bancheta . Recomandarea mea ar fi niste boxe ovale pe polita .

Puterea casetofonului este modesta, ( in jurul a 15w pe canal ) dar difuzoarele originale sunt din carton si au SPL mai mare . Deci ce ai cumpara nu o sa sune la fel de tare ca cele originale .

De cautat nu am cautat cine stie ce difuzoare, dar daca vrei sa iti pui neaparat si in spate , cauta niste difuzoare din hartie cu conul cat mai rigid . Neaparat daca poti sa astupi si gaura de care ziceam mai sus, deoarece schimba foarte mult sunetul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles totul inafara de "SPL mai mare".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SPL vine de la Sound Pressure Level si reprezinta presiunea sonora ( cat de tare se aude ) un zgomot sau o boxa .

La difuzoare SPL se masoara distanta de 1m fata de difuzor caruia i se aplica 1w .

Difuzoarele auto de subwoofere au de obicei 85-90 db/m , cele de medii tot cam asa , iar inaltele au peste 90 db/m vorbind generic pt ca sunt si exceptii .

Difuzoarele profesionale pleaca de pe la 95 db/m .

Ideea e in felul urmator , daca la distanta de 1m la puterea de 1w ai un spl de 90 db, ca tu sa mai adaugi 3 db la SPL trebuie dublata puterea . Deci ca sa ai 93 db la 1 m trebuie sa bagi 2 w in difuzor. Ca sa mai bagi inca 3 db iar dublezi puterea , adica ai 96 db la 1m la puterea de 4w si asa mai departe .

Diferenta sonora de 3 db se simte , dar nu foarte mult , 6 db se simte bine iar 9 db se percepe ca fiind o dublare a presiunii sonore, dar din calcule ai sa constati ca diferenta de putere de la 90 db 1w/1m la 99 db este de 7 w . Nu pare mult , dar este , mai ales daca sa zicem avem presiunea de 120 db la 500w si mai vrem 9 db tot dublam puterea pana ajungem la 3500w in plus . De aceea este bine ca un difuzor sa aibe cati mai multi db la 1w/1m .

Ca sa intelegi mai usor luam doua difuzoare : unu de 90 db 1w/1m si unu de 99 db 1w/1m .

Ca sa ajungem la 120 db trebuie ca in cel de 90 db sa bagam 800w pe cand in cel de 99 db trebuie sa bagam doar 120w .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit niste poze in care sa va arat gaurile din usi de care va spuneam ca trebuie acoperite ( chestia asta o sa o fac si eu , dar la vara cand insonorizez si fetele de usi )

Usa din fata :

o9r11h.jpg

Si usa din spate :

o5yh5k.jpg

kwxky.jpg

Eu am de gand sa le acopar cu o bucata de PFL ( placajul ala subtire cu care se acopera spatele mobilei ) prins cu silicon sanitar .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva idee cat costa o boxa de fabia II originala? si cat ar mai costa in medie un schimb al unei boxe?

mentionez ca masina este in garantie...dar cine stie... parca vad ca imi spun ca i-am dat drumul prea tare...sau prea incet...sau era prea frig afara...sau mai stiu eu... astept pareri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru detalii de genul asta mai bine intreaba la reprezentanta.

In general difuzoarele se ard de la exces de putere sau distorsiuni, deci foarte rar defect de fabricatie sa zici ca le schimbi pe garantie . Daca ai gura mare probabil ca poti sa le schimbi chit ca tu le-ai ars .

Oricum eu recomand astupara gaurii din portiera ( scrie mai sus ) diferenta o sa fie imensa . pe bas .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut,

As vrea sa schimb radio-cd player-ul DANCE cu un MFD2 sau eventual un Amundsen+ pentru navigatie/bluetooth/camera/etc.

Am tot citit informatii in contradictoriu cum ca/(nu) trebuie un convertor CAN 1.6 la 2.0 astfel iti descarca bateria.

CAN Gateway-ul meu este 6N0 909 901.

Rog sa ma ajutati cu un sfat catre ce sistem sa merg si ce beneficii voi avea.Am citit topicul dedicat pe Octavia dar am inteles ca nu se aplica si in cazul Fabia.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos pinned şi unpinned this topic
  • 2 years later...

Salut,

Stiu ca topicul e vechi dar....poate doreste cineva sa faca upgrade.

Asta am eu pe masina (dupa ceva munca): modificat rcd 330g plus(logo,tema,leduri),adaugat modul 1.6-2.0,instalat antena de gps,tras fire la boxele spate,si instalat camera. 

Video cu rcd-ul aici: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!