Jump to content

Frana, placute, discuri - probleme


cascadoru
 Share

Postare recomandată

M.am decis. Comand originale si gata. Si placute ATE sau TRW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune placutele tot pe original sau trw(care vine si pe original).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat. Pe spate am pus discuri originale si placute originale VW. Pret total 1020 lei.  Manopera a fost in regie proprie.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am pus pe spate discuri si placute originale pentru vw.  Nu am nici o problema cu incalzit, scartait, zgomot sau alte chestii citite pe aici.  Am curatat bine, am gresat ce trebuie, am soalat cu spray special. Nici o problema.

Voi schimba si pe fata, discuri si placute tot originale. Nu ma complic cu teste si incercari de n firme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi chiar credeti ca exista diferente intre discurile/placutele ambalate de VW produse de exemplu de TRW si piesele direct de la TRW?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,diferenta e semnificativa .

Am luat eu placute trw si placute originale care erau tot trw ,le-am desfacut si le-am comparat ,nu au nimic in comun ,nici macar scrisul TRW nu e acelasi.

Cele OE au un canal de curatare pe diagonala ,cele AM nu,....

Cele OE made in Mexic ,cele AM made in EU (au o fabrica la Roman )

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, Fiestax said:

Voi chiar credeti ca exista diferente intre discurile/placutele ambalate de VW produse de exemplu de TRW si piesele direct de la TRW?

 

Diferenta este majora. In primul rand calitatea materialului. Alte diferente au fost expuse mai sus.

Un set de placute neoriginale TRW a trebuit sa fie pilit serios pt.a intra si culisa liber pe etrier. Halal fabricare. Am vazut asta la cineva si am zis ca nu vreau batai de cap. Si diferenta dintre aftermarket si originale, nu e colosala de mare.

Modificat de Ionut_CC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Destul de explicativ, ce inseamna OE si ce inseamna AM

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dar care OE, apar 2 tipuri, desi nu reusesc sa inteleg care ar fi diferenta, toate dimensiunile par la fel:

 

placute.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca unul din coduri sa nu se potriveasca. Verifica dupa seria vin

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator nu asa verifici care se potrivesc. Siteurile acestea nu decodeaza vinul ci doar arata mai multe optiuni de la acel model. Intreba pe cineva cu ETKA sau un magazin de piese auto care are acces la etka si iti poate spune care sunt pentru tine. Codurile se schimba, apar altele samd.

Ca idee, in ETKA mie imi apare ca 3C0698151D a fost inlocuit in 01/06/2017 cu 3C0698151K. 

Cel mai bine, apeleaza la cineva (magazin) care stie sa-ti comande piesele dupa VIN.

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspunsuri, am si eu un Etka mai vechi (7.5), sa ma uit acolo? Sau e prea vechi?

M-am uitat la discuri Bosch de ex, unul are 25mm grosime si 65mm diametru, altul are 25,1 si 65,1...

deci 0,1 mm diferenta... interesant. Sau ciudat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identificarea frânelor se face după codul PR (reiese din lista de dotări sau din VIN). Cât timp plăcuțele acelea corespund aceluiași cod PR, se potrivesc ambele seturi. 

În cazul de față sunt etichetate după modelul mașinii, 5K e Golf 6, 3C e Passat. Dacă te duci cu un Golf la reprezentanță, plătești 300 lei pe plăcuțe. Mergi cu un Passat, prețul crește, deși pot fi aceleași plăcuțe. Cum le deosebesc pentru a aplica alt preț? Cu un cod puțin diferit (3C în loc de 5K), în interior e identic (0698151).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, MyKe a scris:

 

De acord cu ce spui tu in ceea ce priveste naming-ul pentru coduri, insa nu sunt acelasi lucru.

Daca poti sa masori niste placute 5K cu unele 3C o sa vezi ca difera lungimea, inaltimea, grosimea cu mm, aproape par identice, dar nu sunt.

Nu mai vorbesc de compozitie si de curba de franare (pentru fiecare tip de masina se ia in considerare masa, distributia maselor, etc).

@detinator, in functie de tip masina, an, motorizare (uneori) si PR-ul franelor afli si placutele pentru tine.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PR sint cam aceleasi la frane pe toate Passaturile: 1ZM, 1ZG (in poza postata se vede ca PR e corect).

La mine e 1ZM

Ma uit in Etka dar din cate vad zice ca FI Search (care pare a fi cautarea dupa VIN) sint totusi propuneri "care trebuie verificate pt corectitudine"

Cautarea dupa VIN in Etka la mine nu merge, sau nu stiu eu cum se face.

Totusi, din ce vad eu pt PR-1ZM, codul corect ar fi 3C0698151C pt placute fata, si pt disc ar fi 1K0615301AA. Setul de garnituri piston (2 bucati, vreau sa le schimb si pe alea) este 1K0698471B

Deci in poza de mai sus, vanzatorul nu vinde ce imi trebuie mie, nici una din cele 2 nu e 3C0698151C :)

 

11 hours ago, sNaKeyy said:

Ca idee, in ETKA mie imi apare ca 3C0698151D a fost inlocuit in 01/06/2017 cu 3C0698151K. 

Mie in Etka 7.5 imi arata ca 3C0698151D este pt 1ZG

Masina mea are PR code 1ZM

 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru B7, 2012, cu 1ZM

- 3C0698151C - set placute frana, cod eliminat la 01.02.2017 si inlocuit cu

- 3C0698151J - set placute frana

 

- 1K0615301AA - disc frana ventilat 312x25, cod eliminat in 01.10.2016 si inlocuit cu

- 5Q0615301F - disc frana ventilat

 

- 1K0698471B - garnitura etansare capac etrier frana

 

Daca vrei piese economice, cele cu JZW, echivalent cu un AM de calitate, le iei singur din ETKA pe care-l ai, nu au modificare de cod.

Daca vrei sa-ti cumperi discuri si placute cauta si codurile mai vechi expirate, poti sa ai sansa sa mai fie la vanzare si la pret mai mic.

 

Cand verifici in cutie daca sunt placutele care trebuie, uita-te la cele 2 foto atasate, in prima sunt placutele vechi, in a doua sunt cele cu cod mai nou.

frana 1.JPG

Frana 2.JPG

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce oare mie nu imi spune Etka ca au fost inlocuite? Versiune/baza date veche?

Parca incepe sa se faca un pic de lumina, intr-adevar, 3C0698151J apare si la AK

Culmea e ca la altii gasesc si 3C0698151C si chiar la un pret f f bun (250ron) fata de 3C0698151J care este 374ron

F dubioasa toata treaba... la stoauto scrie "FERODO OEM", or fi facute de Ferodo oare?

Din ce inteleg eu, cele cu JZW sint "eco" in sensul de ecologice, nu economice. Dar posibil sa gresesc.

5Q0615301F pare a fi Skoda, sigur e ok acest cod?

placute3.jpg

disc1.jpg

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ETKA neactualizat.

3C0698151C apare si la AK, 286Lei.

As fi atent la stoato, ei mai fac singuri compatibilitati cand in ETKA nu sunt, am refuzat de acolo placute, pompa de apa, pentru ca am comandat ceva si a venit altceva.

Daca cumperi de acolo sa verifici inainte de ridicare.

 

JZW sunt piese ECO de la Economy, adica un AM de calitate.

 

5Q apare ca fiind de Skoda la AK pentru ca dealerul care le vinde asa i-a trecut naming-ul la produsul lor cu acel cod, atata tot.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

26 minutes ago, Dolfin said:

Cand verifici in cutie daca sunt placutele care trebuie, uita-te la cele 2 foto atasate, in prima sunt placutele vechi, in a doua sunt cele cu cod mai nou.

Comparand, observ ca a disparut sigla Audi de pe ele, ca sint facute de Ate, si cel mai interesant, ca pe ele codul trecut este 3C0615115C respectiv L

Deci alt cod decat ce cautam noi... 

10 minutes ago, Dolfin said:

As fi atent la stoato, ei mai fac singuri compatibilitati cand in ETKA nu sunt, am refuzat de acolo placute, pompa de apa, pentru ca am comandat ceva si a venit altceva.

De asta nu vreau sa merg cum a zis cineva mai sus "intr-un magazin ca stiu ei ce sa caute". 

Nu cred ca stie pustiul de la magazin, grabit si total dezinteresat, ceva ce nu stiu colegii atenti la detalii si priceputi de pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si codul vechi era produs tot de ATE, se observa in foto.

Codul pentru 1 set de placute trebuie sa-l intelegi ca un cod pentru un pachet format 4 placute cu 3 coduri diferite fiecare (placuta cu senzor un cod, placuta fara senzor un cod si acelasi cod placutele de pe partea cealalta a discului).

De aceea sunt si fotografiile in ETKA, ca sa poti verifica cuprinsul cutiei, pentru ca unii vanzatori, printre care epies si stoaut au dealeri de la care iau cutiile cu placute cu un cod dar inauntru gasesti alte coduri fata de cele din foto, de regula cand este o super oferta de pret.

Desigur, poate sa fie oferta de pret buna pentru un set si inauntru sa fie ce trebuie, doar atentie cand ceva pare chilipir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi nu intel de ce in cele doua poze doar una din cele 4 are senzor

si daca pozele s-ar posta ca sa fie vizibile codurile, iar nu merge, pt ca doua sint cu partea cu codurile in jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru că ai un singur cablaj pentru senzorul de uzură, la roata din stânga (faţă).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, detinator said:

Mie in Etka 7.5 imi arata ca 3C0698151D este pt 1ZG

Masina mea are PR code 1ZM

 

Eu m-am luat dupa codul pus de tine in poza de mai sus. Nu ai scris nici serie sasiu si nici cod PR, asa ca m-am luat dupa acel cod. 

Acum ca mi-ai spus ce cod PR ai, pot confirma ce a spus @Dolfin, codul tau este 3C0698151J. Cel cu "C" a fost inlocuit in 2017 cu "J". 

 

Culmea e ca la altii gasesc si 3C0698151C si chiar la un pret f f bun (250ron) fata de 3C0698151J care este 374ron

Este alegerea ta daca vrei sa iei un cod mai vechi pt 125 lei diferenta. Ce-i drept inlocuirile de cod sunt o dilema, asta nu inseamna ca produsul a suferit schimbari fizice propriu zis neaparat, ci poate fi si doar o schimbare logistica.

Sfatul meu este fie sa iei OEM (ultimul cod) fie iei ATE direct si aia e :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia este 90% offtopic.

Cititi titlul topicului.

Pentru coduri piese aveti alte topic - topic dedicat.

Titlul topicului spune "probleme" - faptul ca nu stii codul nu e o problema tehnica.

Multumesc.

Va rog sa continuati ontopic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!