Jump to content

Probleme/Info Faruri


LuciangIII
 Share

Postare recomandată

Am eu w5w la a mea dar nu ar fi mare lucru sa faci modificarea (presupun ca asta vrei sa faci). Ai nevoie de 2 socluri pe care le poti obtine de la luminile de la numarul din spate (e mai voluminos dar se poate poliza ca sa-l faci rotund). La tine ai masa direct pe marginea pe care sta soclul, dar la cele cu w5w ai +si masa in interiorul sau, soclul fiind in intregime din plastic/cauciuc.

Atasez niste poze facute cu celularu` :lol:

post-27196-1288024525_thumb.jpg

post-27196-1288024532_thumb.jpg

post-27196-1288024541_thumb.jpg

post-27196-1288024547_thumb.jpg

post-27196-1288024553_thumb.jpg

post-27196-1288024564_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru poze ! Nu stiu de unde as putea face rost de un asemenea soclu. Nu cred ca la dezmembrari imi dau asa ceva. Cert e ca ma mai vazut pe un Renault Clio acelasi soclu la pozitie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu aveam inainte niste faruri cu 2 camere (de producator, nu oem) si unul din ele avea bec de pozitie w5w. Soclul era un dop de cauciuc in care erau cele 2 lamele de contact. Eu zic sa incerci la dezmembrari , nu se poate sa-ti ceara mult daca stii cum sa ceri :lol: Zici ca vrei 2 socluri de bec....ceva ieftin....5-10 lei :)) Eu asa mi-am facut rost de prizele cu capac cu arc.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi explica si mie cineva cum sa reglez farurile pe inaltime daca nu am reglaj electric?

rotitele acelea banuiesc ca sunt dar ma ajuta doar sa le reglez mai catre interior/exterior..

am nevoie de ajutor deoarece pe faza scurta bat extrem de aproape..

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile au 2 rotite de reglaj. Una este pentru lateral si una pentru inaltime.

Eu aveam inainte niste faruri cu 2 camere (de producator, nu oem) si unul din ele avea bec de pozitie w5w. Soclul era un dop de cauciuc in care erau cele 2 lamele de contact. Eu zic sa incerci la dezmembrari , nu se poate sa-ti ceara mult daca stii cum sa ceri :) Zici ca vrei 2 socluri de bec....ceva ieftin....5-10 lei :P Eu asa mi-am facut rost de prizele cu capac cu arc.

Ideea e sa gasesc faruri cu o singura camera cu bec de pozitie w5w . Sau si pe cele cu doua camere exista acelasi soclu de tip w5w ?

Si daca gasesc trebuie sa trag un fir de masa de undeva pentru ca dupa cum ai zis soclul vechi tip t4w are doar fir de plus.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masa o poti lua direct din far (poti face ca una dintre lamele alea 2 sa iasa in afara pe partea opusa si sa se prinda intre "dop" si perete, sa ia masa ca in cazul becului t4w). Farurile mele nu erau OEM si din cauza asta erau diferite chiar si intre ele, fiind cumparate la un interval de timp unul de celalalt. Unul avea w5w iar celalalt t4w.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri m-am pus sa schimb un bec de la far care era ars.

Ca sa ma informez inainte am citit pe acest forum pentru a stii cat mai multe inainte sa ma apuc de schimbarea becului ars. Tin sa va spun ca am primit si sprijin de la unii baieti de aici dar cel mai important a fost cand am lucrat eu cu mainile mele :cool:.

Sper ca imaginile pe care le postez sa fie edificatoare, iar daca cineva are nevoie de ajutor poate apela la mine si il voi ajuta cu toata placerea.

inaintedeschimbareabecu.jpg

Uploaded with ImageShack.us

dupaschimbareabecului.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am o problema care starneste rasul, am faruri hella cu 2 camere, cand merg cu faza scurta ma bliteaza soferii fiidca e foarte sus si foarte puternica , iar cand dau faza lunga, ma uit dupa avioane, nicidecum nu bate spre sosea ci undeva in sus..cum sa reglez farurile , mai jos? sau e o defectiune la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In coltul dinspre aripa (sus) ai o rotita alba. Se poate invarti cu o surubelnita dreapta, introdusa prin canalul de deasupra farului, in drept cu rotita. Daca te uiti mai in urma o sa gasesti informatii despre cum sa le reglezi la un perete.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc si revin cu detalii mersi

Modificat de taz21
Nu mai da quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am Philips Vision Plus si le recomand. Diferenta e mare fata de becurile standard. Bafta.

PMG, ai putea te rog sa pui niste poze cu faza scurta folosing becurile alea? Faza lunga nu ma intereseaza ca bate bine, dar cu faza scurta nu vad nimic si nu stiu ce sa fac. As lua Vision Plus da as vrea sa vad cum arata inainte.

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.cum sa reglez farurile

Tot in acest topic este explicata procedura de reglarea a farurilor. Uite aici.

Pe viitor foloseste functia Search inainte de a posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In materie de becuri va recomand Osram Night Breaker (parere personala, nu fac reclama).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PMG, ai putea te rog sa pui niste poze cu faza scurta folosing becurile alea? Faza lunga nu ma intereseaza ca bate bine, dar cu faza scurta nu vad nimic si nu stiu ce sa fac. As lua Vision Plus da as vrea sa vad cum arata inainte.

Multumesc,

Cristian

O sa fac si poze cand apuc dar iti mai zic ceva: eu am scos si ciupercile alea de tabla care veneau in fata becurilor ca era catastrofal cu alea puse si erau si ruginite. Flashuri nu am primit deci nu ii deranjez pe cei din sens opus cu aceasta schimbare si asta a adus de asemenea o imbunatatire semnificativa luminilor. Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PMG: pai nu e ilegal sa scoti deflectoarele alea din faruri? Le-as scoate si eu daca as sti sigur ca pot sa desfac farul.

Apropo, azi am trecut pe la spalatorie si am iesit cu farul stanga aburit tot pe interior... ce fac cu el? Sunt faruri Hella originale cred cu 2 camere.

Multumesc,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

le desfaci si le lipesti cu silicon. Te asigur ca nu mai ai probleme cu ele.

P.S: farurile se desfac foarte usor, iti trebuie doar un feon industrial, cu toate ca si feonul obisnuit ar fi de ajuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caciula aia de metal ar avea un scop de blocare a luminii in anumite unghiuri. Oglinda e calculata si gandita sa lumineze doar "unde trebuie". S-ar putea ca farurile sa devina mai stralucitoare dupa ingineria asta...adica sa bata un pic "imprastiat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da si cel mai probabil sa fie deranjati cei din trafic(fie de pe contrasens, fie cei din fata)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urasc chestia asta mai ales cand farurile nu sunt reglate si mai au si xenon fara lupa. Eventual si un xenon pe proiectoare si m-a orbit de tot .

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu o mica problema la reglajul farurilor, cand reglez pozitia luminii doar farul din stanga se misca, cel din dreapta nici o sansa. Asa e normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici macar nu bazaie la farul drept ? da mai multe detalii , cum ai verificat, ce-ai facut ...etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi, noaptea am incercat sa ridic putin lumina farurilor dar se ridica doar pe stanga, pe dreapta a ramas tot acolo, de bazait am auzit ca bazaie dar cred ca era cel de pe stanga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai verifica sa vezi daca bazaie....Daca nu, e mort motorasul sau e intrerupt un fir. Daca bazaie, inseamna ca a sarit tija motorasului din lacas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar fi tija sarita sau rupta asta inseamna ca oglinda farului ar trebui sa joace libera inauntrul farului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • v@sy changed the title to Probleme/Info Faruri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!