Jump to content

Golf GTI PP DSG - 2016


stamir

Postare recomandată

Doar ce a venit acasa. Din pacate, sint plecat din tara, vin abia in martie. Pina atunci o va plimba sotia. Impresiile ei? Extraordinara, masina perfecta, suspensie si directie perfect setate pt gustul ei, cutie fff rapida, interior senzational etc. 

Este cu amortizoare adaptive, xenon, pachet iarna, pachet conectare bluetooth, senzori parcare, geamuri ionizate, cotiera fata, culoare pure white. Nu are sistemul media cel performant, am cautat sa mentin pretul cit mai mic.

Va dati seama ca nu mai am somn.

IMG-20161215-WA0011.jpg

IMG-20161215-WA0007.jpg

IMG-20161215-WA0009.jpg

IMG-20161215-WA0008.jpg

Acum, anvelope iarna. Care e dimensiunea minima posibila pe performance pack? Am citit undeva 205 50 r17. Ce dimensiuni ar trebui sa aiba janta? ET, latime etc.? 

Multumesc

Link către comentariu

Acum, o singura chestie neplacuta. Farurile s-au aburit usor cind a fost scoasa din showroom. Sa fie de la umezeala remanenta de la mintajul original si dat fiind frigul plus transportul pe tir sa se fi condensat? Mai trece? E ceva de facut? S-a mentionat in procesul de predare

Alte planuri? Sa o conduc cit mai mult. Tuning? Nu cred, imi place sa o mentin stock. Eventual folie protectie faruri si pe capota, covorase si cam atit. Poate si o dunga laterala subtire asa cum am vazut la CZR cind si-a luat R-ul, mi-a placut.

IMG-20161215-WA0010.jpg

IMG-20161215-WA0005.jpg

Link către comentariu

Superba! Sa o stapanesti sanatos! Referitor la faruri parca a mai avut un coleg problema asta. (din ce imi amintesc s-au dezaburit singure- sper sa nu gresesc). 

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Las-o cu capacele scoase cateva ore la loc cald si uscat (parcare subterana)

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos !

Daca nu vrei sa renunti la jantele masinii pune aceleasi dimensiuni,din poze nu-mi dau seama daca sunt pe 18" sau 17".

Link către comentariu

@stamir: foarte frumoasa, sa te bucuri de ea. Ti-ai luat the icon :) 

N-ar strica mai multe poze :) 

Nu stiu cum rezisti, sa stii ca mai ai 3 luni pana ajungi la ea, timp in care e plimbata de altcineva :) Cred ca mi-ar plesni o vena :) 

Ref la "abureala", cum ti-au spus si colegii, trebuie scoase capacele interioare de la faruri si lasata la temperatura constanta cateva zile, ca sa se uniformizeze temperatura in far.

Link către comentariu

Cateva ore sunt suficiente. Eu am lasat peste noapte in garaj. Am avut aceeasi problema si la G5 si la ambele G7. Dupa procedura asta nu s-au mai aburit niciodata.

P.S: Geamurile ionizate sunt alea oglinda de pe vremuri. Ce ai tu (si noi) sunt heliomate :icon_thumleft:

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Sa o stapanenesti sanatos! 
Tuning - nu cred ca ar fi un plan valabil, atata timp cat o ai in garantie - sau? Gresesc? 

Link către comentariu

Va rog sa va opriti aici cu discutia despre aburirea farurilor.

Pentru probleme tehnice exista arie dedicata.

Multumesc.

Link către comentariu
On 15/12/2016 at 3:34 PM, C Z R said:

Sa o stapanesti sanatos!

Las-o cu capacele scoase cateva ore la loc cald si uscat (parcare subterana)

Multzam de sfat. Despre ce capace e vorba? Sint plecat din tara si nevasta-mea nu cred ca se va deranja dar poate e simplu

On 15/12/2016 at 5:03 PM, 75NOR said:

@stamir: foarte frumoasa, sa te bucuri de ea. Ti-ai luat the icon :) 

N-ar strica mai multe poze :) 

Nu stiu cum rezisti, sa stii ca mai ai 3 luni pana ajungi la ea, timp in care e plimbata de altcineva :) Cred ca mi-ar plesni o vena :) 

Ref la "abureala", cum ti-au spus si colegii, trebuie scoase capacele interioare de la faruri si lasata la temperatura constanta cateva zile, ca sa se uniformizeze temperatura in far.

Merci. Nu cred ca nevasta-mea se va deranja sa faca asta. Oricum, cam greu de gasit un loc inchis, cald in Constanta pe vremea asta

On 15/12/2016 at 5:10 PM, C Z R said:

Cateva ore sunt suficiente. Eu am lasat peste noapte in garaj. Am avut aceeasi problema si la G5 si la ambele G7. Dupa procedura asta nu s-au mai aburit niciodata.

P.S: Geamurile ionizate sunt alea oglinda de pe vremuri. Ce ai tu (si noi) sunt heliomate :icon_thumleft:

Habar n-aveam. Super!

On 15/12/2016 at 5:49 PM, alexvlad said:

Sa o stapanenesti sanatos! 
Tuning - nu cred ca ar fi un plan valabil, atata timp cat o ai in garantie - sau? Gresesc? 

Corect. In afara de asta, nu sint un adept infocat al tuning-ului in special la o masina care este deja setata mai mult decit decent. Dar in primul rind cred ca imi place sa-i pastrez esenta si elementele de baza, care au facut-o o legenda. Imi mai place si aspectul foarte discret, usor de trecut cu vederea de ochiul neavizat, nu atrage atentia genului gresit de oameni.

Eh, acum mai greu cu asteptarea, inca 3 luni. Mi-am setat wallpaper la pc una dintre poze, iar restul la screen saver (cu activare dupa 5 minute?).

Insa imi baga sotia impresii, conduce bine si apreciaza o masina de genul asta la fel de mult.

Link către comentariu

Si, nu in ultimul rind, va multumesc pt urari. Dati un semn cind veniti prin Constanta.

Link către comentariu
On 16/12/2016 at 0:04 AM, loghy said:

Va rog sa va opriti aici cu discutia despre aburirea farurilor.

Pentru probleme tehnice exista arie dedicata.

Multumesc.

Ok, merci. Am notat

Link către comentariu
2 hours ago, stamir said:

Dar in primul rind cred ca imi place sa-i pastrez esenta si elementele de baza, care au facut-o o legenda. Imi mai place si aspectul foarte discret, usor de trecut cu vederea de ochiul neavizat, nu atrage atentia genului gresit de oameni.

Big like pentru asa :rolleyes: Probabil ca varsta (in sensul bun ma refer) si maturitatea isi spun cuvantul ;)

Link către comentariu

Da, virsta probabil? cit despre maturitate, sa va spuna sotia...

Totusi, nu am fost vreodata tentat, doar la Oltcit 12TRS (unfel de GTI al acelor vremuri?) i-am bagat cele mai mari boxe pe care le-am gasit si un radio casetofon cu fata detasabila?

Cu toate acestea apreciez tuningul facut cu cap, asa cum sint unii pasionati de aici. Apreciez si dedicatia lor, invatam multe de la ei.

 

Acum, ca am internet in portul asta, caut jante si anvelope iarna. As vrea ultimul model de la Conti, TS860 dar se pare ca nu e disponibil la noi. Probabil toti vor sa scape de stocurile vechi de TS850

Un amanunt important. Masina a venit cu anvelope Dunlop. Probabil Sport Max dar nu stiu exact.

Modificat de stamir
Link către comentariu

Decat sa iei TS850, mai bine iei Dunlop Wintersport4D, au iesit peste TS850 in comparativul de Autobild din 2014.

Link către comentariu

:offtopic: Iti recomand TS850/860, in detrimentul Dunlopurilor. Eu clar nu mai iau Dunlop si nici nu o sa le recomand. Mi se par mult sub concurenta (si cele de vara si cele de iarna). Recunosc, 4D nu am avut, ci 3D (de iarna), dar talonul era atat de moale si erau ataat de slabe si pe zapada si pe gheata si pe asfalt uscat si pe tot.

In schimb TS810 si 850 mi se par geniale. De altfel, intr-un test comparativ citit recent, TS860 iesisera pe primul loc. Probabil ca depinde de test... si de dimeniunea testata.

Link către comentariu

Tot :offtopic:, se gasesc TS860. Eu am cumparat acum aproximativ o luna de zile si erau destul de multi care comercializau on-line.

Link către comentariu

Pai eu zic ca testele sint un bun punct de plecare. TS860 au iesit primele in mai multe teste (autobild, ams, autozeitung).

Conti a ajuns ca Golful, cistiga toate testele comparative, enervant dar probabil nu gresesc toti.

Nu am manualul, deci e greu sa aleg o janta si dimensiune anvelope. Stie cineva care e dimensiunea minima la anvelope de iarna pt GTI PP? Masina a venit cu roti standard 225/45r17 dar as vrea unele mai inguste pt iarna.

 

Link către comentariu

Dar cartea masinii ce zice? Daca e cineva cu PP...

CIV inca nu a venit, e pe drum

Link către comentariu

205/50R17 este recomandarea pentru iarna. Eu am pus 225/45R17 pentru ca aveam deja anvelopele.

Acum depinde pe unde mergi, daca masina o sa vada multa zapada atunci 205/50 este dimensiunea mai potrivita. La mine nu era cazul.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!