Jump to content

Retrofit Golf 7: Tempomat / ACC / Front Assist

codz

Recommended Posts

Cam cat credeti ca ar fi un retrofit de camera pentru ACC, suplimentar (probabil) Front Assist si Lane Assist?

Optiunile pe configuratia noua sunt 512eur(ACC+Front Assist)+542eur(Light Assist+Lane Assist).

In afara de camera care probabil este vreo 500eur minim, plus trebuie schimbata bara cu totul probabil, mai trebuie instalate module suplimentare pentru ACC, Lane Assist si Front Assist sau este un singur modul care foloseste camera si da comenzile necesare?

ACC controleaza si frana?

Lane Assist face si ajustari ale volanului (tine banda), sau numai impulsuri (tremuraturi) in volan?

Si daca tot intreb, senzori OEM cat ar fi? Cum iese montajul after market la reprezentanta? Daca are cineva poze pe G5/G6?

• Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• F l o r i n

21

• ANdi B.

19

• mac23

7

• sabinx

6

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Din ce stiu eu , tempomatul nu se poate activa decat la reprezentanta.

Cica nu merge asa. Cei de la VW iti activeaza doar daca cumperi de la ei. I-am intrebat ca daca aduc volanul care trebuie (3-400 lei pe OLX) fac doar montaj/activare si au zis pas, asta in Cluj

Nu este nevoie, am facut eu pe Golf 7, Passat b8, etc... aria pe care suntem, e de Golf 7. Sabinx cred ca a confundat cu Octavia 3, care are un volan comenzi mai slabut, fara acc pe el...si care

Posted Images

Nu cred ca trebuie schimbata toata bara, ar trebui doar grila centrala pentru ACC. Daca pui ACC, vei avea si Front Assist, nu am vazut sa poti pune ACC fara FA. ACC actioneaza si frana iar Lane Assist poate face si ajustari ale directiei (tine de setari). Pentru Lane Assist, probabil ca va trebui schimbat si parbrizul. Sunt niste optiuni pentru care cred ca e prohibitiv sa fie puse post-vanzare.

Edited by TudorM
Sterescugabriel

La variant merge pus doar Front Assist probabil merge si pe G7

Legat de lane assist pe variant te obliga la senzori de ploaie.

Cei care aveti senzori incercati vorbiti cu Voinea sa se uite daca merge doar din soft.

Cei cu volan multifunctional cred ca merge din soft si mirror down.

Eu trebuie sa astept pana in vine masina sa vad ce pot sa activez.

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Mirror down e conditionat de existenta unui motoras, mai mult ca sigur ca daca nu ai comandat oglinzi electrice cu functia mirror down inclusa nu vei putea sa o activezi.

Cel putin la CC, Lane Assist e legat de prezenta unor senzori in spatele masinii, pe bara sau hayon, nu mai tin minte exact...sunt si alte oglinzi...cred ca si alte lucruri in plus pentru lane Assist...nu e asa simplu...nu sunt fraieri VW

Din cate stiu Lane Assist are doar niste camere (2, pentru vedere stereoscopica) langa oglinda. Sistemul in sine nu are nevoie de alti senzori, nici in fata, nici in spate. Daca este conditionat de prezenta altor sisteme pe masina, asta nu stiu.

Corect, ma gandeam la Side Assist. Da, deci tot nu va putea fi activat ulterior Lane Assist, e nevoie de camere

Lane assist e una, Side assist e alta !

Lane assist iti pastreaza banda pe care mergi

Side assist vede masinile aflate in unghiul mort (stanga/dreapta)

Si nu vad nicaieri side assist in configurator. La golf cel putin. La passat este :)

Oricum  moda cu activarile incepe sa dispara deoarece cei de la vag s-au prins de smecherie si au inceput sa faca functii activabile doar de catre fabrica contra cost.

Eu când am fost în drive-test cu Golful, avea beculețe de-alea în oglindă. N-am văzut să se aprindă, dar avea. Nu e dotare standard?

Beculetele alea sunt semnalizarile din oglinda, o mica bucata o ai si tu ca sa le vezi cand functioneaza.

Da, si la G5 era doar ca nu doar "picatel" ci se continua semnalizarea pana-n margine

Da, acela. Side Assist e ceva de genul asta:

Volkswagen-Side-Assist-1.jpg

Mna, am mai învățat ceva. Oricum, oarecum inutil "picățelul", având în vedere că se-aude în mașină când semnalizezi. Dacă n-ai muzica la maxim desigur.

acel "picatel" cum ii spui tu e foarte util, iti vei da seama cand vei folosi masina. Nu are rolul de a te face atent ca semnalizezi ci mai degraba are rolul sa-ti atraga atentie asupra extremitatii oglinzii, facandu-te sa arunci o privire in oglinda, in toata.

In plus iti aminteste cand vrei sa schimbi directia sa si semnalizezi :D.

Ar fi fost bine ca acolo sa fie semnalizarea de "atentie masina/obstacol" in punctul mort, pentru ca la G7 exista un punct mort al oglinzii, intrucat oglinda este destul de mica si putin convexa in capat. Insa optiunea aceasta nu este pe Golf, iar un led in oglinda sa iti arate ca merge semnalizarea e putin inutil.

• 5 weeks later...
Master_Blaster

Ar fi fost bine ca acolo sa fie semnalizarea de "atentie masina/obstacol" in punctul mort, pentru ca la G7 exista un punct mort al oglinzii, intrucat oglinda este destul de mica si putin convexa in capat. Insa optiunea aceasta nu este pe Golf, iar un led in oglinda sa iti arate ca merge semnalizarea e putin inutil.

Nu e un led suplimentar, e plasticul transparent al semnalizatorului care trece si in partea interioara a oglinzii si transmite lumina ledurilor din exterior. 

Cat e de necesara smecheria asta nu stiu, dar macar e interesanta.

• 8 months later...

Salutare, aveti idee daca se achizitioneaza acum de la dealer un G7 fara pilot automat, se poate pune retrofit cu costuri rezonabile ?

Unde este lista asta? Nu prea cunosc sistemul...

Acum, pt un G5 cumpar maneta (aprox 300..400 lei), cineva de pe forum mi-o monteaza, apoi o codeaza si asta e tot. Revin si intreb: la fel sa procedeaza si la G7?

Multumesc.

Ok, dar 1100 lei nu prea e rezonabil....