Jump to content

Sfaturi achizitie jante


psebi
 Share

Postare recomandată

Sti cumva cam cat costa o astfel de omologare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea nu renteaza 215/55/16 datorita pretului anvelopelor.

Mai bine te orientezi catre 225/45/17 daca vrei anvelope mai late si castigi si din punct de vedere vizual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee ce model de janta este? Din ce am cautat pe net par a fi ori Akiros ori Le Mans. Ca specificatii sunt 17"; 7.5J; ET47

 

post-125674-0-86517500-1427658469_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am aflat codul iar modelul este Michigan si s-au pus pe B7 sau EOS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti,caut de ceva vreme (fara prea multe rezultate) jantele originale de pe superb1. Cum n.am gasit nimic am cautat modele de vw. Am gasit unele oz dar sunt revopsite de persoana in cauza. Treaba e ca nu au fost vopsite in camp electrostatic ci cu vopsea normala(nu stiu daca cu sprayul sau pistolul). Intrebarea e: sa ma astept sa se cojeasca vopseaua daca le iau sau nu prea sunt sanse? Eu nu le.as mai lua dar imi place modelul mult. Ce.mi sugerati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Rog cunoscatorii daca m-ar putea ajuta in urmatoarea problema.

Am gasit 4 jante de tabla pe care e inscriptionat VW Audi.Sunt cu 5 gauri.

pe ele scrie asa:   1J601 DIN

                              027R/T S3

                              162701 SRD

                              ET42    DE

                              61/2JX

                              16H2

Imi puteti spune va rog daca se potrivesc pe VW Golf 4?

Intreb,ca sa nu mai demontez o roata si sa probez....

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, care dintre aceste 2 modele de jante credeti ca s-ar potrivi mai bine pe un Scirocco rosu? 

Ambele modele sunt pe 18, as fi luat pe 19 dar folosesc masina zi de zi si deja m-am saturat de problemele cu indoitul jantelor.

 

Primul model este OZ Quaranta

 

228984825.jante-aliaj-18-oz-quaranta-r18

 

Al doilea model DOTZ Mugello

DOTZ_-_Mugello__98347.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Se potrivesc oare jantele de tabla originale de pe un Golf V la un Golf 7?

La vechea masina (golf V) am jante echipate cu anvelope de iarna si nu as vrea sa cumpar unele special pt golful 7 pe care il am de putina vreme.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca da.

Daca tot le ai, si jantele si masina, de ce nu faci o proba si sa revii cu rezultatul?

Sunt mai multi colegi care au aceeasi dilema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@loghy, binenteles ca am sa fac si probe si sper sa se potriveasca si-iarasi binenteles- ca am sa postez concluzia.

am intrebat pt ca, sincer, ma asteptam ca la aproape 3 ani de la aparitia modelului sa fi fost cineva care sa stie exact raspunsul la aceasta intrebare. daca nu este, ok, voi fi eu primul care o va face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare , vreau sa-mi pun anvelopele de iarna pe jantele de 16 originale Audi cu anvelopele de vara ( sa fac schimb de anvelope mai pe romaneste ) , Este vreo sansa ca zapada, sarea si solutiile care se pun pe drumuri sa-mi afecteze jantele ( luciul , degradarea aliajului etc )   ? Arata ,mai urata masina cu jante de otel si capace :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cea mai simpla solutie care te scapa de orice problema este ca pe timp de iarna sa folosesti table. Cu 300ron iti iei ceva decent si scapi de cheltuiala aia inutila de schimbat gumele care nu este ieftina deloc ( in medie 60ron toamna+60ron primavara). Si ca sa iti raspund la ce ai intrebat, da, iti ataca jantele. Daca esti putin indemanatic le poti face sa arate ca noi si nu va da asa rau pe masina, spun din experienta ca de abia le-am reconditionat pe ale mele.

post-123868-0-64604300-1446912173_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se potrivesc oare jantele de tabla originale de pe un Golf V la un Golf 7?

La vechea masina (golf V) am jante echipate cu anvelope de iarna si nu as vrea sa cumpar unele special pt golful 7 pe care il am de putina vreme.

Multumesc anticipat!

 

revin azi cu raspunsul la intrebare si spun DA, se potrivesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Știe cineva care ar fi indicele de greutate pe axa față și axa spate la un Touran cu motor de 2.0 TDI? Vreau să iau niște jante pe 18 "Watkins Glen" iar o singura janta suporta 615 kg. O poza cu jantele :D

post-17538-0-94495400-1449087899_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merita. Arata bine dar nu se potrivesc cum trebuie pe janta. Mai bine originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe acestea am vrut si eu sa le iau pentru Jetta mea si am considerat ca nu merita. Pretul afista este fara tva, cu tot cu tva si transport ajung undeva la 150 lei. Nu merita. Am luat din magazin din oras pe acestea ( http://www.mb95.ro/capace_roti/16_inch/capace_roti_model_aura.html) cu 75 lei. Daca le comanzi online iesi chiar mai ieftin. Azi cand am timp fac o poza la ale mele si o postez aici. Pot sa spun ca se potrivesc foarte bine asta nu inseamna cu nu le-am ancorat cu soricei.

...si poza

post-127345-0-14024100-1450086869_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna !

M-ati putea ajuta cumva cu un nume de model sau cod pt urmatoarea janta ? Stiu doar ca e pe 16

Multumesc mult!

12699049_1040868769288219_1861587688_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Ce parere aveti ar merge aceste jante pe un golf 4 aceeasi culoare ca cel din imagine?

golf4.jpg

set-jante-originale-alfa-romeo-147-gta-pe-17-9213f1802a1c8ea861-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua tuturor,

 

Recent am achizitionat jante pentru Golf 5 1.9 tdi BLS 140CP!

Jantele sunt de la Rial Lugano 4 7.5j et38 17inch 5x112, incaltate cu anvelope KUMHO ECSTA KU31 225/45/zr17 xl!

Dupa ce am parcurs 1000km, pot spune ca sunt uimit de imbunatatirea stabilitatii masinii, avand in vedere ca inainte am avut jante pe 15inch cu anvelope 195/65/15!

Per total sunt foarte multumit de achizitie!

20160406_173532.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ati indreptat jante originale in Bucuresti ? Un service bun ? E riscant ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am indreptat eu o jante pe 18" de CC pe Sisesti in Baneasa. Sunt 2 baieti acolo, intr-o "maghernita" insa stiu meserie si am vazut o gramada de jante aduse la indreptat la ei.

Eu am fost multumit de lucrare, daca esti interesat iti dau detalii pe PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,

Poza de mai jos e facuta in aprilie si in ea e masina mea cu jantele originale. Poza e facuta in ziua cand am cumparat masina.

20160219_154331_zpsek6szxek.jpg

Dupa cum se vede jantele nu au probleme sau nu vizibile. Dupa ce am cumparat masin, am cumparat si un set de jante pe 17 pe care le-am folosit pana azi. Cele din poza de mai sus, au fost lasate intr-o camera fara umezeala, sub o masa, fara caldura (dar nici temperatura ca afara, erau cam 16-18 grade) si azi cand le-am luat, le-am gasit asa:

20161101_180714_zpszqqvaeqy.jpg

Asta e cel mai rau, dar toate 4 sunt cam in halul acesta...

PS: am si rezerva tot din set, au fost 5, dar aceea a stat in masina si m-am uitat special la ea, insa nu are aceste probleme.

Poate cineva sa imi explice ce se intampla sau a mai patit cineva asa ceva?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti idee ce marime ar fi ok pt un golf 6,1.6 tdi?Ma refer cat de mari pot pune jantele fara sa am probleme si sa imi recunoasca si la rar..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!