Jump to content

Haldex Gen 5 (4motion, 4drive, 4x4, etc) - cum functioneaza, probleme, etc


Cristian
 Share

Postare recomandată

Ai pus lanțuri de iarna pe toate cele 4 anvelope? 

Sau sperai sa scapi fara, sa nu mai dai bani .

Degeaba ai 4 motion, nu te ajuta iarna. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calingurghiu In primul rand ignora oamenii rautaciosi. In al doilea rand : si eu am luat masina dupa mentenanta in reprezentanta cu pompa haldex moarta. Cand pleci tare de pe loc pe uscat, intra controlul tractiunii? clipeste ceva pe bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da...intra ESP-ul

Modificat de calingurghiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pana acum nu intra, sa inteleg... asa ar fi normal, sa nu intre esp la plecarea de pe loc pe asfalt uscat. Inseamna ca trebuie facuta o diagnoza si cel mai probabil va trebui desfacuta si curatata pompa Haldex impreuna cu un schimb de ulei Haldex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc mult pentru îndrumări.

Am masina din mai,anul trecut. Nu mi-am dat seama dacă funcționează sau nu tracțiunea spate. În ceea ce privește ESP-ul...intra la plecare de când o am...deci problema e mai veche...😁..

O sa merg în service...Inca odată, mulțumesc mult!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere si sa ne tii la curent cu ce rezolvi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, georgstelsib said:

Ai pus lanțuri de iarna pe toate cele 4 anvelope? 

Sau sperai sa scapi fara, sa nu mai dai bani .

Degeaba ai 4 motion, nu te ajuta iarna. 

Serios???? Ai mers cu vreun 4x4 iarna? Sau postam doar sa ne bagam in seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am ieșit din service Volkswagen Mureș. 

Verdict:pompa moarta.

Maine vine pompa+ulei...apoi trebuie update la soft...si desigur manopera...Pompa e undeva în jur de 1350...ulei 315..total 2600...🙈

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km ai cu masina? Vad ca e din 2016...
S-a mai curatat vreodata sita de la pompa haldex, sau doar a fost inlocuit uleiul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 dacă nu e primul proprietar nu va ști km mașinii

@calingurghiu asta e, dar măcar rezolvi și faci masina funcțională. Cu 4 motion activ sigur urci pe zăpadă, am urcat eu kilometri prin păduri, dar se va vedea diferența și la o banală plecare pe ud de la semafor, va sta mai fixată la plecare, mai indesata pe anvelope. Erori in bord aveai sau pompa nu da erori în cluster?

După inlocuire sa ii faci schimbul de ulei si mentenanță la timp. Nu te zgarci la ulei, pune original.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Masina am cumpărat-o anul trecut din Munchen...in mai. Conform celor din VW km sunt corecți...acum am 215000...aproximativ. Am cumpărat-o la 198.000...cu facturi la zi decservice. La mine nu a mai fost curățat nimic în haldex ..

Nu am avut niciun fel de erori ...am fost tot la ei în decembrie pentru o testare generala...si totul părea ok...

Lucrare se face în reprezentată...cu produse originale...

Mulțumesc mult pentru suport!!!(aștept sa simt și ei 4 motion)...

 

 

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când dai jos pompa veche, sa desfacă sita sa vezi daca are un fel de mâzgă pe ea, sau o desfaci tu acasă.

Dacă nu s-a făcut deloc mentenanță in 215k km, cel mai probabil s-a blocat din lipsă de "flow", lipsă de curgere, apoi s-a ars. Ne anunți ce găsești. Spor!

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa cer pompa veche și o desfac acasă apoi pun niște poze.

Mulțumesc!!

 

 

Modificat de lupo_bv
eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai luat-o de afara la aproape 200k km, e clara treaba, ca in caietul de service VW nu e specificata curatarea sitei pompei, care se colmateaza de mizerie. Vezi cateva pagini in urma poze cu site de la haldex plin de mizerie si la 30-60k km...

Pe forumurile de afara, multi se plangeau ca le pica pompa, tocmai din acest motiv, dar au fost cazuri ( s-au mai desteptat si nemtii ) cand problema s-a rezolvat doar cu curatare sita si inlocuire ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, calingurghiu said:

 

Masina am cumparat-o anul trecut din Munchen...in mai. Conform celor din VW km sunt corecți...acum am 215000...aproximativ. Am cumpărat-o la 198.000...cu facturi la zi decservice. La mine nu a mai fost curățat nimic în haldex ..

Nu am avut niciun fel de erori ...am fost tot la ei în decembrie pentru o testare generală...si totul părea ok...

Lucrare se face în reprezentată...cu produse originale...

Mulțumesc mult pentru suport!!!(aștept să simt și ei 4 motion)...

 

Foarte probabil atunci când s-a schimbat uleiul la sistemul Haldex, pompa Haldex nu a fost curățată iar în timp, nefiind lubrifiata corespunzător, s-a stricat.

Am văzut și eu la reprezentanta ca cei de acolo nu au obiceiul de desfacă pompa Haldex și sa o curețe.Au fost surprinși de cererea mea și a trebuit sa insist ca să facă ce ar fi trebuit.Pentru ei este interesul sa termine cât mai repede.Nu sunt interesați ca pentru maxim 10 minute de munca în plus, pompa ta Haldex se va strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cei de la reprezententa nu o fac pentru ca nu este ceruta nici de (desteptii de la) VW. Daca ceri insa in mod specific, ti-o curata ei (costa in plus demontare/montare + setul de garnituri pe care trebuie sa-l comanzi din timp), dar nici chiar 10min nu dureaza..Dar e o chestie banala, absolut nimic complicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/6/2021 at 8:40 PM, danidani said:

Ce presupune eliminarea haldex complet din dotare Știe cineva  trebuie recodare  pompa abs ...?

Am un huruit ca de rulment și nu găsesc pe nimeni sa umble în haldex  Prefer sa renunț la 4×4

 

Scoate mufa de la pompa și ești 2x4 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, CristiALF said:

Pai cei de la reprezentanta nu o fac pentru ca nu este ceruta nici de (desteptii de la) VW. Daca ceri insa in mod specific, ti-o curata ei (costa in plus demontare/montare + setul de garnituri pe care trebuie sa-l comanzi din timp), dar nici chiar 10min nu dureaza..Dar eo chestie banala, absolut nimic complicat .

La mine am estimat ca a durat aproximativ 10 minute scoaterea pompei Haldex, curățarea ei, înlocuirea garniturilor și montarea ei la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

O intrebare poate stupida... uleiul pt haldex e tot una cu ulei diferential spate? Sau sunt 2 componente distincte, cu 2 uleiuri separate? ( Passat B8 in speta )

 

Totodata, daca se da pompa jos pt curatare sita, se scurge tot uleiul sau doar ce e in carcasa pompei?

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de la haldex e diferit de cel de la diferentiale.

 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revopartsauto

Uleiul pentru Haldex este bidon de 850 mL cod G 060 175 A2 iar uleiul la grup este altul, nu mai știu codul, bidon de 1 litru. 

Ambele uleiuri se golesc orin inerție dar la Haldex se dă și comandă din tester/laptop la pompă ca să iasa tot,de fapt abia atunci iese ce e in carcasa pompei.

Modificat de revopartsauto
Greșeli de ortografie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa banuiam/stiam si eu ca sunt 2 uleiuri separate.

E clar atunci, s-a schimbat doar la diferential. Inseamna ca trebuie sa fac separat si ulei + curatare sita haldex + garnituri.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revopartsauto

Am reusit sa fac si eu saptamana asta revizia la Haldex si dar si schimb ulei grup spate. Masina este Passat B7 Altrack 2012 si a fost o adevarata aventura.

In primul rand fiindca reprezentantele spun ,,NU SE FACE SCHIMB ULEI GRUP SPATE" dar am ales sa merg pe mana servisului care se ocupa in cea mai mare de transmisii de toate felurile si mi-au parut extrem de profesionisti si prin teorie si in timp ce i-am urmarit la treaba.

In al doilea rand ca la mine fiind Haldex generatia 4 reprezentanta spune ca nu exista filtru, nu se schimba, nu exista OE iar eu dupa cat am frunzarit prin programul de fabrica si nu am gasit. In final am mers tot pe mana servisului respectiv care mi-a spus ca exista si recomanda NUMAI BORGWARNER (BWDS2003085) kit filtru hidraulic, desi se gaseste si Metzger si Topran pe care le cunosc de mult ca fiind numai porcarii (detin un magazin de piese auto si le tot urmaresc de ani de zile produsele de diferite feluri).

In al treilea rand fiindca uleiul pentru Haldex a venit initial expirat, fiind produs in 2012 dar au observat baietii (prima data mirosul de rinced iar apoi textura de zeama de varza tulbure, cu ceva spuma si fara nici un pic de vascozitate). A fost imediat inlocuit cu un altul produs in noiembrie 2021 ( deci mare atentie la data productiei uleiului, pe spatele bidonului este data imbutelierii, iar pe fundul bidonului este data productie bidonului/ambalajului.

De mentionat ca uleiul de la Haldex se goleste la inceput prin inertie, apoi se da si o comanda din tester la pompa pentru a fi eliminat complet si din corpul pompei. Nu am intrebat si daca se amorseaza la final tot din tester dar nici nu au facut asta.

Am atasat in poze tot ce am facut, lista cu piesele necesare pentru revizie Haldex, cu exceptia kitului de la Borg care m-a costat 290 lei dar nu prea se gaseste sub 350 lei. De retinut ca preturile din poze sunt cu pretul meu de achizitie ca magazin, deci un pret de vanzare catre client final ar fi cu 25-30% mai mare si va pot ajuta in acest sens cu achizitia lor (nu e reclama, e ajutor).

Urmeaza inlocuire ulei DSG unde testand piata pretul la manopera am gasit de la 250 lei la 700 lei, unii cer cat cer altii la scimb volant...

 

haldex 1.png

Haldex suruburi 4 si 5.png

necesar revizie Haldex.png

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (8).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (16).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (6).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (7).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (9).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (11).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 09.45.25 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 17.33.31 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-09 at 10.19.02 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 09.45.22 (3).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 09.45.23 (1).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (12).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 09.45.24 (2).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (19).jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 09.54.38.jpeg

WhatsApp Image 2022-03-07 at 12.52.15 (18).jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am fost la Avia si am schimbat prima data uleiul la Haldex.

Mașina Octavia 3, 2.0 tsi 190cp - având 3 ani si 51k km.

3E2B8E74-2BAF-4A3B-AC6D-3C34610C8FAD.jpeg

D62F2150-8779-4B6E-96D0-3D1C44451364.jpeg

E560A361-D824-44A9-A0FA-3E039CA12C06.jpeg

9B7433E5-0BA9-41D9-B257-A90C723267DC.jpeg

35ABE419-93CC-46E3-9FAE-D80B32EA19D3.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/16/2020 at 12:22 PM, acidone77 said:

VW Passat 2.0TDI CUAA.

Ulei haldex schimbat la 55k, la 62k si la 90k.

Acum la 100k, am dat si eu jos pompa pentru curatare filtru si schimb ulei (am vrut sa o fac la 90k, dar nu aveau oringurile necesare pe stoc la VW cand am facut si revizia, si am schimbat doar uleiul atunci )

Las pozele sa vorbeasca de la sine.

Am pus ulei OE.

 

IMG-20200916-WA0011.jpg

IMG-20200916-WA0010.jpg

IMG-20200916-WA0007.jpg

IMG-20200916-WA0009.jpg

Dupa 1 an jumate si 50k km ( adica la 150k km ) am mai curatat si eu inca odata sita si schimbat ulei haldex. Arata destul de ok fata de prima curatare la 100k km...

Screenshot_20220312-072938_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!