Jump to content

Zuka aka Scirocco 1.4 TSI 160


Luciosu

Postare recomandată

37 minutes ago, Luciosu said:

da. Chiar cu Beniamin Comsa am vorbit. E foarte ok. :) ramane sa vedem, pana la urma un pitic am si eu. :D 

De curiozitate, ai vazut masina prin BV, stiu ca circuli destul de mult si urmaresc posturile tale.

E ok, dar fii prevazator si cere in scris tot - pe mail. Inclusiv programare la test drive, confirmata, sa nu bati drumul degeaba. 

Cupra asta chiar nu am vazut-o prin oras, sarea in ochi imediat, mai ales ca ar fi fost singura Cupra cu pachetul performance, adica jantele modelul asta si franele mari. Cu pachet Orange normal mai sunt vreo 2.

Din punctul meu de vedere trebuie sa ai mare grija cu masina asta, mai ales ca e manuala. Incearca sa afli a cui a fost si de unde a luat-o de noua - vezi daca povestea pe care o sa ti-o incerce sa ti-o vanda tine apa si ti se pare ca face sens.

Cine a luat-o, a luat-o sa se dea, nu stii ce a vazut masina. Verifica atent ce grad de uzura au discurile relationat la km masinii. Daca uzura e mare inseamna ca a mancat Poiana, Rasnov si Cheia pe paine. Vezi iarasi daca gumele sunt ale masinii (compara DOT-ul cu fabricatia masinii - o gasesti stantata pe destule repere). Daca gumele sunt ale ei si au umerii laterali cu urme pronuntate de uzura e foarte probabil sa fi fost "data" bine pe viraje.

Nu cumperi nimic fara sa ceri si sa asisti la test de rampa, macar sa vezi in ce stadiu se prezinta ce-i pe dedesubt, urmele de abuz masiv se vad (praguri atinse, scuturi de plastic ciobite, scurgeri de fluide). Daca nu vor sau ezita, poti uita de masina.

Daca vrei neaparat Cupra, eu as lua legatura cu @saibot, el e cel mai in masura sa-ti spuna diverse tips&tricks legate de masina.

Masina te va incanta, mai ales daca o vei conduce, dar tine-ti si ochiul rational foarte "treaz"

Link către comentariu

am vorbit cu @saibot pe forumul mono-marca. Din ce am inteles, masina este luata tot de la ei si acum citez " a fost condusa de un nene care a vrut sa isi faca o placere, nu de un putoi, care se vede cu 300 de cai sub cur. E o persoana importana care are nush ce AMG si a cumparat vreo 20 de dube de la el pana acum".

Chiar a insistat sa vin sa vad masina.  De asemenea, el a fost cel care a refuzat sa imi vanda Cupra aia alba care se plimba intre DIP si Delcar. Multumesc mult pentru sfaturi. Daca se concretizeaza totul vei fi prima persoana invitata la plimbare de mine in ziua cand o ridic :D  

Link către comentariu

ha, ha, asta cu "putoiul" e una din expresiile lui preferate, ne-a asasinat si pe noi cu asta :( 

La aia alba, printre altele cineva si-a "facut-o a lui", s-a vrut un nereusit Orange Pack: are oglinzile, grila fata si eleronul vopsite Orange Pack wannabe, in timp de jantele sunt standard.

Multumesc. Iti doresc sa fie cum vrei tu sa fie - adica bine :) - dar fii cu mare bagare de seama. 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

@75NOR Ma gandeam sa ii fac test-ul la alt service. Ce zici de Tess? sau Delcar? sau altul prin BV?

Link către comentariu
1 hour ago, Luciosu said:

 citez " a fost condusa de un nene care a vrut sa isi faca o placere, nu de un putoi, care se vede cu 300 de cai sub cur. E o persoana importana care are nush ce AMG si a cumparat vreo 20 de dube de la el pana acum".

 

Mai avea putin si iti zicea ca a fost luata de nenea asta, mai in varsta el asa, sa se duca la piata cand nu conduce AMG-ul....descriere clasica facuta de un...putoi vanzator.

Weltsamsar baga la vanzare masinile de test drive, eu m-as feri de ele. Era una alba la un moment dat la vanzare, impecabila la descriere dar in realitate avea cateva borduri sarite, rotile patrate si lovita pe sub ea, + restul de defecte survenite din actiunile de genul (suspensie, directie, etc)

 

Mare grija!

Modificat de saibot
Link către comentariu

Lucrez in vanzari la ditai corporatia de ani de zile, iti dai seama ca vrajeala asta n-a tinut. O sa o duc la verificare. Acum intrebare ca e prima data cand ma bag pe leasing.

pot sa semne contractul de leasing, ala pana fac ei verificari daca esti eligibil, si sa refuz in final?

de aia alba am discutat mai sus.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Cine ma ajuta si pe mine cu o verificare de VIN: VSSZZZ5FZGR024727 ? Dau berea!

am facut o verificare online si se pare ca a avut o dauna in septembrie 2015 cu valoare estimata de 2500 de ron fara vopsire. Deja m-a mintit. Am poza cu 2 roti, una are dot 12.15 ceea ce ar fi relativ ok tinand cont ca masina e inmatriculata in august 2015 si a doua e 01.16. Plus ca uzura pare mare. Maine o sa am o discutie serioasa cu nea Comsa.

multumesc @75NOR pt sfaturi. M-ai scutit de un drum la Bv. Nu ca nu e frumos orasul :) 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Asta e. Era o Cupra la Unicredit. Omul mi-a spus din prima ca a avut un incident si era 20k negociabil

Link către comentariu

Vezi ca faptul ca a avut o dauna nu inseamna ca masina lui nea Comsa e proasta - pentru asta poti face o verificare tehnica si te lamuresti. Omul te minte la accidente ca sa nu scada pretul.

Link către comentariu

Exact. Daca tu o sa ai o dauna cu masina insemna ca nu o mai vinzi niciodata? Trebuie doar sa fie reparata ok.

Link către comentariu

Pai n-am spus ca a avut o dauna nasoala, doar ca m-a mintit deoarece l-am intrebat direct daca a avut dauna. Ca fapt divers, cred ca a fost o janta schimbata pe casco.

Deci e vorba de incredere, nu cat de mare sau bine a fost reparata dauna

Link către comentariu

Contractul de leasing se emite doar cand este verificata bonitatea ta si e ok .Pana platesti avansul cartile raman pe masa, poti renunta si dupa achitarea avansului dar este posibil sa nu il  primesti integral inapoi sau fara taxa de gestiune etc depinde de finantator

Link către comentariu
12 hours ago, Luciosu said:

Cine ma ajuta si pe mine cu o verificare de VIN: VSSZZZ5FZGR024727 ? Dau berea!

am facut o verificare online si se pare ca a avut o dauna in septembrie 2015 cu valoare estimata de 2500 de ron fara vopsire. Deja m-a mintit. Am poza cu 2 roti, una are dot 12.15 ceea ce ar fi relativ ok tinand cont ca masina e inmatriculata in august 2015 si a doua e 01.16. Plus ca uzura pare mare. Maine o sa am o discutie serioasa cu nea Comsa.

multumesc @75NOR pt sfaturi. M-ai scutit de un drum la Bv. Nu ca nu e frumos orasul :) 

@Luciosu: Vezi...deja apar semne de intrebare si inca nici nu ai vazut-o pe viu.

Avand in vedere ce gen de masina cauti si faptul ca oricum esti dispus la leasing, de ce nu strangi din fese si sa faci un efort sa-ti iei una noua, bine discountata ? Tot cu 2 ar incepe cifra zecilor de mii de eur, iar daca lungesti leasingul cu 1 an tot acolo ajungi ca rata lunara.

In felul asta te asiguri ca stii exact care e treaba cu masina. 

Repet, mi se pare riscul mare cu masinile de genul asta la second, fara sa cunosti proprietarul, adica ala care a avut-o de noua si sa-l "mirosi". Parerea mea este ca cine isi ia asa ceva, isi ia ca sa-i dea. Conteaza enorm daca stie sa-i dea, sau nu. Dar de dat, cu siguranta. Nimeni nu-si ia asa ceva sa mearga in 3000rpm.

Daca are forje cu motorul rece, sau taiat contactul cu uleiul in 115grade, poti sa-i pui cruce, o sa te apuci sa bagi bani in ea. Iar cand o sa te duci la garantie cu turbine zemuite, o sa-ti zica aia paragraful cu "utilizare necorespunzatoare" si "concursuri".

In plus, aia cu cauciucuri schimbate si uzuri neuniforme, e chiar aiurea, ridica multe semne de intrebare.

Dauna 2,500Ron e putin, poate fi de exemplu parbrizul, nu e relevant. 

Sfatul meu: walk away, nu lua Cupra cu orice pret. 

 

Link către comentariu

@75NOR Din pacate, Cupra nu mai este in configurator. Se poate lua doar ce este pe stock cu reducerea de 4300 euro ( cu Rabla inclus). Pretul este in principiu de 33870 Euro si eventual inca un 5-8%, ceea ce ar duce pe la 31k euro, pe care momentan nu mi-i permit, maxim 27k. Plus fiind deja stoc, nu poti sa comanzi pachetul Performance si Pachetul Orange line. Daca avem banii astia ma mai straduiam putin si luam deja un R mai putin dotat.

 

L.E. Deja nu prea mai vreau masina, dar mai discut putin cu nenea Comsa sa vedem cum o da la intors. Clar masina a fost sa se dea cu ea, nu a luat-o pentru piata.

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Cum adica nu mai e in Config ? Doar nu se scoate modelul.

5-8% ? E putin. Poti calcula cu dublu, poti obtine peste 10% lejer.

La 27k nu te poti uita la un GTI manual ?

Link către comentariu

Bun. Eu zic ca s-a discutat destul pe langa subiect, nu? Daca doriti sa continuati, poate face cineva un topic nou in Versus sau in Sfaturi achizitie. Va rog sa va rezumati la prezentarea masinii din titlul topicului, urmatoarele posturi off topic vor fi curatate cu buretele. Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
  • 10 months later...

Dupa cum bine stiti, masina s-a dat. :) Acum sa pun si o stire, pe care nu stiu daca o cunoasteti.

Automobile Bavaria va deveni dealer si service Volkswagen. Mi-a spus persoana cu care am interactionat, dupa ce l-am auzit ca negocia pentru flota VW cu un client. :) 

So new Dealership in Bucharest.

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!