Jump to content

VW Lupo Gti 1.6 16v - 2001 - 5 speed


juniorx88

Postare recomandată

Brembo HC iau de la service-ul unde imi fac masina (Activ Auto). Stiu sigur ca aduc deoarece la Polo am ales intre ele si ATE Power Disc dar am ales ATE si dupa 20000km sunt tare multumit de ele. Sunt combinate cu placute ATE si a inceput sa se vada pe fata un pic de buza dar sunt foarte ok raportat la faptul ca am mers alert cu masina de cele mai multe ori, mai ales in afara localitatilor. Pe deasupra Polo are 1.9Tdi si fiind masina de familie mai are de bagaje, portbagaj pe plafon, etc care adauga greutate :)

Ideea e ca V3-urile sunt scumpe rau si nu stiu daca merita la ce am eu de gand cu masina. Acum sa fim seriosi....o sa bag 2-3 track day-uri pe an si in rest vin cu masina la servici adica fac 7km pe zi :) Desigur ca iau in calcul poate pe viitor sa ma dau si eu in o competitie dar pana la urma nu am vise de castigator deoarece nu am experienta necesara si poate nici ambitia. In urma cu 10 ani poate era altceva :) Mi-ar placea sa stiu de la cineva concret cum sunt H&R-urile pe circuit ca pe strada stiu cum sunt....

Pe Clio Rs am avut Oz Ultraleggera mai bine de 2 ani si inainte le-a avut Gabriel Necula pilotul de VTM (Clio tot al lui a fost :) ) si atat eu cat si el le-am folosit cat am putut de eficient :) . In fiecare an le-am echilibrat si aveau nevoie de minimum de plumb. Practic s-au mentinut excelent in conditiile in care au fost folosite zilnic in oras si pe deasupra am avut si un eveniment neplacut pe Paraul Rece unde m-am desprins cu masina datorita vitezei excesive si a unei denivelari iar asta s-a lasat cu urmari neplacute...amortizoare spate sparte, bucse bara stabilizatoare fata rupte, etc... dar rotile au ramas in stare perfecta.

10155658_230404213824192_2531693662213666657_n.jpg

Link către comentariu

care e grosimea la disc la Polo 20 sau 22? si care ar fi avantajul fata de discuri stoc?

vezi ca exista niste H&R speciale pt CUP..nu se vand peste tot.,..si doar in seturi de 5...dar sunt geniale. totusi..costa 1800 euro :P te bagi?

Link către comentariu

Chiar nu stiu grosimea discurilor deoarece le-am comandat dupa seria de sasiu. Ca si avantaj principal...arata mai bine ca in rest nu am termen de comparatie. Polo cand l-am luat nu mai avea discuri ci niste cd-uri :)) Cand am ajuns cu el in Bucuresti l-am lasat direct in service si atunci am pus ATE-urile.

1800e e cam mult, totusi cred ca o sa iau KW V3 deoarece sunt mult mai rezonabile. Le gasesc pe la 1700e :) 

Acum serios vorbind...cred ca dintre suspensile decente singura pe care mi-o permit este H&R Monotube si o sa merg pe ea. Pana la urma este foarte ok dar sa vad cand reusesc sa ajung sa o comand. 

Am vazut ca sambata e track day....ma oftic ca nu am apucat sa fac distributia si revizia ca in rest as merge cu masina asa cum este ca sa vad cum ma impac cu ea :)

 

Link către comentariu

Lupo a ajuns in service la Activ Auto in seara asta pentru o revizie in speranta ca ajung sambata la track day :)

Momentan nu au sosit piesele de la Racing Nick asa ca ii fac doar:

- distributia;

- revizie;

- verificare de rampa in amanunt;

- mici maruntisuri...

image.jpeg

Link către comentariu

I-am scris lui Florin :)

Sper sa aiba timp baietii la service sa imi faca verificarea si distributia pana vineri ca nu aveam programare :) si erau destul de ocupati cu jucaria din atasament

 

image.jpeg

Link către comentariu

haha..coincindenta? si a mea tot langa o d-asta va creste mare :) spartacus...aka. poate ii fura din cai. 

Link către comentariu

Mi-au trimis baietii de la Activ acum cateva poze... Se pare ca pompa de apa care are 10000km a cedat deja.... Say no to HEPU. Distributia e pusa, compresie avem, in mare toate bune. Mai trebuie furtun epurator ca e copt si imi baga gaze rau de tot in habitaclu si vreo 3 garnituri pe la busonul de alimentare cu ulei ca scuipa de zor :) Pe deasupra s-a imputit si clapeta de aceleratie si va fi curatata impreuna cu air box-ul care primeste filtru Pipercross :) 

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu

Esti sigur ca au pozat pompa ta? Fiindca pare tare prafuita. :) 

Link către comentariu
44 minutes ago, MyKe said:

Esti sigur ca au pozat pompa ta? Fiindca pare tare prafuita. :) 

Sunt 101% sigur. Nu este nici pe departe genul acela de service :) Sunt client de 9 ani si am lucrat la ei ceva vreme. Este un service care face tot posibilul sa respecte standarde cat mai inalte de calitate iar angajatii sunt cu adevarat profesionisti :)

Link către comentariu

Fara suparare dar le faci cam multa reclama, iar din cate stiu topicul e despre masina, nu despre un anumit service.

Ca idee, am schimbat la ei distributia la Alfa acum cativa ani si aproape mi-au distrus motorul de priceputi ce erau.

Link către comentariu

Cred ca in fiecare postare mentionez lucrurile pe care le fac la masina si desigur locatia. Da, este o forma de reclama si daca este interzisa de regulament nu am nimic impotriva sa nu mai postez. Nu castig nimic din topicul acesta ci consum timp si incerc sa ofer informatii utile celor interesati, asta daca exista...

Vezi sa nu confunzi service-ul cu Active Auto care nu mai exista si era in zona Baicului. La Activ in 9 ani de cand ii stiu nu imi afuc aminte sa fi crapat un motor datorita unei lucrari gresite. Asta nu inseamna ca sunt perfecti, toata lumea mai si greseste...

Link către comentariu

Sambata am reusit si am dat o fuga pana la Motor Park pentru o intrare pe circuit si a fost mai ok decat ma asteptam. Desigur, suspensia e vraiste dar per total mi-a placut cum s-a comportat masina iar franele au fost mai ok decat ma asteptam. 

De acum trebuie sa inceapa modificarile :) 

IMG_1816.JPG

IMG_1817.PNG

Link către comentariu

Ia sa fi incercat si un lupo de la willi conparativ :))

Ce timp ai scos? Eram curios ca si comparatie before and after...

Link către comentariu

Au inceput sa soseasca jucariile :) Astazi am apucat sa pun bolturile iar vineri ar trebui sa ajunga si scaunul iar suspensia si franele pe saptamana viitoare :)

image.jpeg

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu

abia astept sa merg si eu cu una sa vad de ce e in stare. foarte tare masinuta si felicitari pentru modificari :cheers:

Link către comentariu

Multumesc!

E haios Lupo daca accepti ca nu are putere. Mie personal mi-ar fi placut niscaiva caluti in plus dar e ok pana la urma si asa.  Partea tare la el e manevrabilitatea :) 

Per total mie imi place jucaria si abia astept sa imi soseasca toate piesele sa il asamblez :)

image.jpeg

image.jpeg

Modificat de juniorx88
Link către comentariu

sa vezi ce se schimba masina dupa soft, evacuare, si usurare :P 

Link către comentariu

La partea cu usuratul am o problema :) Ce sa mai scot de pe ea ca plasticele toate si fetele de usi au 10kg adunate si nu cred ca are sens sa le elimin!? Inrest am scos capc motor, protectie capota, bancheta, centuri spate, kit-ul de pana... 

Probabil voi scoate si mocheta in curand deoarece voi suda prinderi pentru scaun pe caroserie... Ma enerveaza ca nu este suficient de jos.

Evacuarea sper sa o rezolv saptamana asta... Sa vad cum stau cu timpul.

Softul este o dilema... Nu stiu daca merita atat din punct de vedere al rezultatelor cat si a costului.

Link către comentariu

interiorul asta n-are noroc de masina :)))  cred ca e facut sa fie vandut... 

unde faci evacuarea? daca tot faci evacuare, anuleaza-i sonda 2, si fa-i soft..e pacat :) 

Link către comentariu

Evacuarea va fi facuta la Pilot si vedem dupa si cu soft-ul. Maine ma duc la dyno la Racing Code :)

Pana atunci avem jucarii noi... Port etrierii de 280mm au sosit si cu putin noroc maine ajung si placutele DS2500 iar discurile le am deja :) 

image.jpeg

Link către comentariu

vrei tu neaparat pilot?? am avut la audi si nu mi-a placut. la a mea deja se lucreaza...daca mai asteptai iti puteam da impresii si recomandari. 

ce-ti veni cu soft la RC? ai avut la vreo masina? 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!