Jump to content

Sunet ciudat la rotirea volanului pe loc


paulmoti
 Share

Postare recomandată

Buna,

Am si eu o problema mai cuidata la masina. Am un Passat din 2011 (noiembrie) 2.0 TDI 140CP. Cand stau cu masina pe loc sau merg la viteze foarte mici (10-15 km/h) si virez se aude una sau mai multe pocnituri. Se aude ca si cand agata ceva. Masina merge perfect, nu are joc, volanul se invarte usor totul e okay mai putin ca se aud pocniturile alea enervante.

Am fost la service la reprezentata VW din Cluj si mi-au spus ca e caseta de directie si rulmetii axiali. O reparatie de genul ma costa 2.000 Euro

Masina are 200.000 Km la bord si sincer nu cred ca are cum sa fie caseta. Aveti vreo idee ce ar putea fi? Trebuie sa platesc 2000 de euro pe reparatie?

Inca un lucru, am ridicat masina sus iar cand am intors volanul zgomotul a disprut. Aparent zgomotul se manifesta doar cand masina e pe sarcina. Zgomotul se aude de aproximativ 2-3 luni. Eu am masina de 1 an si 6 luni.

Va multumesc de ajutor

Modificat de paulmoti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul vine de afara. Inauntru se aude incet cu geamurile inchise dar de afara se aude destul de tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate fi mai repede un pivot de pe la brat sau flansa amortizor.

mergi la mai multe servisuri si cere mai multe pareri. nu are voie sa te coste mai mult de 50 lei o verificare pe rampa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, bossake said:

poate fi mai repede un pivot de pe la brat sau flansa amortizor.

mergi la mai multe servisuri si cere mai multe pareri. nu are voie sa te coste mai mult de 50 lei o verificare pe rampa.

Am mai fost la un service, tipul a stat 30 sec sub masina, a iesit afara si mi-a spus ca e caseta de directie si m-a costat 100 lei.

Si mi-a spus ca se poate repara caseta de directie dar e electrica si din cate stiu eu astea nu se repara.

Modificat de paulmoti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20 hours ago, spido said:

Ia pune-i tu sa verifice spira volanului..sunt probleme cu spirele...

sunt grave problemele astea cu spira? sau ce ar presupune? E posibil sa am si eu aceasta problema deoarece se aud niste sunete la rotirea volanului. Nu conteaza daca stau pe loc sau sunt in miscare...si banuiesc ca ar fi de la spira...

Modificat de Razvanmc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt probleme cu spira..te vei alege cu claxon nefunctional sau martor airbag aprins...sau amindoua..dupa caz.Se repara sau inlocuieste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci probleme cu spira la mine sigur nu sunt. Totul functioneaza bine si nu e aprins nimic.

Azi duc masina la un alt mecanic si vad ce spune si el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa incep problemele cu ea...agata,scartaie,dupa care apar martorii aprinsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, 

In urma cu 2 luni am achizitionat un passat 2011 2.0 TDI  din 2011 si inainte de achizitionare am fost pentru o constatare la PBV1 si cei de acolo mi-au spus ca acest sunet este de la flanse amortizor. Este problema lor megacunoscuta in service. Rezolvare consta in inlocuirea flanselor.

Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, GeorgeCimpeanu said:

Salutare, 

In urma cu 2 luni am achizitionat un passat 2011 2.0 TDI  din 2011 si inainte de achizitionare am fost pentru o constatare la PBV1 si cei de acolo mi-au spus ca acest sunet este de la flanse amortizor. Este problema lor megacunoscuta in service. Rezolvare consta in inlocuirea flanselor.

Toate cele bune

Mersi. Am sa incerc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit rulmentii si flansele. Sunetul este exact la fel. Presupun ca singurul lucru ce mai ramane e sa inlocuiesc caseta de directie

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, paulmoti said:

Am inlocuit rulmentii si flansele. Sunetul este exact la fel. Presupun ca singurul lucru ce mai ramane e sa inlocuiesc caseta de directie

 

salut, daca imi aduc bine aminte, mi-au spus flamsele si amortizoarele nici decum rulmentii sau caseta cum intentionezi tu.. Asta mi-au spus mie la constatare.

 

O zi buna.

 

P.s. Maine merg la ei sa imi fac revizia si sa imi schimb uleiul in cutie si am sa mai intreb inca odata si iti voi spune. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nah ce sa va zic, ieri mi-a aparut un sunet nou. Acuma batea in mers cand luam hopuri sau facea balans masina.

Ma duc la un alt service (a 4-lea pana acum) si imi ridica masina sus... strange 4 suruburi, pune masina jos si a rezolvat sunetul. Vreau sa zic ca a rezolvat si sunetul nou si sunetul vechi. Am testat masina si nu mai face nici un zgomot... nu stiu ce sa zic..... cum pot 3 service-uri sa-mi spuna ca trebuie schimbate tot felul de chestii dar un alt service sa ma rezolve asa? Nici macar nu mi-au cerut bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si ce suruburi ti-au strins la masina?! tampon cutie/jug ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 hours ago, paulmoti said:

Nah ce sa va zic, ieri mi-a aparut un sunet nou. Acuma batea in mers cand luam hopuri sau facea balans masina.

Ma duc la un alt service (a 4-lea pana acum) si imi ridica masina sus... strange 4 suruburi, pune masina jos si a rezolvat sunetul. Vreau sa zic ca a rezolvat si sunetul nou si sunetul vechi. Am testat masina si nu mai face nici un zgomot... nu stiu ce sa zic..... cum pot 3 service-uri sa-mi spuna ca trebuie schimbate tot felul de chestii dar un alt service sa ma rezolve asa? Nici macar nu mi-au cerut bani.

Despre ce suruburi e vb? Ai facut vreo poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Manuel N. said:

Despre ce suruburi e vb? Ai facut vreo poza?

Scuze nu am facut poza. E vorba de suruburile chiar din mijlocul masinii de sub caseta de directie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! un zgomot am si eu la rotirea volanului. mecanicul la care am fost mi-a spus ca e flansa de amortizor. am observat, punand pe cineva sa roteasca volanul pe loc, ca daca pun mana pe roata stinga fata, se resimt niste mici socuri si se aude un soi de pacanit. credeti ca este flansa? am incredere in mecanicul care a facut diagnoza, insa nu era el 100% convins ca asta e problema. el mi-a sugerat sa mai merg o perioada sa vedem daca se agraveaza sau atenueaza. nu as vrea sa ma apuc sa schimb niste piese pe ghicite pana gasesc buba.

MULTUMESC!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 minutes ago, Razbanica said:

salut! un zgomot am si eu la rotirea volanului. mecanicul la care am fost mi-a spus ca e flansa de amortizor. am observat, punand pe cineva sa roteasca volanul pe loc, ca daca pun mana pe roata stinga fata, se resimt niste mici socuri si se aude un soi de pacanit. credeti ca este flansa? am incredere in mecanicul care a facut diagnoza, insa nu era el 100% convins ca asta e problema. el mi-a sugerat sa mai merg o perioada sa vedem daca se agraveaza sau atenueaza. nu as vrea sa ma apuc sa schimb niste piese pe ghicite pana gasesc buba.

MULTUMESC!

Spune-mi te rog cand se aude sunetul? Daca dai volanul dintr-un capat pana in celalalt se aude de vreo 2-3 ori?

Modificat de paulmoti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 minutes ago, paulmoti said:

Spune-mi te rog cand se aude sunetul? Daca dai volanul dintr-un capat pana in celalalt se aude de vreo 2-3 ori?

nu. se aude de multe ori. daca il invarti repede se aude ca un huruit. daca il misti incet, pacane, dar de multe ori. practic cam la 2 cm rotire a volanului un pocnet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 minutes ago, Razbanica said:

nu. se aude de multe ori. daca il invarti repede se aude ca un huruit. daca il misti incet, pacane, dar de multe ori. practic cam la 2 cm rotire a volanului un pocnet.

Ahh la mine au fost doar suruburile de sub caseta de directie. Eu nu am avut huruit.
Iti sugerez sa ridici masina sus si sa strangi suruburile alea cat poti de bine. Apoi daca tot ai sunetul ai de schimbat rulmentii cu fasetele sau doar fasetele. Apoi mai poti fi bieletele sau pivotii. Initial iti sugerez sa verifici ca totul e bine strans. Aia e cel mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa merg din nou la el saptamana viitoare. trebuie oricum sa schimb placutele de frana si il rog sa verifice atunci mai temeinic dafca tot o ridicam si umblam la ea. multumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!