Jump to content

Tiguan 2016 R-line - Indium Grey


Catta83

Postare recomandată

Da, folosesc lane assist in permanenta, m-am obisnuit cu usoara impotrivire a volanului cand vreau sa intru in depasire, daca la asta te referi. ACC folosesc in principal pe autostrada, cand se poate si pe DN-uri, dar au fost si momente de vizibilitate scazuta (gen ceata sau viscol) in care l-am tinut activ in ideea ca el "vede" oricum si franeaza din timp cand se apropie de alt autovehicul.

Link către comentariu

Da, eu tocmai de asta il folosesc doar pe autostrada, in ideea ca cel putin pe drumurile pe 2 benzi mai calc usor banda atunci cand vreau sa vad daca pot intra in depasire si ma streseaza impotrivirea aia :))

Dar pe autostrada e genial. Am fost pana in Austria si mi s'a parut mult mai putin obositor. Plus ca noaptea, daca simte ca nu mai esti atent incepe sa si piuie si te mai invioreaza.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Cu ocazia scurtei plimbari de astazi, masina a ajuns la 52xx Km. Cat de curand va trebui sa completez cu AdBlue, ultima oara cand am verificat mai aveam in jur de 1500Km autonomie. Din pacate pentru ea, fiind ocupati in perioada asta cu pregatirea unui eveniment important, nu am reusit sa o scoatem la o plimbare mai lunga dar sper sa recuperam dupa jumatatea anului incolo. 

Atasat o poza si cu consumul la intoarcere acasa, dupa un drum Bucuresti - Targoviste - Pucioasa si retur. Un consum foarte bun as zice, tinand cont ca nu am mers deloc incet.

Side.jpg

20170408_171317.jpg

Link către comentariu

Frumoasa masina, cati mai multi km fara evenimente neplacute.

Link către comentariu

Foarte bun consumul, eu inca nu stiu daca am reusit sub 7% de cand am terminat "rodajul" :P

Link către comentariu

@ToniMLa 4 persoane + ceva bagaje, cum ai mers tu in ultimul city break, tot 7-7.5 as scoate si eu. Mai sus am mers in doua persoane, fara bagaje. Oricum, consumul sa fie ultima noastra grija :icon_thumright:.

Link către comentariu
  • 1 month later...

Daca tot am avut cateva zile libere am reusit sa scot masina la drum lung, mai exact o plimbare pana la Budapesta si inapoi. 1750Km in total cu un consum mediu de 7.6 l/100Km, 4 adulti plus ceva bagaje, mers destul de alert. Cum ajunsese pe la 2500Km estimarea de autonomie, inainte de plecare am completat si cu 5l Adblue, pentru a sta linistit.

Comparand cu acelasi drum facut acum 2 ani cu Passat-ul B7, am realizat inca o data beneficiile ACC + lane assist, ajungand la destinatie mult mai odihnit si la dus si la intors. Urmeaza o spalare serioasa pentru ca abia se mai distinge design-ul partii frontale de sutele de insecte imprastiate :).

Link către comentariu

Si s-a dovedit inca o data ca, citind pe forum una-alta, mai inveti cate ceva. Mi-am instalat astfel ultima versiune de Waze (beta) care e acum integrat in Android Auto si merge perfect. 

Folosesc Android Auto ver. 2.3.7166 (http://www.apkmirror.com/apk/google-inc/android-auto/) si Waze ver. 4.24.0.113 beta (https://www.apkmirror.com/apk/waze/) pe un Galaxy S7.

 

20170608_040012.jpg

Link către comentariu

Mda, motive la tot pasul sa retrec pe Android...

In rest este super ok consumul, si subscriu la aspectul ca ajungi mai odihnit cu acc+dsg la destinatie fata de manual si cruise control, desigur, la distante considerabile comparatia ;)

Drumuri bune cu autovehicolul, e fain :emthup:

Link către comentariu

Pe waze se poate salva in prealabil harta ca si in google maps ? Ma refer in ideea in care iesi din tara si nu ai date activate pentru asta. Ms

Link către comentariu

@ShadoWzZ nu este optiune de salvat hartile in waze pt ca fara o conexiune de data activa waze-ul isi pierde cam toate funcțiile (toate rapoartele care le vezi pe harta apar in timp real) iar hartile sunt cele de la google maps. Si pana la urma, poti folosi abonamentul de date care il ai și în afara tarii in ue fiindca în curând se elimina roamingul.

Cum se comporta waze-ul cu android auto? E integrat decent?

Link către comentariu

@mihai.onu94 merge din cache ;)

@ShadoWzZ am fost anul acesta in republica moldova, a functionat waze-ul din cache dupa ce am trecut granita pana la destinatie, navigatia, gropile si rutele inchise le are....deci merge ok (parerea mea) - ca nu mai ai "up-2-date", asta e altceva, insa poti trai cu el :)

 

le: @mihai.onu94 insa merge, nu esti nevoit sa schimbi aplicatia....vezi al doilea rand de mai sus unde am scris ca se poate trai, ca nu e "up-2-date"--- adica nu se actualizeaza...ma rog, cateodata imi este greu sa fiu pe intelesul tuturor, ma retrag ca poluam topicul

Modificat de ToniM
Link către comentariu

@ToniM pai harta o incarca din cache dar atunci cand tu esti pe drum cu hartile din memorie, plecat de cateva ore si cu internetul oprit, cum mai vezi ultimele notificari care apar? Politia, accidentele si alte evenimente apar si dispar la cateva minute, inclusiv modificarea rutelor in functie de trafic... deci waze-ul fara internet e doar google maps :)) 

Link către comentariu

Nu ai politie si accidente dar ai o harta care sa te duca la destinatie care e updatata. Aici vroiam sa ajung. Multumesc.

Link către comentariu

Iconita din stanga jos care inainte selecta google maps-ul acum are o sageata si apar google maps si waze

Link către comentariu
  • 1 month later...

In Weekend am pus de o plimbare pana la Iasi si retur, ocazie cu care am atins primul milestone important, cel de 10k Km. Mai jos o poza si cu consumul, doar la retur, am uitat sa fac si la dus. Ma asteptam sa fie mai crescut, tinand cont de cat de haotic se merge pe DN2.

In alta ordine de idei, cateva impresii dupa 10K Km parcursi:

Plusuri

- Masina este exact cum ma asteptam sa fie si ma bucur de ea la fiecare drum; daca s-ar da timpul inapoi, as face fix aceeasi alegere 

- Motorul + cutia + sistemele de asistenta fac din ea un partener de drum lung excelent; Cei 190 CP si cuplul aferent de diesel o fac destul de vioaie in accelerari si depasiri, astfel incat toate manevrele dau senzatia de siguranta

- Design-ul exterior, din care amintesc doar pachetul R-line si farurile Full Led, ii dau o prezenta impunatoare pe sosea si nu reusesc sa o parchez vreodata fara sa intorc capul macar de doua ori dupa ea

- Sistemul infotainment  + Active Info Display reprezinta un mare plus atat ca design cat si functionalitate; bonus, integrarea Waze in AA

Minusuri/Neajunsuri

 - Mi-ar fi placut ca suspensia sa fi fost o idee mai rigida pentru a mai elimina din ruliu pe viraje. Ar fi mers de asemenea un pic de extra sustinere laterala pentru scaune;

- Mi-ar fi placut sa am pachetul "Car-Net Security and Service" (cel care iti permite sa te conectezi la masina remote din aplicatie, sa iei date legate de pozitia unde e parcata, nivelul de combustibil, sa verifici daca usile sunt inchise, etc); as pune minusul mai degraba pe seama consilierului PBN care nu a stiut exact sa imi explice ce si cum si mi-a dat de inteles ca pot face asta si cu pachetul inclus standard "Car-Net Guide and Inform"

 - Scartaie ceva in zona usii dreapta fata sau stalpul dintre usi, la mers pe drum cu denivelari, nu imi dau seama exact de unde vine.

- Destul de enervanta lipsa iluminatului in partea de jos a consolei centrale, unde se afla port-ul USB; mi-e destul de greu sa conectez telefonul sau stick-ul cateodata, noaptea sau in parcari subterane

Sper sa revin curand si cu cateva poze din exterior, din plimbari. Nu e ca si cum nu as vrea sa ii fac, dar mereu cand ajung pe la destinatie e efectiv plina de insecte. Nu stiu cum reusesc alti colegi sa ajunga la destiantie cu masinile impecabile..

Saptamana usoara tuturor !

10k.jpg

20170730_195248.jpg

Link către comentariu

Foarte apreciate de mine plusurile/minusurile.

Si la mine cam pe acolo sta la DN-uri, rar reusesc sa sar de 6,7 , insa nici sub 5,8 nu prea vad , din punctul meu de vedere super realist si de trait la motorizare + cutie.

Confirm si eu "comoditatea/usurinta" cuplarii motorasului cu cutie si cu sistemele de siguranta si asistenta, ajungi mult mai relaxat la destinatie.

Cat despre poze la destinatie: poti face ca si mine, tragi poze exact asa cum ajungi si basta :P Si a mea se murdareste, insa meh, o poza in plus, 0,001 PS in plus ;)

Saptamana faina !

Link către comentariu
  • 2 months later...

Inca de cand am luat masina nu eram 100% multumit de sistemul audio, iar zilele astea am reusit in sfarsit sa il completez. Este vorba de un Subwoofer activ Pioneer ce se monteaza stealth in roata de rezerva (similar cu cel de fabrica Dynaudio). Nu e genul de bass cu care sa te auda vecinii cand intri in cartier, dar in interior acopera foarte bine frecventele joase, lucru pe care mi-l doream.

Urmeaza in vreo 3 saptamani si prima revizie, undeva pe la 12k Km, tinand cont ca in ultimele doua luni mai mult a stat. In rest, toate bune.

20171006_130020.jpg

Link către comentariu

Poti sa pui roata de rezerva invers ? Cred ca ar putea intra wooferul acesta in interiorul jantei in acel caz!

Link către comentariu

Daca pun roata de rezerva invers, nu ar mai avea niciun fel de scobitura si ar veni prea sus woofer-ul. Si asa, cum e montat acum, nu se mai poate folosi nivelul de setare inferior al podelei portbajului; oricum eu o tin pe cel superior ca sa fie la nivel cu buza de incarcare, deci nu ma afecteaza in vreun fel. Daca te ajuta cu ceva, are 15cm inaltime woofer-ul, plus vreo 2 cm surubul ce iese din centru.

Modificat de Catta83
typo
Link către comentariu

Nu imi pot da seama din poza in ce pozitie e asezata janta de tabla de aceea am intrebat. 

Daca este asezata deja asa, atunci cam asta e tot ce se poate face in legatura cu inaltimea lui :) Ajuta informatia legata de inaltimea wooferului. Practic poti calcula cat de mult intra in roata de rezerva :)

Multumesc pentru informatiile date.

Link către comentariu

In poza colegului, rezerva e asezata cu exteriorul jantei in sus. Janta e totusi ingusta (vad pneu de 145 pe ea), nu ar intra subwooferul in ea ca'n poza pusa  de @ShadoWzZ

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!