Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Pana la urma ce spune legea,Politia sau RAR despre faruri si stopuri 'tuning,clare, lupe,angeleyes" etc,orice altceva care difera de produsul cu care a iesit masina din fabrica?

Trebuie sa fie omolgate sa aiba vreun ISO ceva scris pe ele? Mi-as lua si eu un set de faruri din astea mai ochioase dar detest sa stiu ,daca e cazul, ca sunt cam ilegale si ca poti avea 'motiuni de cenzura" cu organele in trafic la plimbari placute sau treburi urgente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut.Ce becurii imi recomandatii pt Golful din imagine.Am farurii Hella din fabrica cu proiector in ele.Am avut becurii hella in ele,mi sa ars cel de la sofer faza scurta,am cumparat unu narva si l-am inlocuit.Este foarte slab.As vrea sa iau doua becurii si pt dreapta si pt stanga fara efecte xenon blue vision si alte minunatii?Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am phillips power2night si is multumit de ele. confera lumina sporiata fata de cele simple. in plus nu au lumina galbuie ca la cele ieftine si nici albastra cum nu iti doresti ci este alba. pretul ce l-am platit eu pt 1 set de h4 a fost de 85 lei, dra variaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sautare, uite aici niste h4 la 25 lei, nu vad de ce sa platesti firma, durata de viata e la fel si calitatea nu lasa de dorit. Cred ca tu ai faruri cu 2 camere, acolo nu stiu cum sta treaba dar parerea mea e sa nu bagi o groaza de bani in becurile de firma (scumpe si uneori proaste). Am atasat niste poze. Numai bine

post-58504-1271708614_thumb.jpg

post-58504-1271708619_thumb.jpg

post-58504-1271708625_thumb.jpg

post-58504-1271708630_thumb.jpg

post-58504-1271708635_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sautare, uite aici niste h4 la 25 lei, nu vad de ce sa platesti firma, durata de viata e la fel si calitatea nu lasa de dorit. Cred ca tu ai faruri cu 2 camere, acolo nu stiu cum sta treaba dar parerea mea e sa nu bagi o groaza de bani in becurile de firma (scumpe si uneori proaste). Am atasat niste poze. Numai bine

DEY_tm...de unde ai luat becurile si ce marca sunt? Scrie ceva pe ele? Si inca ceva...ai ciuperca de-aia in far in fata becului...sau daca te uiti la far se vede becul inauntru? 10x.

Modificat de PMG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sautare, uite aici niste h4 la 25 lei, nu vad de ce sa platesti firma, durata de viata e la fel si calitatea nu lasa de dorit.

Sa nu patesti ca mine sa topesti fire, sigurante si alte alea. Becurile no-name numai 60/55W nu sunt. Cel mai bine scoate-le, alimenteaza direct de la baterie cu un ampermetru inseriat si afla astfel puterea. Nu zic ca nu sunt bune dar decat sa prajesti instalatia....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, becurile imita lumina xenon, sa nu exageram ... sunt pe aproape, mai tari sa prajeasca instalatia nu sunt, le-am luat de mai bine de un an si se comporta impecabil. Pozele sunt facute ziua, dupa cum se vede, era pus pe faza lunga, sa se vada bine. Oricum la drum mai imi dau blitz-uri si cand is pe faza scurta (le dau inapoi ca sa vada ca nu is pe faza lunga). Singura problema e pe ploaie, becurile astea cu lumina alba, putin spre albastu, nu exceleaza la asfaltul ud/inchis spre negru. Ai impresia ca nu vezi drumul, chiar daca sunt aprinse si ceilalti e clar ca te vad. In rest toate bune si frumoase.

Si sa-i raspund si colegului PMG, acum nu sunt acasa, in weekend ajung si fac o poza la cutia lor, scrie ceva xenon look si becurile sunt albastre. Da, cand bag becul in far este ceva metalic inauntru (cred ca de aia intrebai), cand sunt stinse becurile albastre se reflecta in oglinda farului si acesta capata oarecum o culoare albastra, cum te uiti la el. Sticla farului nu este clara (farurile sunt originale BOSCH cu o singura camera, am doar un bec T4W de pozitie si un bec H4 halogen cu 2 faze). Vara trecuta le-am desfacut, le-am sters, lustruit, curatat sticla, am pus silicon transparent pe margini si le-am pus cele 4 sigurante care tin sticla inapoi cum erau, nu se aburesc si si-au pastrat forma la care le-am adus dupa mica reconditionare.

Daca vreti sa faceti si voi mica operatiune sa aveti mare grija la sigurantele alea care tin sticla, au o varsta si pleaca mai greu, altfel ciobiti sticla.

Daca vreti mai multe pareri si informatii despre becurile de firma, cautati discutii pe forumuri despre acestea. Parerile sunt impartite, mai multi se plang de raportul pret/calitate si de durata de viata (mult sub limita la care se lauda producatorul).

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sautare, uite aici niste h4 la 25 lei, nu vad de ce sa platesti firma, durata de viata e la fel si calitatea nu lasa de dorit. Cred ca tu ai faruri cu 2 camere, acolo nu stiu cum sta treaba dar parerea mea e sa nu bagi o groaza de bani in becurile de firma (scumpe si uneori proaste). Am atasat niste poze. Numai bine

Eu zic ca intre un set de becuri la 25 de lei si unul la 150 de lei exista diferenta. Nu poti face comparatie intre tungsram si osram :cool:. Am avut becuri tungsram mai bine de 2 luni in care nu vedeam mai nimic. Daca nimeream pe un drum fara marcaje eram terminat, mergeam ca un chior. Durata de viata nu cred ca e la fel, tungsramu dupa nici 2 luni s-a ars :)), la fel si becurile de pozitii. Am avut si philips dar nu am fost multumit. M-am ofticat si am cumparat un set de becuri H4 Osram la 150 de lei , nu mai tin minte exact modelu si rezultatul a fost, zic eu, ,,super magnific`` :)). Nu scrie nimic pe ele gen Super Xenon, Mega Xenon sau Super BLue Light ca pe majoritatea chinezariilor dar pot sa zic ca am o vizibilitate maxima :)) si de 7 luni nu am probleme cu ele :)). Masina o folosesc zilnic asa ca au totusi o durata de viata mai buna plus ca si-au luat si drumuri afara multe de tot. Daca fac un calcul pana acum am facut 50.000 de km cu ele :)).

Modificat de taz21
14. Pentru ca ideea postului sa fie mai clara, poti apela la smilies,
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu spun ca eram pe faza scurta si ceilalti participanti la trafic imi dadeau blitz-uri (credeau ca is pe faza lunga) si tu vorbesti de becuri chioare, bat bine si lumineaza cum trebuie astea care le am, doar pe asfalt inchis fac figuri astea albe (si la cele de firma e tot asa). Singura diferenta intre ce am eu si ce ai tu este de 125 ron, altceva nu vad. Numai bine :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEY_tm din cate vad eu farurile tale bat in sus, nu e de mirare ca ceilalti participanti la trafic semnalizau ca le scoti ochii.

Dupa cum se vede in poza fascicolul luminos bate in sus rau, considerand ca poza a fost facuta aprox de la nivelul capotei.

post-14771-1271884291_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, poza e facuta chiar mai jos de nivelul capotei, era ziua si am facut poza cu farurile pe faza lunga, cum zpune si ovidiu89, am specificat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DEY cati km ai facut cu masinuta ta de curiozitate ? si in ce conditii ai condus ?

Aprecierea luminii nu o faci ziua ci noaptea pe un drum cu marcaje si indicatoare. Cum ziceai in postul tau ca iti dau altii blituri, poate nu ai reglate farurile corespunzator. Eu le-am reglat in asa fel incat sa nu bata mai sus de placuta de inmatriculare al autovehiculului din fata mea. De cand merg eu nu am luat blituri . Majoritatea isi ridica farul din stanga crezand ca au vizibilitate mai buna, dar uita ca pe cei din fata lor ii orbesc. Pe tema asta vreau sa montez niste blituri suplimentare si m-am tot gandit. Vreau sa imi confectionez niste flash-uri mai exact pentru ca in momentul in care cel din fata mea nu opreste faza lunga sau farurile ii bat aiurea si ma deranjeaza foarte tare sa ii fac o poza si sa vedem atunci care vede mai bine. Majoritatea celor care au farurile ridicate sunt de la tara cu Dacii sau alte masini vechi sau tiristi.

Si inca o chestie. Sunt extrem de deranjante becurile alea albastre, te orbesc.

Modificat de taz21
14. Pentru ca ideea postului sa fie mai clara, poti apela la smilies,
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut ~ 8000 km cu masina, de fiecare data plec din loc cu luminile de drum, farurile nu sunt reglate sus si luminile albastre care le vezi in poza din semnatura nu se vad cand am farul aprins. Iar ca si conditii nu pot sa-ti spun exact, e clar ca la drum te intalnesti cu de toate, zapada, ploaie, toate cele, am masina de 2 ani si dupa ce am luat-o am inceput sa schimb pe la ea ce nu mi-a convenit, farurile direct :rolleyes:

Am atasat si o poza, asta e modelul.

Numai bine

post-58504-1271950658_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firma producatoare este Mega Drive si scuze de off topic, de la aceeasi firma am si stergatoarele de grafit (2 fata + 1 spate) :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 6 luni folosesc Phillips Vision Plus (h4) si sunt exceptionale recomand tuturor , imi mai iau si eu ocazionalele flashuri dar numai cand sunt pe drumuri neiluminate (de tot , adica un drum fara nici un fel de iluminare aditionala) si participantii la trafic au impresia ca sunt pe faza lunga , la pret sunt 49 lei perechea , diferenta fata de cele ale colegului e ca nu sunt albastre , personal mie nu imi plac albastre sau sa se vada farul albastru..(e o parere personala).

Ce o sa observati imediat e ca bat mult mai departe decat cele normale si semnele de circulatie (alea de pe marginea drumului) se "aprind" de foarte departe , e ceva placut . Lumina este ALBA ! Ma gandeam sa trec la X-treme Power insa mi-e frica ca a o sa ii deranjez pe ceilalti soferi plus ca nu ma scald in bani sa dau 100 de lei pe o pereche de becuri ce nu imi sunt absolut necesare acum.

Deci Vision Plus - Recomand!

PS becu albastru nu o sa il vezi deloc pe ploaie (bluevision).

Numai bine

post-58765-1272004312_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex eu folosesc acelasi tip de becuri ca si tine dar ceea ce nu ma multumeste e pe timp de ploaie vad prea slab dar cand carosabilul e uscat nu pot reprosa nimik vad extraordinar de bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am luat X-treme si sunt foarte multumit de ele, acum sper sa si tina ca cei de la philips spun ca perioada lor de viata e mult mai scurta decat la celelalte versiuni.

34-7268.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Philips Blue Vision pe ceata densa.

Se poate observa lumina albastruie de la Blue Vision si cea galbena de la proiectoare .

post-10002-1272026516_thumb.jpg

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e, pe ploaie becurile albe-albastrui "nu exista". Dupa ce le-am schimbat pe cele galbejite am prins prima zi cu ploaie, jur ca m-am dat jos de m-a udat tot, numa ca sa vad daca mai sunt aprinse, era spre seara, inca era lumina afara. Si ca sa sustin spusele celor cu vision plus si x-treme power, modelele astea erau cele mai dezbatute pe forumuri (nu mai retin pe unde am citit), totusi, cred ca vision plus are ca atu pretul mai mic si durata de viata mai mai mare decat extreme power (depinde de unde doriti sa cumparati, cum se zice: "Nu e prost ala care cere, ci ala care da."). Iar despre blue vision e faza cu ploaia sau carosabil inchis, sunt inexistente sau ineficiente, cum vreti sa spuneti. Oricum, eu raman la astea care le am, sunt multumit de ele si mai ales stiu ca nu am dat o avere pe niste "bece" :icon_thumright: Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ajutati-ma si pe mine cu o problema.Am vazut zilele astea ca unul din faruri nu lumina cum o facea deobicei, cand m-am uitat am observat ca acea clema care tina becul s-a rupt. Mai precis mi s-a rupt plasticul care tinea siguranta de la bec. Eu am farul cu un sungur bec H4, as fi foarte recunoscator daca mi-ati da niste sugestii cum sa rezolv aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e rupta clema, e clar ca becul numai sta in pozitia si din aceasta cauza nu lumineaza bine. Incearca sa pui niste mastic si sa lipesti becul cumva. Si spun mastic pentru a nu se lipi de far si sa nu il mai poti scoate cand se arde. Gaseste si tu o solutie ca stii vorba aceea..."romanul e inventiv" .

Bafta si numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca trecerea de pe faruri cu o singura camera la cele cu doua camere necesita si alte modoficari electrice/mufe ? Se folosete aceeasi mufa cu 4 pini ?

Motorasul de reglaj se potriveste de pe cel cu o singura camera si la cel cu doua ?

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci o schimbare la partea electrica pentru ca la becurile h4 cand dai faza lunga se stinge faza scurta. la ferurile cu 2 camere faza scurta ramane mereu aprinsa si se aprinde doar faza lunga cand se actioneaza. trebuie sa caut ca am scris pe undeva se fire( ce culori) necesita o punte cu o siguranta de protectie pe ea. in rest se potrivesc si motorasele si mufele sunt la fel. o zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc electrobeat astept raspunsul tau :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!