Jump to content

Tiguan 2016 R-line - Indium Grey


Catta83

Postare recomandată

Janta e cu exteriorul in jos, woofer-ul sta in scobitura, ca intr-un castron; nu credeam ca o sa creeze atatea confuzii poza.. E intr-adevar pneu de 145 pentru ca e roata de rezerva de dimensiuni reduse, dar woofer-ul e conceput sa incapa in scobitura jantelor de la 14" in sus oricum.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Efectuat si prima revizie, de un an, la 11200 Km - fix 1000 lei la PBN (5l ulei + filtre). A trebuit sa duc ceva munca de lamurire si cand am facut programarea si cand am adus masina la ora programata, pentru ca tot insistau ca daca nu am nimic aprins in bord, sa vin la doi ani sau 30000 Km...m-am amuzat chiar cand consilierul a scris cu litere de tipar pe fisa de revizie "ASA DORESTE CLIENTUL". Am trecut si la ciubotele de iarna pe 18", care par asa mici, dar nah, primeaza utilitatea.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Posibil sa fie ceva ultra cunoscut, dar eu am aflat abia dimineata..din greseala, dupa ce in seara precedenta am atins maneta cand m-am dat jos. Se pare ca daca dupa oprirea masinii, se lasa maneta de semnalizare in sus sau jos, si se incuie masina, pozitia va ramane aprinsa pe partea respectiva (fata + spate). M-am panicat putin cand am venit la masina dimineata, am crezut ca mi s-a ars ceva..

Link către comentariu

Este pozitia de parcare, in caz ca vrei sa semnalizezi masina pe timpul noptii, in functie de conditiile in care parchezi. Este o functie disponibila pe toate VAG-urile din cate stiu.

Link către comentariu
  • 3 months later...
On 06.10.2017 at 13:58, Catta83 a scris:

Inca de cand am luat masina nu eram 100% multumit de sistemul audio, iar zilele astea am reusit in sfarsit sa il completez. Este vorba de un Subwoofer activ Pioneer ce se monteaza stealth in roata de rezerva (similar cu cel de fabrica Dynaudio). Nu e genul de bass cu care sa te auda vecinii cand intri in cartier, dar in interior acopera foarte bine frecventele joase, lucru pe care mi-l doream.

Urmeaza in vreo 3 saptamani si prima revizie, undeva pe la 12k Km, tinand cont ca in ultimele doua luni mai mult a stat. In rest, toate bune.

20171006_130020.jpg

 

Salut . Imi poti spune te rog cum se aude acest subwoofer ? cati wati are ? m-ar interesa si pe mine sa il montez pe un passat b8 , dar am auzit ca orice modificare facuta masinii care nu este facuta la porsche in service anuleaza garantia...

Link către comentariu

Salut,

Modelul este Pioneer TS-WX610A, daca vrei sa cauti mai multe despre el. Eu unul sunt foarte multumit de cum se aude, m-a interesat in primul rand sa nu ocupe loc. Posibil la sedan sa nu fie atat de eficient, compartimentul portbagajului fiind izolat fata de habitaclu, comparat cu SUV/Hatchback. Cu garantia nu cred ca are treaba, nu s-a modificat nimic la sistemul masinii, doar s-a legat la amplificator si la alimentare. 

Link către comentariu

Multumesc de raspuns . Unde ai montat subwooferul ? l-ai montat la vreun service sau acasa ?

Link către comentariu
  • 1 month later...

Si pentru ca viata in Romania cu roti de 19'' nu e chiar ca-n filme, dupa  nici un an jumate eram mandrul posesor al unor greierasi prin zona usilor. Nici subwoofer-ul adaugat in toamna nu m-a iertat si de la vibratiile lui se auzeau tot felul de "zornaieli" care imi mancau zilele efectiv. Asadar, Thomas a primit astazi pe toate usile insonorizare cu CTK Premium 2.2 pe partile de tabla (partea dinspre exterior + partea dinspre interior) si burete fono izolant pe spatele fetelor de usi.

Ca rezultate, e peste asteptari (cel putin ale mele). Greierasii si zornaielile au disparut in totalitate, ceea ce si urmaream! Boxele din usi se aud acum mai bine, pe partea de medii si bass. Zgomotul la interior s-a redus, nu as putea spune cat, dar e ceva mai liniste in masina, cel putin prin oras. Ramane de vazut la drum lung daca si zgomotul la rulare e mai redus. Bonus, usile la inchidere scot un sunet mult mai placut, mai gros si sunt ceva mai grele.

Atasat si cateva poze din timpul instalarii.

20180522_105608.jpg

20180522_115425.jpg

20180522_121421.jpg

Link către comentariu
lambda_dryver

Arata super bine lucrarea! Daca poti/doresti, ne spui si un cost total?

In portbagaj nu ai infoliat "oala" rotii de rezerva? Ma gandesc ca poate ar ajuta in eliminarea/diminuarea sunetului produs de miscarea combustibilului in rezervor + eventual, izoleaza mai bine sunetul produs de subwoofer...

Link către comentariu

Costul a fost undeva la 1000 lei, materiale plus manopera. Oala rotii de rezerva nu am insonorizat-o, oricum sub-ul sta in roata care la randul ei atinge cu partea din cauciuc tabla si nu exista nicio vibratie acolo. Am intrebat si eu de asta, tocmai ca mi se parea usor de pus o coala si acolo..mi-au zis ca eficient ar fi doar daca insonorizez intreaga podea a masinii, ceea ce nu ma intereseaza.

Link către comentariu
lambda_dryver

Ah, am inteles. Multumesc pentru raspuns! Pretul, per total, mi se pare chiar bun. Sa o folosesti cu placere in continuare :D.

Link către comentariu

Buna treaba cu izolatul usilor. Am facut si eu la masina din semnatura. Operatiunea a fost in regie proprie deci am dat bani doar pe material. (undeva la 400 lei pt toate usile si portbagaj)

Ca si adaos pe langa ce ai facut tu am izolat si 'oala" rotii de rezerva si toata podeaua portbagajului. Zgomotul de rulare s-a redus simtitor pt pasagerii din spate.

Pt sofer nu prea a avut efect sesizabil, deoarece majoritatea zgomotului perceput de el vine de la rotile din fata si motor.

Link către comentariu

Foarte tare si eu ma gandesc sa fac treaba asta la passatul meu .

Link către comentariu
  • 1 month later...

Mi-am facut ieri timp si am ajuns la PBV pentru a rezolva niste squeeks and creeks ale trapei panoramice in mers cand era deschisă. Spre surprinderea mea, baietii s-au miscat repede si au si rezolvat problema astfel incat acum nu se mai aude nimic. Surprinzatoare a fost si valoarea facturii, de doar 162 lei in care au intrat curatare, reglare geam si lubrifiere..ma asteptam la o suma considerabil mai mare tinand cont de preturile din reprezentanta pentru orice mizilic. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Ai avut vreo problema la reprezentanta din cauza subwooferului montat de tine ? Adica in sensul ca se pierde garantia avand in vedere ca s-au facut modificari la masina .

Vreau sa montez  si eu un subwoofer dar imi este frica daca voi avea probleme sa nu gaseasca motiv de refuz la garantie .

Link către comentariu

N-am avut nicio problema la reprezentanta, pana acum cel putin si nu vad de ce as avea. Nu e vreo modificare substantiala la vreunul din sistemele importante ale masinii, mai degraba un mic improvement pe partea audio. Si garantie iti pot refuza doar pe partea electrica eventual, in caz de ceva. Nu iti mai fa atatea griji si pune linistit subwoofer :).

Link către comentariu
  • 2 years later...

S-a cam asezat praful pe topic, insa asta si prin prisma faptului ca in ultimul an jumate masina mai mult a stat (Work from home 100% atat eu cat si sotia).

De cand nu am mai postat nu s-au intamplat prea multe. Semnificativ ar fi schimbarea farului dreapta cu totul pe garantie fix cu o luna inaintea celor 4 ani, pentru ca incepuse ca faca un condens groaznic pe interior. Si mai recent, aparitia sporadica a erorii "Error: Workshop! Only leave vehicle in position P", care e o problema destul de intalnita se pare, legata de un switch din selectorul DSG care dupa un timp nu mai lucreaza in parametri. Prin amabilitatea colegului @F l o r i n am identificat si comandat un kit de reparatie pentru inlocuirea switch-ului buclucas si sper sa il rezolv in urmatoarea perioada.

In rest, sunt in continuare foarte incantat si multumit de masina...atat de mult incat urmeaza sa plasez o comanda pentru un fratior Tiguan, dar mai "cu muschi" (sper sa nu ma injure @ShadoWzZ ca i-am furat expresia 😎).

Link către comentariu
  • 2 months later...

Revin cu update, s-a rezolvat astazi in sfarsit problema cu eroarea "Error: Workshop! Only leave vehicle in position P", prin inlocuirea minunatului switch din selector (aka Microcomutator CVA). Am detaliat mai mult in topicul din aria Tiguan, dar pe langa costul efectiv al interventiei ~850 RON s-a adaugat si diagnoza initiala - 320 lei (care e obligatorie, chiar daca le-am zis direct care ar fi problema si ce ar trebui schimbat).

 

In rest, pana sa soseasca RSQ3-ul, am apucat sa facem cateva drumuri mai lungi prin tara primavara asta si in continuare nu am ce sa ii reprosez masinii. Desi la sfarsitul anului va implini 5 ani, inca intorc capul dupa ea cand o parchez, si asta spune multe. 

In alta ordine de idei, masina va fi condusa de sotie de azi inainte si doar ocazional de mine, asa ca probabil nu va face foarte multi kilometri. (Nu ca ar avea multi acum 🤣). 

Partea nasoala e ca nu m-am detasat emotional de ea inca, ceea ce inseamna ca o sa stau cu grija jantelor la fiecare iesire, cel putin pentru o perioada 🤪.

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Dupa doar doua saptamani de cand a "preluat" masina, sotia i-a gasit si primul neajuns 😁. Asa ca, astazi Thomas a intrat pe mainile iscusite ale lui @F l o r i n si s-a ales cu camera video pentru marsarier. S-a lucrat ca la carte, inclusiv calibrare la final! 

IMG-20210701-WA0008.jpg

IMG-20210701-WA0012.jpg

IMG-20210701-WA0006.jpg

Link către comentariu
  • 7 months later...

Si pentru ca sotia isi dorea ceva mai potrivit pentru ea, am inceput sa ii cautam lui Thomas o noua casa.

Din fericire nu a trebuit sa cautam mult sau departe pentru ca masina a ajuns tot in familie, la fratele meu @Razvan_F care va continua jurnalul pe acest topic.

 

Partea buna pentru mine e ca voi avea ocazia sa o vad in continuare destul de des 😀.

 

In rest, a fost plasata comanda pentru noua masina, urmeaza o asteptare lunga..

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!