Jump to content

Sfaturi achizitie jante


psebi
 Share

Postare recomandată

Salut, recent am cumparat niste mak-uri (MAK FEVER-5R) pe 16" 5x100 pentru un golf 4, intrebarea mea este, pot sa folosesc prezoanele de pe jantele din tabla pentru aceste jante ? multi imi zic sa cumpar prezoane pentru jante din aliaj, dar nu stiu ce dimensiuni trebuie sa aiba prezoanele pentru a fi compatibil cu aceste jante. Prezoanele care le am pe jantele din tabla, sunt ca lungime filet (28mm) si cred ca sunt conice. Pot sa folosesc aceste prezoane? sau ce fel de prezoane mi-ati recomanda sa cumpar?

Va multumesc

http://anvelopex.allshops.ro/produs/509435/Jante+MAK+FEVER-5R+-+MIRROR+Janta+de+16+inch+latime+7J16.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

De ceva vreme incerc sa gasesc pe net mai multe detalii despre jantele de Golf 4 OEM Hakunamatata. Mare lucru nu am gasit. Nu am vazut niciun Golf echipat cu acest model. Nu am vazut nicaieri puse la vanzare, noi sau second. Stie cineva unde se fabrica sau unde s-au fabricat? Stie cineva de unde se pot achizitiona?

post-16334-0-13128900-1348249182_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut baieti, poate ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi. As vrea sa vand jantele de pe masina mea si sa iau ceva pe 16, sa arate bine si sa se incadreze in 500 euro, ca apoi trebuie sa iau si cauciucuri de iarna luna asta si apoi de vara in primavara. Recomandati-mi ceva si spuneti-mi cam cat sa cer pe ale mele estimativ, multumesc anticipat !

Modificat de bogdan85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la un Golf 5 TDI as vrea sa ii pun jante pe 17. La ce ET si J ar trebui sa ma orientez . acum am pe 15. La reprezentanta VW Cluj tot ce au reusit sa imi spuna sunt dimensiunile cauciucurilor care pot fi montate pe masina ,adica 225/45/R17 91 WH . sau 94 W . Are importanta ca e dotare confortline ? fata de sportline ? ideea e ca nu as vrea sa pun flanse sau alte balarii.... si inca o chestie , e musai de schimbat prezoanele ? daca din dotarea de fabrica masina a venit cu jante de aliaj pe 15 si , implicit cu prezoane pt jante de aliaj ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Serhio24: Nu ar trebui schimbate prezoanele daca iei jante OEM. Pentru celelalte, va trebui sa intrebi distribuitorul care ti le vinde.

Faptul ca e Comfortline inseamna, pur si simplu, ca are suspensii normale, care-s mai moi decat alea Sport, ceea ce inseamna ca la o curba abordata mai curajos, o sa-ti frece pe contraaripi si/sau caroserie. Esti sigur ca vrei pe 17? De ce, doar pentru look? O sa creasca consumul. iar la stabilitate, daca nu completezi si cu suspensii/amortizoare, n-ai facut nicio branza.

Parerea mea e ca ar merge un 16" decent, fara sa chinui masina, si gasesti destule modele frumoase care sa se potriveasca pe Golf 5, fara sa para "din alt film". Ca sa nu mai vorbim ca o guma buna pe 17" (nu chinezarie) are un pret, iar o guma pe 16, cu totul altul.

In fine, pana la urma, e decizia ta, insa eu nu m-as arunca la 17", mai ales ca strazile din Cluj nu-s dintre cele mai bune pentru asa ceva.

@calin_vw: AICI sigur n-ai cautat. Mie mi-a luat exact 30" cu Google...

post-16418-0-34284600-1350371583_thumb.j

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le vreau doar pentru look....si atat. Cu consumul nu e problema...umblu prea putin cu masina ca sa simt la buzunar. ideea e ca tot nu sunt in clar cu ET si J .... strazile din cluj sunt suficient de bune. De 100 de ori mai bune decat cele din bucuresti sa zicem. Pe 16 m-am gandit si la varianta asta , dar nu am gasit ceva sa ma convinga. si nu prea vad mari diferente estetice , optice....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La J trebuie 7 sau 7.5, iar ca ET minim 40. Cu 7,5j si ET40 vor sta in linie cu aripile.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu: fa o intrebare sub forma de cerere de oferta pt jante pe 17 la o reprezentanta VW pt masina ta. Si iti dau baietii toate datele tehnice :D Mai departe ca le achizitionezi de la ei sau AM..e alta treaba;

Jantele pe 17 nu e neaparat sa-i creasca consumul daca sunt din aliaj usor, sau i-l creste nesemnificativ. Va castiga la capitolul stabilitate si look, dar va pierde la capitolul confort...Compromisul ideal stabilitate/look/confort sunt jantele pe 16...Eu am pe 17 si vreau sa migrez catre 16 din motivele de mai sus..Iar ca si o comparatie: pt iarna am jante de tabla pe 15 si nu am vazut modificari notabile de consum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La J trebuie 7 sau 7.5, iar ca ET minim 40. Cu 7,5j si ET40 vor sta in linie cu aripile.

intrebarea e daca vor freca ? cred ca numai prin trial and error pot afla asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa fii absolut sigur ia un ET peste 44 si sigur nu vor freca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt originale G5 sigur nu vor freca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Cum pot sa-mi dau seama ce prindere au jantele de aliaj. Scrie undeva pe interior daca au 5x100 sau alta dimensiune, sau trebuie sa o montez sa vad daca intra. Nu ma bazez pe cunostintele mele cu privire la masurarea distantei intre gauri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea jantelor au stantat pe interior caracteristicile gen 5x112 sau 5x100, et-ul etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Vreau sa montez niste jante de touareg pe un passat b5.5 2004, 19x9j 215/35/19, am vazut pe un passat in anglia, trebuie sa fac alte modificari la prezoane ceva? jantele de touareg sunt undeva la 500 de lire cu tot cu jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa poti face adaptarea jantelor de Touareg pe Passat B5.5 ai nevoie de distantiere care sa schimbe prinderea de la 5X112 (Passat) la 5X130 (Touareg). Dar se pare ca s-au montat doua tipuri de prinderi pe Touareg conform acestui site. Eu stiam ca exista doar 5X130 pe Touareg dar pe site scrie ca s-au montat si 5X120.

Deci trebuie sa afli ce prindere au jantele pe care le cumperi si apoi sa cumperi distantierele cu schimbare de entraxa, care probabil o sa aiba vreo 20mm grosime. Daca scazi 20mm din ET-ul de 60 al jantelor de Touareg si o sa ajunga la un ET40, care este bun pe Passat B5.5 cu jantele late de 9J.

Parerea mea, poate ca nu conteaza... dar 9J este prea mult pe Passat B5.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am si eu o intrebare. La Audi A4 B7 TDI Sline ca al meu as putea sa pun jante de RS4? Am gasit jante originale de RS, sunt pe 19" cu 9J. Acum am pe 17" tot originale, modelul in 9 spite. Ca si cauciucuri acum am 235x45x17 si ar trebui sa trec pe 235x35x19 ca sa respect indicele de viteza.

Intrebarile mele sunt:

1. Ar incapea jantele de RS pe 19" fara sa frece de caroserie? Mentionez ca am si suspensie sport deci garda la sol e mai coborata si rotile mai apropiate de caroserie.

2. Merita sa scad atata in inaltimea anvelopei, de la ~ 10.6mm la ~ 8.2 mm sau va fi superderanjanta aceasta modificare din prizma atenuarii denivelarilor de catre anvelope?

3. Ar trebui sa ma orientez spre 18? Si implicit la o inaltime de 9.2mm a anvelopei? Asta in conditiile in care maxim pe talon am trecut doar 18". Sau sa raman la 17"?

Multumesc anticipat pentru orice fel de lamurire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

1. Ar incapea fara sa frece in caroserie daca ai avea un ET potrivit la jantele de 19", gen 45-48. Daca pui de exemplu jante cu ET33 (Audi A5) o sa fie mari sansele sa atinga in aripi.

2. Depinde cat de mult stres esti capabil sa suporti gandindu-te mereu ca ti-ai indoit sau zgariat vreo janta la fiecare trecere peste vreo groapa, denivelare sau chiar incercarea de a urca vreo bordura de trotuar...

3. 18" este maximul omologat pe A4 B7, mi se pare compromisul ideal si este intodeauna preferabil sa ramai in legalitate. Dpdv estetic diferenta intre 17" la 18" este mare si sunt sigur o sa-ti placa, un lucru fiind sigur, 18" o sa atenueze mult mai bine gropile decat 19".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca poate sa ma ajute si pe mine cineva...

Am un Golf 3 Cabrio din 97, am vandut rotile de Al pe 14 (185/60/r14) si am gasit ceva foarte ieftin pe 18" oare s-ar potrivi 205/35/r18 sau 205/40/r18? fara modificari, eventual doar cu distantiere? A mai montat cineva roti de 18" pe golf 3 nu neaparat cabrio?

Astea sun torile, 300 lei toate 4 fara cauciucuri.

post-111330-0-77552800-1357389947_thumb.

Modificat de just_a_mapetz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

buna seara.

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu cateva detalii despre jantele Avus? Eu nu am auzit nimic de aceasta firma..M-ar interesa : calitate, rezistenta, unde sunt facute, daca sunt ok sau mai bine ma orientez catre altceva?

Daca doriti imi puteti recomanda voi ceva bun calitate/pret pentru un golf4. Totusi nu vreau sa dau 200euro pe o janta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut! Am un passat b5 1.6 benizna, am jante originale pe 16 modelul road america si as vrea sa-mi pun pe 17. Am gasit sa le dau la schimb pe ale mele pe niste jante enzo cup pe 17 ce parere aveti merita sau nu??

post-94811-0-82375600-1363699238_thumb.j

post-94811-0-92899200-1363699250_thumb.j

Modificat de tzutzu91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa ca cele originale sunt  mai reziste si ai sanse mai mici sa le spargi la o groapa sau ceva de genu, nici nu imi plac alea, dar e doar o parere. sincer mie imi plac cele road america si se potrivesc cu masina, dar restul e alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

,,Votez,, pentru cele originale! 

 

PS: aceste enzo, din poze, observ ca au ET-ul foarte mic si sunt iesite foarte mult afara:

- La o groapa serioasa oare nu-ti umfla aripa?!

- Mizeria care o arunca pe masina 

La cele pa 16'' ai un balon mai mare ceea ce amortizeaza mai bine gropile, care nu sunt putine la noi!

Pe b6 am avut pe 17 si am trecut pe 16 doar din aceasta cauza!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, oricat de mult ti-ar place jantele ENZO, ramai pe cele originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci sa inteleg ca jantele astea enzo sunt de proasta calitate..ce fel de jante mi-ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!