Jump to content

Golf 7 R-line 1.4TSI ACT


The_Ego

Postare recomandată

Picaturile care se vad sunt dupa ploaie cand am deschis. Scurgerea functioneaza bine.

Eu o sa reclam problema cu poze si tot ce trebuie. Asta nu e ca o eroare de software sa nu se manifeste. Se vede cu ochiul liber. Daca primesc raspunsul ca e normal, voi aparea in sistem ca am reclamat acest aspect. 

Drumuri bune!

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

E incredibil câte mici scăpări există la masinile astea noi. Totul strigă "reduceri de costuri" chiar dacă aparențele sunt proiectate sa arate contrariul. 

Legat de consumul ala...cu mașina mea nu reușeam asa ceva. :) 

Link către comentariu

Ambalajul arata bine, interior si exterior..cat duce ambalajul e alta discutie. Asta referitor la marea majoritate a masinilor noi.

Motorul acesta poate scoate cifre foarte bune de consum. Oficial e dat 4.2% si cred ca se poate ajunge la atat daca se merge constant pe teren plat cu 80kmh, poate chiar sa scada sub.
Mai ales daca nu exista jante 18" in joc.

20160813_114643.jpg 20160813_114834.jpg

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

La 2 luni de cand am luat masina a ajuns in service pt garantie. De ce imi era frica nu am scapat, adica sa stau la mana garantiei.

Aplicare tipic romaneasca: 7 poze in momente diferite cu erorile, 2 filmulete cu eroarea de camera si inca unul cum se blocase Composition Media. Rezolvarea initiala? Resetare si au verificat sa fie ultima versiune pt ca nu ar fi avut erori inregistrate si nici nu a facut cand au pus ei masina in marsarier. In vorbele exacte ale consilierului: asta recomanda importatorul. Cel mai probabil nu s-a rezolvat situatia. Cand va mai face filmati si reveniti. Posibil sa fie o problema software si trebuie codare online. Dosarul ramane deschis.

L-am rugat sa streseze masina pana se repeta eroarea ca nu e o solutie sa tot fac eu drumuri ca sa imi zica ca la ei nu a facut.

Maine o ridic dupa ce imi verifica si trapa. Evident ca daca las masina la mecanica si spun de trapa, ma trimite la tinichigerie. Macar sa fie acolo ok.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Mda..e nasol cu chestiile astea care se manifesta cand si cand. Si recunosc ca legat de camera, unul din motivele (desi nu principalul) pentru care nu am luat-o a fost si acesta cu problema lor, aflasem deja ca mai fac figuri. Oricum, eu unul nu ii simt lipsa deloc, desi e o chestie misto, normal.

Macar cu trapa/chederul sa se rezolve usor..

 

Link către comentariu

Din start nu ar trebui sa existe/apara asemenea probleme. Totusi vorbim de niste masini care nu au fost deloc ieftine asa ca pur si simplu nu e normal. 

Cum nu e normala nici bataia de joc pe care o primesti la asa zisele "constatari pentru garantie"...mie imi face feste ambreiajul si intetionez in curand sa ma duc din nou la service sa ridic problema iar in cazul unui  raspuns de genul "zgomot tehnologic normal" sa cer hartie semnata si stampilata. :) 

Cand m-am dus cu yala de la portbagaj m-au husuit pana cand s-a intamplat sa se produca "defectul" de fata cu ei...altfel nu exista nicio dovada ( desi eu facusem film) deci niciun motiv pentru schimb pe garantie...

Link către comentariu

Cam exagerat sa "nu imi iau" pentru ca "mai fac figuri". Eu nu am prieteni cu problema asta si nici eu nu am avut-o pe cele 2 G7. Nu-mi pare o problema chiar asa raspandita.

Chederul la trapa pare doar asezat prost. Asa am avut si eu garnitura de sub antena de pe plafon si am aranjat-o singur cu o hartie de 1 leu :) Era "intrata dedesubt" si intra apa sub ea.

EDIT: Versiunea cui au verificat-o ? A navigatiei sau a modulului de camera/senzori/etc ?

Modificat de C Z R
Link către comentariu

Este, nu este raspandita, eu aflasem de ea de pe Net. Si am precizat ca nu a fost motivul principal oricum. Nici macar secundar.

 Aceeasi situatie este si cu DSG7 la o adica. Nici nasi-miu nu are probleme cu el (sau un alt coleg de munca), dar asta nu inseamna ca nu sunt probleme destule sau ca mi-as fi luat.

 

Link către comentariu

Am vorbit cu Victor Lala ce are tot Golf 7, de data asta cu Discovery Media - aceeasi problema. Mai e un tiguan nou pe forum, cu eroare intermitenta pe toate camerele de la area view. Cautand am descoperit ca nu sunt chiar putine cazuri, multi care reclama sunt din US, Australia..aceeasi eroare. O sa caut si in germana, probabil voi gasi. E clar ca e un modul cu problema sau ceva acolo. Mi se pare aiurea ca sistemul recunoaste problema, dar nu o inregistreaza in sistem, apare doar pe moment afisata.

Recunosc ca in privinta camerei nu m-am documentat pt ca pe mk6 a functionat timp de 5 ani jumatate foarte bine (nu perfect), insa fara cusur comparativ cu asta. Apoi am zis ca au cizelat MIB II fata de MIB I si implicit toate legaturile cu sistemele acestea mai moderne. Not!

Garnitura de sub antena e ceva minuscul pe langa garnitura de la trapa. N-am cum sa o ridic eu, pare desprinsa probabil cand se inchidea trapa o prindea putin sub. Poate cand se ridica de spate apasa pe ea neuniform. Nu stiu, de asta m-am si dus la garantie.

Link către comentariu

Da, sunt destui pe afara cu aceeasi problema.

Dar stii ce vroiam sa te intreb: cand apare minunea, nu logheaza eroare in sistem a.i. sa se vada in log-uri la diagnosticare/tester ?

 

Link către comentariu

Nimic. Sistemul recunoaste clar problema, dar inexplicabil nu o inregistreaza. Probabil se reseteaza tot sistemul dupa ce masina sta un timp oprita.

O singura data s-a intamplat sa isi revina singura fara sa opresc motorul, dar si sa functioneze bine si la nici 5 minute cand am mai avut nevoie direct eroare. Este foarte aleator. Cel mai enervant este cand te trezesti cu asa ceva dupa un drum lung de 300km si ajungi sa parchezi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Astia au facut soft pacalici si pentru erori, nu doar la noxe :)) 

Pai pana si 307-le meu chiar daca are o eroare intermitenta pe care o semnalizeaza si in bord pe moment , si dispare dupa o perioada scurta, tot e logata cand pui testerul pe ea. 

Link către comentariu

Cristi, mai tii tu minte un anume senzor pozitie volant pe anume motoare, care nu dadea nici o eroare dar oprea motorul? Si nu il diagnosticai decat cu log in momentul producerii erorii? :D

Asa si la astea...

@Ego - chederul ala nu si suiera?

Link către comentariu

Le voi pune fara indoiala. N-am avut timp si am zis intai sa rezolv problemele de garantie.

@mad_kat, nu suiera deloc.

Am uitat sa pun o poza din weekend 4vq00n.jpg

Link către comentariu
14 hours ago, The_Ego said:

Le voi pune fara indoiala. N-am avut timp si am zis intai sa rezolv problemele de garantie.

@mad_kat, nu suiera deloc.

Am uitat sa pun o poza din weekend 4vq00n.jpg

Misto poza. 

Fain R-ul :)

E mica lumea, nu stiam ca avem prieteni comuni :lol:

Link către comentariu

Pai si la mine... problema cu AC, nici o eroare stocata si ca facut acum doua saptamani am ajuns la reprezentanta seat din Brasov la 5 minute dupa ce a facut eroarea, nimic, nici o eroare stocata nimic, in ochii lor atunci masina era perfecta si stateau cu mainile ridicate spre cer. Chiar mi-au recunoscut ca in viata lor nu au auzit de asa ceva... in fine nu poluez topicul tau cu problema mea, dar cele descrise de tine, daca este vorba de garantie... greu se rezolva...

Link către comentariu

Sa nu opriti motorul imediat ce apare eroarea, rulati cu ea asa, eventual mai sacaiti-o, altfel nu ramane in memorie. Asta e tot sfatul lor.

Link către comentariu
4 hours ago, 75NOR said:

Misto poza. 

Fain R-ul :)

E mica lumea, nu stiam ca avem prieteni comuni :lol:

Nu cred ca avem. Eu am parcat acolo pt ca la vila unde am mers nu era parcare si am parcat pe o latura. Mai mult coincidenta.

Merg sa imi iau masina.

Ridurile de pe garnitura mai accentuate pe dreapta sunt de cutare, e aproape imposibil sa stea pe stanga ca pe dreapta..apa nu o sa intre ca exista scurgeri in montanti..s-a facut totusi solicitare la fabrica cu poze. Chiar daca se decide inlocuire, e foarte posibil tot la fel sa stea. Pot sa iau masina..cam asta mi-a zis consilierul. 

Am venit cu 2 reclamatii, plec cu ambele ramase in aer.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Foarte tare coincidenta, credeam ca ai mers la proprietarul R-ului in spatele caruia ai parcat, care este si membru pe forum...

 

Revenind ON, ref la problema cu garniturile trapei eu nu as lasa-o asa, as incerca si la alt dealer. Pe masura ce va imbatrani materialul, tensiunile din material vor creste intrucat scade flexibilitatea garniturii, drept pentru care e posibil sa apara infiltratii.

Daca e de rezolvat - acum e, cat este materialul maleabil si deformarea e reversibila.

Centii mei

 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Nu e cumva cel care a luat masina in acelasi timp cu Cezar?

On topic: Eroarea s-a manifestat la 20 de minute de cand am plecat cu masina. Imediat l-am sunat pe consilier, nu am mai oprit motorul (inclusiv SS dezactivat). Ajuns la PBV masina a intrat direct in atelier. Filmata eroare de un tehnician, apoi filmata inclusiv de seful tehnicienilor in timp ce era consilierul la volan. Masina nu a dat nicio eroare pe VAS, scanata de doua ori. Mi se pare absolut aiurea sa imi afiseze acea eroare pe ecran, camera vizibil sa nu mearga, insa fara erori. Ceea ce mi-au spus si cei de acolo ca e ciudat..eroare certa care se obiectiveaza si in acelasi timp nu e recunoscuta de VAS. Nu vrea VW sa o recunoasca :))

E a 3a masina cu aceasta problema semnalata la PBV de la inceputul anului. S-au intocmit referate incepand cu prima masina (ianuarie 2016), dar fabrica nu a raspuns in 8 luni nimic. Nici ca e normal, pt ca nu e, nici ca stie de problema. Parca o ignora.

Versiunea mea de soft din fabrica era cea care mai rezolva unele probleme, uite ca nu toate. Au aplicat un TPI care nu era pt seria mea de caroserie, dar tinea de sistemul de infotainment ca sa faca absolut totul posibil. Dosarul meu ramane deschis, solicitare la fabrica este facuta.

De data asta, dealer-ul si-a facut treaba. Nu am ce sa comentez in mod negativ la adresa lui (cand m-am intors a venit consilierul in parcare ca sa nu opresc motorul, a luat masina si am intrat in service cu el, acolo direct pe rampa, imediat pus VAS-ul, venit sa filmeze si in 5 minute a venit si seful tehnicienilor). Acum VW AG ignora aceste aspecte. Voi scrie catre VW AG mentionand ca importatorul a facut toate demersurile si faptul ca producatorul nu da curs demersurilor. Probabil nu stie pe unde sa scoata camasa (vezi dieselgate).

Cu trapa la fel e solicitare facuta. Singurul loc unde as putea sa ma duc ar fi Brady care are program sambata. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
On 8/17/2016 at 5:28 PM, The_Ego said:

Nu e cumva cel care a luat masina in acelasi timp cu Cezar?

:) Nu nu este, eu nu am jante Pretoria.

 

Link către comentariu

My bad. Incep sa tot apara R-uri.

Mergem inainte cu km, cu eroarea tot acolo (apreciez cine mi-a dat negativ pt postarea mea - macar sa stiu si eu cu ce nu e de acord). E de acord cu asa eroare la o masina de 2 luni cu pret de lista 29k euro la care VW nu a formulat solutie?

Miercuri dimineata o iau din loc spre Budapesta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

You're taking it too personal... Poate a dat negativ, insemnand ca dezaproba comportamentul fabricii, cine stie...

Link către comentariu
  • Rave locked şi unlocked this topic
  • Rave a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!