Jump to content

Instalatie spalare luneta


Tracto
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi. As dori sa va intreb daca v-ati confruntat cu problema la spritiera spate pe acest model ?

De la o vreme nu mai pulverizeaza nimic pe luneta. La inceput avea debit redus iar acum nu mai pulverizeaza nimic. Pompa functioneaza iar releul se aude cum face click dar nu se intampla nimic. Am insistat si nimic. Am cautat in portbagaj sau hayon si nu sunt scurgeri sau urme de scurgeri. Pe fata functioneaza normal. Nu a ingetat instalatia pentru ca am avut grija sa am lichid de parbriz corespunzator cu temperaturile de afara.

Orice experienta asemanatoare la acest model ar fi utila. Multumesc !

Banuiesc a fi mizerie pe conducta sau pulverizator pentur ca la acest model nu exista sita pentru filtrare in rezervorul lichidului de parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil - scoate duza din spate si baga aer cu presiune,  din fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e boala veche cu tipul asta de motorase pentru hayon. Cea mai comuna problema este cea cu tija din aliaj care duce din interiorul motorasului catre duza ce-ti arunca apa pe luneta. Rugineste in timp si se dizolva efectiv, eu cand mi-am desfacut motorasul nu am mai gasit-o, devenise pur si simplu o rugina amestecata cu vaselina, pusa acolo de cand a fatat-o ma-sa in 2006.

Tevuta respectiva se improvizeaza dintr-un furtun de la un fas-fas din ala de geamuri, sau o mina de la un pix cu gel. Nu strica, daca tot desfaci motorasul, sa il cureti ca sigur ai rugina acolo, sa il gresezi si sa arate ca nou.

Eventual fa niste poze cand il desfaci, si pune-le aici si te ghidam noi mai departe ce e de facut. Poate ai totusi noroc si scapi doar cu desfundarea acelei duze, dar nu cred sa fie doar atat.

 

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Colegu' am si eu aceeași pb, se aude releul, pulverizează dar nu se învârte brațul. Dacă se aude releul e posibil să fie ars motorașul? Am demontat dar nu merge sa scos motorașul, este "sudat " de brațul stergatorului, cred că trebuie ceva presa sau să improvizez....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ori presa pt stergatoare ori toarna niste cola si lasa sa actioneze 10-15 min dupa care usor fa joc bratului si va iesi. Motorasul este posibil sa fie pln de rugina si de aici disfunctionalitatea lui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am să încerc și cu,cola...am tot încercat cu wd-40 și lichid de frana. Ms mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la lichidul de frana si vopseaua de pe caroserie.

Foloseste presa - scoate tamburusul si cu grija pune presa pe ax

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 minutes ago, F l o r i n said:

atentie la lichidul de frana si vopseaua de pe caroserie.

Foloseste presa - scoate tamburusul si cu grija pune presa pe ax

Mare dreptate , tocmai am făcut completare la lichid de frana si am scurs ceva picături pe bandoul stânga de pe bara fata....a- 2 a zi s-a luat vopseaua ! Deci..mare dreptate ai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu presa am reușit sa scot ștergătorul. Am fost la un centru de schimbat parbrize și pt o bere mi-a dat jos stergatorul. Altfel, cred ca te chinui destul sa dai ala jos, si poate il și rupi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/28/2016 at 10:30 AM, fragrances09 said:

Mare dreptate , tocmai am făcut completare la lichid de frana si am scurs ceva picături pe bandoul stânga de pe bara fata....a- 2 a zi s-a luat vopseaua ! Deci..mare dreptate ai :)

...din pacate.... 

Fallen - da, cam greu sa le scoti, fara presa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata, eu am rezolvat ieri problema cu spritarea lunetei, se scoate acel capac de plastic ( are in jur de 3 cleme), se ajunge la capul de "spritat" se trage de el si iese foarte usor, eu am spritat cu capul scos sa iasa toata rugina de acolo (nu stiu exact de cand nu mergea) a iesit un jet mare de rugina. Capul cu cele 2 orificii l-am desfundat ca la vechea dacie cu un ac de cusut :), mai mult a durat sa reglez din nou traiectoria apei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!