Jump to content

Upgrade pompa inalte VW, CP3 Retrofit pentru CR


racingparts.ro
 Share

Postare recomandată

Tartacuta00

Salutare tuturor. Am și eu un golf 6 1.6tdi cayc din 2012. Zilele trecute am făcut schimbul de ulei și filtre și am găsit șpan în filtrul de motorină. Mașina este la mine de nouă și nu am avut probleme cu ea până acum. Are 226000 km. Am citit toate cele 33 de pagini dar nu am reușit să-mi dau seama decât de ce problema ar putea avea și ce soluție aș avea. Întrebarea mea este dacă se poate face această conversie la acest motor și unde aș putea găsi tot ce ar fi nevoie pentru asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Bună seara grup, am citit majoritatea răspunsurilor de la acest topic.

Am deținut un passat b6 bkp, 16v 2.0 tdi 140cp, deținut din 2015 fără mari probleme, insa un urma unui eveniment rutier masina a fost dauna totala. M-am orientat spre un passat b7, versiunea de 170cp de preferat, nu stiu exact ce coduri motor sunt pe acest model, dar banuiesc ca problema cu spanul persista si aici, e nevoie de alte modificari sau e plug and play? Daca voi ajunge sa cumpar acest model, probabil va fi primul lucru pe care il voi face pentru a evita neplacerea cu spanul pe tot sistemul de injectie, cat costa in prezent kitul + pompa cp3? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare!

 

Am si eu un Passat B6 din 2009 , cod motor CBBB, 170 de cai , Euro 5 , pe scurt am avut o problemă cu el, un tremurat la relanti plus o eroare mai veche la o anumită turație sau viteză intra in limp mode si se aprindea spira galbenă cu mesajul check engine, eram nevoit sa opresc si sa repornesc motorul pentru a scap de limitare și eroare.Am curățat Galerie, EGR, clapetă de accelerație totul înfundat dar tot nu s-a rezolvat problema si am ajuns la Express Diesel in București pe Alexandriei pentru o diagnoză avansată...acolo surpriza mare, span pe filtrul de motorină, am schimbat regulatorul de presiune si masina funcționează impecabil dar stiu că este o chestiune de timp pana cand motorul o sa cedeze de la span, paradoxal injectoarele au scăpat, având valori pe tester de 0.1, 0.2 etc .cum au scăpat nu stiu 

Întrebarea mea este: Mai găsesc si eu pe cineva dispus sa ma ajute, sa ofere suport pentru a face conversia catre pompa mai fiabilă CP3?  Devizul celor de la Express Diesel depășește suma de 16.000 de lei si vorbim aici de o pompă CP4 recondiționată...

 Mulțumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!