Jump to content

Retrofit Golf 7: Tempomat / ACC / Front Assist


codz
 Share

Postare recomandată

Ok, mersi. Sa inteleg ca undeva la 300 de euro m-ar costa montarea unui tempomat pe un G7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalinu - verifica daca si calculatorul de coloana suporta tempomat! In acest moment ai macar computer de bord?

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Hallo , a facut cineva retrofit la Golf 7 , tempomat respectiv. ACC 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare tuturor, 

de ieri sunt fericitul proprietar al unui Touareg 2011. Dupa aproximativ o luna de cautare intensiva am gasit ceea ce cautam referitor la dotari (ACC, front/side/lane/high beam assist, suspensie pneumatica, area view). Nelamurirea mea se refera la front assist si initial am crezut ca e echivalent cu distronicul dar azi am franat destul de tarziu in spatele unei masini si mi-a aparut pe display-ul central o avertizare mare rosie (parea asemanatoare acelei sosele pe care o afiseaza la distronic dar rosie de data asta) asociata cu semnal acustic. Totul a fost f rapid iar apoi oricat as fi incercat sa reproduc evenimentul nu am mai reusit chiar daca am franat in absolut ultimul moment la urmatoarele 3 masini ce mi-au aparut in fata. In settings e activat front assist. Pe net am gasit ca simbolul front assist e acel picior mic care calca pedala de frana dar mie dupa cum am spus mi-a aparut total alceva. Poate fi front assistul sau e alceva? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este Front Assist-ul. Simbolul e cel mentionat de tine mai sus (masina pe sosea colorate ambele in rosu). Probabil ca nu a reprodus situatia si in alte dati pentru ca ai franat suficient de puternic incat sa nu simta nevoia sa intervina (intra doar cand considera ca soferul nu a apasat suficient de tare pedala de frana).

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc edi, ma bucura confirmarea ta. Stii cumva daca are si functie de franare sau e doar avertizare? Are si o limita de viteza pentru functionare? Probabil nu am reusit sa o mai reproduc pentru ca eram deja in franare cand m-am apropiat periculos de masina din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

herrdoc...ca sa faci ACC sa se "trezeasca ", incearca sa te apropii cu ceva viteza mai marisoara  de o masina care se pregateste sa faca stanga sau drepta in fata ta ( bineinteles tu sa stai cu piciorul pregatit deasupra pedalei de frana, fara insa a o atinge ), si da-i senzatia calculatorului ca nu esti atent...eu asa am reusit sa reproduc o situatie in care " am muscat "din volan ( eram aplecat pt ca imi cazuse telefonul, iar o domnisoara in fata mea s-a speriat de ceva imaginar si franat pana la oprire, in plin demaraj de la semafor ...cred ca aveam vreo 50 - 60 km pe ora, si masina a reactionat cu brio, fullstop ...

Si da, are si functie de oprire totala, dar e ultima parte din piesa de teatru, care are patru acte : avertizare sonora in caz de periocol in fata, apoi iti da o frana scurta ca sa te trezesca, daca tot nu reactionezi pregateste sistemul de franare, marind presiunea in instalatie, si ultima etapa , franeaza cat poate de mult, chiar pana la oprirea totala...merita sa te joci si sa simulezi  situatiile ( daca ai loc undeva, nu neaparat in trafic, cu obstacole artificiale create de tine ), ca sa nu te sperii cand reactioneaza masina in realitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bfor...am reusit sa trezesc front assistul la o depasire in care am venit f lansat din spate si am virat stanga in ultimul moment! Sunt curios de oprirea de urgenta dar pentru asta, cum ziceai si tu, doar cu obstacole create. Totusi cu riscul de a ma repeta, intrebarea mea e daca optiunea front assist include intotdeauna si pt toate modele (inclusiv prima generatie de touareg 2 din 2011) si aceasta oprire automata sau exista si front assist doar cu avertizare sonora si luminoasa? 

 

Modificat de herrdoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu, clar, functia FA incepe cu o  atentionare, apoi  intervine  asupra pompei de frana prin marirea presiunii si  franare totala, nu poate avea doar functie de avertizare. Vezi ca este o discutie mai ampla asupra sistemelor aici...http://vwforum.ro/topic/127985-q-a-sistemele-de-asistenta-sofer/. Mult succes !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc bfor, o sa citesc tot topicul sugerat (inca de la prima postare se anunta interesant)...intre timp insa chiar mi-a franat singura si a facut-o fara preavertizare sonora ci concomitent cu semnalul sonor. S-a intamplat la o intrare putin mai agresiva intr-un sens giratoriu, dar fara sa fiu neatent si fara a fi un pericol eminent de coliziune frontala, deci as spune cam neasteptat/neinspirat. Oricum a fost franare f scurta (o fractiune de secunda) dupa care a eliberat frana. Iar ceea ce se vorbeste in topicul sugerat, legat de a fi lovit din spate din cauza FA e pe buna dreptate (acesta a fost si primul meu gand dupa franarea neasteptata din giratoriu). Oricum, sunt niste functii f interesante dupa parerea mea, care te pot scapa de accidente in clipe de neatentie, chiar daca exceptional le-ar si putea crea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru un Golf 7 Trendline facelift ,adăugarea comenzilor pe volan si cruise control activ ce modificări implica si cam pe la cat se ridica suma. La reprezentanta mi-au zis ca peste 3000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi can gateway-ul in primul rand cu unul High. Ti-au spus cei de la reprezentanta ce cruise control pot instala? Pe maneta separat sau pe comenzile de pe volan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta pe maneta e mult mai ieftina. Varianta pe volan ma intereseaza. Din cate imi amintesc ei incercau sa calculeze instalarea unui ACC si nu CC. Cei de la APAN Braila sunt praf nu ma pot baza pe ei. Banuiam eu ca ca trebuie schimbat calculatorul de coloana. Mai trebuie evident volanul cu comenzi,cablaj airbag, Cablaj calculator de coloana la ECU. Aibagul daca se potriveste la prinderi, presupun ca ramane. Spira banuiesc ca e universala si nu se schimba. Trebuie sa-mi fac o idee despre ce schimbari sunt necesare ca sa merg la ei cu lectia invatata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cei de la Apan Braila si mi-au spus ca nu exista kit oem din fabrica pentru tempomat pe maneta. Ce au ei este din 2013 pana in 2017 si din punctul lor de vedere inseamna fara 2017. Inainte sa iau masina mi-au garantat ca se poate cand mi-o aduc. Dupa ce am primit-o mi-au zis ca nu mai e posibil. Orice modificare la parte de comanda inseamna pierderea garantiei. Configuratia masinii este blocata, orice schimbare de PN nu va fi functionala decat daca e un bec,stergator ,janta sau roata. Cica trebuie sa astept un an sau doi  sa apara acel kit oem care e pentru modelele facelift. Ma surprins cand mi-au zis ca nici volanul de pe Golf 7 nu se mai potriveste pe versiunea facelift pentru ca difera part number-ul. Practic totul difera la ea fata de varianta 2013. Nu a mai ramas nimic identic din vechiul Golf 7 doar aparent sunt aproape identice. Am ramas cu o impresie proasta despre ei. Cred ca renunt cu totul la garantia lor si mi-l instalez singur. De fapt la cat sunt de batuti in cap nici nu vor observa ca e instalat dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este asa - ce daca difera PN-ul volanului...? Se pot face modificari/upgrade-uri, nu mai ca nu stiu/fac ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

/26/2017 at 10:27 AM, vdragos said:

Camera care face ACC 210, LA sau TSR e acceasi. Daca ai unul din sisteme restul se pot activa.

 

@vdragos am gasit postul asta al tau referitor la Kodiak. La Golf se aplica? Eu nu am decat oglinda heliomata cu senzori ploaie si lumina, deci pentru ACC 210 folosesc doar radarul din sigla. 

Daca da, ai idee ce presupune activarea celorlalte, in special Lane Assist? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca ACC 210 se poate doar cu camera din parbriz - cel din sigla/bara e ACC 160.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit. 

Prima poza e un extras din decodarea seriei de caroserie, dublata si in bord de posibilitatea setarii vitezei pana la 210. 

A doua e poza cu oglinda mea, nu are acea cutie mare pe care am vazut o in topic-uri Skoda. 

IMG_3363.PNG

IMG_3365.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza si cu parbrizul din fata in zona oglinzii.

Desi aici scrie ca la Golf se poate pina la 160 de km/h doar, am vazut in configurator ca nu mai exista optiunile ACC 160 si ACC 210 ci doar un pachet care cuprinde ACC. Or fi toate de 210.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu se verifica daca se poate seta ACC si peste 160kmh. Nu trebuie drum in Germania pt asa ceva, se poate seta si cand se merge cu 50kmh doar de crescut viteza la ACC fara a se da SET. Eu am limitat la 160kmh. Poate la FL au upgradat, ceea ce ar fi foarte bine.

Sincer, mie oricum mi se parea aiure sa imi dea by default 160 si fara optiune de 210kmh. Skoda avea optiunea asta de ceva vreme, iar la Golf 7 preFL nu. 

L.E.: Eu la codificare am PF1, iar Gabi vad ca are PF2. Asadar e probabil vorba de pachetul de 210 daca difera.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 100% pana la 210. Si de fapt, asa e pe toate Golf-urile FL, din moment ce nu poti alege nicaieri aceasta optiune, you either have it or you don't. 

Am facut pozele, sper sa ca se vede ceva, am masina f murdara momentan :( Prin comparatie, fata de O3 2014, arata la fel oglinzile, iar aceea are doar senzor ploaie si lumina. 

 

IMG_3393.JPG

IMG_3394.JPG

Modificat de gabinitu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Acest retrofit se adreseaza numai masinilor facelift, prin urmare cele din 2015+. Pentru retrofit sunt nevoie de urmatoarele piese:

  • Radar Master Stanga - 7P6907541C
  • Radar Slave Dreapta - 7P6907561C
  • Instrument Cluster - 7P6920883S
  • Steering Column Switch Control - 7P6953502C
  • Harness
  • Grills Left and Right

 

Partea de instalare nu este complicata dar costul total al acestui retrofit este mare, intrucat sunt componente care au un pret ridicat chiar si SH. Un cost estimativ al investitiei este undeva la 1000eur. Eu nu am platit nici pe departe atat intrucat toate componetele pentru retrofit sunt luate de pe epava pe care o detin deja.

Note suplimentare:

  • Pentru intrument cluster o sa fie nevoie de urmatoarele:
    • Component Protection Off
    • Adaptari specifice, iar aici este o problema intrucat VCDS nu le are explicate
    • Setarea numarului de km in acord cu rulajul masinii. Operatiune aceasta se poate face si la dealer doar daca IC-ul a fost cumparat nou.

 

Voi posta cateva poze din timpul procesului.

20181111_122216.jpg

Modificat de ANdi B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe 4 fire:

1. Doua fire in CAN L

2. Un fir in CAN H

3. Un fir in 12V

5D0B3D4F-F3F7-4DD2-9E8F-0EE4432A8D58.jpeg

1193FDF1-CD75-4DE3-A647-6636072F0939.jpeg

BBBDB943-FF54-45CD-9CA8-C8CE374A44B6.jpeg

85ECF1F8-ECB8-4EE4-902A-AEF06AE37125.jpeg

D2F5D340-788B-4AFF-9778-6B468D831CFF.jpeg

2BB425A2-27FA-448B-A833-0DCF938FBE97.jpeg

Schema din WinElsa de la un prieten italian.

45B2F3F5-971C-4B87-B514-FA9A40AA30DF.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog un moderator sa faca topicul sticky intrucat este util si pentru restul colegilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! De ce este nevoie de un instrument cluster nou? Am condus in weekend Touareg 3 si mi-a placut tare acc front assist, combinat cu pilot automat cred ca este foarte util in traficul din Buc

 

Modificat de bogmol
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!