Jump to content

Zuka aka Scirocco 1.4 TSI 160


Luciosu

Postare recomandată

Dupa 2 ani de proprietate a Zukai, am decis si eu sa fac o scurta prezentare.

Astfel Scirocco 2009 1.4 TSI 160 cp, culoare Candy White(cred ca e cea mai comuna) jante de 17 inch.

Deschid topicul pentru ca eram convins sa vand masina, dar intre timp, mi-am dat seama ca nu ma pot desparti de ea si vreau sa ii fac niste imbunatatiri. Ma orientasem deja catre un Megane GT, dar asa cum am spus, nu ma pot desparti de Zuka. Masina in principiu este stock, dar nu asa cum a iesit pe fabrica. Asa cum am postat pe topicul dedicat, s-au schimbat injectoare, pistoane, turbina , cu toata galeria de admisie, pompa de inalte,distributie completa inclusiv intinzatorul hidraulic, plus diferite alte chestie. Toate sunt cu noul cod de piesa, :)

Primele chestii care as vrea sa le schimb ar fi RCD510  cu o navigatie tot OEM(sfaturi va rog), tapiteria scaunului din spatele soferului, e ars cu tigara si bara fata, e cam zgariata pe dedesubt.

Ah, si am niste greierasi de care as vrea sa scap.

Sfaturi, sugestii, locuri de achizitie sau idei de upgrade vizual sunt extrem de binevenite. 

 

Urmeaza si poze. :) le am cam mari momentan

 

Link către comentariu

Felicitari ca ai facut pasul cel mare si ai prezentat masina! :) 

Intr'adevar, Scirocco creeaza o dependenta de care greu te mai vindeci :)) 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut. O intrebare. Unde gasesc si eu soclu cu tot cu clema de prindere pentru faruri. exemplu in video-ul de mai jos :

Eu am un tip de sarma cu care se securizeaza becul, la ambele faruri. Masina cumparata din Romania. Oare astea sunt micile diferente dintre masinile produse pentru Romania si masinile produse pentru tarile din Vest?

 

M-am saturat sa imi fac mainile franjuri cand schimb becurile si mai trebuie sa demontez si farurile. :)

 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu
  • 3 weeks later...
Publicat (modificat)

Cateva poze. Asa cum spuneam, am primit oferta de la Brady, 9000 de euro. :)

Dotari sunt scaunele sport si incalzite, RCD510 cu OPS (senzori parcare), oglinda heliomata, climatronic, senzor de lumina si de crepuscul si sa mor de mai stiu. :)

L.E. Kilometri sunt 83000 km. Reali. Masina achizitionata de la reprezentanta din Mures, care a dat faliment, AutoTop Co

P.S. la imbinarea capotei nu e lovita, e doar o frunza :)

Jantele cam zgariate. :)

La upgrade nu cred ca intra : turbina, pistoane si distributie cu codul nou de piesa :))))) 

Pareri despre oferta si orice altceva :)

L.L.E.: Numerele sunt ascunse pentru ca au fost pozele puse pe Autovit si n-as vrea sa ma trezesc cu vreo clona :) 

 

20150731_191819.jpg

20150731_191829.jpg

20150731_191908.jpg

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Oferta pare decenta, nu e nici vreun mega-deal dar nici vreuna facuta in bataia obisnuita de joc a welt auto. Problema care s'ar pune, ce iei in schimb? :) 

Link către comentariu
Just now, tudy_cnu said:

Oferta pare decenta, nu e nici vreun mega-deal dar nici vreuna facuta in bataia obisnuita de joc a welt auto. Problema care s'ar pune, ce iei in schimb? :) 

Asta e o varianta ca rulat: 

http://bradytrade.ro/audi-a4-20-tdi-177-cp

 

Sau o Octavia RS benzina noua.

 

Pareri? :) (Mai e si Megane GT, dar dau cam putin la buy-back)

 

 

Link către comentariu

Asa ceva nu te'ar tenta? :D 

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=Vlc*&carId=1021702776&carIndex=1&garantie=false&maxPage=1&modelgroup=Vld8VlcgR29sZg**&privat=false&sortAsc=false&sortCol=price

A4 ala nu are nimic special la el. De la culoare, la transmisie, la dotari, totul e banal la el, basca mai are si 80k km. Centii mei.

 

Link către comentariu
Spoiler

 

Bah, da nenorocit esti! :D De mult timp imi sare in ochi, cu toate ca Diesel :) si eu merg mult in Bucuresti. Faza e ca nu vreau cine stie ce chestii pe masina, vreau Xenon si senzori spate in principal (din obisnuita) Audi-ul cred ca il scot sub 20k :D cutia stiu ca e mai de batranei. :)

P.S. astia din Pipera mi-au dat 6000 de euro pe masina :D deci diferenta mare. 

P.P.S. Dar daca tot discutam, pe asta o vreau ;)

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#carId=1013200199&carIndex=1&garantie=false&maxPage=1&privat=false

 

Daca ai si alte sugestii sunt deschis :) Am avut aceeasi masina, aceleasi probleme deci cam stii la ce ma astept. :D

Link către comentariu

Cupra de ai pus'o tu era si pe autovit la un moment dat, cu REVO pe ea :) probabil ca acum i'a pus softul stock inapoi, de a ajuns la dealer in BV. Vezi ca la 29.5 k e una mai noua cu un an si care are si DSG, dar nu are scaune scoica. Nu stiu care e bugetul si daca poti sa astepti 3 luni. Daca zici ca doar Brady iti dau 9000 pe masina, faci la ei comanda de un GTI/GTD si cu asta basta :D 

P.S.: Peste gard, la "franceji" cat iti evalueaza masina? :D 

Link către comentariu
Publicat (modificat)
5 minutes ago, tudy_cnu said:

Cupra de ai pus'o tu era si pe autovit la un moment dat, cu REVO pe ea :) probabil ca acum i'a pus softul stock inapoi, de a ajuns la dealer in BV. Vezi ca la 29.5 k e una mai noua cu un an si care are si DSG, dar nu are scaune scoica. Nu stiu care e bugetul si daca poti sa astepti 3 luni. Daca zici ca doar Brady iti dau 9000 pe masina, faci la ei comanda de un GTI/GTD si cu asta basta :D 

P.S.: Peste gard, la "franceji" cat iti evalueaza masina? :D 

7500 euroi, vis-a-vis de PBN, am uitat care sunt. Cupra care ti-am aratat-o e asa mai spre vis. N-am inca buget. As vrea ceva cam pe la 20k,  deci asta presupune in general masini rulate. Brady e dealer Skoda doar :) . Daca iau masina de la ei mai creste cu vreo 500-1000 de euro pretul de buy back. Bine e si varianta sa iau 9000 si sa imi caut un GTI 2014, cred ca gasesc pe la 21-22 k :) 

Daca e manuala, nu ma deranjeaza. :) is inca putin traditional dar cum am spus obligatoriu faruri xenon sau led si senzori de parcare spate. :D 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Pai si cum? La 9000 doar ti'o cumpara? Nu te conditioneaza sa iei alta in schimb de la ei?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

9000 bani cash ( transfer bancar mai exact). Daca imi iau alta de la ei ar mai creste putin. :) de asta zic inca vreo 500-1000 de euroi

"In cazul achizitiei unei masini noi sau sh de la noi, pretul cu siguranta poate fi unul mai bun in functie de masina pe care o achizitionati." 

Intrebare: ce credeti ca inseamna "Masina vine de la o firma de leasing operational, ALD mai exact. Are istoric la zi in reprezentanta, fara interventii majore sau probleme." ?! :) 

Modificat de Luciosu
Link către comentariu

Eu zic sa iti limitezi pierderile si sa accepti oferta :) Si apoi vezi tu ce iei. Centii mei

Link către comentariu

Cine ma ajuta si pe mine cu o verificare a VIN-ului? WAUZZZ8K9DA003578

 

Multumesc anticipat :) 

Link către comentariu
Link către comentariu
  • 1 month later...

Salut,

Din pacate, dorinta de a schimba masina a trebuit sa o aman, datorita unor cheltuieli neprevazute. Asa ca ma gandeam la 2 posibilitati :

1. ori astept pana prin decembrie si ma orientez intre un GTI nou sau Cupra 

2. mai tin masina inca 2 ani ( in speranta ca nu mai pica nimic la ea) si imi iau noul Scirocco cand o iesi. :)

Intre timp ma batea gandul sa schimb scaunele cu unele de R ;am gasit ceva, arata cam mizerabil, voi credeti ca iese?

http://olx.ro/oferta/vand-scaune-vw-scirocco-r-line-cu-alcantara-ID5Xy8s.html

 

Gracias

Link către comentariu

Greu de dat sfaturi, dar eu unul as mai tine masina inca cativa ani.

Din punct de vedere tehnic se poate spune ca este aproape ca noua. :)

Si i-as mai face mici investitii (echipamente uzate, chestii de aspect, poate un mic tuning etc), care mi-ar aduce bucurie/entuziasm pentru aceasta perioada. Spun mici (ar fi mai degraba medii), pentru ca banii respectivi nu ii vei mai recupera.

Link către comentariu

vezi ca poti pune climatronic si volan de golf 7 :) daca tot vrei un suflu nou la interior. 

Link către comentariu

@Bogdan_wrc Asta e de fapt interesant. :) esti sigur ca se potrivesc? ca eu am interiorul ala mai vechi ca in poza. Volan, clima si scaune de R .hmmm

2009-volkswagen-scirocco-54_600x0w.jpg

Link către comentariu

yeap

de golf 6:

http://www.bold-sport.com/store/index.php?route=product/product&path=43_46_108&product_id=308

de golf 7:

http://www.bold-sport.com/store/index.php?route=product/product&path=43_46_108&product_id=318

de 6:

http://forums.mwerks.com/showthread.php?7083707-Mk6-Climatronic-upgrade-in-US-spec-2006-Mk5-GTI-notes-and-retrofit-log

si se pare ca are aceleasi mufe si climatronicul de 7. tre doar rama adaptoare care trebuie un pic adaptata, ca nu e perfecta. dar merge. oricum de 6, merge perfect. 

si volan poti pune de 7GTi, doar ca trebuie lucrat la setari sa mearga:

http://s1243.photobucket.com/user/quiggers92/media/Mobile Uploads/image_zps01251eb4.jpg.html

http://www.clubgti.com/showthread.php?280756-Steering-wheel-swap

 

din cate am gasit pe net si OLX, climatronicul costa cam 3-400ron, rama cam 100, iar volanul cam 1000ron cel de 6, si cam 1500 cel de 7, sau 2000 cel de 7gti cu tot cu airbag. 

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu

multumesc mult Bogdan! arata foarte bine. ma bate gandul la volan de 7 GTI, dar parca mai sunt niste chestii de pus la punct. cum ar fi luminille si tempomatul. ma interesez. :)

Link către comentariu

npc, anunti si tu pe aici cum iti iese ca si pe mine ma intereseaza sa fac modificarea/arile pe un scirocco. 

Link către comentariu
lambda_dryver

Rama de la climatronic pentru Scirocco / Eos este diferita fata de cea de Golf 5/6 si merge doar inlocuita fara adaptari, folosindu-se cea de Eos Last Edition. Daca se vrea rama de Scirocco Facelift, trebuie schimbate si gurile de aerisire + butonul de avarii :).

La climatronic, daca se trece de la cel de Golf 5 la cel de 7, e nevoie de mai multe adaptari si se renunta la functionalitatea grilelor central din bord. Trecerea mai usoara este de la cel de Golf 5 la cel de 6 unde, in cel mai rau caz, trebuie refacute cateva fire :D.

O alta chestie ce se poate face, se pot inlocui ceasurile de bord cu cele color Premium de pe Scirocco 2011 - costurile fiind undeva pe la 350,-euro ceasurile + manopera.

La volan, la fel, cel de Golf 7 nu o sa fie aproape deloc functional, in speta, o sa mearga doar cateva comezi. Mai degraba mergi pe cel de Golf 6R, care e 100% functional  :wub:. Costuri: volan&airbag 2100 lei + calculator coloana 450 lei + modul comenzi 200 lei. Ultimele doua oricum iti sunt necesare si pentur volanul de la Golf7, ca sa poti controla macar muzica si BC de pe volan...

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!