Jump to content

Incalzire Scaune Skoda Octavia 2


Dudu_S
 Share

Postare recomandată

Are acolo tot ce-i trebuie, mai putin conexiunile corecte de la BCM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 9/14/2017 at 8:07 AM, F l o r i n said:

 ai cu BCM, acolo o sa difere un pic 

Modul incalzire T8n/2 la BCM , T52ab/21

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

t52ab /pin 21 este mufa alba?,iar cea de la modulul de incalzire t8n merge la pin 2 din mufa neagra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare, baieti puteti sa ma ajutati cu o idee, un sfat, nu se mai incalzesc scaunele, nici sofer, nici pasager, am verificat mufe, sigurante... ce ar putea sa fie. Skoda Octavia 2, 2006, benzina, 1.6, mpi. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA o2 degeaba face diagnoza pentru incalzirea in scaune, nu vede nimic. Se ia o lampa de control si un multimetru si se trece la verificari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am facut scanare, cum a zis si Al Bundy nu mi arata nimic, ce masuratori sa fac si de unde sa incep

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta schema electrica si masori alimentarea, masa, rezistenta pernelor de incalzire si a terimstorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut tuturor,as dori sa stiu daca ma poate indruma cineva de ce mai am nevoie ca sa functioneze incalzirea in saune la O2 , deoarece am achizitionat scaune de O2 rs cu incalzire scaune si bancheta spate...multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 2/11/2017 at 7:16 PM, Alecs_TGA said:

asa ar fi frumos si elegant, dar pretul pentru ceva oem este o nebunie....... am ajuns la un calcul 1000+ ron, momentan am facut "poc" cu masina si ..... trebuie sa o repar..... dupa o sa ma ocup si de scaun.....  

Al exista solutie AM care sa functioneze pe instalatia originala?

Pana la urma am rezolvat dupa repararea masinii, printr-o curatare a mufelor cu atentie si responsabilitate :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, stie cineva daca la skoda octavia 2 FL exista instalatia de incalzire a scaunelor trasa , deoarece vreau sa achizitionez scaunele de fata cu incalzire in ele, modulul climatronic si daca imi mai trebuie ceva va rog sa imi spuneti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La mașinile din grupul VAG, nimic nu este precablat... Deci, nu ai nimic tras. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut!

Gasesc undeva pasii ce trebuie parcursi pentru a schimba scaune simple manuale cu scaune incalzite cu reglaj electric? 

Multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce schimbi scaunele, schimbi panoul de clima, si faci instalatia electrica conform schemelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!

Am rezolvat cu montarea scaunelor cu reglaj electri, memorie si incalzire. Totul functional pe fata. (va multumesc pentru sfaturile folositoare ce le-am gasit in discutiile de mai sus si nu numai, si ii multumesc in mod special lui Al Bundy ce si-a facut timp sa imi raspunda si la pm)

Acum mai am o problema daca ma puteti ajuta, nu am gasiti o discutie despre asta.

Pe banchetele spate montate am si incalzire dar nu imi merge, firele au fost luate de pe o alta masina si puse la mine exact cum erau. In mare a trebuit sa leg doar alimentarea, un fir ce se alimenteaza la contact, 2 fire pentru iluminat butoane si masa. Asta e tot ce a trebuit legat la masina.

Acum problema este ca apas pe butoane si pare ca nu functioneaza, nu imi iau comanda, nu se aprind ledurile de la trepte (doar cele de iluminat cand se aprind farurile), nimic.  Modulul  ce este pus pe stalp primeste curent, l-am desfacut am masurat circuitele din el, nu sunt intrerupte si nu cred ca sunt intrerupte rezistentele din bancheta, nu se intrerupeau toate 4, si daca erau intrerupte macar primeau comanda butoanele dar nu se incalzea bancheta.... Nu stiu ce mai e de facut, din ce am inteles nici inainte nu mergea incalzirea spate pe masina. Ce mai pot sa verific?

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masoara alimentarea modulului, masoara masa, masoara rezistentele de incalzire, termistorii si spune mai exact cum ai legat butoanele la modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Aveti idee daca scaunele de octavia facelift 2012 se potrivesc pe Oll ? Sunt scaune cu incalzire la ambele variante.Mai vreau sa fac un transplant si la fetele fe usa daca se potrivesc.Mentionez ca masina donatoate este variant iar cea care primeste este berlina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaune fata de potrivesc. Ce an este O2? Instalația electrica a acestora difera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia 2 primitoarea este 2005 iar donatoarea este 2012.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie modificat instalația de sub scaune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pana la urma am gasit scaune fata de O2 , partea buna este ca scaunele au incalzire , partea proasta este ca incalzirea este AF . Sub scaune nu are decat o mufa cu 3 pini , rezultata din  legarura scaunului cu spatarul . Din restul instalatiei nu am reusit sa recuperez ptr ca nu am mai avut de unde . Baiatul care le-a vandut deja taiase caroseria iar instalatia electrica vanduta de mult la cupru.Luând in cosideratie ca nu mai sunt decat rezistentele din scaune si panoul de climatronic de care pot face rost , ce alte elemente mai trebuie ptr a intregi instalatia ? Inainte de a  incepe lucrul , trebuie verificat daca rezistentele de incalzire mai sunt funtionale . Ptr verificare pot pune o tensine de 12 v pe fiecare rezistenta ptr a vedea daca se incalzesc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, le poti testa cu 12v.

Mai iti trebuie 2 termistoare pe care sa le bagi sub fiecare sezut, modul incalzire sub scaun, panou climatronic, plus pini ,conectori si activare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am facut rost si de doua butoane pe care intentionez sa le montez in rama de plastic a scaunului.Sunt butoane cu 3 pozitii avand doua trepte de incalzire.Dupa cum am mentionat mai sus practic mai am doar rezistentele montate in sezut si spatar .Din ce am vazut pe net mai am nevoie si de un releu ptr fiecare scaun si siguranta fuzibila.Ma poate ajuta cineva cu tipul releului si schema de montaj ? Am vazut ca in sezutul scaunului duc 3 fire iar in spatar 2 In urma raspunsului dat de florin am aplicat o tensiune de 12v pe fiecare rexistenta in parte si sunt funcionale .Daca cineva a mai montat acest tip poate ma ajuta sa intregesc circuitul.

20200212_133640.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumperi un releu care sa sustina consumul acestora. Poti sa vb cu userul @Baracuda, comercializeaza kituri de retrofit, vezi daca are la vanzare kit fara rezistente. Acesta contine tot ce iti trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!