Jump to content

Zgomot la rulare


comisarul
 Share

Postare recomandată

in rulare stabilizata nu au cum sa genereze zgomot suportii de motor

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

salutare ,

recent am schimbat suportul central (contrabalans) al motorului si discurile de frana fata . In oras am condus tot bine , pe autostrada la viteza constanta 100 km/h se aude un uruit fin din partea din fata a masinii. Rotile sunt echilibrate , volanul nu vibreaza sau sa traga .

Acest sunet nu se aude in viraje, acelerari/decelerari doar la viteza constanta . De unde poate sa provina sunetul asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido  multumesc de raspuns , am fost la service si intradevar un rulment de pe fata trebuie schimbat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Cristi320diesel

Salutare, detin o skoda octavia 2 din 2008, 1,9 tdi bxe, 97000 km, masina cumparata din reprezentanta de mine, am o problema cu zgomotul la rulare. In treapta a 3-a la 1700 rpm se aude un zgomot ca la autobuz, acela de cardan, sub 1700 sau peste zgomotul dispare. La 2100 rpm in treapta a 4-a zgomotul reapare. Am schimbat de 2 ori uleiul in cutie, capacitatea cutiei conform autodata este de 1,9 litri, la umplere a intrat 1 litru pe la busonul de umplere iar retul pe la sonda de marsarier. Cutia nu agata la schimbarea treptelor. Se poate rezolva si cum? Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referi la zgotomul tip vajait, zumzait,  nu ai ce sa ii faci, lasa.l asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristi320diesel Ai pe masina optiunea pachet drumuri grele ? Poate fi de la scutul metalic care vibreaza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi320diesel

Mersi de raspunsuri, are pachet de drumuri grele dar scutul este ok (a fost verificat), clar este din cutie! Dupa mai multe verificari s-a constatat ca sunt rulmentii din cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 97000?

Vezi si de anvelope, chiar sunt de luat in seama si cele premium. am niste goodyear care imi genereaza acest zgomot.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi320diesel

Cauciucurile sunt schimbate anul trecut, zgomotul este acelasi si cu cauciucurile de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o problema la rulare.

De ceva vreme am un zgomot foarte fin, ca de fie pe fier, nu foarte deranjant, masina verificata intr-un service in care imi fac partea de rulare, totul ok.

Ăe 22.06 am facut ITP in reprezentanta, a iesit perfect franarea, etc.

Azi dimineata, ce-i drept dupa ceva ploi, si stationare a masinii vreo 3 zile, cand ma indreptam chiar catre service de reprezentanta pentru un schimb ulei acest zgomot s-a accentuat. Evident ca am ridicat problema, s-a verificat totul ce tine de piese in miscare si este ok. Singura problema care mi-au ridicat-o si inscris-o in fisa este ca la roata dreapta fata, pe interiorul discului de frana, cam un sfert din disc este foarte ruginit, corodat, cu depuneri si rugina in relief sa spun asa,  si recomanda schimbarea discului. Ei sustin ca acea rugina, la viteze mari, atinge placuta generand zgomotul respectiv. Sa merg fara grija, dar inconvenientul este doar zgomotul.

Dar intrebarea mea este ca daca acea portiune este ruginita cu depuneri, etc, asta nu inseamna ca acea placuta nu atinge discul complet permitand acest comportament? Poate s-a desprins o bucata din ea, si la franare pe acea zona nu apasa nimic, ca sa fie curatata? Este posibil ca zgomotul sa provina de la acea rugina de pe disc?

Urmeaza sa ma programez in service, dar pana atunci orice sfat este binevenit.

Discurile sunt ATE si au 39000 de km, placutele sunt Bosch, si au acelasi rulaj.Pana acum vreo 4-5000 de km nu am avut acest zgomot.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am un zgomot suspect la rulare, ca un fluierat de vuvuzela, parca ar intra un plastic in rezonanta.

Am verificat la service chederele, ridicat sus masina, nu are scut, zgomotul se intinde intre 90-110 sau de la 100 la 120 si numai cand vremea este uscata. Cand vremea e umeda nu face zgomot.

La service mi-au spus ca nu stiu ce are....un plastic intra probabil in rezonanta la o anumita viteza 

Cineva mi-a zis sa verific oglinzile si sa bag ceva burete in ele.

 

Va rog daca a mai patit cineva asa ceva sa imi dea si mie un raspuns cam ce ar putea avea.

Am mai vazut pe forum postata o filmare cu exact acelasi zgomot, dar nu a primit raspuns.

 

Mentionez ca masina este octavia 2 facelift 1.6 tdi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci chederul geamurilor de la usile fata si o sa vezi niste gauri alungite pe cadrul geamului. acopera-le cu banda adeziva si vezi daca mai face.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rol au gaurile acelea? Daca le astupi se intampla ceva rau? Sunt pe partea de contur a geamului sau pe partea portierei?

Fluierat de care spui tu am avut si eu in 2011, cand masina avea un an. S-a rezolvat cu reglarea usii fata, de catre reprezentanta, la data respectiva se primise nota interna de la fabrica. Drept ca, in felul acesta, usa pare trasa putin in interior, dar a disparut zgomotul. La mine aparea pe la 100-110 km si aveai senzatia ca zgomotul este deasupra capului soferului.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt gauri tehnologice. pe rama geamului, pe usa. Daca nu da rezultate, a doua recomandare este sa mai stranga usa. Asta se poate verifica daca, in mers, cand se aude suieratul, trage de manerul usii ... si vede daca zgomotul dispare

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Skoda Octavia 2, 1,6 MPI...zgomot  la viraj spre dreapta, doar in sarcina! Mecanicul mi.a recomandat schimbarea capului de planetara st. Am schimbat ambele capete cu SKF, iar rezultatul este ca s-a diminuat cu 50% acel zgomot, dar tot persista! Zgomotul este oarecum aemanator cu rularea anvelopei pe banda alba de delimitare si parca creste in intensitate odata cu acceleratia! Astept ceva sfaturi,... multumiri anticipate!

Modificat de Doru DMG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil un rulment roată cu probleme (aş zice că ăla de pe dreapta, dar nu sunt sigur, oricum recomandarea este să fie schimbaţi în pereche) . Zgomotul pe care-l descrii nu prea seamănă a planetară. Diminuarea zgomotului s-ar putea datora fie subiectivităţii fie strângerii şurubului de la planetară la un cuplu diferit de cel care a fost înainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur.

Nici nu mai intreb daca mecanicul stie diferenta de cuplu de strangere intre cele 2 tipuri de surub de planetara :scratch:  ( care diferenta este foarte mare )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut o problema asemanatoare acu vreo 3 ani, parca mergeam pe marcaje rezonatoare... o umflatura usoara pe partea de rulare a uneia dintre anvelope de pe spate, pe care nu am depistat-o decat dupa ce am dat jos roata si m-am uitat cu atentie la ea.

Studiaza un pic roata, poate sesizezi vreo umflatura sau aplatizare.

Modificat de cuculean
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă să verifici banda de rulare a anvelopelor. Eu am pățit cu niste anvelope barum care nu erau tocite uniform. Am schimbat anvelopele si a dispărut zgomotul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc frumos de raspunsuri!  Cauciucurile sunt noi, Debika Navigator si banda de rulare nu prezinta deformari! Saptama viitoare voi merge la un mecanic recomandat ca fiind bun in materie, sa vad daca o scot la capat! La curbele spre dreapta, zgomotul creste odata cu aceleratia/cuplul, iar daca nu acelerez in curba, devine isesizabil!  Zgomotul este mai puternic daca sunt in curba cu viteza mica in  treptele  1 si 2, la viteza mare, in curbe dreapta destul de largi, zgomotul se diminueaza...ma dispera chestia si nici nu vreau sa schimb asa aiurea piese, cum am facut,o cu capetele de planetare. Multumesc inca odata de raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare! La masina mea, Octavia 2 se aude un zgomot la rulare,mai exact asemănător cu un scârțâit dinspre roata stânga față. Niște păreri? Atașez un video.

 

Modificat de beidaud
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La a mea Octavia 2, 2008, se aude cloncanit/troncanit pe partea dreapta fata doar la denivelari exact zgomotul facut de bucsa trapez, dar a fost schimbata acum un an si azi a fost verificata, la fel si amortizorul verificat. In ultimile 3 saptamani am schimbat, bielete directie, bielete antiruliu, capete bara, pivoti, tampoane/rulmenti amortizor, toate Lemforder/TRW luate de la colegul Volksman deci nu cred ca sunt contrafacute. Azi ridicata pe elevator verificat din nou toate cele, si cloncanitul/troncanit persista de parca nu as fi schimbat nimic. Ce mai poate fi?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flansele le-ai verificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si flansele sunt schimbate. Si discurile + placute TRW

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!