Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Meniul respectiv - SOC sau State of Charge - arata gradul de incarcare al bateriei (si nu durata de viata) la momentul verificarii. Nu indica daca bateria este uzata, sulfatata sau nu mai tine curent.

Link către comentariu

Bine ca s-a rezolvat. 

Bateria nu este trecuta la capitolul consumabile? Shame on me, nu m-as fi gandit ca cei 4 ani de garantie acopera si bateria. 

Link către comentariu
Malin C. Melinte

Am avut aceeasi problema acum 1 luna de zile. Solutia a fost aceeasi,schimbam bateria pe garantie.

Link către comentariu

Sunt consumabile si consumabile, nu este normal sa cedeze complet bateria la modul asta in nici 3 ani.

Platforma nu a fost de la ei, daca stateam dupa ei mai dura ceva, ci prin polita casco, am asigurata asistenta rutiera.

Link către comentariu

urat s-a manifestat, bine ca s-a rezolvat usor.

au verificat si daca incarcarea/consumatorii sunt in limite?

Link către comentariu
  • 7 months later...

Am revenit dupa aproape 8 luni, timp in care s-au adunat km, putin peste 53.000 la acest moment. Din fericire acum masina are loc in subteran.

Intre timp am schimbat placutele de frana fata-spate, iar acum o saptamana revizia la care pe langa filtre si ulei am schimbat lichid de frana (au trecut cei 3 ani), bujii (se apropie 60k km). In primavara am mai schimbat iar bateria de la cheie. Basca un bec de cornering s-a ars, pe care l-am schimbat in 5 minute. Am optat pt Osram, iar la 11lei bucata a fost best buy. Nu m-am complicat cu led, sau altele becuri care ofera +150% si se ard in cateva luni.

66724245_1076819436040818_2121130742284025856_n.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Eu le-am inlocuit cu led pentru ca ma dispera cadenta cu care se ardeau cele cu tenta alba.  Teoretic cele cu led sunt 4life :) (mai ales la cat au costat)

Link către comentariu
  • 1 month later...

Felicitari pentru masina, am urmarit si topicul vechi al Golfului 6. Din proprie experienta confirm ca pentru Bucuresti si chiar si in occident, un garaj subteran sau curte e altceva pentru masina si psihic!

Link către comentariu
  • 1 month later...

Multumesc frumos! Jantele de Passat echilibreaza masina pt ca au si un offset bun. 

Cele stock acum sunt cam triste, dar pt iarna de 17 cu Continental WinterContact TS860 sunt ce trebuie.

Cele de vara mai au 4-5mm, s-au dus cam repede Michelin PS4, practic nici 40k km rulate. Se simteau tocite pt ca in WOT de la 3000rpm se aprindea esp-ul in conditiile de temperatura peste 15 grade si anvelope incalzite.

20191029_152257.jpg

Link către comentariu
  • 6 months later...

Salutare, nici un update nimic nou ? :D a trecut ceva timp de la ultima postare :( 

Urmaream cu interes topicul 

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Masina face km, inclusiv in carantina, pt ca nu lucrez de acasa.

Am trecut de 61k km, de inca o revizie, iar in iulie urmeaza ITP-ul. Practic, masina face 4 ani.

Inafara de schimbat anvelopele la anul, nu intrevad nicio modificare. Mai degraba de strans pentru urmatoarea masina.

85170264-2515-467D-8164-A515F9606DB0.jpeg

B14DE217-76EF-4A1A-B722-46A46CC2DEC4.jpeg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Superba! Jantele de B8 se portivesc perfect!!! ???

Link către comentariu

Next car? what you got in mind? :D

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Sedan sau liftback..nu am o marca anume in minte, poate sa fie BMW sau Audi, dar nu cred ca nou. Depinde la acel moment de oferta, oricum minim 190cp si automata.

M-am uitat de curiozitate pe configuratorul VW si am ramas dezamagit de preturile unor optionale care au ramas nemodificate din 2016, in speta Kessy, selectare mod conducere, app connect. Un total de 1000euro pt dotari care mi se par ca ar trebui in standard pe un Passat HL 2020. Oricum personal mi-a cam ajuns de VW dupa 8 ani, asa ca un al 3lea VW slabe sanse.

Daca te uiti dupa masina inca nu e vremea de schimbat :D

03BCF4BB-F543-4ADC-835E-D0F667249E72.jpeg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Tot era lipsa de poze mai artistice.

https://imgur.com/a/O9xjL4S

g54P4az.jpg

gmsTfSa.jpg

jlPe08d.jpg

3AdXyPY.jpg

BJjsQzF.jpg

 

Am fost curios de consumul in perioada de carantina, pe la 9% cu viteza medie 25kmh, cu rotile de vara.

Modificat de Rave
Link către comentariu

Foarte frumoasa. Asa cum ziceai in postul anterior, nu arata a masina de schimbat. Sigur intoarce capete :)

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Nu e de schimbat in sensul ca merge prost sau ca este invechita. Mai degraba uzura morala si sincer daca as putea sa dau masina si sa mai pun 8-9k euro pe un GTI mk7/A3 sedan 2.0T pt 2-3 ani nu as zice deloc nu cu dotari similare. Dar piata SH de la noi stim cum este, parca merge din rau in mai rau, ca preturi cat mai ales ca oferta si sinceritate.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Ma pregatesc de al doilea ITP al masinii si probabil ultimul la mine.

Intre timp, in weekend am evadat pana la Paltinis cu un A5 b8.5 SB 2.0TDI 177 Multitronic, cu S-line inclusiv suspensie. Realmente definitia unui autobahn cruiser, consum de 9.3%, respectiv de 8.8% calculat doar pe A1, cam asta a fost regimul de exploatare. Foarte inchegata si surprinzator de confortabila chiar si cu anvelope de 255/35 R19 RFT si 189k km, merge fara efort...in linie dreapta. Tine si cu casa la mers linistit.

 In momentul in care ii arati curbe (dealul negru sau spre paltinis) gafaie si isi pierde siguranta si rafinamentul. Se resimte masa pe puntea fata, cutia orientata spre confort (chiar si in modul S sau M unde incearca sa emuleze treptele) si anvelopele prea late pe fata pentru configuratia asta..toate fac o directie greoaie si nu in sens sportiv sau sigur. Suspensia nu are cu ce lucra. Mai sprinten si sigur este golful pe serpentine, mai ales ca raportul cp/kg este foarte asemanator. La drum intins se schimba lucrurile.

Nu exista jack of all trades, decat la niste costuri prohibitive.

 

103598411_182390643179031_159512013501425474_n.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!