Jump to content

2015 VW Golf VII GTI - Limestone Grey


toni

Postare recomandată

Dupa aproape 11 ani si 11 luni locul de parcare al Leon-ului (care implimente 16 ani in curand) a fost ocupat de un GTI.

Masina a fost inmatricula prima oara in Aprilie 2015 si are 27k km (25.4k in momentul achizitiei, restul pe drum).

Pe langa motorul 2.0TSI cu 220cp si 350Nm, masina mai are ca dotari extra urmatoarele:

- faruri bixenon adaptive cu DRL led si cornering

- jante aliaj Austin 18"

- navigatie Discover Media + MFA Premium

- stopuri si proiectoare cu led

- senzori de parcare fata si spate + ParkAssist

- senzori de lumina si ploaie

Pana acum toate sunt bune si frumoase, inca incerc sa ma obinuiesc cu noua pozitie de condus. Pentru cei inalti campul vizual este restrictionat de plafon, iar tapiteria neagra nu ajuta deloc (desi arata bine :) ).

Motorul trage mult mai bine fata de 1.8T si 2.0TFSI, diferenta de cuplu este evidenta de la primele acceleratii. Insa mi se pare ca raspunsul este putin intarziat. Sound-aktuator-ul inca nu mi se pare foarte deranjant. Are momente cand ar fi trebuit sa se abtina din bazait (gen acceleratii pe autostrada) dar in general pare ok.

Suspensia filtreaza bine denivelarile chiar si cu jantele de pe 18". Chiar daca este usor cam zgomotoasa cu jantele astea, se simte ca lucreaza din greu si nu te zgaltaie mult. Stabilitatea este buna, iar ruliul destul de redus. Chiar daca are aceeasi greutate ca si Leon-ul, desi VW se lauda ca ar fi scazut-o mult de-alungul timpului, masina pare mai usoara. Tind sa cred ca motorul mai usor (cu toate inovatiile din plastic :) ) ajuta la o distributie mai echilibrata a masei. GTI-ul mi s-a parut ca subvireaza destul de putin.

Interiorul este bine lucrat, desi vad ca au pus accent pe partea din fata. Spre exemplu, fetele de usi au un material moale in partea superioara doar in fata. Usile din spate, desi arata similar sunt in totalitate dintr-un plastic dur.

Pics:

VW_Golf_GTI_2.jpg

VW_Golf_GTI_3.jpg

VW_Golf_GTI_1.jpg

De facut:

- RAR + inmatriculare :)

- spalat tapiteria (era destul de murdara cand luat-o, au curatat-o baietii de la autohaus cat de cat dar mai trebuie)

- detailing exterior (la achizitie am primit si niste holograme fine tot de la baietii de mai sus)

- pus ceva protectii pe pragurile interioare

- jante de iarna

- covorase pentru iarna si tavita pentru portbagaj

Link către comentariu

Dupa 11 ani si 11 luni ai luat-o pe 11 martie ? :))

Sa o stapanesti sanatos, frumoasa alegere. Bibileste-o si mai pune poze cu ea :)

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie mister ! Sa te poarte cel putin cat te-a purtat Leon-ul fara probleme :) Superba culoarea ! 

Pentru detailing interior / exterior cunosti pe cineva ? Stiu baieti buni in Bucuresti care te pot ajuta ! :)) glumesc . Spor la treaba si astept sa straluceasca curand ! 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos. Sigur va avea parte de aceeasi atentie precum Leon-ul. Visez ca intr-o zi sa fac si eu trecerea pe care ai reusit-o. Felicitari pentru alegerea facuta!

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos si km milioane :)  ma incata faptul ca nu e automata...m-am saturat deja ..toata lumea are automata( sper ca nue  cu suparare din partea celor cu DSG :D ), un BIG LIKE pt manuala !! :cheers:

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • Vizitator changed the title to 2015 VW Golf VII GTI - Limestone Grey
bogmotorsport

Felicitari Toni pt noua masina! Sa o stapanesti sanatos, fara evenimente! Succes la bibilit! O masina super care a ajuns unde trebuia! 

Intr-adevar pozitia la volan este foarte inalta in comparatie cu Golf mk5/6 la fel si parbrizul pare mult mai mic....

 

PS: Cu Leonul ce ai facut?

Modificat de bogmotorsport
Link către comentariu

Usor usor masinile deosebite reincep sa apara pe forum. Felicitari pentru achizitie, sa o alergi fericit si fara incidente. 

Moar pics + timeline ca suna bine rau 220cp si 350nm!

Link către comentariu

Va multumesc tuturor pentru urari!

15 hours ago, Ioana said:

Dupa 11 ani si 11 luni ai luat-o pe 11 martie ? :))

Sa o stapanesti sanatos, frumoasa alegere. Bibileste-o si mai pune poze cu ea :)

Nu chiar :) Am semnat contractul pe 26.02 si am ridicat-o pe 07.03.

15 hours ago, B_o_g_d_a_n said:

Spor la "volanit" si multi km. fara probleme :)
Cum a fost pe langa Viena dupa ce ai iesit de pe centura, ti-a facut sau nu praf rinichii? :)

N-am simtit nimic deosebit, dar nu stiu daca am luat-o pe drumul de care zici tu. Am facut un ocol pe la SCS sa mancam ceva.

Oricum sunt obisnuit, Leon-ul este mai putin confortabil (desi are jante mai mici). Sau poate nu mai eu rinichi deloc :)

12 hours ago, s3r61u said:

S-o stapanesti sanatos si km milioane :)  ma incata faptul ca nu e automata...m-am saturat deja ..toata lumea are automata( sper ca nue  cu suparare din partea celor cu DSG :D ), un BIG LIKE pt manuala !! :cheers:

M-a tentat DSG pentru Bucuresti dar mi se pare ca tine motorul prea subturat (in D) sau prea turat (in S). Plus ca era mai scumpa masina si venea cu probleme mai multe pe termen lung. Acum fiecare cu necesitatile lui.

5 hours ago, bogmotorsport said:

PS: Cu Leonul ce ai facut?

Leon-ul asteapta sa-i fac ITP-ul si o sa-l vand.

Link către comentariu

Ma refeream la bucata aia de autostrada de langa OMV City, care are pe partea opusa parapetul acela incovoiat. E bucata mea "preferata" de autostrada, sau era, mai bine zis, in epoca pre-Citroen :) din cauza ca e facuta din placi de beton. Acum, nu mai conteaza...

Oricum, la cat de incantat erai de masina, nici nu cred ca ai observat :))

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie si sa o stapanesti sanatos! Este o masina deosebita si recunosc ca aceasta culoare (Limestone Grey) este cea pe care mi-as dori-o si eu, imi place cel mai mult :) 

Ai putea spune de curiozitate cat a costat masina si eventual daca ai resuit sa obtii vreun discount? Preturile de G7 GTI inca sunt mari la SH...

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie. Nu am inteles insa: "motorul trage mult mai bine decat 2.0 TFSI". Pai e acelasi motor.

Link către comentariu

Sa fie intr-un ceas bun sa duca la fel de multi km ca precedenta. 

@edi10000: Nu este acelasi motor. 2.0TFSI si ulterior 2.0TSI de pe mk6 aveau 280nm, acum are 350nm ceea ce e o diferenta. Practic are cuplu cu 10nm mai mare decat 2.0TDI si pe o plaja mult mai mare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
8 hours ago, B_o_g_d_a_n said:

Ma refeream la bucata aia de autostrada de langa OMV City, care are pe partea opusa parapetul acela incovoiat. E bucata mea "preferata" de autostrada, sau era, mai bine zis, in epoca pre-Citroen :) din cauza ca e facuta din placi de beton. Acum, nu mai conteaza...

Mie nu mi s-a parut deloc rea. Singurul lucru sesizabil e zgomotul de la roti la fiecare imbinare. Plus ca e limitare la 100 acolo daca tin bine minte.

Modificat de radex
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Cumva ai rezolvat deja cu inmatricularea? Posibil sa ne fi intersectat azi pe Oltenitei.

Link către comentariu

Bravo @toni, felicitari pentru racheta!

Arata foarte bine si este dotata frumos. Sa o stapanesti sanatos si sa ne tii la curent cu evolutia. :icon_thumright:

Link către comentariu

Sa fie cu noroc si sa te bucuri de ea! :icon_thumright: Ma bucur ca ai reusit sa gasesti ceva pe placul tau!

Link către comentariu

+1 pentru manuala pe GTI !

sa te bucuri multi km alaturi de ea!

Link către comentariu
8 hours ago, Zamoldac said:

Sa o stapanesti sanatos!

Cumva ai rezolvat deja cu inmatricularea? Posibil sa ne fi intersectat azi pe Oltenitei.

Nope, nu eram eu. Abia joi ma duc la RAR.

Link către comentariu

Bravo, sa o stapanesti sanatos. Fa-i topic si pe celalalt forum!

Link către comentariu

Felicitari pentru masina, multi km fara probleme.

O sa te intreb si eu ce te-a intrebat un coleg mai sus, cat a costat masina?

 

AlexB

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!