Jump to content

Zgomot la rulare


comisarul
 Share

Postare recomandată

Nu ştiu cum ai putea verifica amortizoarele, altfel decât vizual. Eventual să le schimbi între ele, să vezi dacă se mută zgomotul. Dacă nu, vezi şi cadrul motor, are prostul obicei să se mişte şi să facă zgomot.

Te ajută un kit de genul:

https://www.ecstuning.com/b-genuine-volkswagen-audi-parts/subframe-spacer-plates-with-hardware/7m3499349a~kt/

Modificat de MyKe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica bolturile la etrier.

cu 100 lei rezolvi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/13/2020 at 7:54 PM, beidaud said:

Salutare! La masina mea, Octavia 2 se aude un zgomot la rulare,mai exact asemănător cu un scârțâit dinspre roata stânga față. Niște păreri? Atașez un video.

 

O părere și la mine, vă rog.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul ascutit ?
Dispare daca calci putin frana ?

Placute care nu mai culiseaza in etrier,se rezolva cu o curatare etrieri/culisanti si gresare.

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor! Am o Skoda octavia, 1.6 FSI din 2007. Are 260000 km și un zgomot tare enervant la rulare. I-am schimbat kitul de ambreiaj pentru ca era oricum dus, ulei și filtre de cea mai buna calitate. Mașina trage perfect dar... Din viteza 2,3,4,5, când este în sarcina și pana în 2000 de turații, se aude o bătaie la motor pe care nu o pot identifica. Dacă accelerez mai ușor, nu o face. Cum am tot citit pe forumurile voastre, sper și tind sa cred ca este din cauza benzinei. Am pus de 95 și se aude tare, am pus de 99 și aproape ca dispare. Sunetul ca acel "tac tac" de la motoarele diesel. Ma gândeam ca este o problema de aprindere, dar nu. Aer, combustibil, scânteie, totul în regula. Voi schimba combustibilul cu cel de octanaj mai mare de la alte benzinării sa vad care dintre ele îl va face sa dispară pentru ca nu-mi explic ce altceva ar putea fi. La relanti, parca nu merge chiar rotund, acul de la rotații nu variază dar parca simt niște mișcări ale motorului în interiorului mașinii. Accelerând puțin cam pana la 2000 rpm, parca se echilibrează și vibrațiile dispar. Asta sigur e un suport de motor, ceva. As vrea sa știu dacă cineva a avut aceeași problema și dacă a reușit sa o facă sa dispară definitiv. Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, cum se manifestă problema la ambreiaj ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambreiajul este nou (kitul). La rece nu face sunetul asta ci doar după ce se încălzește motorul. O face pana în 2300 rpm. Curios este ca atunci când motorul este rece, nu face absolut deloc. Cu benzina de 99 face dar poate 20% din cum face cu benzina de 95. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

La ocravia 2 exista posibilatea de reglaj a unghilui de cadere din pivot ? Ma refer la culisarea pivotului pe brat cu era la Octavia 1 sau golf 4 / bora .Am vazut un brat desfacut iar gaurile par fixe  . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Va salut colegi . De ceva timp ma confrunt cu niste sunete in timpul rularii pe care nu le pot identifica si din aceasta cauza apelez la ajutorul si bunavointa voastra . Masina in cauza este o2 2009 1.8 tsi dsg7 . Problme cunoscute : mecatronic pierde ulei , capete planetara defecte ( tremura cateodata la viteza mare cand accelerez ) . Sunete deranjante : dupa 50-60 km/h daca o pun pe pilot sau o tin din pedala constanta , se aude un sunet ca si cand roade ceva , ca un motor electric care se intrerupe , parca ar fi un rulment uzat care nu care pe santurile uzurii . sunetul se aude cu intreruperi si doar cand este soseaua dreapta . Daca mut schimbatorul in N acest sunet dispare sau se aude foaaaarte incet . A doua problema este un sunet ca de galma in roata , ca si cand cauziucul ar atinge de un cablu ( m-am uitat , dat roata jos , totul normal , nu pare sa fie nici o piesa "frecata" . acest sunet apare doar sub viteza de  30 la ora si  incetineste  o data cu viteza masinii . Un alt sunet este facut de cutia de viteze , Cateodata ,  nu mereu se aude ( fara sa se simta nici un soc ) cand trece prin treapta 2 se aude cand cupleaza , cel mai frecent cand revine din 3 in 2 si apoi imediat in 3 se aude . Mecatronicul a fost dus la reconditionare acum 1 saptamana si azi am constatat ca pierd ulei in continuare ( am o noua programare pentru saptamana viitoare ) , mi-au mai aparut doua simptome cu mecatronicul reconditionat in aproximativ 300 km condusi : mi s-a accelerat in gol dupa treapa 1 si a cuplat in soc treapa 2 (  o singura data ) si am cuplat R sa dau cu spatele si masina s-a comportat ca in N . am trecut in P inapoi in R si a mers . Am citit pe forum diverse zgomote si rezolvari/nerezolvari/muzica mai tare . Stiu ca o diagnoza nu se poate face "pe net " insa daca sunt colegi care au avut in trecut probleme asemanatoare si isi pot da o parere , as ramane indatorat . Multumesc pentru timpul acordat . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...
Razvanalex123

Salutare, intampin un zgomot deranjant ca un zdranganit metalic la o Octavia 2 1.9 TDI DSG. Am inlocuit planetara la recomandarea mecanicilor ( partea stanga ) si s-au mai diminuat trepidatiile la accelerare dar zdranganitul persista. Aveti idee de la ce ar putea fi provocat? Au verificat si esapamentul, sa nu fie ceva nestrans si rulmentii de la roata. Am mai inlocuit si bucsele de la bascule fata.
Zgomotul se manifesta in general pe decelerare sau la viteza mica, chiar si cand trec foarte incet peste speed bumpere.
Ar putea fi din volant?

Modificat de Razvanalex123
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!