Jump to content

Audio upgrade


razvanux
 Share

Postare recomandată

salut la toata lumea,

sunt un proaspat membru al VW Forum, fericit posesor al unei Skoda Fabia 2, 1.4 benzina 86 CP.. etc samd :mop:

stiu ca s-ar putea sa nu imi poata rsp nimeni la intrebare, cel putin deocamdata, dar pe mine m-ar fi interesat ce dimensiune au difuzoarele de la usile din spate, pt "bolidul" descris mai sus, intrucat nici cei de la AVIA Motors de unde am luat-o nu au fost in stare sa elucideze problema :mop: singura lor mentiune a fost ca sunt de aceleasi dimensiuni ca si cele de pe fata, raspuns care nu m-a multumit.

apelez la ajutorul vostru intrucat nu am timp sa ajung la un service sa desfac fata de la usa si sa verific.

asadar.. multzam anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pana la urma si-a montat difuzoare de 17 cm in usile din spate. Va zic eu ca el nu a mai apucat...si poate mai vrea sa mai puna cineva :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sincer,cred ca merita luata optiunea cu 8 boxe si mp3'ul lor din fabrica :RO flag: Se aude super,deja la volumul 15 din 40 cred(nu am incercat sa dau mai tare de 40) incepe sa tremure scaunul ;) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, soundul este exceptional la modelul Elegande unde vine RCD-ul Dance (+mp3 si audio-in) si sistem audio cu 8 boxe. Am testat si eu :) si i-am recomandat si fratelui meu. Merita!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut , stie cineva daca skoda fabia 2 1.2 70CP ambinent are trase cablurile pt boxe spate usa

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai nu vine cu preinstalatie de sunet? Eu inteleg ca are calbluri. Sau ce inseamna preinstalatie de sunet. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echiparea Ambiente vine cu radio-cd + mp3 player si 4 difuzoare, acestea fiind montate cate 2 pe usile fata. Echiparea Elegance vine cu 8 difuzoare, doar la acestea se face cablajul pentru spate, cele 4 boxe suplimentare fiind instalate in usile spate. S-a pastrat aceeasi politica aplicata si la Fabia 1 :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu am cabluri de unde cumpar cabluri, unde le montez si cam cat ma poate costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai masina in garantie, ar fi mai bine ca operatiunea sa se faca intr-un service Skoda pentru a nu fi afectata garantia acordata de fabrica. Poti cauta informatii despre costul operatiunii la colegii cu Fabia 1 care au instalat difuzoare spate sau prin intrebare directa la service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,a instalat cineva boxe si tweetere pe spate?Vreau sa ma duc sa imi pun si am auzit ca mai sunt si niste inele de prindere pe linga boxele care le pui.Daca este cineva care a pus si a vazut cum se face,astept informati. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma ce dimensiuni su difuzoarele pe spate Si de unde se poate achizitiona adaptor pentru ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,a instalat cineva boxe si tweetere pe spate?Vreau sa ma duc sa imi pun si am auzit ca mai sunt si niste inele de prindere pe linga boxele care le pui.Daca este cineva care a pus si a vazut cum se face,astept informati. :blink:

Ma dar nimeni nu mai pune alte boxe pe fabia 2 ???? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am instalat eu subwoofer. La trasul cablului s-a chinuit saracul om jumatate de zi (nu exagerez). Spunea ca numai la Golf a mai vazut masina asa de bine izolata fonic. Daca mai sunt doritori, am solutia pe unde trebuie tras cablul, sa nu va chinuiti aiurea.

Modificat de Baltimore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pai zine,ce mai astepti.Eu vreu sa imi pun boxe si pe spate si sa stiu cum fac.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde se poate cumpara acest cd player ? in afara de reprezentanta ca e 2700 Ron si mi se pare chiar exagerat.

post-27140-1215872151_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sisu_stelistul

Mai bine iti puneai din fabrica, asa nu cred ca renteaza sa dai banii, mai bine iei un mp3 normal, sau vezi poate gasesti pe undeva unul de acelasi dimensiuni, nu cred ca gasesti exact la fel ca cel original mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomant un MP3 player Aftermarket, gasesti si rama speciala, sa nu ramai cu un mare gol pe langa el, arata ciar bine cu rama aia, iar daca nu ai ce face iti poti integra in ea butonul de NOS :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,poti incerca pe site-ul asta www.auto.asp2.cz .Este un ceh care are piese originale.Vezi ca sunt si alti cu Fabia1 care vor sa isi comande tot felul de chesti.Intra aici si vorbeste cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tare Baltimore... cica am solutia..:huh:, dc vrea cineva :icon_thumright: ...

Pui mei dc vrei sa ne ajuti pune poze.. si arata cum sau explica. Nu trebuie sa stea fiecare in parte sa se roage de tine...

Oricum multa bafta in continuare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ti-am trimis PM cu solutia gasita de mine, postez Pm-ul si aici:

Salut,

Ei bine, baiatul care a instalat subwoofer-ul e meserias, adica cu asta se ocupa. Spunea ca nu a mai vazut masina asa de bine izolata decat Golf-ul. Practic ne-am vro 6 ore sa gasim o gaura sa tragem cablul de la baterie la subwoofer, gaura care de obicei e undeva sub bord. La Fabia aparent nu e. Am demontat jumatate de bord, dar n-am gasit nimic, ba mai mult undeva in partea dreapta sub bord e un fel de gaura, dar e astupata.

Ca sa nu o mai lungesc aiurea, solutia gasita a fost.

1. Pui siguranta si legi cablul de baterie.

2. Trebuie sa ajungi cu el in partea dreapta a botului, desfaci bagheta neagra de sub stergatoare si il tragi pe sub ea, pentru a-l masca.

3. Cablul fiind acum in partea dreapta, trebuie gasita o solutie ca el sa ajunga in portbagaj. Cum ai capota deschisa si te uiti la aripa dreapta de sus, o sa vezi ca are mai multe gauri; indesi cablul intr-una;

4. Cablul este acum in aripa dreapta, trebuie scos. Desfaci protectia de sub aripa, vezi ca sunt cateva suruburi. Desfaci protectia doar pentru a putea prinde cablul cu mana si pentru a-l putea indesa in montantul dintre aripa si usa din dreapta, vezi ca e o gaura acolo, are un capacel negru care il scoti.

5. Daca ai ajung aici, adica ai cablul in masina e bine. Acum doar trebuie sa desfaci bagheta aia de cauciuc de la praguri si sa indesi cablul sub ea. Procedezi la fel si in spate.

6. Et voila, ai cablul acum in portbagaj, perfect mascat.

Atentie, vezi ca fie cablul suficient de lung, altfel te chinui degeaba.

Nota:

1. Probabil procedeul se poate face si pe partea stanga a masinii, dar dat fiind faptul ca aproape demontasem masina pe partea dreapta pentru a gasi gaura a fost mai usor asa.

2. Cablul il prinzi de ce poti iar pentru a-l securiza folosesti curele de plastic.

3. Am montat subwoofer-ul acum 4 luni, pana acum 0 probleme.

4. Daca esti din Bucuresti si totusi te decizi sa te ajute cineva, vezi ca eu l-am montat in zona Militari la cateva sute de metri de showroom-ul Peugeot. Deci cum vii din Militari si te intrepti spre autostrada, cu cateva sute de metri inainte de Pjo si o sute de metri inainte de Praktiker pe dreapta e un service care are accesorii auto, folii, subwoofere, etc.

Bafta!

Modificat de Baltimore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Casetofonul de pe Fabia 2 are aceeasi dimensiune cu cel de pe Passat? Ma refer la forma si marimea din fata...? Nu sunt identice pe toate masinile produse de WV? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt aceleasi dimensiuni, testat pe Gol-ul meu (care este la fel cu cel de passat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc pentru raspuns. Avand in vedere ca nu pot deschide topic nou (primul pas...:) o sa scriu tot aici. Vreau sa fac comanda din China de un casetofon cu gps (windows ce 5)...face cam de toate, cred ca este identic cu cel din link'ul urmator: http://www.autogadget.ro/index.php/SKODA/Skoda-Facelift-DeLuxe-Edition-GPS-/-DVD-/-TV-/-BT/Detailed-product-flyer.html ://http://www.autogadget.ro/index.php/...t-flyer.html diferenta cu tot cu transport fiind de 1000 ron...asadar, daca mai este cineva interesat...pentru alt model de masina poate lua legatura cu mine. Site'ul este http://www.ipmart.com/main/product/Special...php?prod=120700

Sper sa dau comanda spre sfarsitul lui aprilie, cel tarziu 3 mai;

Cine vrea sa vada cam ce stie sa faca sa intre pe link'ul urmator: http://www.dailymotion.com/video/x983sx_gp...-sur-skoda_auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, foarte bun review-ul, mi-am facut o parere despre unitate (deh, pozele de pe siturile de vanzari sunt frumoase dar de multe ori produsele nu sunt ceea ce par);

1. in primul rand calitatea si finisajul constructiei mi se par foarte bune in comparatie cu alte replici pe care le-am vazut

2. unitatea raspunde destul de repede la comenzile date pe ecranul senzitiv.

N-am inteles si nu o sa inteleg insa niciodata cum stau lucrurile cu acel display "HD": dimensiune 6.5" rezolutie 800x480. De ce-ar fi HD display-ul la aceasta rezolutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos pinned şi unpinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!