Jump to content

Probleme si rezolvari


Cristian
 Share

Postare recomandată

Ok, multumesc mult, o sa incerc sa fac o scanare si eventual sa desfac plasticele de pe stalpi, sa nu fie si la mine unul din cabluri intrerupt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema s-a rezolvat prin lipirea firului care era intrerupt la amortizorul dreapta. Am avut noroc ca nu s-a rupt mai aproape de amortizor, pentru ca nu mai putea fi reparat.

Inteleg ca sunt foarte multe cazuri de genul asta, iar cei de la service-urile autorizate nu se complica cu repararea firelor, se schimba direct amortizorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, asa este. Bine ca s-a rezolvat "ieftin".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
andrei0241
On 6/7/2024 at 2:22 PM, Cristian said:

Problema s-a rezolvat prin lipirea firului care era intrerupt la amortizorul dreapta. Am avut noroc ca nu s-a rupt mai aproape de amortizor, pentru ca nu mai putea fi reparat.

Inteleg ca sunt foarte multe cazuri de genul asta, iar cei de la service-urile autorizate nu se complica cu repararea firelor, se schimba direct amortizorul.

Mai ții minte ce eroare aveai?

I'a venit și la a mea rândul, eroarea e pe motor 2 ( la englezi am găsit asta, dar nusht dacă numerotarea depinde de partea pe care e volanul sau nu

If you get motor 1, it’s the near side strut. If you get motor 2 fault, it’s the offside strut. l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei0241

2 pare a fi totusi amortizorul de pe dreapta, ramane de confirmat, oricum sper sa fie timp sa verifice firele de la ambele, ca daca firele de la unul sunt duse, f probabil nici la celalalt sa nu fie in conditie buna

 

Aftermarket ar fi o solutie de la Deffner, insa doar la set. Chiar si asa, mai ieftin decat unul OEM, care la Autokarma e 1612ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, andrei0241 said:

Mai ții minte ce eroare aveai?

I'a venit și la a mea rândul, eroarea e pe motor 2 ( la englezi am găsit asta, dar nusht dacă numerotarea depinde de partea pe care e volanul sau nu

If you get motor 1, it’s the near side strut. If you get motor 2 fault, it’s the offside strut. l

Avea eroare pe motorasul numarul 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

2 este pe partea dreapta a masinii, adică pasager, la cei care circula pe partea dreapta a drumului (cum suntem noi în Europa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Care senzor ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa o diagnoza si vezi daca ai eroare pe senzorul respectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, Africa said:

Sterge erorile, vezi dacă problema persista. Dacă da, asa cum ti-a recomandat bundy, posteaza rezultatul diagnozei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e senzor de parcare, cel pentru Front assist este in spatele siglei de pe grila si, din cate stiu, nu au legatura unul cu altul. 

Sigur nu s'a proptit nimeni in bara fata, fapt ce a dus si la senzorul de parcare sarit, dar a afectat si senzorul de Front assist? Lane assist e legat tot de FA si eu de acolo as incepe verificarea si apoi resetarea erorilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca bara a fost atinsa eu senzorul l-am gasit scos in afara pe o alta gaura din grila (unde este marcat cu rosu)nu pe cea care se prinde.

 

 

 

https://ibb.co/2ZbWvfS

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu crezi ca daca iti lua cineva senzorul mai punea altul la loc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine faci o diagnoza pentru a vedea ezac ce coduri apar (ce e afisat in "bord" nu e concludent), dar tot nu vad ce legatura are senzorul de parcare cu erorile de Front assist

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA diagnoza cu o interfata dedicata, VCDS, ODIS, lasa jucariile

Si pune diagnoza comp-leta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am VCDS si nici ODIS voi merge la seat zilele ce urmeaza.Va multumesc tuturor pentru implicare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/8/2024 at 12:09 PM, Africa said:

Buna ziua.Am gasit senzorul asta scos afara dimineata in parcare si acum am urmatoarele erori . Presupun ca mi-a fost schimbat senzorul. Daca voi schimba senzorul voi scapa de aceste erori?

 

 

 

https://ibb.co/ZfTLk53

https://ibb.co/rkMRzsK

Pai FA este in sigla si lane assit este sus la oglinda si cum sunt legate unul de altul posibil in parcare cineva ti`a atins masina, daca si senzorul era cazut-iesit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 23 ore, enimem a scris:

Pai FA este in sigla si lane assit este sus la oglinda si cum sunt legate unul de altul posibil in parcare cineva ti`a atins masina, daca si senzorul era cazut-iesit

Senzorul nu mai este in sigla e jos de tot

image.thumb.png.91de8c6966c5d962ac2fac662812b727.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!