Jump to content

Placute ATE contrafacute de la Autokarma


iustinn
 Share

Postare recomandată

Incep prin a-mi cere scuze daca subiectul nu isi are locul in sectiunea asta sau in forumul asta. Rog un moderator sa-l mute sau sa-l stearga daca e cazul.

Vreau sa va prezint experienta mea cu niste placute de frana << ATE >> luate de la autokarma.

Anul trecut, cam prin timpul asta, am cumparat un set de placute de frana pentru masina din semnatura, passat cc pentru spate, cele de pe fata inca erau bune, de la autokarma (lujerului, mai precis). Am ales ATE pentru ca "logica" cele mai scumpe cele mai bune. Problema este ca dupa NUMAI 7000-8000 km, arata ca in poza, a ramas doar fierul, in conditiile in care cele de pe fata (pe care nu le-am schimbat atunci, mai exact nu le-am schimbat deloc de cand am masina) inca au destula "carne". Mentionez asta ca sa elimin din start factorul de condus. Nu am discuri ovalizate, nu am etrieri blocati, nu se incing rotile, NU SE PUNE NICI CEA MAI MICA PROBLEMA SA FIE DE LA MASINA ACEASTA UZURA PREMATURA. 

V-am atasat si o poza, imi pare rau ca nu am facut poza si pe partea cealata, ca sarise vopseaua neagra pe care scria cu alb ATE.

Daca astea au fost placute ATE originale, eu nu stiu ce sa mai zic. Las la alegerea fiecaruia.

Am dat si denumirea magazinului pentru a informa si pe altii, la fel cum si eu am aflat, tot de pe aici, de uleiul castrol contrafacut. 

placuta frana.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placutele ATE au un cod mapp pe cutie care se scaneaza pentru autenticitate , ai verificat codul la achizitie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Factura ca ai cumparat aceste placute si ca intradevar sunt ATE? sau daca nu gasesti factura de la autokarma atunci sa vedem intrarea in service cu schimb placute spate. 

 

Din post nu reiese nici ca-s ATE nici ca-s de la autokarma, nici ca te-au tinut doar 8000km. Si mai vezi ca exista o posibilitate, care cred ca nu ai luat-o in considerare, ce discuri ai tu pe spate pe masina? fa niste poze. sunt ceramice? 

 

Sunt multe aspecte care nu se leaga, spre exemplu garantia este de 12 luni minim. S-au uzat in 8000km? atunci schimb pe garantie. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garantia de 12 luni nu include uzura normala, ci defecte de fabricatie (fisuri, dezlipiri de material etc.).

Aici cred ca s-a facturat schimbarea placutelor fara a se schimba de fapt. :) Moving on...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu s-a facturat nimic aiurea pentru ca am stat langa masina cand s-a facut schimbarea, tocmai pentru a ma feri de astfel de tepe imi cumpar singur piesele si merg la service unde imi permite sa stau langa masina. 

Da, am factura, si bineinteles ca scrie ATE. Scopul subiectului este informativ,nu fac acum politie, cine vrea sa deschida ochii, bine, cine nu, si mai bine, poate imi deschid si eu magazin cu piese d-astea si o sa am nevoie de clienti.

@deenman, cum, in lumea asta, crezi ca ar accepta cineva sa schimbe pe garantie niste placute uzate, nu sparte, nu crapate, ci doar fierul ala din ele? A da, daca te oferi voluntar, iti pun documentia la dispozitie sa mergi tu sa ii actionezi in instanta, dar ma indoiesc ca cineva ar face-o pentru niste placute de 200 de lei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers, placutele au gravata inscriptia "Ate", deci nu e doar vopsea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sarise partial fondul negru pe care era scris (sau gravat, nu am fost atent la asta). Imi pare rau ca nu am facut poze si pe partea cealalta. Discurile nu sunt ceramice, placutele au fost cumparate sa fie perfect compatibile.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi vine greu sa cred ca un depozit urias vinde placute contrafacute. Daca le luai de la un magazin mic mai ziceam. Si apoi, placutele contrafacute de obicei crapa sau prezinta alte simptome : frana proasta, scartait, zgarieturi si franare neuniforma pe disc.  Viata unor placute cat poate sa fie? 30-40 000km? depinde evident de stilul de condus, si nici nu mergi cu ele pana la uzura maxima.

 

Vezi povestea lui Cristi pe jetta cand i-au crapat placutele ate: 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si mie mi-ar fi venit greu sa cred daca nu stiam situatia cu uleiul (chiar in seara asta era si la tv, a nu stiu cata oara). Intr-o tara in care nimanui nu-i pasa de sanatatea noastra, ce poti sa te astepti in privinta "sanatatii" unor fiare? Tie inca iti mai vine greu sa crezi?

Daca citeai cu atentie ce am scris, iti dadeai seama clar ca nu poate fi, pur si simplu, de la stilul de mers. Nu cred ca tu ai schimbat placute la 8000 pe spate si alea de pe fata nu. Si am mers pana la uzura maxima, pentru ca pur si simplu nu imi faceam griji in privinta lor stiindu-le schimbate cat de cat de curand. Timpul nu imi permite sa raspund fiecarui nod in papura; repet, cine are ochi de vazut sa fie mai atent la ce cumpara, cine nu, sa fie sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, foarte tare ! Sa ne tii la curent cu rezolvarea necazului... Cineva spunea pe aici ceva de depozit Autokarma!!!! Ce depozit, cand cumpar de la ei, iar sub etichetele lor sunt coduri de bare de la Augsburg, UNIX, etc !!!Faza cu controlatu codului nu o stiam, insa ma intreb, daca este acelasi cod pe toate ambalajele iar noi cand il controlam apare ok...?! Oricum toate aceste coduri de siguranta sau modalitatea de a afla calitatea produsului o cunosc doar cei ce lucreaza in bransa. Cred ca vanzarea pieselor contrafacute se va opri (probabil) cand o persoana influenta si cu putere de decizie isi va lua teapa de la ei, insa presupun ca acel smeker nu-si cumpara piese aftermarket ci isi face reviziile in reprezentanta, deci 99% sanse sa avem mult si bine parte de porcariile altora. Concluzie: treci pe EBC direct de la mama lor sau regina lor si gata!

 

P.S.-am un prieten care pe al sau Merc C class avea Pagid, spunea ceva de 70k km placutele, si-l cred pentru ca este chitros la bani preferand sa plateasca putin mai mult dar sa aibe frane mult si bine!

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia 4ever
8 hours ago, deenman said:

Din post nu reiese nici ca-s ATE nici ca-s de la autokarma, nici ca te-au tinut doar 8000km. Si mai vezi ca exista o posibilitate, care cred ca nu ai luat-o in considerare, ce discuri ai tu pe spate pe masina? fa niste poze. sunt ceramice? 

 

7 hours ago, iustinn said:

Discurile nu sunt ceramice, placutele au fost cumparate sa fie perfect compatibile.

ATE are doar discuri normale sau POWER DISC ( cu santuri pe ele ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Placutele alea au mai mult de 8000 km,nici cele mai panarame placute pe spate nu tin 8000 km(daca nu sunt alte probleme tehnice)....indiferent ca vorbim de masini care au tractiune pe spate la care placutele au un grad de uzura mult mai avansat decat la masinile cu tractiune doar fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ținând cont de mașinile pe care le are în garaj, nu cred că ar minții colegul nostru. Nu am vrut sa.i poluez topicul colegului, însă am avut pe Laguna 2 acum câțiva ani buni LPR.uri în ideea că sunt Italiene și ceva mai ieftine, pe care le.am schimbat după 2k km si arătau mai jalnic decât ce se vede in pozele de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mecanic mi-a aratat si mie acum ceva timp ATE falsificate, daca le compari de noi cu originalele se vede alt material etc.

Totusi, nu ar trebui sa ajunga la comercianti mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am mai spus, am sa ignor comentariile pe langa subiect. Daca cineva crede ca vorbesc aici doar ca sa ma aflu in treaba, nu are decat sa o faca, pentru ceilalti jos palaria.

Chiar ma gandeam acum ca pe touareg am mers aproape 40 de mii cu un set de placute si discuri de la ATE, cumparate tot de la un magazin on-line, ce e drept acum cativa ani. Se pare ca lururile merg spre mai prost, din pacate.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut probleme cu placutele ATE, asa cum bine puncta @deenman. Am schimbat, pe garantie bineinteles, atat un set pe fata cat si pe spate. Intr-un caz s-a desprins materialul de pe suport iar in cel de-al doilea s-a rupt pe jumatate. Daca tin bine minte piele erau livrate de Autokarma sau Unix.

Am schimbat cu Pagid si Trw si nu au mai existat probleme. 

Acum, revenind la ceea ce reclami tu, mi se pare pur si simplu o dovada de inconstienta si lipsa de interes faptul ca tu ai mers 8000km!!! cu placutele astea. Zic asta pentru ca eu unul mi am dat seama foarte repede ca e ceva neinregula si am mers in service pentru investigare/constatare. 

Atentie mare la ce cumparati si, din experienta personala, recomand nu neaparat brandurile cunoscute ci pe acelea ceva mai scumpe sau mai putin cunoscute. Acestea sunt mai putin predispuse la a fi contrafacute tocmai pentru ca in Ro toata lumea stie de Lemforder, ATE, Castrol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unix are unele game de piese de o calitate indoielnica, eu am avut in mana 2 role INA identice ca cod dar una de la unix si una de la alt importator in care am incredere. desi ambalajele erau identice vizual (nu m-am uitat la cod bare) rolele erau diferite intre ele la calitate executie si finisare. cea de la unix parea facuta mai din topor si nu mi-a dat mana sa o montez mai ales ca era pe distributie....

In Romania importatori si distribuitori sunt doar cei mari (autonet, materom,bardi,trost, elit,intercars etc), restul firmelor pot cel mult sa aiba ceva stocuri pe anumite coduri cu rulaj mare, luate la oferta de pret sau termen de plata mai lung. in nici un caz nu au depozite mari.

vis a vis de ATE, sincer la cate firme (trw,delphi,bosch,lpr, etc) montez eu pe partea de franare cel mai mare procent de probleme cu schimbare pe garantie le-am avut la ATE. cel mai mult la discuri, ovalizare din cauza de material netratat uniform. dar sincer vb unui coleg de mai sus la 8000km placute asa uzate pe spate nu am vazut, decat in cazul unei defectiuni la sist de franare dar si atunci e greu ca problema sa fie pe ambele parti ale axei. sau varianta 2 neschimbate in service dar facturat manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa postezi o poza cu fata placutelor (partea inscriptionata).

Oameni buni,hai totusi sa pastram discutia in limitele normalului si decentei....8000 km cu placutele pe spate....?

Placutele alea sunt ruginite si perpelite....in 8000 km nici macar nu prinde rugina de suportul metalic ai materialului de frictiune.

Totusi am senzatia ca ai facut o confuzie si crezi ca ai schimbat si placutele pe spate...dar ele nu au foat schimbate de multa vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Si mie imi par a placute vechi. Eu stiu mecanic la gl la o reprezentanta care golea doar jumate de baie de ulei si completa uleiul, si  facea asa elegant ca nu-ti dadeai seama. La placute se poate la fel de usor face manevra. LPR tocite dupa scurt timp pe spate am vaut dar nu in 8000 km. Dar nu am fost de fata la schimbul colegului deci nu comentez cele afirmate de el ci doar concluzionez ca mecanii la noi sunt de doua feluri, sa nu cumva sa fi nimerit la cei naspa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca pe spate nu exista senzor....parerea mea ( dupa expunerea faptelor si datelor) este ca nu s-au schimbat. Mecanicul a verificat, a vazut ca cele vechi mai au "carne" si si-a intrebuintat un set de placute de la colegul.

Tinand cont de experienta personala cu placute de o calitate indoielnica zic ca si-ar fi dat seama muuuuult mai repede, nu dupa 8000!! de km, ca ceva e neinregula. 

In acelasi timp, patania colegului nu inseamna ca pe piata autohtona de piese de schimb nu exista rebuturi sau facaturi. Ba dimpotriva, cazuri sunt o gramada. Fac putin offtopic si zic ca am schimbat la fosta 2 rulmenti pe spate ( snr parca) si dupa 1 sapt erau gata...asa ca e foarte important unde faci intretinerea masinii. 

M-am dus la constatare iar piesele au fost schimbate cu altele noi, alt producator ( +diferenta) lasandu-i pe cei de la service sa se spele pe cap cu distribuitorul. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am comandat eu de pe epiesa placute fata/spate ATe ptr passat . o sa postez maine poze cu cutia, factura si placutele poate isi da seama cineva daca sunt fake sau sunt"pe bune ATE" macar sa nu ma mai obosesc sa le inlocuiesc .

 

Set placute frana ATE 13.0460-2749.2     1       148 lei

Set placute frana ATE 13.0460-7184.2     1       160 lei

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai comandati de la epiesa, am facut o comanda de la ei acum 2 zile, si eram oarecum intr-o graba. Am facut comanda pe la ora 10 am si m-au sunat dupamasa, nu tu mail, nu tu telefon, de abia dupa 4 ore m-au sunat, like wtf.. asa cum multe comenzi au? +ca foarte multi colegi s-au plans de ei ca au primit piese incompatibile sau defecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am facut comanda la 10 si l-a 5 min am primit comanda pe mail urmata de confirmare telefonica cam in 1h . Produsele sosesc maine cu curier , transport gratuit .... as putea sa ma razgandesc totusi dar nu cred ca este frumos . Poate sunt ok placutele si niste filtre am luat . Ma gandesc ce sa fie stricat la filtre sau ulei ? Va dati seama ce ulei 5L la 150 ron si in germania am luat 4L- tot castrol edge 5w30  de la kaufland cu 99,99 euro . Numai ca la cealalta masina am luat de la ASKA de pe atelierelor 5L de ulei (acelasi!!!) cu 200 ron si aceleasi filtre cu 40 ron in plus . ....

ULEI MOTOR CASTROL EDGE 5W30 5L       1       150lei

Filtru ulei MANN-FILTER HU 7008 z                1        24lei

Filtru aer MANN-FILTER C 35 154                   1        33lei

Set placute frana ATE 13.0460-2749.2             1      148lei

Set placute frana ATE 13.0460-7184.2             1      160lei

Filtru aer habitaclu MANN-FILTER CUK 2939   1       34lei


Total produse: 549 Lei cu TVA

Taxa transport: 0 Lei cu TVA

Total general: 549 Lei cu TVA

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă citeati tot ați fi reținut că omul sta lângă mașină când se repară/înlocuiește ceva la mașină. Apoi, altă chestie, pe bune câți își dau seama că nu au frane pe spate așa din prima, alea funcționează la capacitate maximă doar cu greutate pe spate. Așa, înafară de Ate, am mai văzut TRW fake ( tăblița pe care era inscripționată marca si ceva coduri s.a dezlipit de pe placuta). Acum pe mașinile mele am Feroddo, Texstar și Bosh. Texstar le  pe Leon și nu.mi plac, o să trec pe Feroddo sau Brembo sau EBC, Feroddo am pe Laguna 2 și sunt k, iar Bosh am pe Pejo 307 dar e caroserie ușoară, motor mic... sunt k. Rugina se formează atunci cand mașină sta, în 2-3 zile apare pe disc si plăcută rugina mai ales cu ploile astea.... În poze se și vede pistolul pentru desfăcut șuruburi/piulițe cu aer comprimat, deci e clar că stă lângă mașină când se umblă la ea.

 

@skodita100, vezi ca daca te sucesti și numai vrei, la ăștia îți cer banii înainte ca la curve data viitoare, așa am pățit i.am sunat si mi.au spus că așa se întâmplă cu cei ce comanda si nu ridica produsul...

Cel puțin la Autokarma am comandat preventiv înainte de a ajunge la mecanic cu diferite probleme, dar dacă piesa nu.mi trebuia nu o achitam....dar niciodată nu mi.au cerut banii avans.

Modificat de Adrian_74
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''Rugina se formează atunci cand mașină sta, în 2-3 zile apare pe disc si plăcută rugina mai ales cu ploile astea.... În poze se și vede pistolul pentru..''

 

Rugina aia se formeaza pe o placuta de spate dupa foarta multa vreme,ferodoul placutelor se vede ca este imbatrinit si placuta respectiva este montata de MINIM 2 ani si are zeci de mii km la activ.

Pe ce punem pariu ca placuta aia este ORIGINALA si pe fata are sigle Vag ?:biggrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!