Jump to content

Frana, placute, discuri - probleme


cascadoru
 Share

Postare recomandată

1. Discurile si placutele trebuie sa fie aceeasi marca din aceeasi gama .

2. Inlocuirea placutelor nu inseamna doar demontarea celor vechi si montarea celor noi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Discurile si placutele sunt Bosch si sunt din aceeasi gama...1KW. Cat despre schimbat...ai vazut pana unde am ajuns...inclusiv chit reparatie etrier si lichid frana.Ce altceva am omis ?

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca ai curatat bine etrierii? Mie mi se incalzeau jantele in mers din cauza ca primul meserias nu a curatat suficient etrierii iar placuta nu avea un pic de joc pe culisa. Din cauza ruginei, ramanea blocata acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor problema se pune in felul urmator: dupa schimbare discuri, placute aceeasi marca si urmat pasii cu tester de inchidere motorase, deschidere motorase plus uns cu pasta ceramica urechiuse placute si curatat de rugina si mizerie... In final, surpriza, se incalzeste janta si consum mai mare. GRESEALA cred ca la frana electrica pt ca motorasul nu se retrage suficient. De aceea poate stie cineva cum se poate face pentru a retrage mai mult  motorasul electric! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e motorasul electric ! Asta pentru ca am scos motorasele de tot si cu un imbus am deschis etrierul pentru eliberare placute dupa care am pus motorasele la loc fara mufe sa nu se adune mizerie acolo. Acelasi rezultat. Tot se incalzaste...Mai ramane 1 singur lucru de schimbat si anume acele furtune de 15 - 20 cm care intra in etriere. Dupa sarbatori voi vedea pentru ca am dat comanda si nu vin decat saptamana viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva cum se modifica din tester valorile incercuite cu rosu?

59561909_2321902184558235_2073195265128398848_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Schimbat si eu astazi in reprezentanta placute si discuri spate OE, plus lichid de frana care avea deja 23 de luni.

Sa vedem in perioada urmatoare cum e cu incalzitul.

L.E. Uitandu-ma pe istoricul de service, se pare ca aceste placute au facut aproape 150.000Km dintre care 40.000 Km in RO. Destul de bine zic eu incat sa nu ma complic cu AM-uri.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, identitate78 said:

se pare ca aceste placute au facut aproape 150.000Km

imposibil. nici discurile nu cred ca tin atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@detinator Este parerea ta. Traim intr-o tara libera si ai(inca) dreptul la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@identitate78

Pt clarificare: placutele au tinut 150.000km sau discurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Manuel N. Conform informatiilor din istoricul de service, ambele.

La discuri nu am vazut data pansonata dar data de pe placute 12/13 este anterioara inlocuirii lor in Ianuarie 2014 asa cum reiese din istoric.

Modificat de identitate78
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au rezistat eroic. Din experienta mea cu Skoda TOUR, discurile/placute fata 90000 km, discuri /placute spate 90000/50000 km. La Passat inca nu pot sa ma exprim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile si placutele fata tot in jur de 100.000Km au tinut dintre care 30% in RO.

Probabil datorita faptului ca exceptand concediile, merg >95% pe A3/DN1 si am un stil de condus destul de preventiv/prevazator din perspectiva franarii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea la 245k a fost al doilea rand de placute/discuri pe spate. La 200k cand am luat masina, pe spate aveam %50 si pe fata %70 din ce am masurat. Ideea e ca pe fata inca nu sunt de schimbat, deci la stilul meu de condus ar trebui sa ma tina 90k un rand de placute. Dar pe spate dupa ultimul schimb, am niste greierasi la cele mai mici gropi/daca stau pe loc si apas frana...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele pe spate au fost OE?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@identitate78 nu, am pus ATE placute+discuri. Ma gandeam ca poate este ceva spray cu care sa dau pe spatele placutelor ca sa mai diminueze putin din greierasi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
identitate78

Dupa aprox. 3000Km de la inlocuirea discurilor si placutelor spate nicio problema cu incalzire sau zgomote. Reperele au fost OE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare

 

La mașina din semnătura (61000km) am observat o janta din spate mult mai neagră chiar și fata de cele din fata care se înnegresc de regula de la plăcute.  Și azi am

observat ca huruie cand pun frâna deasmenea roata din spate respectiva. Menționez ca a ieșit acum o luna,când am făcut revizia de 60 mii, de la PBN unde i a fost făcută inclusiv inspecția mașinii și n au zis nimic de plăcute , discuri 

Partea nasoala e ca mâine noapte plec la drum lung 

Aveti idee de la ce ar putea fi?  

A mai avut cineva  situația asta?

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat oarecum problema la un service deschis duminica. Plăcuta din spatele discului era ajunsă la fier. De asta probabil n au văzut la inspectia mașinii.  Deci uzura anormal de mare. Mecanicul a zis sa urmăresc in timp cum se vor uza ca s ar putea sa fie de la etrier problema. In rest celelalte plăcute mai aveau material. Am montat Ferodo Premier ca asta aveau pe stoc.  Cum se vor comporta o sa vad.  Citind am văzut ca sunt tot felul e pb la plăcuțele spate așa ca cei care la verifica sa se uite inclusiv la plăcuțele din spatele discului sa nu aibă surprize.

Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ionescu esti f tolerant, ai fost la reprezentanta si inspectia a ratat placuta ajunsa la metal pt ca era in spatele discului... mie mi se pare ca se cheama incompetenta si poate ar trebui sa ii anunti de experienta ta prin email, macar poate isi ridica un pic standardele in viitor.

Service deschis duminica mai rar, piese nici atat, deci ai avut noroc, nu poti comenta prea mult, totusi din ce ai vazut, s-a recomandat procedura descrisa aici? Daca nu, tipii in film insista ca vor fi probleme cu etrierii defectati. 

 

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai zicem... nu e prima oară când as fi nemulțumit. Au mai fost și alte situații. Dar măcar am

avut noroc și pot pleca in

concediu la timp.  

am vazut ca a făcut testele sa vadă dacă etrierii răspund și înainte și după montare. Mi

a zis ca erau deja erori la

etrieri  de la plăcută aia prea uzata probabil, dar s au putut șterge după montare și ca e ok

acum.  Mi a zis sa urmăresc in timp dacă tot așa o uzează mai mult. I a dat înapoi cu o presa ca sa poată pună pe plăcute și atât.  n a curățat, nu le  a mai făcut nimic

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ti a uzat placuta interioara foarte mult este posibil sa fie o probleme de " culise/glisiere " la tine. eu zic ca, inainte sa pleci, cauta alt mecanic care sa verifice/curete/inlocuiasca astea.

nu prea e normal sa pui placute noi fara sa cureti praful de pe port etrier de la cele vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles perfect problema acum. Am

plecat deja dar când ma întorc ma ocup de verificare etrieri. Mai ales ca am observat la acest drum ca se încing discurile/jantele  mai mult decât pe fata. Nu știu cum era înainte cu TRW urile originale ca nu mi am pus niciodată  problema dar acum citind am verificat și asta.

Circul mai puțin cu mașina asta , pana in 10 mii pe an. Probabil de aici pb la etrieri

Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_boss53

Bună seara. Am și eu o problema cu discurile frână spate... Se încing destul de tare. Pe fata rotile sunt reci iar pe spate foarte dar foarte încinse. Am schimbat plăcute și discuri și tot degeaba. Mașina în cauza un Passat 2010 4x4 cod motor cbab. Aveți idee care ar fi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!