Jump to content

Sfaturi achizitie jante


psebi
 Share

Postare recomandată

Totusi...nu stie nimeni nimic de barracuda?

Yasmin stii ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă plac astea?Cere 700 de ron fără cauciucuri.

Eu nu vad nimic...... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, că deja le-am cumpărat!

Uite aici modelul.

Cum aş putea să le recondiţionez un pic?Mă refer să scap de unele zg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci, sa le stapanesti sanatos !

Reconditionarea - o poti face si tu, dar e mult de munca, iar rezultatul poate sa nu fie cel scontat....sa nu iasa la culoare, etc... sau apelezi la o firma/persoana care se ocupa si cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine cu ele. Cea mai ieftina solutie e sa tai din arcuri - dar asta NU iti recomanda nimeni. Urmatoarea e un set de arcuri sport(noi sunt de la 80-100 de euro in sus in functie de marca, iar second gasesti si pe la 2 milioane setul, poate chiar mai ieftin)...Sau ai varianta cu suspensia sport(fixa sau reglabila) care noua e de la 200 euro in sus...pana la peste 1000 E. Tu alegi. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti ma puteti ajuta si pe mine cu o dilema unde gasesc STIKER cu sigla forumului ,va multumesc. MULT NOROC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum te-ai decis sa postezi fix la Jante si Anvelope problema cu sticker-ul.

Exista un topic aici:

Sau poti sa ii intrebi pe colegii din Cluj (exista si un topic cu intalniri spontane in marile orase).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut di gresala am postat mersi sper ca nu am suparat pe cineva ,mult noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe Golf-ul meu IV din semnatura vreau sa pun jante Borbet 6.5x15. Sunt 2 modele la care m-as incadra ca buget : CA si CC, si le-am gasit la un pret destul de bun pe site-ul http://www.laros.ro/index.php?page=cat3

Care credeti ca s-ar potrivi mai bine ?

Modelul CA are 7 spite, si poate de aceea ar putea fi considerat mai rezistent ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca sunt la fel de rezistente, nu vad de ce ar conta numarul de spite. Borbet face jante pentru grupul VAG, deci sunt de calitate.

Dintre cele doua modele, mi se pare ca ar da mai bine cel in 7 spite.

golf16rn.jpg

winterreifen-borbet-ca-47780.jpg

IMG_0163.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

are cineva pe masina acest model de janta? este multumit/nemultumit?

dscn1268x.jpg

Modificat de cip12cip12
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Voi fi off-topic dar nu cunosc rasp la aceasta intrebare: ce caracteristici au jantele de tabla pt logan (et, j, diametru gaura butuc)? Se potrivesc jante din gama VAG? Multumesc

Modificat de forceturbo
Cumparare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinderea jantelor pentru Logan este in patru prezoane, 4x100 (cu ET48 la cele standard de aliaj) din cate observ. Asta inseamna ca poti monta maxim o janta de Polo, dar trebuie sa ai grija la ET; de la Golf IV / Audi A3 inainte, toate sunt 5x100 sau 5x112.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele de tabla/aliaj logan fara facelift: 4x100, 15'',diametru gaura centrala 60,1mm, et 50

jantele de tabla/aliaj logan facelift: la fel ca mai sus, doar ca ET-ul este 43.

In afara de numarul si distanta intre prezoane (e evident ca nu poti sa pui 5x100), trebuie sa fii atent si la diametrul gaurii centrale care daca nu este cel potrivit se aplica inele de centrare.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun ca au stantate pe ele "ET50" sau "ET43" si dupa asta le identific. Sunt greu de gasit in comert? Ca m-ar interesa un set pt cineva. Numai bine!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
muresansergiu

salutare tuturor. Eu am pe passatul meu din 2007 jante de tabla si tocmai ce mi-am cumparat niste jante din aliaj din Germania. La magazin am fost cu talonul masinii, mi-am ales modelul, totul a fost ok pana acasa. Cand am incercat sa le montez am observat ca gaura centrala a jentilor este mai mare decat butucul la masina, chiar daca suruburile si pozitia acestora se potrivesc perfect. Am inteles ca am nevoie de niste inele de centrare care sa faca ca gaura centrala a jentilor sa fie perfect aplicata pe butuc. Stie cineva unde se gasesc asemenea inele de centrare? Stiu ca multa lume isi face la strung insa vroiam sa stiu daca stiti ceva magazine care vand asa ceva....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Dupa cum stiti in iarna care vine suntem obligati sa avem anvelope de iarna.

Masina mea este cea din semnatura, acum jantele sunt cele de pe Comform Line, 15" cu prindere de 5x112mm cred, anvelope nu stiu care sunt dimensiunile.

Eu vreau sa cumpar pentru anvelope de iarna inca 4 jante de tabla si sa montez pe ele, dar nu stiu sigur ce trebuie sa caut.

Stiu doar ca prinderea trebuie sa fie 5x112mm, dar cat trebuie sa fie ET?

Modificat de Dukuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Puteti alege 4 roti de tabla pe 15'' ca cele de vara, prinderea 5/112/47+anvelope 195/65/R15.

Numai bine,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsul prompt.

5/112/47 banuiesc ca 47 este offset-ul? Valoarea aceasta poate varia?

Am gasit la un coleg pe forum dar cu ET 49 sau 37. Cred ca cele de 37 sunt cam mult, va iesi mult afara si poate atinge aripa.

Cele de 49 sunt bune?

Modificat de Dukuletz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 47'' ar fi ideal sau in jurul acestei valori(nu cu mult mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce j au jantele de tabla adica 6j poti sa alegi si et 37 fara prea multe probleme,pana la 7j pe platforma de golf 5 nu ai probleme cu et-ul care este in jurul valorii de 35,eu am avut table pe 16 de audi a6 cred adica 7j et 42 si stateau spectaculos de bine si am avut si reglabila pe masina trantita la maxim fara sa am vreo problema cu ea......multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Pe net nu am gasit aceste: Jante aliaj AZW Dolomit.

Ele sunt in oferta Porsche-inter-auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!