Jump to content

2015 VW Golf VII GTI - Limestone Grey


toni

Postare recomandată

Toni, consumul tau in oras este atat de mare "pt ca trafic de Bucuresti"; nu prea ai ce sa-i faci. Eu in mod regulat am consum in oras 10l/100km, cu Climatronic 22grade Auto, permanent, insa desigur, traficul din Sibiu nu se compara.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Mersi @Bebeee!

Am zis sa incerc un led pentru portbagaj si am facut un test sa vad care este diferenta in luminozitate, masurata cu telefonul.

Cu becul original, 27 lux masurat in cerc galben

Trunk_led_1.jpg

Cu leduri, 16 lux masurati in acelasi cerc galben

Trunk_led_2.jpg

In realitate nu se vede diferenta din cauza temperaturii mai reci a ledurilor.

Pe hartie ledurile trebuiau sa dea jumatate intensitatea becului cu incandescenta si cam asa a iesit. Trebuie sa caut niste leduri mai puternice.

Link către comentariu

interesanta aplicatia.

legat de leduri, multe pacalesc prin temperatura culoare.

altele chiar lumineaza puternic dar sunt (intentionat) alimentate gresit si se incing/ard relativ repede.

ce am luat mai calitativ sunt in genul asta

Link către comentariu

Asta pe care l-am pus este facut de niste colegi si are alimentare in curent, cu regulator, nu cu rezistenta serie si led-uri de calitate.

Si alea pentru care ai pus link par ok, depinde de led cat de bun este si la ce curent este alimentat. Chiar daca circuitele din jurul lui sunt bune, daca ledul se incalzeste prea tare o sa se arda relativ repede.

Link către comentariu

miss him?

that moment cand iti apare fosta masina in poza cu taiatul copacilor :)

 

Link către comentariu

Toni, exista vreun dezavantaj la folia de faruri? Ma bate gandul sa pun si eu. 

Link către comentariu

Eu nu am vazut nici unul. Folia asta de la Llumar are o transparenta foarte buna si foarte putin coaja de portocala incat nu strica aspectul farului deloc.

Singura problema la care ma gandesc la tine, daca ai deja ciupituri de pietre s-ar putea sa se vada mai urat dupa ce pui folia. Eu aveam vreo 2 ciupituri si se vad...

Link către comentariu

Poti sa faci un closeup la loviturile astea? Also, ai facut si polish sau doar ai pus folia?

Link către comentariu

Eu inca am retineri in a pune folie pe faruri...nu prea sunt convins :huh:

Link către comentariu

Pune ca eu nu am pus de la inceput si imi pare rau. :) 

Nu pierzi din intensitatea luminii dar castigi pe termen lung.  

Link către comentariu

Eu am montata ceva folie de la 3M din cate imi aduc aminte. Nici macar aspect de portocala nu are. Nu influenteaza cu nimic negativ. Dar nici nu am dat-o jos sa vad daca farurile s-au protejat in vreun fel. :)

Link către comentariu

@Bebeee: folia Llumar arata chiar mai bine decat 3M si este mai groasa (200um vs 160um). Acum vazut 3M si are putina coaja de portocala.

 

22 hours ago, Ice_2k said:

Poti sa faci un closeup la loviturile astea? Also, ai facut si polish sau doar ai pus folia?

Cam asa arata: https://goo.gl/photos/MCTdcvzXZjyAXyTo6

Eu am le-am dat un polish fin inainte de montare ca sa fiu sigur ca nu am ceva zgarieturi fine care vor ramane sub folie.

Link către comentariu

Dar o intrebare de 1000 puncte: aceste folii pe faruri sunt permise de catre Codul Rutier / Politie ? :) 

Link către comentariu
6 hours ago, Ice_2k said:

eh, e decent. Daca arata prea rau, le scot si aia e.

Daca nu ai multe ciobituri mari e ok, nu sunt vizibile decat de foarte aproape.

 

Azi am schimbat becurile de cornering, nu-mi placea cum dadea galbenul lor pe langa xenon/DRL. Am luat OSRAM Cool Blue Intense (CBI), care cica au temperatura de culoare pana la 4200K, similar cu becurile cu xenon.

OSRAM_CBI_3.jpg

OSRAM_CBI_4.jpg

M-a uimit modul de prindere al becurilor, pare ca s-a renuntat la clema de siguranta, iar acum becul se fixeaza doar intr-o buza metalica care apasa pe el. Probabil si din cauza ca nu este critic pentru iluminat au decis sa reduca costurile... Becurile original sunt Philips in caz ca se intreaba cineva.

OSRAM_CBI_2.jpg

 

Cam asa arata:

OSRAM_CBI_5.jpg

OSRAM_CBI_1.jpg

 

Link către comentariu
  • 4 weeks later...

Azi am reusit sa montez si eu lampile de avertizare din usi, doar pe fata momentan.

Door_warning_fron_2.jpg

Door_warning_fron_1.jpg

 

Le-am legat cu niste cleme rapide in paralel cu iluminarea pragurilor.

In alta ordine de idei, am reglat si usa din dreapta fata pentru ca trebuia trantita mai tare ca sa se inchida. Acum doar ii dai drumul si se inchide. Destul de ciudat noul sistem de ajustare a pozitiei de inchidere. Trebuie sa tragi de inelul de prindere in timp ce il strangi, iar in felul asta nu prea iti dai seama cat de mult modifici punctul de inchidere.

Inainte vedeai clar cu cat muti inelul si puteai sa ajustezi mai usor.

Link către comentariu

Si eu am folii lumar pe faruri+proiectoare de la inceput, si nu ma pot plange de ele.

In comparatie cand mai parchez langa o surioara/fratelo ale mele sunt mai "noi" decat cele deja cu pietricele.

O vorba mai sus era de aur: castigi pe termen lung. Exact ca si folia "paint protection film" - o data ce apar ciobituri, le reaplici si castigi ;)

Alegere usoara, la nevoie imi poti da un PM, am undeva la 48.xyz km in bord, rulez cu ele de la ~ 21.xyz in bord, pe noapte nu am observat nici o diferenta. Gasesti poze la mine in topic la aplicare, iti ofer poze cu faruri+proiectoare in statiul actual. Sincer: le recomand si pentru masini "doar de oras"

 

In rest, km usori, poarta frumusetea prin meleaguri frumoase, ca merita :D

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Saptamana asta am facut o plimbare la Sibiu+Paltinis, 2x Sibiu-Patinis = :D:D:D. Am ramas placut surprins de anvelope (Bridgestone Potenza S001), n-au schitat nimic dubios. Pare ca doar ploaia si drumul plat nu le place, pe viraje si drum inclinat le place mai mult.

Pentru amatorii de statistici, consumuri:

- Bucuresti - Pitesti = 7.9L/100km, viteza medie 131km/h, destul de liber

- Sibiu - Bucuresti = 7.5L/100km, viteza medie 75km/h

Weekend-ul trecut am mesterit mai mult la masina, am terminat cu luminile de avertizare de pe usi si am spalat interiorul.

Cu luminile de pe usile spate a mers mai greu, este de de bricolat la fetele de usi ca sa intre lampile si mi-a luat putin mai mult pana am identificat firele la care trebuia sa ma leg. Acestea se leaga cu plusul la motorasul pentru geamuri si cu minusul la switch-ul care sesizeaza portiera deschisa. Ca dezavantaj din cauza asta, nu au temporizare ca cele de pe fata, vor lumina permanent atat timp cat usa este deschisa.

Ca fun fact, cablajele usilor din spate sunt facute la Dej.

Interior_01.jpg

Interior_16.jpg

Apoi a urmat interiorul. Cand am vazut masina prima oara, avea interiorul foarte murdar. L-au curatat cei de unde am luat-o inainte de livrare, dar se putea mai bine.
Asa ca am scos artileria :) si m-am apucat de treaba.

Interior_02.jpg

Ca mod de lucru, am pulverizat solutia pe o zona (sezut, spatar etc), am frecat cu o peria, apoi am pulverizat apa cu un vermorel si am extras cu aspiratorul. Am repetat procesul de limpezire si extractie de vreo 3 ori, ca sa nu ramana detergent in tapiterie.

Am inceput cu bancheta spate, care parea destul de curata

Interior_05.jpg

Mocheta spate era plina de detergent ramas de la spalarea anterioara. Aici am dat doar cu apa si am extras cu aspiratorul, de 3-4 ori.

Interior_03.jpg

Interior_04.jpg

Cam asta a iesit doar din spate, desi parea curat :)

Interior_07.jpg

Fetele de usi le-am curatat cu un aplicator de microfibra si le-am limpezit cu o laveta umeda pentru a nu satura materialul cu apa.

Interior_06.jpg

Scaunele din fata aveau ceva multa mizerie

Interior_09.jpg

Asta a iesit din fata + covorase, ce-i drept din covorase a iesit cea mai multa mizerie

Interior_14.jpg

Cam asa a iesit la final:

Interior_10.jpg

Interior_11.jpg

Interior_12.jpg

 

@ToniM: Mersi de feedback, folia am pus-o deja si sunt multumit de alegere pana acum.

Link către comentariu

Felicitari pentru cum ingrijesti masina! :icon_thumright:

Consumul e cam la fel ca la mine, oricum pentru un 2.0 turbo si aproape 1400 kg mie mi se pare mai mult decat decent. :)  In privinta anvelopelor insa nu sunt de aceeasi parere, Potenza S001 sunt asa si-asa pe uscat, iar pe ud as zice ca sunt chiar prafulescu. Diferenta de la S001 la Dunlop RT2 e foarte mare. Plus ca S001 mi s-a parut ca au suferit o degradare constanta odata cu trecerea timpului, iar cand le-am schimbat in iunie nu erau slick-uri si aveau doar 2,5 ani, cu masina stationand de obicei in garaj sau parcare subterana - deci putine motive de imbatranire a cauciucului.

Link către comentariu

Mersi, mersi, daca ai nevoie de ajutor sa stergi praful ala de pe MIB da-mi un semn :P

Cu anvelopele nu te contrazic, dar ma asteptam sa se comporte mai prost la cat de urat fac pe ploaie prin oras. Pe uscat sunt decente, cum zici si tu. Dar cred ca ajuta mult si masina aici, mi se pare mult mai blanda cu anvelopele pe viraje. Distributia greutatii ajuta sa forteze mai putin puntea fata.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Fresh out of China

Cu lampile de avertizare din usile spate arata chiar bine. Seara dau impresia ca sunt iluminate :)

Adezivul cu care au venit nu pare stralucit, s-ar putea sa fie nevoie sa-l inlocuiesc la un moment dat.

Alu_sills_1.jpg

Alu_sills_2.jpg

Alu_sills_3.jpg

Alu_sills_4.jpg

Si cate poze dupa ultima spalare si un strat de ceara:

CG_BWW_12.jpg

CG_BWW_13.jpg

CG_BWW_15.jpg

Modificat de toni
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!