Jump to content

Golf 6 variant & Touareg VR6


motanelul

Postare recomandată

" La mine a fost altfel intelegerea si pretul ...eu am colaborat direct cu TVS si am pus singurel softul...am platit 200 lire ...dar pe langa soft am primit si ceva scoala :))) "

Link către comentariu
  • 1 month later...

Mai stergem praful pe aici ... ne apropiem de 240k km ..nimic special de raportat ...s-a asezat si masina la linie ...a coborat si fata si spatele ...

Sotia si-a manifestat dorinta de a pune alte jante ..un pic mai mari ..deocamdata nu stie exact ce vrea ...urmeaza o schimbare la inceputul sezonului de vara 

IMG_4928.jpeg

IMG_3449.jpeg

IMG_4262.jpeg

rsz_img_4817.jpg

Link către comentariu

Golful a ramas la sotie ...bavareza e acolo pentru iesirile cu cainele (CAND E UD :)) ) si alte drumuri locale....cealalta e de familie :) sa incapa toti :D ..mai tinem golful ...s-a obisnuit cu el ...nu o incanta prea mult celalate masini.. 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Un mic update...de data asta e update de garaj nu de golf :D ....am schimbat bavareza cu un touareg ...am zis sa fie in grupul VAG si trebuia ceva mai inalt ca am descoperit ceva trasee de padure pe unde as putea sa ies cu cainele:D 
p.s. a crescut limita la upload poze ? parca era 2.9mb ..acum e la 4mb :D

Scuzati murdaria de pe masini....chiar nu am avut timp de ele ...si strazile au fost pline de sare.

 

IMG_5755 (1).jpeg

IMG_5795.jpeg

IMG_5744.jpeg

IMG_5783.jpeg

Modificat de motanelul
Link către comentariu

Am gasit un 3.2v6 in pret bun , cu istoric full la VW ...km decenti pentru anul ei (232 000 ) si am zis sa il iau...oricum aici nu exista impozit ...iar intre 3.2 si 2.5 diferenta de asigurare nu e notabila....sincer eu cautam un v8 benzina...dar nu am gasit nimic decent.

Cu dieselul nu prea ma inteleg....prefer benzina :D

 

Link către comentariu

cateva poze cu ea mai curata ...ma simteam vinovat ca am pus-o asa murdara :))

IMG_5946.jpeg

IMG_5947.jpeg

IMG_5950 (1).jpeg

Link către comentariu

Multumesc , nu stiu cat de relevant e pretul...aici sunt altele fata de ce e in ro ...nu a fost un pret mare ...

 

Link către comentariu

cam astea sunt locatiile pentru care am schimbat bavareza pe un tanculet VAG 
Atentie picture heavy reply :D

 

IMG_6178.jpg

IMG_6280.jpeg

IMG_6290.jpeg

IMG_6300.jpeg

IMG_6302.jpeg

IMG_6306.jpeg

IMG_6312.jpg

IMG_6295.jpeg

IMG_6283.jpeg

Modificat de motanelul
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
On 1/28/2019 at 1:10 PM, motanelul said:

Am gasit un 3.2v6 in pret bun , cu istoric full la VW ...km decenti pentru anul ei (232 000 ) si am zis sa il iau...oricum aici nu exista impozit ...iar intre 3.2 si 2.5 diferenta de asigurare nu e notabila.... :D

  

 

Nu impozit/taxele mari erau motivul pentru care masinile din UK se vand asa ieftin? ? Or am I missing something?

Link către comentariu

Vrem jurnal separat la Touareg? Sau schimbare de titlu ptr ambele.

Link către comentariu

NU ,nu exista impozit ,  exemplu

Touareg : asigurare 470lire / an (casco si road side assist incluse ), road tax 270 lire .Asta e tot ce se plateste pe an , asigurarea s-ar fi dus undeva la 300 daca alegeam fara casco , road side masina de curtoazie in caz de accident....Bmw era asemanator la asigurare si road tax (390 pe an full pentru asigurare ) , Masinile euro 6 (ca Merc) au road tax 0 , in rest asigurarea este in jur de 300 .

Toate masinile au avut asigurate cate 2 soferi pe ele (eu si sotia ) , aici platesti asigurare sofer/masina .

In uk iti creste asigurarea enorm daca faci prostii (nu ma refer la accident normal , ci la fuga de la locul accidentului , tot felul de manarii pe asigurare.... ) 

  

Link către comentariu

Profit de ocazie si mai urc un mic update si o poza cu toaregul .

Schimbat toate butoanele interioare...VAG-urile din perioada aia sunt recunoscute ca se cojesc , s-a rezolvat prin inlocuire . Toate lichidele voi incerca sa le schimb la sfarsit de saptmana (am luat deja altele , inclusiv la automata ) .

Golful a stat pe bara 2 saptamani(sotia a fost plecata si eu nu am avut cand sa mai merg si cu golful )  ...inainte de a intra la garaj a beneficat de un detailing si o ceara de protectie.

 

Ca idee....imi place de ma c*c pe mine Touaregul , ma vad alegand masina asta in detrimentul celorlalte de fiecare data ! Este un swiss army knife ! Deja ma uit la modelul urmator si la Cayenne turbo ! Este o masina foarte faina ..poate si faptul ca dragostea de offroad mi-a fost reactivata ( am avut vitara si inca mai am un wrangler in tara ) dar un touareg este muult mai versatil si nu se compara cu cele 2 la confort .  

Tocmai datorita ca imi place masina asta ii fac un schimb fresh de lichide..nu stiu neaparat daca avea nevoie (conform istoric NU avea nevoie ) .

Capture2.PNG

rsz_img_6752.jpg

Modificat de motanelul
Link către comentariu

Inca un weekend cu vreme frumoasa (chiar spre 18-19 grade ) , asa ca am profitat si am iesit la un offroad usor ( mai mult trail run decat offroad ) , descoperit cateva zone frumoase ...picture heavy iar :D

 

IMG_7192.JPEG

IMG_7198.JPEG

IMG_7203.JPEG

IMG_7227.JPEG

IMG_7217.JPEG

random defender , gasit in mijlocul pustietatii

 

IMG_7230.JPEG

Iar duminica , toate masinile au fost rasfatate .....curatare interior exterior

 

IMG_7266.JPEG

IMG_7269.JPEG

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Fiindca am ridicat coltul la stapanire am primit mute cateva zile... asa ca iesirea din weekendul trecut o postez de abia azi .

Inca o tura cu offroad usor , o "poteca " frumoasa care trece peste cateva canale .

Iar pentru 2 zile am avut in parcare (de la munca , nu a mea ! ) o "mica" bestie ....un aston martin dbs superleggera ...o masina de teste ce are aproape de 1000 cp si peste 1000 nm ( doar in treptele de viteza peste treapta 3 , in treapta 1 si 2 e limitata la cuplu la " doar " 800nm )...

 

Usor usor se transforma in topic de touareg :)) .....golful se pregateste sa participe la prima lui competitie de car audio (am achizitionat 2 amplificatoare noi ) ...in limita timpului se incepe instalarea si "facearea frumoasa " a cablurilor si conexiunilor .

O sa mai urc ceva poze zilele urmatoare ...le am in aparatul foto ....

IMG_7631.JPEG

IMG_7636.JPEG

IMG_7638.JPEG

SAM_7106.JPEG

SAM_7107.JPEGIMG_7632.JPEG

Modificat de motanelul
Link către comentariu

Nu știu cât o voi tine  ( cu toate ca IMI PLACE ENORM Masina ) , daca gasesc un v8 îl schimb pe actualul ....eventual sa schimb numele topicului actual , in ceva care sa sugereze și prezenta altor mașini VAG :)..

 

pana una alta ...SA înceapă weekendul , dezlegare la noroi:)

C45E1406-9349-4310-898B-759D8BDA4318.jpeg

4A9D3E69-974A-4524-B17B-67D424FB1209.jpeg

24DB7FD5-352A-4F38-9CC3-88B4E17EC516.jpeg

Link către comentariu

Mai revin cu niste poze , pe lumina de data asta ,  din weekend .

Avem si primele defectiuni :

-2 becuri scuturate (inlocuite cu unele de offroad ) 

-ornament prag sofer stramb ( un trunchi de copac a fost mai tare ca ornamentul :)) ) -inlocuire cu piese ebay (15£ ) 

ORG_DSC05216.jpg

ORG_DSC05219.jpg

IMG_7790.jpg

Modificat de motanelul
Link către comentariu

Punem magarusul la treaba ....aproape 3 tone ...fara probleme .

IMG_8103.JPEG

IMG_8109.JPEG

Link către comentariu

:))))) NU NU , Noah sta tot acolo unde trebuie....ce car in ea? Pai...incerc o afacere noua , din nevoia de a manca bine la pranz , voi incerca un grill :D....la locul actual de munca (lucru general valabil in UK ) mancarea nu e pe gustul romanilor...asa ca incerc sa rezolv problema asta :D .

Legat de touareg , am parcurs 80 km cu remorca ...consumul a fost decent (17% ) ..viteza nu am depasit 80-90 (decat de curiozitate sa vad daca e deranjata masina ) ...nu simte greutatea...tanculetul se descurca fara probleme. 

P.s. in una din poze se vede si trim-ul "stricat" ...deja imi sta pe creier :))

Modificat de motanelul
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!