Jump to content

Golf GTI PP DSG - 2016


stamir

Postare recomandată

Cred ca sunt 9J jantele la cum stau cauciucurile si ET mic. Mare grija cand le cumperi cu ce J si ET sa nu iti atinga pe interior/exterior.

Modificat de blordc
Link către comentariu

Exact. Le fabrica si pe 18" cu 8J si ET45 ceea ce ar fi rezonabil. Dar ma mai gindesc. In principiu sint pt et si latime cit mai apropiate. Rotile de 18 vin standard cu 7.5j. Vedem, sa le tocesc pe astea de 17 mai intai

Link către comentariu

SPECTACOL! Arata foarte bine si asa, dar cu jantele pe 18" si ceva mai jos cred ca o sa fie un vis! Sa ai parte de ea!

Link către comentariu

@stamir: Bravo, deci a meritat asteptarea ? 

Saptamana asta se anunta cu 20 pe la voi, nu-ti faci o bucurie sa-i montezi 18'' inapoi ? :) 

Link către comentariu
19 hours ago, Vise01 said:

SPECTACOL! Arata foarte bine si asa, dar cu jantele pe 18" si ceva mai jos cred ca o sa fie un vis! Sa ai parte de ea!

Da, voi trece si la 18 dar dupa ce le tocesc Dunlopurile cu care a venit. La suspensie nu voi umbla, de fapt totul va ramine original, asta e farmecul unui GTI, dupa mine...

As putea sa ma bag la tuning motor, suspensii, frine etc. dar cred ca as putea intra intr-o spirala care nu ma va duce nicaieri bine. Bani multi cu riscul de a ruina o masina setata foarte aproape de perfectiune pt viata reala. Nu sint tentat sa o bag pe circuit. Indiferent cit as modifica-o nu se va transforma intr-un Veyron.

Oricum, asta e parerea mea despre masina mea. Inteleg pasiunile si in consecinta pe cei prinsi de tuning.

3 hours ago, 75NOR said:

@stamir: Bravo, deci a meritat asteptarea ? 

Saptamana asta se anunta cu 20 pe la voi, nu-ti faci o bucurie sa-i montezi 18'' inapoi ? :) 

Ba da, mai astept totusi pina la sfarsit de martie. Voi monta insa de "17 pt vara. Masina am comandat-o cu rotile standard. In RSR pachetul performance vine cu 17" spre deosebire de tarile cu apa calda unde vine cu "18. Optiunea era cam scumpa la achizitie si am preferat alte echipamente.

Dar dupa cum ziceam, cind se vor toci, voi trece jantele originale pt uarna si voi lua unele de "18 cu anvelopele aferente.

Asteptarea a meritat dar numai eu stiu cum a fost. Am avut vise in care o conduceam:)

Link către comentariu
45 minutes ago, stamir said:

La suspensie nu voi umbla, de fapt totul va ramine original, asta e farmecul unui GTI, dupa mine...

As putea sa ma bag la tuning motor, suspensii, frine etc. dar cred ca as putea intra intr-o spirala care nu ma va duce nicaieri bine. Bani multi cu riscul de a ruina o masina setata foarte aproape de perfectiune pt viata reala. Nu sint tentat sa o bag pe circuit. Indiferent cit as modifica-o nu se va transforma intr-un Veyron.

Oricum, asta e parerea mea despre masina mea. Inteleg pasiunile si in consecinta pe cei prinsi de tuning.

Asteptarea a meritat dar numai eu stiu cum a fost. Am avut vise in care o conduceam:)

Big Like pentru convingeri :cool:

PS. Sa stii ca si altii au patit la fel (evident raportat la masina lor) :P 

Link către comentariu

SAlte poze cu jantele Borbet V plus cu covorasele aduse din China. Cu sistem de prindere, antiderapante pe spate, cauciuc moale, de calitate, super deal la 50 usd.

IMG-20170320-WA0016.jpg

IMG-20170320-WA0017.jpg

IMG-20170320-WA0019.jpg

IMG-20170320-WA0018.jpg

IMG-20170320-WA0014.jpg

IMG-20170318-WA0073.jpg

Link către comentariu

Am uitat sa mentionez, rulaj 1,300 km

Acum vreau sa vad ce presiune se recomanda la 205/50r17

Link către comentariu

Cred ca te am vazut seara trecută prin Mamaia, sper sa nu greșesc. :))

Oricum, foarte frumoasa masina! Sa va bucurați de ea!

Link către comentariu

Da, am dat o tura. Multumesc

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu

 

IMG-20170322-WA0004.jpg

Azi a implinit o virsta frumoasa. Si am trecut si la rotile de vara. Jantele originale produse tot de Borbet. 7.5Jx17"xET49. Anvelopele originale Dunlop Sportmaxx RT, fabricatie 43/16.

IMG-20170322-WA0010.jpg

IMG-20170322-WA0011.jpg

IMG-20170322-WA0012.jpg

IMG-20170322-WA0013.jpg

IMG-20170322-WA0014.jpg

Modificat de stamir
eroare
Link către comentariu

Faine pozele, o prind excelent jantele astea...

Fain si decorul - dar, cam frig pe la voi :P 

Link către comentariu

Multzam. Da, frig. Noroc ca am stat mai mult in masina. Nu am avut treaba, am condus asa, fara tinta:)

Link către comentariu

Da,da, asta e cel mai mișto condus, hai hui ?? 

În marina în Mangalia ai condiții legale pentru niște cadre reușite ??

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Sa o stăpânești sănătos! Am văzut-o odata prin oraș, acum ceva timp, probabil era soția, splendida masinuta!

Link către comentariu

Ieri am facut si un drum pina la Bucuresti. La dus am stat pe Confort, absolut genial. Consum 8.0, mers cu cca xxx km/h. La intoarcere am stat pe normal si am bagat cam tare, cca xxx. Consum 10%. Este fantastica tinuta de drum la viteze mari, realmente surprinzatoare. Nu ai nici un moment vreun sentiment de teama, nici o incordare. 

Am ajuns la 2300 km, consum pe termen lung 10.2%. Nu-i rau, zic eu.

Saptamina viitoare o sa ies pe soselele dobrogene, sint citeva drumuri parca special facute pt gti. Probabil dimineata, dupa ce las copiii la scoala o sa bag o tura. Trebuie incercat si modul sport

Ma bucur pentru tine insa hai sa respectam regulile acestui forum. 

Multumesc!

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@stamir: bravo, aduni km :) 

Cred ca i-ar placea GTI-ului tau o tura pe la Dervent - Ostrov, drumul e plin de viraje facute pentru GTi :)

 Daca ajungi prin Cheile Dobrogei, te rog niste impresii despre ruta si calitatea asfaltului - as vrea si eu sa ajung pe acolo luna viitoare. Mersi. Enjoy Gti :) 

Link către comentariu

@75NOR daca ajungi prin Cta,, da un semn, poate bem o cafea daca sint in oras. 

Da, recuperez. Fac ce fac si imi gasesc cite un drum. S-a facut vremea urita si mai astept. In principiu spre Adamclisi, spre Macin, Celic Dere si altele. O sa bag poze si impresii.

As vrea sa ii fac un detailing exterior de calitate dar habar n-am daca e vreo firma ok in Constanta, din ce vad doar pe la spalatorii si din ce am vorbit cu unii cred ca eu stiu mai multe decit ei. Si nu ca as fi eu ala priceput...

In alta ordine...Am mai incercat benzina de top de la OMV, pina acum 2 plinuri. Subiectiv sau nu, cea de top de la MoL mi se pare mai buna.

Link către comentariu

@stamir: sunt in zona de Pasti, asa ca povestim :) 

Te rog poze si impresii, sunt interesat de destinatiile mentionate. La Adamclisi - Ostrov am fost - e super. In rest, sunt curios.

Buna treaba cu benzina de la Mol. O sa incerc si eu, de curiozitate, pana acum, toate cele 4 plinuri au fost cu MaxMotion.

Link către comentariu
  • 3 months later...

Salutare. Cam rar pe aici. Am venit acasa in martie si am fost prins mai tot timpul cu diverse proiecte. Am mers cu masina, insa nu atit de mult pe cit as fi vrut. Totusi, am bagat niste ture pe la Adamclisi, Cheile Dobrogei si pina la Galati (prin Macin). 

Masina este senzationala, cele mai placute senzatii sint in zona de turatii medii, e incredibil cum trage in plaja aia. Imi imaginez cum e la cei care au aceeasi masina si cu un tuning de calitate.

Cu tot diferentialul ala destept masina subvireaza destul de mult spre limita dar e previzibil si cred eu, controlabil.

Am avut si o mica problema, destul de ciudata dar voi detalia ulterior. Pina atunci mai bag citeva poze. Am ajuns la 7300 km. Ce ma tenteaza, niste roti/anvelope de 18", cu siguranta sint cel mai bun compromis dar mi-e usor teama de gropile noastre si de reducerea confortului. As vrea sa testez o masina ca a mea cu roti de 18".

IMG-20170721-WA0036.jpg

IMG-20170721-WA0035.jpg

IMG-20170721-WA0033.jpg

IMG-20170721-WA0032.jpg

IMG-20170721-WA0026.jpg

Nu imi dau seama cum as reusi sa determin consumul pe termen lung, am impresia ca se reseteaza automat dupa alimentare sau ceva de genul. As vrea sa am consumul mediu pe ultimii 5000 km, sa zicem, fara a reseta nimic. Exista optiunea asta?

Link către comentariu

Important! Sint fan combustibil MOL, in special motorina. Dar am observat ca mi se innegreau tevile la gti. Cei de la OMV au lansat un produs nou, benzina Maxx Motion sau ceva de genul. Adica tot benzina lor mai scumpa dar imbunatatita. Am curatat negreala si am alimentat de la OMV. De cca o luna merg asa si tevile au ramas curate, parca trage si un pic mai rotund, mai plin. Nu am sesizat vreo diferenta la consum dar nu am monitorizat acest aspect.

Si inca vreo citeva poze

IMG-20170721-WA0030.jpg

IMG-20170721-WA0024.jpg

IMG-20170721-WA0023.jpg

IMG-20170721-WA0022.jpg

IMG-20170721-WA0029.jpg

IMG-20170721-WA0027.jpg

Modificat de stamir
Link către comentariu

O chestie...m-am urcat intr-un GTI mk5. Pe bune daca scaunele nu mi s-au parut mai bune in mk5... mai confortabile dar totodata sportive, sezut o idee mai lung, tetiere mai misto

In schimb la mk7 au un colorit si un material aparent mai frumos.

Sint insa mai subtiri. O fi de la tentativa de a mentine greutatea redusa, o fi de la reducerea costurilor...?

Oricum, se sta foarte bine. Un alt minus...as fi vrut un buton dedicat pt reglarea luminozitatii bordului, e usor enervant sa intri in setarile computerului, submeniuri etc. Ma rog, cam asta ar fi singurul defect daca e sa fiu foarte circotas. In concluzie, ramine cel mai bun allrounder, indiferent de clasa, nu doar dintre hot hatch-uri

Link către comentariu

Subscriu la senzatia scaunelor. Am urcat intr-un g6 gtd si scaunele erau mult mai "racing" cu un suport lateral muult mai bun. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!