Jump to content

Metrotehnica Bucuresti


alex
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Nu stiu de ce dar pana sa citesc acest topic am avut o impresie buna despre Midocar, poate datorita faptului

ca la multe masini pe care le vad pe strada scrie la numar ca a fost luata de la Mido si nu de la Porsche si ma gandeam eu ca e un argument suficient.

Super naspa frate tot ce se intampla in tara asta, chiar nu stii cum s-o dai.

Am si eu o intrebare si o pun in acest topic.

Este posibil sa iau o masina noua (probabil un golf plus) si fiindca stau in Buc. am vazut ca sunt doar

3 dealeri ( Poro N, Poro V si Mido) de unde o pot achizitiona.

Intrebarea mea este: Daca iau masina de la un dealer, atata timp cat masina e in garantie, tre sa fac toate reviziile la acel service (ca sa nu pierd garantia) ?

Din cate am citit aici se pare ca Metrotehnica are mai putine bile negre decat alte service-uri mai populare si vroiam sa stiu daca m-as putea duce acolo ori de cate ori ar fi cazul.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu - poti face revizii la oricare dintre service-urile autorizate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

nu stiu daca ati vazut, in sectiunea pt seat leon al forumului am un post in care anunt ca am gasit un leon de vazare.

vreau sa ajung cu el la metrotehnica pentru o testare decisiva. omul sta in militari si e aproape, plus ca am auzit numai de bine despre ei.

stiti voi pe cineva cu care sa vorbesc si care sa se ocupe de test, sau sa-mi recomande pe cineva (nu zic ca nu toti sunt de incredere, dar e bine sa ma duc sa vorbesc cu cineva cunoscut) acolo in service?

multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) nus tiu de ce, io credeam ca metrotehnica e in militari. se pare ca nu e. dar de la seat aviatiei mi-au zis ca este un service langa carrefourul din militari, ceva skoda parca...m-am programat acolo, dar nu sunt sigur ca au tester software pentru seat leon...

stie cineva daca se pricep acolo la asa ceva, daca au sau nu tester seat?

si totusi.. in militari este ceva legat de seat..se vede o sigla din strada, mi-a mai confirmat cineva... stie cineva ce e acolo?

...inchei :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Militari langa service-ul Aviamotors (Militari) exista un punct de vanzare Seat al firmei Alto Syncro (sora cu Aviamotors).

Tot din zona Militari se poate ajunge la Porsche Bucuresti Vest 1 (PBV 1) aflat la 800 m de Carrefour pe soseaua de centura spre Chitila. Acolo exista showroom si service VW si Skoda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

drapar, de ce trimiti omul la golit buzunare ? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, astazi am fost si eu la Metrotehnica pentru a-mi rezolva o problema la sistemul de franare: montat placute fata, curatat discuri, verificat lichid frana + tot ce tine de sistem frane.

S-a verificat si nivel ulei cutie viteza, bucse, amortizoare etc.

Impresia lasata a fost una f. buna la capitolul de cum te primesc si abordare.

Mecanicul care s-a ocupat de masina (dl. Eugen) a fost super dragut si cel mai important, omul stia ce face!Nu a fost deranjat de intrebarile mele genul: ce face aia, pt. ce este, cum este, etc. Dimpotriva, mi-a raspuns asa cum am dori cu totii, atunci cand este vorba de masina noastra. Am putut sa stau langa masina si sa ma uit la tot ce face.

Insa cand am ajuns la caserie mi s-a parut totusi putin cam exagerat, dar asta e! macar stiu ca ca s-a facut lucru de calitate.

Sper sa mai ajung la ei peste muuuuuuult timp.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica? Cat te-a costat?Intentionez sa merg si eu pt o distributie

Modificat de istef
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bobo28 daca esti iesit din garantie ia-ti kit-ul de distributie din alta parte si lasa-i pe ei sa-l schimbe, iesi muuuult mai ieftin. Intreaba pe

@volksman http://vwforum.ro/index.php?act=announce&f=83&id=12

precum si pe ceilalti ( aviamotors, augsburg, meteor, autokarma ) etc.

Modificat de s_c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru operatiunile facute a costat 185 RON, adica:

1. aerisit frane -25.92

2. verif. instalatie franare - 31.10

3. curatat frane fata - 46.66

4. verif. de rampa - 25.92

5. regie service - 25.92

total manopera fataTVA: 155.52

total cu TVA : 185.07 RON

cum am spus mai sus , un pic cam exagerat!, asa ca pt. o distributie m-as duce intai sa intreb exact cat face (cu manopera cu tot), ca sa nu am vreo surpriza la sfarsit. :P

Oricum e indicat sa intrebi in mai multe locuri pt. o putea avea o imagine de ansanblu.

Succes!!!

PS: daca o rezolvi spune-ne si noua unde ai schimbat-o, cat a costat, calitatea lucrarii, etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bobo28 daca esti iesit din garantie ia-ti kit-ul de distributie din alta parte si lasa-i pe ei sa-l schimbe, iesi muuuult mai ieftin. Intreaba pe

@volksman http://vwforum.ro/index.php?act=announce&f=83&id=12

precum si pe ceilalti ( aviamotors, augsburg, meteor, autokarma ) etc.

Din garantie sunt iesit de mult.

Am inteles ca daca nu cumperi piesele de la service, nu mai primesti garantie la lucrare( in caz ca se rupe cureaua, etc...). Daca e asa normal ca o sa cumpar piesele de la wolksman si le schim la un mecanic care e opricum mai ieftin decat service-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la unele primesti garantie, la altele nu. Depinde cum vorbesti si cu cine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinkzone911

executat revizia de 1 an la metrotehnica

7.500.000 (ulei mobil1, filtre benzina+ulei+aer+polen, ulei servo, maruntisuri, manopera)

foarte multumit de ei

Asa e la metrotehnica nu platesti pt asta cu masina in garantie. Dupa garantie platesti doar daca vii la service numai pt testare. Daca vii de ex pt revizie ti-o testeaza oricum ca sa fie siguri ca totul e ok. E in interesul lor...daca la tester mai iese vreo buba ei iti spun imediat si bineinteles ca tu o sa vrei sa repari buba!!!

nu platesti testarea in sine, dar platesti manopera :blink:

am vazut eu cum statea unul si dadea la manivela o ora, cat dureaza testarea...

glumesc, dar chiar asa au trecut pe deviz baietii... o ora de manopera pentru "testare vas 5052"

(cred ca de asta e vorba... nu?)

oricum sunt foarte multumit de ei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei servo dupa un an? Oricum mi se pare foarte mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump ce sa mai...nu stiu ce ti-au facut ei acolo insa e mult. Ai luat totul de la ei te-au mai vrajit si cu lichidu de servo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giorgio_tlro

Azi am scos si eu masina dupa o asteptare de 1 saptamana de la service.De facut la ea au fost mici remedieri pe casco, in genul a revopsit capota pt ca era destul de ciupita de pietrele de pe drum, asezat bara fata care fusese impinsa de cineva binevoitor intr-o parcare si "desfudat" usa dreapta ce fusese la fel atinsa de cineva cel putin la fel de sofer ca si cel cu bara.

Ce pot sa spun: oamenii au fost destul de prompti, lucrarea s-a efectuat bine insa as avea cateva chichitze care ma pun pe ganduri:

1. Masina la interior arata de parca a fost carat pamant cu ea, este plina de praf si de urme de maini murdare pe toata tapiteria.

2. Au "uitat" sa puna un cheder la locul lui la motor.( probabil dupa ce au asezat bara)

3. Masina avea 50 si ceva de km in plus fata de cand am lasat-o la ei.Explicatia sefului de service a fost ca atelierul de tinichigerie este in alt loc decat acolo unde e sediul lor.Daca o fi intr-adevar asa ma intreb de ce nu mi s-a spus si mie dinainte.Nu imi place ideea ca cineva a dus masina mea cum a vrut el si pe unde a vrut el pana la atelierul lor, care cica e pe undeva pe langa fabrica Tuborg.

Daca mai stie cineva de cazuri similare va rog spune-ti-mi si mie ca sa nu am ganduri negre ca cinava a folosit masina in alte scopuri si ca m-au mintit pe fata.

Mersi frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai trecut si eu marti pe la ei pentru un schimb de ulei (de rutina as putea spune :D ). Am ajuns, am bagat masina in service foarte repede (avem programare), schimbat ulei, platit si am plecat. Am terminat in sub o ora cu tot cu hartzoagariile.

Foarte frumos, sper sa pastreze calitatea serviciile si pe viitor si sa nu li se urce la cap asa cum am mai vazut prin alte parti. :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da atelierul de tinichigerie e in alta parte :(. Si eu tre sa o duc sa-mi vopsesc mici portiuni din masina si nu vreau nici in ruptul capului sa mi-o trimita la atelierul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

@ giorgio_tlro Este vorba de Metrotehnica sau de alt service? Parca puneau nailoane pe scaune si pe volan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giorgio_tlro
Da atelierul de tinichigerie e in alta parte :). Si eu tre sa o duc sa-mi vopsesc mici portiuni din masina si nu vreau nici in ruptul capului sa mi-o trimita la atelierul ala.

Partea aiurea cu plimbatul masinii la alt atelier de la sediul lor si inapoi este pentru mine ca nu vreau ca masina mea sa fie "birjarita" de stiu eu cine si prin toate gropile, ca sa vada si el cum merge.Daca imi spuneau de acest aspect ma ofeream sa ma duc eu sa duc masina de la metrotehnica la atelier si inapoi.Asta e, asa sunt eu mai pretentios cand vine vorba de lucrul meu.Si cred ca am dreptate.

@ giorgio_tlro Este vorba de Metrotehnica sau de alt service? Parca puneau nailoane pe scaune si pe volan...

Da este vorba de Metrotehnica.Legat de partea cu nailoanele a fost pus doar un nailon pe scaunul soferului.In rest se vede ca a mai fost cineva in masina care a stat in dreapta(scaunul dat la maxim in spate si urme de maini murdare pe captuseala usii dreapta fata), iar soferul a fost un mecanic care nu a avut grija macar sa nu mai murdareasca si alteca prin jur:captuseala usii, volan, urme de maini pe bord, torpedou deschis dupa ce eu il lasasem inchis cu cheia, schimbat cd in player si nu in ultimul rand mult mult praf peste tot si nisip pe covorasele din masina.

Per total treaba am mai zis a fost bine facuta, referindu-ma la cea strict tehnica.Cat despre celelalte aspecte mentionate au o mare bila neagra. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, din pacate si eu am luat o tzeapa la ei super: au dus masina la acel atelier de tinichigerie/vopsitorie si desi nu avea nici 2000 km, ragea dreapta ca la balamuc iar seful de service mi-a spus ca e vina mea ,nu a lor. Ulterior,cind am intrebat cine a fost cu masina mea prin gropile de la Jilava , am aflat ca era un copil de trupa idiot de pe acolo pe care oamenii de la vinzari tocmai il amenintasera ca il rup in bataie,daca mai umbla cu masinile lor (oricum,masini de firma). Desi de atunci am reglat directia de 2 ori, tot trage dreapta, probabil a luat gropile asa de tare,incit e ceva indoit sau dereglat serios. Buni in ale mecanicii, ******** cind vine vorba de lucrul omului. De atunci, am o stringere de inima cind merg acolo,desi il stiu si pe unul din patroni....Asta e Romania...

Azi am scos si eu masina dupa o asteptare de 1 saptamana de la service.De facut la ea au fost mici remedieri pe casco, in genul a revopsit capota pt ca era destul de ciupita de pietrele de pe drum, asezat bara fata care fusese impinsa de cineva binevoitor intr-o parcare si "desfudat" usa dreapta ce fusese la fel atinsa de cineva cel putin la fel de sofer ca si cel cu bara.

Ce pot sa spun: oamenii au fost destul de prompti, lucrarea s-a efectuat bine insa as avea cateva chichitze care ma pun pe ganduri:

1. Masina la interior arata de parca a fost carat pamant cu ea, este plina de praf si de urme de maini murdare pe toata tapiteria.

2. Au "uitat" sa puna un cheder la locul lui la motor.( probabil dupa ce au asezat bara)

3. Masina avea 50 si ceva de km in plus fata de cand am lasat-o la ei.Explicatia sefului de service a fost ca atelierul de tinichigerie este in alt loc decat acolo unde e sediul lor.Daca o fi intr-adevar asa ma intreb de ce nu mi s-a spus si mie dinainte.Nu imi place ideea ca cineva a dus masina mea cum a vrut el si pe unde a vrut el pana la atelierul lor, care cica e pe undeva pe langa fabrica Tuborg.

Daca mai stie cineva de cazuri similare va rog spune-ti-mi si mie ca sa nu am ganduri negre ca cinava a folosit masina in alte scopuri si ca m-au mintit pe fata.

Mersi frumos.

istef edit: Ai avertisment verbal pentru ca ai folosit cuvinte obsecene. Te rog frumos sa te abtii in a folosi astfel de cuvinte, chiar daca esti suparat pe cineva. Iti inteleg supararea si iti dau dreptate, dar pe acest forum sunt interzise cuvintele obscene.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cand am avut masina la ei la tinichigerie..la sfarsit era murdara toata in interior! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

giorgio_tlro

Azi am fost din nou la deja celebrul service ca sa imi puna la loc chederul mai sus amintit si sa imi puna bornele la goarnele din bara.Acestea se pare ca au fost uita-te cand s-a reparat masina.Partea tare este ca nici macar nu vroiau sa se apuce sa se uite la masina ci incercau sa ma convinga ca am intrat eu cu masina in apa mare si ca s-au ars goarnele.

Interventia a durat 10 min maxim dupa care si-au cerut scuze pe ocolite ca de fapt a fost vina lor.

Sincer cam multe asemanari cu alte service-uri la care treaba e facuta cam de mantuiala.Sper sa fi avut eu o experienta proasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi mi-am luat si eu masina din service. DIn punctul meu de vedere nota 10. Mi-au dat-o in timpul promis, arata impecabil, piesele inlocuite le-am gasit in portbagaj, oamenii foarte amabili.

Avand si de facut vopsitorie, care e in alta locatie, am gasit facuti cu masina mea 48 de kilometri. Nici o urma de mizerie in masina (exceptand aia pe care am lasat-o eu :)

Daca o sa mai fie vreodata cazul sa merg la un service, tot la ei o sa ma duc :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!