Jump to content

Incalzire Scaune Skoda Octavia 2


Dudu_S
 Share

Postare recomandată

Salut,

Vreau si eu sa montez incalzire in scaune pentru modelul meu de Skoda Octavia 2 - ELengance 2007. Am scaune Piele Crem cu material textil pe mijloc.

Are careva montate after market ? Ce model recomandati?

Un feedback daca este ok?

O recomandare in cluj as fi interesat daca stie cineva ?

Thx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa imi pun eu.

Trebuie mentionat de la inceput ca pentru a putea monta incalzire in scaune ai nevoie de urmatoarele:

1) Perne cu termistor. Eu am cumparat perne normale si am adaugat eu termistorul .

2) modul sau controler sub scaun sofer. Eu l-am cumparat de pe net, nu mai stiu exact de unde, cred ca de pe undeva de prin Cehia sau Polonia.

3) Unitate climatronic cu incalzire in scaune. Eu aici m-am impotmolit deoarece pe langa ca e scumpa am cumparat si o unitate care nu merge la mine deoarece masina e din 2008 si climatronicul din 2006. Mai multe detalii iti pot da la telefon daca esti interesat.

4) Firele si mufele aferente. Am cumparat de prin dezmembrari si de la reprezentanta atat mufe cat si fire sa pot sa le trag doar ca dupa cum spuneam la punctul anterior, m-am impotmolit la unitatea climatronic.

Nu stiu sa faca cineva asa ceva, nici in Cluj. Dar daca vrei mai multe informatii ma poti suna.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Incalzire Scaune Skoda Octavia 2
  • 2 weeks later...

Salut,

Multumesc de Info. After Market de carbon ai incercat? Am inteles ca si la Compexit au ceva optiune de montaj after market, ai vreo idee de calitate?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza dar eu vroiam sa fie oem si nu varianta cu alimentare din bricheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , 

 

Exista optiunea de kit AM....undeva la 250 roni pentu scaunele din fata cu carbon.

Din ce am inteles kitul contine totul pentru montaj.Problema mea este ca alimentarea pe bricheta nu este o optiune avand in vedere ca la O2 FL bricheta este alimentata si fara contact.Deci ramane intrebarea pentru schema electrica ce e de facut.

De asemenea in ghidul furnizat de producatorul AM sunt niste cleme de metal intre tapiserie si buretele scaunului care se taie si se inlocuiesc cu "Soricei de plastic " aici am eu dubiile mele daca se mai aseaza cum trebuie tapiseria pe buretele scaunului.

Astept si eu detalii daca s-a incumetat cineva pana acum la un DIY .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti garantez eu ca dupa inlocuirea inelelor cu soricei tapiteria arata ca inainte de demontare.

IAr kiturile AM nu au acel termistor care sa transmita info catre clima. 

Si kitul nu contine mufele de sub scaun, cele din podea, nici climatronicul, nici modulul de comanda si nici mufa de la modul.

Am montat destule pana acum, dar in timpul montajului nu ai timpul necesar sa faci poze si DIY.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poate nu m-am exprimat eu bine .Eu vorbeam de montaj AM 100% .Adica butoane separate puse pe suportul de plastic al scaunelor -nu OEM pe panoul climatronic .

Si alimentarea in panoul de sigurante -cam asa am inteles ca se face .

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot pui incalzire in scaune, fa-o OEM, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna! Cam cat ma costa asa in mare,sa imi pun incalzire in scaune(fata) OEM plus manopera? Pana acum nu am avut la nici o masina aceasta dotare,este ceva wow sau doar un moft? Stiti pe cineva in Constanta care monteaza asa ceva?

Masina este octavia 2 1.9 tdi

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand ingheti pe scaun.... e wow. 

in functie de pretul componentelor - panou climatronic sh, rezistente incalzire, mufe, pini, modul incalzire, cablaj, etc - undeva in jurul la 1200 lei.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva idee cat costa rezistenta dintr-un scaun? Eventual cat ar costa si manopera? Rezistenta este la fel pentru toate tapiteriile?

Am Octavia 2 rs, scaunul soferului nu se mai incalzeste.... am verificat mufele sub scaun, toate sunt conectate, scaunul din dreapta functioneaza....

Modificat de Alecs_TGA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

costa undeva la 320 ron rezistenta pentru scaun  si 300 ron pt spatar , difera in functie de scaune respectiv normale / sport si tapiterie stofa sau piele 

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

multumesc pentru raspuns, interesante preturi ....... la care se adauga si manopera de vreo 350 ron la reprezentanta ,deci aproximativ 1000 ron..... o sa o schimb cu una aftermarket cu carbon ( ceva de genu ), am primit un pret de aproximativ 250-300 ron inclus montaj, cu un buton montat pe scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot le schimbi, fa-le sa mearga pe instalatia originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

asa ar fi frumos si elegant, dar pretul pentru ceva oem este o nebunie....... am ajuns la un calcul 1000+ ron, momentan am facut "poc" cu masina si ..... trebuie sa o repar..... dupa o sa ma ocup si de scaun.....  

Al exista solutie AM care sa functioneze pe instalatia originala?

Modificat de ForceTurbo
Quote la postul anterior. Atentie, se sanctioneaza!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/11/2017 at 7:16 PM, Alecs_TGA said:

exista solutie AM care sa functioneze pe instalatia originala?

montezi rezistenta AM de carbon, montezi termistor la ea - si va functiona ca una originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o indrumare catre cineva care se ocupa cu asa ceva? :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

suntem mai multi colegi in Bucuresti, care te putem ajuta - vezi in aria Oferte extinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, doresc și eu să îmi montez pe skodita mea încălzire în scaune. Am găsit scaunele cu încălzire. Mașină este cu aer condiționat fara climatronic deci trebuie panoul cu butoanele de comandă pentru încălzire. Mai trebuie să mai schimb ceva la masina in afara de panou climatronic, instalație de la scaune la panou, și scaunele aferente? Va mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste mai intai aici ce inseamna sa treci de la AC la Climatronic si apoi hotarasti daca merita sa faci asta doar pentru scaune incalzite OE.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@loghy, sunt butoane cu incalzire si pentru masinile fara climatronic. Deci nu e nevoie sa schimbe decat panoul nu si instalatia de clima. uite aici
aa.thumb.JPG.608e094fd0d40e90a37652d98438a3e8.JPG
Asa arata complet

Skoda-Octavia-Combi-1-9-TDI-729x486-ffe5f29535136e30.jpg.6087dd9e277e5313bd2556d3463fd370.jpg
@mikutzu99 daca scaunele sunt complete atunci ai nevoie de cablurile ce duc in panou si in cutia de sigurante, panoul de AC cu butoanele de incalzire in scaune si de un manual de montare.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, loghy said:

Citeste mai intai aici ce inseamna sa treci de la AC la Climatronic si apoi hotarasti daca merita sa faci asta doar pentru scaune incalzite OE.

 

Dar care ii legatura intre clima si incalzirea in scaune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Aerofan @sebip omul zice ca vrea sa schimbe panoul de AC cu unul de climatronic cu comanda de scaune incalzite, ceea ce nu este o solutie in cazul lui, daca nu vrea sa faca retrofit si la climatronic, de aceea am pus link-ul catre acel topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!