Jump to content

Sunet ciudat la rotirea volanului pe loc


paulmoti
 Share

Postare recomandată

Am și eu aceeași problema.

Zgomotul se aseamănă cu cel făcut de un fier pe o bucata de cauciuc unsa putil sau neunsa... Când încep sa rotesc, chiar și 2 cm, uneori apare acest zgomot pentru durata foarte scurta..

Am fost la AviaMotors și mi-au zis ca zgomotul e normal, nu pare flanse sau rulmentul, nici bieleta antiruliu...

Eu totuși nu l-am sesizat pana acum.

Zgomotul apare pe loc sau la manevrele de parcare, nu în mers și fără joc sau cloncanit..

Se aude afară,  undeva din partea dreapta, Însănătoșire am reușit clar sa îl localizeze. ..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuite flansele cu rulmenti al amortizorului daca pacane/vireaza in trepte/huuruie la viteza in viraj.Mai verifica pivoti si bieleta directie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 minutes ago, rayn said:

Trebuie inlocuite flansele cu rulmenti al amortizorului daca pacane/vireaza in trepte/huuruie la viteza in viraj.Mai verifica pivoti si bieleta directie.

Multumesc frumos! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încerc la alt mecanic.

Mulțumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 04.10.2016 at 21:37, Razbanica a scris:

nu. se aude de multe ori. daca il invarti repede se aude ca un huruit. daca il misti incet, pacane, dar de multe ori. practic cam la 2 cm rotire a volanului un pocnet.

Experienta patita la un Matiz , ma dadea zgomotul afara din masina cand viram stanga dreapta , am schimbat amortizoare flanse etc ... degeaba bineinteles , am ridicat-o si i-am bagat vaselina la burduful de la planetare stanga dreapta , a disparut zgomotul instant , am bagat din abundenta , merge si acum fara nici un zgomot si sunt 5 ani de atunci :D 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am postat si eu un video in acest post (cam asa facea si la voi?)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, ciuley said:

Salutare! Am postat si eu un video in acest post (cam asa facea si la voi?)

 

La mine nu. Nu e un zgomot metalic, mai degrabă e ceva de cauciuc. Nu se aude fier pe fier așa, e mult mai înfundat si se aude la rotirea volanului, la tine pare a fi doar la capătul cursei. Cred ca e altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Zgomtul la rotirea volanului am si eu, mai ales pe loc. Se pare ca ar fi de la partea electrica a directiei. Un mechanic de la VW a zis ca e ok. Asa fac.ele.

O sa vad daca e cazul placii de baza pe care e caseta pusa. la 170k poate sa se fi slabit. Zgomotul apare rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare, am si eu o problema asemanatoare de cateva luni, la mine se aude ca ca un arc foarte intins, am fost la reprez. mi-au spus ca tb sa desfaca tot si ma costa cam 1000 lei manopera, la un alt service au incercat sa unga si au zis ca mai mult nu se baga de frica sa nu strice ceva ce nu pot repara.

Zgomotul este si in mers si pe loc, masina este un B7 4x4 DSG 2.0 TDI 80k km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!