Jump to content

Scurgeri de ulei și antigel la 1.6 TDI CR


clicu
 Share

Postare recomandată

Am curățat ieri zona, am gasit și la injectoare ulei, am curățat bine zona acolo, acum aștept sa vad dacă mai curge... Părea sa fie și la capacul de la umplere ulei,parea garnitura împușcată și era foarte mult nisip pe el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M am uitat din nou sub mașină, și din câte observ pe scut este ulei nou ( galben) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,eu am ceva ulei la racordul dintre capacul culbutorilor și tubul de admisie care intra în turbina.L-am desfacut și am observat ulei care se pare că migrează spre admisia in turbina.Oare asta ar fi motivul pt care am mult fum la începutul regenerării dpf-ului?Mașina are 310 000km și o am din octombrie 2021.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. 
 

La rapid-ul cu 1.6 tdi am gasit plin de ulei in zona filtrului de ulei . Am facut si un filmulet, in care se vede cum supureaza ulei: 

 

Am scos filtrul, oring-ul era la locul lui, montat inapoi acelasi filtru/oring, curge bine de tot acum. Sunt sanse sa fi strans ultimul mecanic asa de rau incat sa fi crapat capacul sau carcasa? La prima vedere nu pare nimic crapat

 

 

O sa incerc sa cumpar un filtru nou si sa schimb oring -ul, poate scap asa …

90429C8B-BB43-441F-94C7-79C6B31BFCC7.jpeg

Modificat de dionescux
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele sunt din plastic - capacul și carcasa, una dintre ele a cedat. Fac parte din răcitorul de ulei, cod 03L115389H (pur orientativ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat capacul si filtrul de ulei, curatat cu spray de frana, aparent scurgerile s-au oprit. Am facut 150 km de atunci, parca o mica transpiratie de ulei se mai vede …

Poate totusi scap fara sa schimb tot ansamblul … 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!