Jump to content

retrofit RNS 510 Discover Media


Mistervova
 Share

Postare recomandată

Am banuit,  colaboram...dar nu are nicio legatura cu înlocuirea can gateway ului... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi,

Azi am trecut de la RNS510 la Mib2 5L0035200. Comenzile merg, senzorii parcare merg insa camera nu merge. Aveam camera AM si convertor, am renuntat la convertor si am pastrat doar camera insa nu afiseaza nimic pe display desi am codat-o in 5F.

Can 1k0 907 530 S

Skoda Octavia 2 FL 2009

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si eu am aceeasi problema. Am avut un MIb 2 2016 care mergea perfect,camera ,senzorii. Acum am unul din 2018, aceeasi senzori,aceeasi camera.

Daca   codez camera low pe 5F nu-mi mai vede nici senzorii si nici camera nu apare. Senzorii se aud doar. Daca anulez codarea comerei, apar senzorii pe ecran.

Vreo solutie? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut! Hai ca mai vin si aici cu o mica problema! Am din fabrica RNS 315 care functioneaza impecabil,dar am o problema cu difuzorul de medii(nici pe dr nu se aude) si cel de inalte,care nu functioneaza pe partea st fata. Am inlocuit tweeterul,am verificat cablajul dintre usa si stalp...degeaba. Pe VCDS imi da treble speaker open or short circuit(st). Aveti ceva idei despre ce sa mai caut? Avand difuzorul de medii deasupra celui de bass,am sistem de sunet altfel de cel stock?

Stiu ca boxele fara difuzorul de medii au un condensator care filtreaza sunetul ptr tweetere. Si astea il au? In mufa boxei nu regasesc culorile firelor de la tweeter,in schimb le am in mufa de la stalp.

20210605_105841.jpg

20210605_105837.jpg

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vw sound system, cu amplificator sub scaun sofer si alte difuzoare, vs cele stock. Firele pt dif pleaca din bass, pe spatele boxei. Da jos si verifica

Screenshot_20210605-132241_eBay.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si din spate vin inapoi in tweeterul st fata sau din amplificator vin in tweeter?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi o serie sasiu si luni iti scot diagrama 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult! M-am uitat acum sub scaunul soferului si nu am nimic(amplificator).

20210605_134424.jpg

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înseamnă ca nu ai vw sound system. Iti verific luni ce echipare ai pe masina si iti dau diagrama. Sa imi aduci aminte ....whatsapp, telefon,  etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca a fost schimbata portiera,ptr ca boxa de pe dr nu mai are medii(am luminat prin grila). Sunt sigur ca a fost schimbat portiera cu tot cu instalatie. Instalatia portierei are pini in plus fata de cea a masinii. Am firele de la tweeter si medii in mufa de la stalp. Merita oare sa-i pun boxa care trebuie si sa modific instalatia actuala sau sa cumpar instalatia care ii trebuie ei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, cel mai bine monteaza difuzorul stock si la inalte o sa ii tragi cablaj de la cel de bass, asa cum vine de fabrica, la varianta fara sistem de sunet.

De aceea ti-am cerut seria sasiu,  verific exact ce ai pe masina.

Difuzoarele pt vw sound system sau dynaudio, nu se aud ok, fara amplificatorul aferent, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare eroarea 67330-switch for central locking,si mai da una cu eroare pe motorasul de pliere al oglinzii,nu ar fi tot din cauza instalatiei? Oglinzile sunt normale fara pliere,doar cea din st este heliocromata. Daca nu,modific instalatia asta si ii schimb boxa.

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar ca de acolo, e codata usa pt oglinda pliere si nu o mai gaseste. Codeaza fara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara,vin si eu cu o mica problema,de curand am schimbat Rcd 510 cu Mib2 std Pq cu Navigatie,am schimbat si Gateway 7N0 907 530 cu 7N0 907 530BJ 

camera si senzorii functioneaza perfect,am facut o scanare si au ramas urmatoarele erorii:

Seara buna va dorescERORII MIB2-WVWZZZ1KZBP043847-136730km.txt

 

Dupa ce sterg erorile din Adresa 5F se sterg cele cele care au legatura cu boxe,antena gps si microfon pe care nu le am momentan pe masina montate,dar raman astea 2 care nu se sterg deloc

5F-2 ERORI RAMASE-WVWZZZ1KZBP043847-136800km.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal sa nu se stearga cele de Cp, etc. 

Pe ce mașina l_ai montat? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neata, am uitat sa precizez este montat pe Golf 6 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu start stop sau fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin masina nu are start stop,este un golf 6 din 2010 benzina motor 1,4 80cp varianta cheala fara imbunatatirii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aceea ai erorile acelea. Da-i pace, nu afecteaza cu nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  1. Ok multumesc Florin,de deranjat nu ma deranjeaza erorile dar m-am panicat un pic cand am vazut regulator baterie si generator,ziceam ca poate nu am codat bine Gateway si poate sa afecteze bateria ca in lista Adresa61 nu este bifata dar tot o da ca eroare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deoarece hardware ul din can gateway il cauta. Se poate modifica din cablaj sa o pacalesti... Nu are rost, nu ajuta la nimic 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, imi cer scuze pentru deranj. As dori sa montez si eu o unitate MIB 2 (cea fara nav) pe o Skoda Octavia 2 nfl. 
 

In prezent am acest CAN: 1K0 907 530 L

 

In afara de faptul ca nu pot accesa adresa 5F cu testerul, voi avea alte probleme (erori, lipsa anumitor functii, consum de baterie)? 
 

Masina nu are senzori de parcare si nici camera pe spate. 
 

Va multumesc? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consum baterie nu. Nu ai ce alte functii, ca nu ai alte opțiuni pe masina, din ce am înțeles de la tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Este posibil sa am rns 315 cu suportul ala pe bord si sa nu am bluetooth? Cand derulez paginile din butoanele de pe volan,zice ca imi cauta telefonul, dar nu gaseste nimic. Cu vcds pe Telephone nu pot accesa si sub scaunul din dr nu am modulul bluetooth. 

Modificat de cosminwon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!