Jump to content

Metrotehnica Bucuresti


alex
 Share

Postare recomandată

Am luat masina din service si sunt dezamagit.Am avut de schimbat farurile si de indreptat si vopsit aripa din spate.Se vede diferenta de nuanta fara sa te uiti foarte atent.Au luat codul vopselei,au facut-o si au intins-o pe aripa fara sa mai tina cont ca vopseaua a mai fost arsa de soare cativa ani.AMATORI,deci nu-i recomand,sunt praf. :banghead:

Modificat de pustyuG4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as fi chiar asa de categorit in locul tau. Am vopsit/indreptat la ei in urma cu o saptamana aripa stanga spate si pot spune ca a iesit foarte bine, cu toate ca sunt destul de pretentios.

Este adevarat ca la interiorul usii spate se vede putin urma de lac, dar nuanta este exact aceeasi ca si restul masinii (desi are 7 ani aproape). Din ce am observat ca au polish-at si usa de langa, astfel incat diferentele sa fie minime. Dar culoarea a iesit nesperat de bine. Daca ar fi sa compar cu ultima vopsire de la Avia Militari, este o diferenta de la cer la pamant.

Masina a ramas la ei, nu la alt atelier, poate conteaza si asta.

OT: cand am ridicat masina, am remarcat in lucru masina unui coleg forumist - Leon2 argintiu cu sticker si etriere rosii :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Joia trecuta am fost si eu la metrotehnica pentru prima oara pentru montarea unor ceasuri de presiune turbo, temperatura ulei si presiune ulei. Am ajuns acolo fix la 9.00 cand eram programat. M-am dus la nenea cu programarile si m-a bifat pe lista dupa care totul a ramas in aer. Io stateam pe scaun in fata lui iar el facea nu stiu ce pe la calculator dar nu imi spunea nimic legat de ce urmeaza. Dupa vreo 10min il intreb daca ii dau cheile, talonul, daca vine cineva sa bage masina inauntru...nici un raspuns. Era ca si cum nu eram acolo. Il mai intreb odata de data asta mai tare iar el mormaie ceva intr-o limba de-a lui si nu inteleg nimic. Las cheia pe masa si ma duc sa ma plimb prin showroom. Peste inca vreo 10min vad ca baga masina inauntru un nene si ma duc la el. Ii spun ca trebuie sa montez niste ceasuri si ca intre timp a mai aparut o problema. Pe drumul de dus catre ei masina a pierdut brusc putere si mergea de zici ca avea 100CP. Eram aproape convins ca imi crapase una din cele 2 valve (DV sau PCV) din cauza presiunii mari din turbina. I-am rugat sa verifice si valvele. Ceasurile nu le-au putut monta deoarece nu aveau o piesa care trebuia la mine si nu era in kit ( nici cei de la care am luat ceasurile, nici ei nu au zis nimic in prealabil ca sa ma pregatesc si eu din timp). Au pus testerul pe masina si au sters eroarea "turbocharger overboost limit exceeded" dar nu au vrut sa verifice nici o valva ca alea nu au cum sa crape. Le-am spus ca-s foarte bine documentat de pe anumite forumuri de afara referitor la respectivele valve si ca este posibil ca una din ele sa fi cedat. Evident ca oamenii au zis ca aia vorbesc numai prostii. Am ripostat la randul meu : Ok, daca aia vorbesc prostii, si avand in vedere faptul ca voi sunteti profesionisti, ce are masina sau...unde se afla valva PCV? Evident ca omul nu a stiut sa raspunda si a dat-o din colt in colt ca oricum daca e crapata aia nu au piese decat pentru seat. ii spun ca valva aia e comuna tuturor modelelor 2TFSI deci poate fi luata de pe leon FR sau cupra la care el devine din ce in ce mai nervos pentru ca nu reusea sa dea un raspuns pertinent. Pana la urma imi zice ca eu am facut programare pentru ceasuri, adica la partea electrica si nu mecanica si ca nu e nici un mecanic disponibil. Inainte de a pleca i-am spus omului ca orice service stie sa faca revizii dar e nevoie de ceva creier pentru operatiuni care ies din rutina. Probabil le-ar fi luat prea mult timp sa descopere cauza si ar fi fost nerentabil pentru ei. Mai bine mai faceau 2 revizii in timpul ala. Pana la urma s-a dovedit pentru a mia oara ca anumite persoane de pe forumurile de la noi sau de afara stiu mai multe decat mecanici din service-uri cu pretentii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni nu sunt categoric dar nu a iesit bine.Cand am luat-o din service era innorat si ploua si nu se putea vedea diferenta,dar dupa ce am spalat-o se vede clar.Imi mentin afirmatia ca sunt AMATORI(sau asa par dupa cum au lucrat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Una calda si una rece:

Am fost vineri la Metrotehnica si am fost (ca de obicei) multumit. Daca la telefon mi se spusese ca pentru o sudura este posibil sa stau mai mult, baietii au reusit sa o faca pe loc. Tinichigiul sa descurcat minunat si a fost foarte rapid. In 3 ore am facut si revizia de 45.000 si ceva tinichigerie.

Nu la fel de multumit parea insa iceman, pe care l-au cam lasat cu buza umflata (cel puin asa mi sa parut mie). Si am inteles ca-l cam freaca de doua saptamani cu ceva pe la instalatia electrica. Masina noua cu probleme nerezolvabile? Hmmm....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma s-a cam rezolvat. Am lasat masina peste noapte la ei, pana sambata. Au descoperit un defect la controller-ul usii dreapta fata. Problema a fost destul de dificila, pentru ca nu se manifesta tot timpul in service (deh, frica de doctor :lol: ). Pana la urma, sambata dimineata cand am revenit, reaparuse consumul oscilant (intre 0.1 si 0.93 A), cu o perioada de 30 sec. S-au scos mufele de la usi, CD player-ul si s-a vazut ca fara conexiune la usa dreapta fata consumul era OK. Overall sunt multumit de modul in care s-au comportat pana acum. Marius, electricianul, intradevar stie ce face. Acum voi reveni cand va ajunge si piesa ... Din pacate, se pare ca in alte cazuri similare a durat destul de mult pana cand a fost livrata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fost din nou la metrotehnica ieri si azi pentru montat ceasuri, o improvizatie home-made si bujii mai reci. De data asta parca am fost la alt service. Desi nu am intervenit pe nicaieri, toti s-au purtat foarte frumos, mecanicul a fost mult mai comunicativ si explica tot ce facea. A montat valva conform indicatiilor mele, am pus bujiile iar la ceasuri s-a chinuit omul din cale afara. A trebuit sa trimita la strungar o piesa si sa fabrice alte cateva. Am folosit si un jigler de dacie pentru a nu avea vibratii la acul de boost. Pana la urma totul a iesit bine iar tariful platit oficial de 2.7mil nu mi s-a parut mare avand in vedere ca au fost cel putin 6-7 ore continue de munca intinse pe vreo 3 zile ! La sfarsit am mai dat ceva si omului care a mai stat si vreo 2 ore peste program si totul s-a sfarsit cu bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Azi iarasi la Metrotehnica, pentru ITP. Am lasat cheile, m-am invartit prin show room si dupa o ora (timp in care dl. Weselowski mi-a prezentat frumusetile de pe acolo) apoi am plecat foarte multumit.

Se poate si asa in Romania!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zorro Classic, cum a fost la ITP?, nu de alta dar si mie i-mi expira in august si ma tot gandesc pe unde sa ma duc.

cat a costat?, cum sau desfasurat lucrurile?...detalii pls...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

140 RON. M-am programat cu o zi inainte la telefon iar ITP se fac numai dupa ora 17.

Revizia a decurs fara nici o problema: am predat cheile de la masina d-lui Liviu Nemtoianu (directorul adjunct de la service) si el sa ocupat de tot.

Au un algoritm de verificare pe care nu l-am retinut in totalitate caci nu am stat langa masina (dar,din cate imi aduc aminte, au verificat suspensiile, frana, luminile, motorul, noxele si aspectul masinii). Au facut poze si au verificat placutele de identificare.

Trebuie sa ai la tine Cartea de identitate a masinii, talonul si un act de identitate al tau.

Fara emotii si fara probleme.

Durata aproximativa: 30 - 40 de minute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Zorro Classic, cum a fost la ITP?, nu de alta dar si mie i-mi expira in august si ma tot gandesc pe unde sa ma duc.

cat a costat?, cum sau desfasurat lucrurile?...detalii pls...

La avia in pantelimon, faci o programare telefonica(209 40 00), te costa 75 RON, si dureaza 35-40 min. Trebuie sa ai la tine CI, CIV, si talon. Multa bafta la ITP!

Modificat de Joney
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu mi-am facut revizia la metrotehnica acu vreo doua luni. Profesionisti la preturi corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma stie cineva unde rezolva Metrotehnica partea de vopsitorie? La telefon ei zic ca au tot ce trebuie acolo.

Nu mi-ar conveni sa plece careva din service cu masina mea sa o duca in alta parte...mi se pare foarte aiurea. Si asa nu imi place sa las masina sa lucreze altii la ea dar nu am ce face in acest caz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca le spui raspicat ca vrei ca masina ta sa se vopseasca acolo, acolo ti-o vopsesc chiar daca dureaza un pic mai mult. depinde cat de aglomerati sunt!

Eu asa le-am zis si a iesit treaba f buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am luat masina, e ok nu am gasit nici un defect (si am ochiul format) au lucrat bine masina a fost gata in 3 zile. Toate operatiunile au fost executate la ei masina avand 1 km in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la Metrotehnica pentru schimbul de ulei, dupa ce facusem marti programare pentru acest lucru. La telefon, cand am vorbit cu persoana care se ocupa de programari am avut o discutie pe tema revizie/schimb ulei, respectiv ca ar fi mai bine sa fac intreaga revizie si nu doar un schimb de ulei cum vroiam. Dupa cateva minute de discutii la telefon (in care n-a incercat nici un moment sa-mi explice care ar fi avantajele reviziei complete fata de de vroiam eu), am concluzionat ca merg joi pentru schimbul de ulei si atat, fara control de rampa, fara revizie - asa cum incerca sa-mi bage pe bagat, desi am specificat clar ca vreau doar sa schimb uleiul.

Buuuun, ajung ieri dimineata la ei, il astept pe respectivul sa ajunga, ii spun pentru ce am venit si iar incepe distractia: "Schimb de ulei? Revizie, adica!" :o Si iar incepe toata discutia de la telefon si inca in plus. Se uita la el in caiet si imi zice ca eu sunt programat pentru schimb ulei + control de rampa, pot sa-i demonstrez ca eu am zis decat schimb de ulei :o WTF? :icon_thumright: Chiar eram curios cand or sa inceapa sa fie clientii facuti mincinosi ... Ca n-are cum sa-mi faca decat schimb de ulei, ca cica ar fi prea mare deranjul pentu atata lucru :angry:

Dupa vreo 15min de contraziceri stupide si incercari de a-mi baga pe gat niste servicii pe care nu le cerusem si nici nu le doream, a cedat si mi-a facut fisa de service decat pentru schimbul de ulei.

La final, problema numarul 2: nu poate sa-mi treaca in cartea de service ca am facut de schimb de ulei, ci trebuie trecuta revizie pe care eu nu am facut-o. De ce? Nu am inteles, in cartea de service sunt chestii separate si fara legatura. Ma rog, adaugirile in cartea de service nu le face el, ci seful de service, deci nu inteleg care era problema lui. Pana la urma schimbul de ulei a fost trecut asa cum era normal de Dl. Ganea (seful de service).

Dupa aceasta experienta, ma voi gandi de cel putin trei ori daca mai ajung la ei pentru chestii minore. Tratamentul de care am avut parte (pe langa marirea manoperei cu peste 60% - chipurile s-au aliniat cu celelalte service-uri) ma face sa uit toate experientele placute legate de acest service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Toni, un mail trimis unde trebuie poate imbunatatii calitatea serviciilor. Incearca sa transmiti acest mesaj si unuia dintre patroni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toni:Incearca si Alto!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost si eu azi la metrotehnica. Schimbat pivot inferior dreapta fata si verificare pe rampa,manopera lor, pivotul cumparat de la volksparts. Pret total: 90 RON.

Impresii:

Bila alba: Lucrat curat, frumos.Asa cum s-a mai spus se poate sta langa masina. Cel care s-a ocupat de masina mea (Eugen - cred ca e acelasi Eugen amintit in posturile de mai sus) un om de toata stima, care stie ce face. A lucrat frumos, ingrijit, am mers dupa aceea in teste cu masina, mi-a explicat ce alte probleme probleme sunt , ce probleme sunt urgente si care pot fi lasate pe mai incolo.

Bila neagra: Se asteapta mult, desi am avut programare (venit la 9, masina pe rampa la 11:44).

Concluzie: service ingriji,curat, ca pret un pic cam mare dar relativ ok pentru dealer seat. Pacat de problema cu programarile.Ma duc zilele astea pentru geometrie si revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte aglomerat si ca loc, afara sunt masinile lor, inauntru n-ai loc sa arunci un ac. Am mutat masina de 2 ori cat asteptam sa vb cu cineva. Fiind atat de ocupati probabil de aceea le este greu sa ocupe rampa "doar" pentru un schimb de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost din nou la metrotehnica pentru geometrie. De data asta a fost ok cu programarea, intrat in service la prima ora (9), asa cum trebuia fara sa astept.

Probleme: Dupa geometrie masina trage un pic dreapta, volanul stramb, o sa trebuiasca sa ma mai duc odata.

Am facut programare si ma duc sa corecteze problema, sper ca de data asta lucrurile sa mearga bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers inapoi la metrotehnica pentru problema sus amintita cu geometria, am vorbit cu oamenii, le-am zis despre ce e vorba si care sunt problemele. Am intrat imediat in service,mi-au pus masina pe rampa, au rezolvat imediat. M-au intrebat exact cum sa pozitioneze volanul ca sa-mi fie comod. Am plecat multumit, masina merge excelent.

Modificat de duren
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am vopsit de curand spoiler (cupra) si capota (noi noute) la ei au iesit perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Asa ziceam si eu... ca spoilerul meu fata a iesit perfect la ei, doar ca acum o saptamana, la un an dupa ce l-am vopsit, au aparut primele puncte de exfoliere a lacului.

Acum incepe circul: am fost la MTI, dl. Ganea s-a uitat la masina, a zis ca da, asa e. Au cautat in calculator, nu mai gaseau contractul de service pentru ca au schimbat softul in septembrie anul trecut, ca si cum gata, nu il gasesc, asta e, nu recunoastem ca ati vopsit spoilerul la noi. A ramas sa ma sune cand gasesc dosarul. Asta se intampla vinerea trecuta. Azi am sunat eu, m-am gandit ca 3 zile e destul timp sa caute un dosar. Bineinteles ca nu stiau nimic, a trebuit sa le explic iar despre ce e vorba, am urlat putin la Madalina, si a ramas sa ma sune ei (bineinteles, ca si data trecuta).

Ma suna dupa 10 minute ca a gasit dosarul si ca dl. Ganea a zis ca se rezolva, doar ca se vor vopsi doar punctele unde e lacul exfoliat, pentru ca vopseaua prezinta si alte zgarieturi (facute de unii in parcare). A ramas sa vorbesc eu cu Ganea, dar sincer mie asta mi se pare hotie pe fata. Atata vreme cat platesc casco 650 de euro pe an, MTI a avut de schimbat si vopsit un spoiler, deci au avut ceva bani de castigat din asta, nu e normal ce se intampla. Oricum, sunt dispus sa ma cert cu ei si intre timp sa aflu si pozitia Generali, firma la care am Casco.

Oricum, e ultima oara cand mai calc pe la MTI, nu voi mai cumpara nici o masina de la ei si nici nu voi mai merge la service, voi avea grija sa afle asta si cei mai sus de dl. Ganea. V-as recomanda si voua acelasi lucru, singurul moment in care vi se respecta drepturile e acela in care trebuie sa dati banii. Dupa aia, subit, le apare o durere in partea posterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU accepta acest lucru. Ce prostie auzi... Sa vopseasca doar unde a sarit lacul.... Pai daca a sarit acolo o sa sara si in alta parte garantat...

O sa-ti consume timp si nervi dar eu zic sa nu pleci de acolo fara un vopsit full.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!